کد خبر : 33333
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۲:۲۵
7 views بازدید

فایده ها چشمگیرِ با دست غذا خوردن!

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان فایده ها چشمگیرِ با دست غذا خوردن! .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم. برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: اگر به گوشه و کنار آفریقا، آسیا و خاورمیانه سفر کنید، یک نکته‌ی جالب مشترک پیدا خواهید کرد؛ شما مردم فراوانی را خواهید دید که به جای بهره برداری […]

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان فایده ها چشمگیرِ با دست غذا خوردن! .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم.

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: اگر به گوشه و کنار آفریقا، آسیا و خاورمیانه سفر کنید، یک نکته‌ی جالب مشترک پیدا خواهید کرد؛ شما مردم فراوانی را خواهید دید که به جای بهره برداری از قاشق و کارد و چنگال، با دست‌های‌شان غذا می‌خورند.

 

ممکن است برای‌تان باورنکردنی باشد با اینحال حقیقت این است که غذا خوردن با دست، برخلاف تمام آموزش‌هایی که از دوران بچگی به شما داده شده، فوایدی برای‌تان دارد.

 

خوردن یک روش حسی و ذهنی است. به کار گرفتن تمام حس‌ها، بینایی، بویایی، شنوایی، چشایی و لامسه می‌تواند تست خوردن را رضایت بخش‌تر کند. بهره برداری از دست برای خوردن غذا، دلیل ایجاد یک رابطه لمسی بین غذا و بدن و روح و ذهن‌تان می‌شود.

غذا خوردن با دست، کمی از تشریفات و رسمی بودن غذا خوردن کم می‌کند و بدین جهت است که بسیاری از رستوران‌های سرزمین‌های غربی، ترغیب به غذا خوردن با دست در یک محیط صمیمی و راحت می‌کنند. با وجود این امکان دارد غذا خوردن با دست به نظرتان کاری غیربهداشتی و چندش‌آور بیاید با اینحال به هر حال شیوه‌ای راحت و گرم و دوستانه از خوردن است! که به علاوه از طرف دیگر فوایدی هم برای سلامتی‌تان دارد.

 

 

 
۱. خوردن را به یک تست حسی مبدل کنید

خوردن یک تست حسی است که می‌تواند شور و هیجان ایجاد کند. با استناد به فلسفه‌ی آیورودای هندی (علم زندگی و عمر طولانی)، هر انگشت هر دست به یکی از عنصر های پنجگانه مرتبط است:

  •  انگشت شست به محیط خالی مرتبط است.
  •  انگشت اشاره به هوا مرتبط است.
  •  انگشت میانی به حریق مرتبط است.
  •  انگشت حلقه به آب مرتبط است.
  •  انگشت کوچک به خاک مرتبط است.
برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو ناخواسته به روابط مان آسیب می زنیم؟

وقتی از روش دست‌های‌تان از غذایی که می‌خورید لذت می‌برید، روش خوردن دلیل تحریک این عنصر های شده و غذایی را که می‌خورید انرژی بخش می‌کند. این اتفاقی است که دلیل حفظ تعادل تمام عنصر های شده و شما را هم سالم نگه می‌دارد. به علاوه از طرف دیگر حس لامسه، بویایی، شنوایی، بینایی و چشایی نیز اکتیو‌تر می‌شوند. تحریک و برانگیختگی این پنج حس، شما را درمقایسه با طعم، بافت و بوی غذایی که می‌خورید آگاه‌تر می‌کند.

۲. دست‌ها با اسم یک سنسور طبیعی رفتار می‌کنند

وقتی با قاشق و چنگال غذا می‌خورید، غذا را مستقیما به دهان می‌برید و ذهن شما نمی‌تواند دما یا بافت غذا را قبل از خوردن حس کند. بدین جهت است که گاهی غذای خیلی داغی را در دهان می‌گذارید و زبان‌تان می‌سوزد. با اینحال وقتی با دست غذا می‌خورید اعصابی که در نوک انگشتان است دمای غذا را حس کرده و اگر داغ بود آن را به دهان نخواهید برد. به علاوه از طرف دیگر اعصاب موجود در نوک انگشتان دست، سیگنالی به مغزتان می‌فرستند که خبر می‌دهند چه چیزی برنامه ریزی شده است بخورید و این دلیل ترشح هورمون‌ها و آنزیم‌های خوب گوارشی شده و به شما یاری مینماید مزه‌ی غذا را بهتر حس کنید.

 

فواید شگفت انگیز با دست غذا خوردن 

۳. کمک به هضم غذا

در کف دست و انگشتان آن، هم باکتری‌های خوب می باشد و هم باکتری‌های بد. باکتری‌های خوب از شما در مقابل میکروب‌های مضر موجود در محیط نگهداری می‌کنند. وقتی شما با قاشق و چنگال غذا می‌خورید این باکتری‌ها به روده‌تان نمی‌رسند.

 

از جهت دیگر دیگر، وقتی شما با دست‌های‌تان غذا می‌خورید، باکتری‌های مفید موجود در انگشتان، به دهان منتقل شده، بلعیده شده و به قسمت‌های مختلف بدن می‌روند. این موضوع دلیل گوارشی سالم در روده‌ها شده و جلوی گسترش باکتر‌ی‌های مضر را در روده‌‌‌ها می‌گیرد. به علاوه از طرف دیگر وقتی شما با دست‌های خود غذا را لمس می‌کنید، سیگنالی به مغز ارسال می شود که هورمون‌‌ها و آنزیم‌های گوارشی را ترشح کند. بسته به نوع غذا، مغز متابولیسم را مدیریت می‌کند تا عملکرد مناسبی داشته باشد؛ چیزی که برای گوارش بهتر غذا ضروریست.

برای شما هم جالب است؟ :  فوتبال دستی، هم لژیونر دارد هم جام جهانی!

۴. کاهش احتمال دیابت نوع دوم

بهره برداری از قاشق و چنگال دلیل می‌شود سریع‌تر و ساده تر غذا بخورید. با اینحال این راحتی می‌تواند دلیل بهم خوردن تعادل قند خون در بدن هم بشود و بالاخره شما را در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم قرار بدهد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده و نتایج آن در نشریه‌ی انجمن درون‌ریزشناسی اروپا پخش شد گزارش می‌دهد افرادی که غذای خود را با ولع و با سرعت می‌خورند، ۲.۵ برابر بیشتر از آنهایی که آهسته غذا می‌خورند مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. از این جهت تند تند غذا خوردن ریسک دیابت نوع دوم را بالا می‌برد، با اینحال شما میتوانید با غذا خوردن با دست‌های‌تان، این اخطار را کاهش بدهید. وقتی با دست‌ غذا می‌خورید، در عرض یک لحظه واضح، غذای کمتری در دهان می‌گذارید. آهسته خوردن به علاوه از طرف دیگر دلیل هضم بهتر غذا شده و به معده‌تان لحظه می‌دهد تا بفهمد که سیر شده و دیگر نباید به خوردن ادامه بدهد.

 

 فواید شگفت انگیز با دست غذا خوردن

۵. هوشمندانه‌تر غذا خوردن

غذا خوردن با قاشق و چنگال، یک روش مکانیکی است که شما توجهی به آنچه که می‌خورید و مقدار غذا نخواهید داشت. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد دلیل شود لحظه غذا خوردن، کارهای دیگری هم انجام دهید، مثلا تماشای تلویزیون، چک کردن موبایل و یا خواندن روزنامه. ماحصل تمرکز نداشتن روی خوردن، این می‌شود که بیشتر غذا بخورید.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت و نتایج آن در نشریه‌ی طب بریتانیا پخش شد گزارش می‌دهد که خوردن تا فاصله سیری و سریع خوردن، احتمال چاقی را هم بیشتر می‌کند. با اینحال وقتی که با دست غذا می‌خورید، به چیزی که می‌خورید توجه بیشتری می‌کنید و درمقایسه با مقدار غذایی که می‌خورید، آگاه‌تر هستید. به علاوه از طرف دیگر لحظه غذا خوردن با دست، دیگر به سختی میتوانید کار دیگری انجام دهید چون دست‌های‌تان بطور کلی سرگرم هستند که همین دلیل کاهش ناآگاهانه غذا خوردن می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین دلیل‌های گسترش وزن است.

برای شما هم جالب است؟ :  رندی ایرانی ها از کجا می آید؟!

۶. بهداشت بیشتر

در چنین موقعیتی یقینا فکر می‌کنید با دست غذا خوردن، یک کار غیربهداشتی است با اینحال حقیقت دقیقا برعکس است!

افرادی که عادت به غذا خوردن با دست دارند، در بیشتر مواقع قبل از نشستن پای سفره، دست‌های‌شان را می‌شویند. به علاوه از طرف دیگر همه‌ی ما اگر بخواهیم جمع بندی کنیم عادت داریم در طول روز چندین بار دست‌های خود را بشوییم؛ بهداشت دست‌ها، همه جا یک عادت است. با اینحال قاشق و چنگال و دیگر ظروف، معمولا سریع شسته می‌شوند و در بیشتر مواقع هم بطور کلی تمیز نیستند.

چند نکته

حتما قبل و بعد از غذا دست‌های خود را خوب بشویید. قطعات بزرگ غذا را به تکه‌های کوچک‌تر و اندازه‌های قابل جویدن مبدل کنید تا ساده تر قادر باشید آنها را با دست بردارید. وقتی با دست غذا می‌خورید قوز نکنید و سعی کنید صاف بنشینید و آرنج‌ها روی میز تکیه ندهید. تکه‌های کوچک در دهان بگذارید و دهان‌تان را با حجم زیاد پر نکنید تا ساده تر غذا را بجوید.

منبع این مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات