کد خبر : 42824
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۱۷
57 views بازدید

عمارت‌گردی در تهران

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم عمارت‌گردی در تهران که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. هفته نامه سلامت – دکتر هانیه زائررضایی: تابستان وقت مناسبی است که شما همراه فرزندانتان از بناها، کاخ‌ها و عمارت‌هایی که هر یک تاریخ زنده معماری و سرگذشت ما هستند، دیدن کنید. بازدید از عده ای از عمارت‌ها و کاخ‌های تهران، […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم عمارت‌گردی در تهران که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

هفته نامه سلامت – دکتر هانیه زائررضایی: تابستان وقت مناسبی است که شما همراه فرزندانتان از بناها، کاخ‌ها و عمارت‌هایی که هر یک تاریخ زنده معماری و سرگذشت ما هستند، دیدن کنید. بازدید از عده ای از عمارت‌ها و کاخ‌های تهران، برای عموم آزاد است و عده ای دیگر نه.

 

در این نوشته، ۴ عمارت از عمارت‌های دلچسب و باشکوه تهران را که امکان بازدید از آنها امکان دارد به شما معرفی می‌کنیم. معماری این عمارت‌ها و مطالعه سرگذشت آدم‌هایی که با هزاران آرزو و خواست‌های زیبایی‌شناسانه در این عمارت‌ها زندگی می‌کردند، می‌تواند برای شما و خانواده‌تان سرگرم‌کننده و آموزنده باشد.

عمارت ارباب هرمز

 

 

این عمارت که یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران قاجار است، از سال ۱۳۹۳ با اسم موزه گرافیک ایران مورد بهره برداری قرار گرفته است. بیشتر بناهای تاریخی به جا مانده از حکومت دوره قاجار در تهران در مرکز و شمال تهران قرار دارند، با اینحال عمارت ارباب هرمز یکی از معدود بناهای تاریخی شرق تهران است که در منطقه تهرانپارس بنا شده است.

 

هرمز آرش مشهور به ارباب هرمز یکی از زرتشتیان زاده‌شده در محله خیرآباد یزد بود که در سال ۱۳۲۷ خورشیدی، تهرانپارس حال حاضر را که حدود ۳۶ میلیون مترمربع مشتمل بر ۳ قریه مجیدآباد، مهدی‌آباد و حسین‌آباد بود از بیوه ابوالقاسم‌خان بختیار، بی‌بی عظیمه خانم بختیار، ۳‌دانگ به اسم خود و ۳‌دانگ به اسم همسرش، پری آگاهی آرش، تهیه کرد. عمارت حال حاضر مشهور به ارباب هرمز با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع به سبک ترکیبی از معماری سنتی با معماری غربی در ۲ طبقه همراه زیرزمینی کوچک ابتدا در باغی به وسعت ۱ میلیون مترمربع بنا شده بود که هم اینک ۴۲ هزار مترمربع از آن باقی‌مانده است.

برای شما هم جالب است؟ :  کرمانشاه؛ میراث ماندگار تمدن چند هزارساله ایران

بازدید از موزه گرافیک ایران و عمارت ارباب هرمز از روز‌های یکشنبه تا پنجشنبه و روزهای غیرتعطیل از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ ممکن و مبلغ بلیت ورودی آن هم ۱۰۰۰ تومان است.

• نشانی: خیابان تهرانپارس، فلکه چهارم تهرانپارس، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز

 

 


عمارت مسعودیه

 

 عمارت‌گردی در تهران

عمارت مسعودیه یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از تهران قدیم و دوره قاجار است که از جهت معماری و به علاوه از طرف دیگر اتفاقات تاریخی که در آن اتفاق افتاده، بسیار بااهمیت و باارزش است. همه روزه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به این عمارت می‌آیند تا از معماری زیبای آن دیدن کنند.

 

باغ عمارت مسعودیه به دستور مسعودمیرزا، ملقب به ظل‌السلطان، فرزند ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۲۹۵ قمری، در زمینی به وسعت حدود ۴ هزار مترمربع، مرکب از بیرونی (دیوان‌خانه) و اندرونی و دیگر ملحقات بنا شده است. اسم این عمارت نیز برآمده از اسم مسعودمیرزا به مسعودیه شهرت‌یافته و معمار این بنا استاد شعبان معمارباشی است. سری عمارت مسعودیه شامل ۵ عمارت دیوانخانه، سفره‌خانه، حوضخانه، عمارت سیدجوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر، مملو از گچبری، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و به‌طور کلی تزئینات نفیس، تقسیم‌بندی‌های فضایی و عملکردهای متنوع است.

 

این سری تاریخی حاوی ۷ کتیبه است که دو کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکه‌رو، دو کتیبه در عمارت دیوانخانه و دو کتیبه نیز در عمارت مشیریه قرار دارد. اولین کتابخانه و موزه ملی ایران در گوشه‌ای از این عمارت برپا شدند.

• نشانی: میدان بهارستان، ضلع جنوب‌غربی، خیابان اکباتان

برای شما هم جالب است؟ :  خیزِ «کرمان» برای جذب گردشگران خارجی

 

 

 


عمارت عین‌الدوله

 

 عمارت‌گردی در تهران

عمارت عین‌الدوله یکی از بناهای تاریخی تهران است که ممکن است کمتر نامی از آن شنیده باشید. این بنا مرتبط به انتهای دوره قاجار و ابتدا دوره پهلوی اول است و معماری آن هم به سبک معماری دوران قاجار انجام شده است.

 

جدی ترین واقعه‌ای که در این عمارت رخ داده، اجرا کنفرانس تهران در لحظه جنگ جهانی دوم بوده است. بازدید از محیط بیرونی عمارت همه روزه به جز جمعه‌ها و روزهای تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر امکان دارد.

 

ساختمان ابتدایی که در دست به عین‌الدوله، وزیر قاجار بوده، یک عمارت اعیانی، با این وجود ساده ییلاقی در دو طبقه بوده که در طبقه همکف یک شاه‌نشین با سقف آینه‌کاری شده و تزئینات و دو راهرو در ۲ طرف آن قرارداشته است.

 

محوطه باغ ۱۱ هزار و ۹۰۰ مترمربع است که به شکل مستطیلی شمالی- جنوبی تعیین شده است. باغ ۴ در دارد؛ دو ورودی اصلی در سمت شمال و جنوب و دو ورودی فرعی در دو جهت شرق و غرب. در شمالی در اصلی و تشریفاتی سری شمرده می‌شود. هم اینک نگارخانه برگ در عمارت عین‌الدوله دایر است.

• نشانی: پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی، شماره ۱۷

 

 

 


عمارت کوشک

 

 عمارت‌گردی در تهران

عمارت کوشک یا خانه «شقاقی» در دست به «حسین شقاقی» بوده که حدود ۸۰ سال پیش و بعد از بازگشت ایشان از آلمان به ایران ساخته شده است.

این بنا شامل زیرزمین، همکف، طبقه اول و کلاه فرنگی است که به روش مورب میان زمینی به ابعاد تقریبی ۳۳×۴۹ متر بوجود آمده است. این بنا در دست به دوره پهلوی اول و مساحت آن حدود ۱۵۵۰ مترمربع است. عمارت کوشک حدودا پلان بیضی‌شکل دارد و نمای آن را ۴ ایوان دلچسب زینت بخشیده است. این بنا حاوی تزئینات ارزشمندی مانند نقاشی دیواری، آینه‌کاری، گچبری و نمای کاشی‌کاری محشر دلچسب و دیدنی است.

برای شما هم جالب است؟ :  جاذبه های ایران باستان را کجا ببینیم؟

عمارت «کوشک» در ۳ طبقه و به شکل کلاه فرنگی بنا شده و حاوی ۶ اتاق خواب، یک اتاق مطالعه یا دفتر کار، ۵ تالار و چند زیرزمین با لوازم و وسایل بهداشتی است.

هم اینک در این بنای تاریخی، جدای از قدمت و زیبایی ممتاز معماری، فعالیت‌های دیگری هم انجام می‌گیرد. طبقه اول و زیرزمین این عمارت پایین نظر معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی است. زیرزمین این عمارت به دفاتر تشکل‌های صنفی و تشکل‌های مردم‌نهاد سازمان که به شکل ملی فعالیت می‌کنند، اختصاص داده شده و طبقه اول به کارگروه‌های آموزشی برای آشنا کردن علاقه‌مندان با رشته‌های مختلف صنایع دستی تعلق گرفته است.


•نشانی:
خیابان فردوسی، خیابان کوشک

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات