کد خبر : 20971
تاریخ انتشار : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱:۲۵
15 views بازدید

طلای جهان در انتظارم است

در خبرگزاریهای ورزشی خبری داشتیم مبنی بر طلای جهان در انتظارم است . اگر به اخبار رزمی و کشتی علاقه مند هستید خوشحال خواهیم شد با ما پیشتر این خبر همراه باشید. خبرگزاری مهر: بانوی تاریخ ساز تکواندو ایران گفت: برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان سختی های فراوانی را متحمل شدم و نمی خواهم این فرصت را برای کسب طلای جهان از دست بدهم. […]

در خبرگزاریهای ورزشی خبری داشتیم مبنی بر طلای جهان در انتظارم است . اگر به اخبار رزمی و کشتی علاقه مند هستید خوشحال خواهیم شد با ما پیشتر این خبر همراه باشید.

خبرگزاری مهر: بانوی تاریخ ساز تکواندو ایران گفت: برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان سختی های فراوانی را متحمل شدم و نمی خواهم این فرصت را برای کسب طلای جهان از دست بدهم.

بیست و سومین دوره رقابتهای تکواندو قهرمانی جهان از فردا شنبه سوم تیرماه به میزبانی کره جنوبی در «موجو» شروع خواهد شد و یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال طلا بهترین بانوی تکواندو ایران در چند سال واپسین است.

کیمیا علیزاده، تکواندوکاری که اکنون تمام چشم امید تیم دختران ایران در مسابقات قهرمانی جهان است. کیمیای تکواندو ایران ۲ سال قبل در چنین روزهایی با کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۵ روسیه برای بار نخست در تاریخ، دختران تکواندوکار ایران را صاحب مدال جهانی کرد. با اینحال اکنون ایشان در حالی به «موجو»ی کره جنوبی سفر کرده است که به دلیل آسیب دیدگی بیش از ۲۵۰ روز از میادین برون مرزی بدور بوده است!

کیمیا خودش به کسب مدال جهانی امیدوار است، با اینحال باید دید آسیب ها اجازه تحقق چنین هدفی را به ایشان می دهد؟! مدالی که به گفته خودش دور از دسترس نیست و با این وجود که اگر بدست نیاید ممکن است دلیل محو شدن ایشان برای در بیشتر مواقع از تکواندوی ایران و جهان شود! گفت و گوی کیمیا علیزاده با خبرگزاری مهر را پیشتر بخوانید:

* از روزهای بعد از المپیک و آسیب دیدگی صحبت می کنید؟

– یک ماه بعد از المپیک، مچ پای چپم را جراحی کردم و روزهای سختی را گذراندم. روزهایی که برای رسیدن به مسابقات تلاش می کردم با اینحال پزشک مجوز مبارزه ام را صادر نمی کرد تا با کوله باری از حسرت، نظاره گر مبارزات هم تیمی های خود باشم.تکواندوکاری هستم که مسابقه را بیشتر از تمرین علاقه مندم. اکنون شما حساب کنید که در سالن مسابقه حضور داشتم، با اینحال اجازه مبارزه نداشتم! وقتی به سالن مسابقه می رفتم. خودم را جای تک تک هم تیمی هایم متصور می شدم تا از شرایط مبارزه دور نشوم و حس بازی به من منتقل شود.

* در چنین موقعیتی شرایط سختی را برای اعزام به مسابقات جهانی متحمل شدید!

– شرایط تمرین برای من سخت بود. زمانیکه وارد اردوی تیم ملی شدم، پیش از هرچیز و یک ماه اول تنها نشسته تمرین می کردم. پزشکان به من گفته بودن این شرایط تنها چند هفته است و خیلی زود می توانم به روش حرفه ای تمرین کنم که نشد! این نشدن را تنها ورزشکاران حرفه ای درک می کنند، آنهایی که خودشان آسیب را تجربه کرده اند. فشار روانی وحشتناکی بود. روزهایی که از خدا، طلب صبر می کردم و از ایشان می خواستم اگر قرار نیست به مسابقات جهانی بروم، شرایطی را ممکن کند تا متوجه شوم.

هر ماه می گفتند تو در این مسابقه می توانی حضور داشته باشی و بعد در لحظه آخر اسم من از ترکیب خارج می شد! بعد با خودم می گفتم اگر قبل از مسابقات جهانی اسمم از ترکیب خارج شود و پزشک مجوز مبارزه ندهد. من چه کار کنم؟

* با این تفاسیر شروع تمرینات دوران استرسی را پشت سر گذاشتید؟

– زمانیکه توانستم تمرین را به روش عادی شروع کنم، شرایط تغییر کرد. حس دیگری داشتم انگار یک تکواندوکار تازه کار هست. روزی که تمریناتم شروع شد حتی یک درصد آمادگی هم نداشتم، با اینحال شوقش را چرا!

روزهایی که برای فیزیوتراپی و تمرین به فدراسیون پزشکی ورزشی می رفتم، روزهایی که حتی نمی خواهم لحظه ای به آن فکر کنم! حتی توانایی بلند کردن یک وزنه ۵ کیلویی را برای تمرینات جلوپا نداشتم! همه روزهای من به شوق مبارزه و انگیزه ای که داشتم گذشت، به خودم قول داده بودم در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۷ به روی «شیاپ چانگ» خواهم رفت و همین من را سرپا نگه داشت. تازه ترین باری که در فدراسیون پزشکی ورزشی بودم، وزنه جلو پای من به ۱۱۰ کیلو رسیده بود.

در این مدت تمرینات استادم، مهرو کمرانی دلیل شده بود که از اردوها عقب نمانم. بعد که می خواستم تمرینات اردویی را شروع کنم، استرس وحشتناکی داشتم. خودم را پایین تر از همه می دیدم، با اینحال یکهو به خودم آمدم و دیدم این شرایط روانی من است که نمی گذارد تمرین کنم. به هرحال با خودم کنار آمدم و طوری شده بود که یک ساعت قبل از شروع تمرین خودم و ذهنم، تکمیل تمرین بودیم! اکنون تازه قدر سلامتی ام را می دانستم و فهمیده بودم چه نعمت بزرگی است وقتی می توانی تمرین کنی.

برای شما هم جالب است؟ :  مطرح رده‌بندی فرنگی‌کاران جهان

* لیگ تکواندو، تورنمنت مراکش و بازیهای کشورهای اسلامی را در مسیر حضور در رقابتهای جهانی به دلیل آسیب دیدگی از دست دادید! این دلیل دلسردی شما نشد؟ اینکه اگر به یکباره اجازه مبارزه در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ را پیدا نمی کردید؟

– در تمام لحظات تمرین در ابتدای کار یک مبارزه لحظه شماری می کردم، با اینحال به یکباره نمی شد! برای مسابقات لیگ و تورنمنت مراکش این انتظار را داشتم، با اینحال وقتی پزشک مجوز مبارزه در بازیهای کشورهای اسلامی را نداد، شوکه شدم. با این وجود بدتر از اتفاقات بازیهای آسیایی اینچئون ۲۰۱۴ نبود. با اینحال بازهم برای من شوک بزرگی بود. به هرحال با این شرایط کنار آمدم و از خدا خواستم آنچه به صلاح من است، رقم بخورد. به طرز کل بازیکنی هستم که با شرایط تطبیق پیدا می کنم. من با فکرهای مثبت، رو به جلو حرکت کردم و به اینکه اگر پزشک مجوز بازی به من در مسابقات جهانی را ندهد، حتی لحظه ای فکر هم نکردم!

* مطرح اسم شما با اسم نماینده وزن ۶۲- کیلوگرم در رقابتهای جهانی انتقادات فراوانی را متوجه کادر فنی کرد، اینکه چرا بدون مسابقات انتخابی نفر ثابت تیم ملی شدید و شایسته سالاری فدای کسب نتیجه و اسم یک بازیکن شده است! خودت این حرف ها را قبول داشتی؟

– نمی دانم این خبرها از کجا آمد؟ من در مسابقات انتخابی کمپانی کردم و حریفم را شکست دادم. ما حتی در جریان تمرین هم مبارزه می کردیم. کیمیا علیزاده برای حضور در پیکارهای قهرمانی جهان زحمت کشید. بغیر از انتخابی، من با آسیب هم جنگیدم.

برای المپیک، برای جهانی ۲۰۱۵ روسیه، برای هزاران مسابقه دیگر در بیشتر مواقع در انتخابی ها برنده می شدم، مطمئن بودم که اعزام می شوم و مبارزه می کنم. با اینحال برای جهانی ۲۰۱۷ کره جنوبی من انتخابی را بردم، با این وجود نمی دانستم آیا آسیب اجازه می دهد؟ آیا پزشک می گذارد به مسابقات اعزام شوم؟ هر ثانیه برای من جنگ بود. جنگ با آسیب. اینکه هر ثانیه باید بهتر از قبل شوم. من هر روزه ساعت ها با آسیب هایم حرف می زدم. که زود خوب شوند که من را یاری کنند تا باهم بتوانیم راهی مسابقات قهرمانی جهانی شویم و مدال بگیریم.

کیمیا علیزاده: طلای جهان در انتظارم است

* جریان آسیب دیدگی ها تکراری نشده است؟ به نظرت همه نمی گویند، کیمیا علیزاده که همش آسیب می بیند؟

– چرا! اگر جای مردم بودم چنین فکری می کردم. حتی با خودم می گفتم ممکن است کیمیا بیان میکند آسیب، تا باخت های ممکن اش را پوشش دهد! با اینحال من از شما می پرسم آیا زمانیکه در المپیک مقابل نماینده اسپانیا باختم، در آن لحظه حرفی از آسیبم زدم؟ آیا من به شما گفتم که در لحظه مبارزه رباط مچ پای من پاره شد؟ آیا شنیدید در تورنمنت یونان دست من شکست و من با همان شکستگی بدون اینکه کسی متوجه شود، مدال طلا گرفتم؟ حتی بعد از مسابقه با اینکه قهرمان شده بودم، حرفی از آسیب نزدم. و مسابقه دیگر که با آسیب به روی شیاپ چانگ رفتم.

من همین جا می گویم. آسیب مانع کیمیا علیزاده نمی شود. این مسئله من را متوقف نمی کند. در چنین موقعیتی با درد تمرین و مسابقه دادن، سخت تر از زمانی است که شما با جسمی سالم رو بروی حریفانت قرار می گیری. اگر امروز از آسیب من می گویند. به خاطر سوالاتی است که پرسیده شده وگرنه من خیلی لحظه ها می توانستم، مسبب باختم را آسیب بدانم، با اینحال سرم پایین بود و خودم را مقصر دانستم بدون هیچ عذر و بهانه ای!

* فکر نمی کنید، بار مسئولیت شما در این موضوع بیشتر است و همه منتظر مدال هستند؟

– فشاری که بر روی دوش من است، بیشتر از دیگر هم تیمی های من است. من تنها ۱۸ سال دارم، با اینحال می دانم که همه از من انتظار دارند و منتظر ۹ تیرماه هستند تا نتیجه مسابقه ام را بدانند. این انتظارات هم طبیعی است و من فشار و مسئولیتی که بر روی دوشم هست را مدیریت می کنم. نمی دانم اسمش را چه بگذارم، شانس یا بداقبالی، با اینحال شرایط اردوها و شرایط زندگی ام جوری بوده است که از اول مجبور بودم، بزرگتر از سن و سالم باشم و کم نیاورم.

* چرا با این همه فشار، با این همه آسیب! اصرار به مبارزه دارید؟ آنهم در میدان بزرگی به اسم قهرمانی جهان! می دانید اگر در این مسابقه موفق به کسب مدال نشوید، ممکن است از تکواندو محو شده و به خاطره مبدل شوید؟

– می دانم. و اگر مدال نگیرم اتفاقی مانند اتفاقات المپیک که برای پسران تکواندو رخ داد، در انتظار من است. با اینحال انتخابم را کرده ام. شرایط را هم سنجیده ام. از خودم مطمئن هستم و نگذاشتم لحظه ای شرایط بد به ذهنم خطور کند.

برای شما هم جالب است؟ :  غیبت فرنگی کاران ایران به اشتراک برترین‌های جهان

کیمیا علیزاده برای خودش و هدفش به شیاپ چانگ  می رود. برای من ثابت شده است که عزت دست خدا است. من تا به امروز برغم همه آسیب هایم، تلاش کردم و مدال گرفتم. اگر امروز اینجا هستم به خاطر نگاه خداوند است. اینکه با تمام این شرایط تلاش هایم به نتیجا رسیده است. پس بازهم به خودش توکل می کنم.

کیمیا علیزاده: طلای جهان در انتظارم است

من وقتی خدا را دارم چرا باید به این فکر کنم که حرفها پیرامون من چه خواهد بود؟ من از روزی که مچ پایم را رفتار کردم با خودم گفتم نکند تسلیم شوی! نکند مدال هایت تو را بترساند و هزاران هزار مساله دیگر. در بیشتر مواقع در عکس سازی هایم به مدال طلا فکر کردم. آنقدر به طلا و پیروزی فکر کردم که وقتی یکبار این پرسش از من پرسیده شد، برای لحظاتی شوکه شدم. یک لحظه به خودم آمدم و گفتم راست می گویند! اگر مدال نگیرم؟ به هرحال یک سر ورزش باخت هم هست! با اینحال این دلیل نشد تا ذهنم به سوی باخت برود و من را از مسیرم دور کند. خیلی ها به من گفتند به مسابقات جهانی نرو! نرو و مدال هایت را خراب نکن، با اینحال گفتم اینطور نیست. من به کره جنوبی آمده ام تا کارنامه ام را بهتر کنم و علاقه مندم ششمین مدال تاریخ سازم در مهد تکواندوی جهان باشد.

* با استناد به این شرایط در جهانی ۲۰۱۷ کره جنوبی، چه در انتظار کیمیا علیزاده است؟

– مدال طلا. برایش تلاش کرده ام. مدال طلا منتظر من است. تنها باید روز مسابقه تلاش کنم و بدستش بیارم. یک یا ۲ درصد، نشدن هم قرار داده ام پای آن اتفاقاتی که می افتد و دست من و شما نیست. نیرویی بزرگ و عظیم به اسم خدا که همه چیز را در دست دارد امکان دارد صلاح نداند. برخی وقت ها نباید بشود. برخی وقت ها هنوز زمانش فرا نرسیده است و من هیچ لحظه هیچ چیزی را به زور از خدا نخواسته ام و در بیشتر مواقع از ایشان خواسته ام آنچه را که به صلاح من است به من بدهد. با اینحال اینجا من به شما می گویم در انتظار کیمیا علیزاده مدال طلای جهان است و من برایش تلاش می کنم. بیشتر از آنچه که برای جهانی ۲۰۱۵ و المپیک ۲۰۱۶ تلاش کرده ام!

در جهانی ۲۰۱۵ گفتم مدال می گیرم و رنگش را نگفتم، ممکن است آن گفتن هم با لرزش بود و آنقدر اطمینان نداشتم. با اینحال اکنون به خاطر هم تجربیاتی که دارم و خودم را می شناسم. می گویم آمادگی جسمی و ذهنی ام محشر است  تنها علاقه مندم زودتر لحظه مبارزه ام فر برسد.

* آیا این دوردستی ۲۵۰ روزه از میدان مبارزه کار را سخت نکرده است؟

– چرا. علي الخصوص اکنون که قانون های تکواندو و شیوه مبارزات تغییر کرده و من در این شرایط مسابقه نداده ام. با اینحال خداوند به من ذهنی داده است که می توانم با تصویرسازی خودم را مهیای مسابقه کنم.

* کیمیا علیزاده قبل از المپیک ۲۰۱۶، آن را با مسابقات گرندپری مقایسه کرد. مسابقات قهرمانیجهانی ۲۰۱۵ شبیه به به جهانی ۲۰۱۷ است؟

– مقایسه مسابقات اشتباه محض است! هر مبارزه شرایط ویژه خودش را دارد و من در آن موقع اشتباه کردم که المپیک را با گرندپری مقایسه کردم و خدا را شکر که تاوان آن برایم سنگین نبود. هر مسابقه ای شرایط ویژه خودش را دارد و واقعا دارای اختلاف است. ۲ سال پیش چه کسی فکر می کرد که ساحل عاج در وزن من بیاید و حتی مدعی کسب مدال باشد. کشورهای مانند مراکش، مجارستان، ازبکستان، بلژیک و خیلی از کشورهای دیگر که تک ستاره های فراوانی دارند، رقیبان من هستند.

*در این دوره شرایط با دو سال قبل دارای اختلاف است و همه دنیا کیمیا علیزاده را می شناستند و پیگیری موقعیت ایشان هستند. برای مسابقات جهانی پیش رو تغییر وزن داده اید؟

– بله. وقتی برای تماشای مسابقات همراه تیم بودم. خیلی ها می پرسیدند و انتظار داشتند یا در وزن ۵۷- کیلو مسابقه بدهم و یا در وزن ۶۷- کیلو! کسی فکر نمی کرد وزن ۶۲- را انتخاب کنم. با اینحال من درمقایسه با این وزن حس خوبی دارم چراکه بدنم خالی نیست و وزن هم کم نمی کنم.

برای شما هم جالب است؟ :  تیم کشتی آزاد جوانان ایران، سوم جهان شد

* در این وزن چه رقبایی دارید؟

– ۶۲- کیلوگرم یکی از سخت ترین اوزان است. اکثر رقیبان من از وزن بالا به این وزن آمده اند و برای همین قدرت بدنی بسیار خوبی دارند. ترکیه، کانادا، اسپانیا (خواهر حریفم در مسابقات المپیک که دلیل شکست من شد) فرانسه، کره جنوبی، آلمان و … همه خوب هستند. ممکن است من تنها کسی باشم که وزن کم نمی کنم. اکثرا یا وزن کم می کنند و یا سالهاست در این وزن حضور دارند و با تجربه اند.

* به دلیل همین تغییر وزن به توجه به شناخته شدن، رنکینگ ندارد و این یعنی کار سخت و دشوار در قرعه کشی؟

– همین طور است. قرعه من رندوم خواهد بود و امکان دارد همان بازی اول، فینال من باشد. یک دوره شدیدا درگیر اسم ها شده بودم و از خودم پرسیدم برنامه ریزی شده است با چه کسی بازی کنم، با اینحال الان نه! من از همه شناخت دارم و به یک چشم به حریفانم نگاه می کنم. نه کسی را دست کم می گیرم و نه از کسی برای خودم غول می سازم! من باید اول از خودم مطمئن باشم که هستم. باید انقدر دستم از تکنیک پر باشد که در مقابل هر حریفی با شیوه خودش مبارزه کنم و آنچه مربی ام گفت همان را در زمین مبارزه اجرا کنم.

کیمیا علیزاده: طلای جهان در انتظارم است

* فکر می کنید، مدال های تاریخ سازت چقدر در لحظه مبارزه به تو کمک کند؟

– مدال هایم پشتوانه ای برای من نخواهد بود، با اینحال تجربیاتش چرا!

* روزهای کیمیا علیزاده برای رسیدن به چنین مسابقه ای چگونه گذشت؟

– شرایط سخت و لحظه های سخت. روزهای بد با روزهای سخت فرق دارد. به من بسیار سخت گذشت و دلخوشی ام تنها اهدافم بود و استادم مهرو کمرانی که در تمام شرایط سخت و خوب و حتی بد در کنارم بود. روزهایی که من حتی لحظه استراحت هم نداشتم. بین تمرینات فیزیوتراپی می رفتم. بعد تمرینات فیزیوتراپی می رفتم. حتی روزهای تعطیل سرگرم کارهای درمانی ام بودم. و زمانی برای استراحت نداشتم. با خودم میگفتم وقت برای خوابیدن و استراحت زیاد است. امروز باید بجنگی تا در ۹ تیرماه مزدش را بگیری.

* و اولین اتفاق خوب ،انتخاب بعنوان نمونه برتر فدراسیون جهانی تکواندو در روز افتتاحیه مسابقات جهانی است. افتخاری که هیچ دختر ایرانی تا اینجای کار بدست نیاورده!

– همینطور است. و خوشحالم. خوشحال از این بابت که مدال المپیکم با اینکه به رنگ دلخواهم نبود و حسرتش را هنوز هم می خورم، آنقدر ارزشمند بود که فدراسیون جهانی من را انتخاب کرد. اکنون می توانم برای کشورم افتخاری دیگر کسب کنم. سرم بالا باشد و بعنوان یک دختر مسلمان و محجبه در افتتاحیه مسابقات قهرمانی جهان نمونه برتر باشم.

* و صحبت پایانی؟

– در این چند وقت هم خودم اذیت شدم و هم اطرافیانم را اذیت کردم. استادم مهرو کمرانی که می دیدم با هر آسیب من چقدر اذیت می شود. نمی توانستم خوب تمرین کنم و شرمنده ایشان بودم و تنها می توانم با کسب مدال زحمات ایشان را جبران کنم. هر آسیب من ذهن همه را درگیر می کرد و بقیه تیم را هم تحت تاثیر می گذاشت. می خواستم خوب باشم و بهتر از آنچه که همه انتظار داشتند، برخی ایام موفق می شدم و برخی ایام نه! این اردو نه تنها از لحاظ فنی برای من بسیار خوب بود که حتی دلیل شد از لحاظ روحی هم بزرگ شوم. خیلی ایام مجبور به تصمیم گیری بودم.

تصمیم هایی که بعدها از بابتش خوشحال می شدم. اکنون اینها به  من کمک می کند تا در میدان جهانی بتوانم در لحظات سخت خودم را کنترل کنم. از تمام کسانیکه کوچکترین کاری برای من انجام دادند، تشکر می کنم. آنهایی که برای من دعا کردند. کادر فنی تیم ملی، سرمربی تیم، استادم مهرو کمرانی که در همه ایام کنارم بود. و مربیان تیم استاد فولادی و صفرپور، تمامی کادر پزشکی و فیزیوتراپ ها. بازیکنانی که بعنوان حریف تمرینی در اردو بودند و برای من میت دریافت کردند. حریفانم که به من انگیزه دادند تا بهتر شوم. از همه شما می خواهم برایمان دعا کنید. دعا کنید تا سربلند باشیم.

قابل ذکر است کیمیا علیزاده نهم تیرماه در تازه ترین روز رقابتهای تکواندو قهرمانی جهان به دیدار رقیبان خود می رود.

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات