کد خبر : 28970
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷
19 views بازدید

فوران آب از جنوب قمر زحل

خبر جالب فوران آب از جنوب قمر زحل را قادر اید پیشتر بخوانید و با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. خبرگزاری ها: تصویر‌های تازه فضاپیمای کاسینی از قمر زحل موقعیت مخصوصی از فوران محتوای این قمر از قسمت جنوبی آن را نشان می‌دهد که احتمال وجود حیات در آن را گسترش می‌دهد. به نوشته دیلی‌میل، دانش پژوهان اعتقاد دارند اقیانوس زیرسطحی موجود در قمر […]

خبر جالب فوران آب از جنوب قمر زحل را قادر اید پیشتر بخوانید و با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

خبرگزاری ها: تصویر‌های تازه فضاپیمای کاسینی از قمر زحل موقعیت مخصوصی از فوران محتوای این قمر از قسمت جنوبی آن را نشان می‌دهد که احتمال وجود حیات در آن را گسترش می‌دهد.

به نوشته دیلی‌میل، دانش پژوهان اعتقاد دارند اقیانوس زیرسطحی موجود در قمر “انسلادوس”(Enceladus) تمام مواد ضروری برای حیات موجودات زنده را دارد.

در عکس تازه، جالب‌ترین فوران‌های قطب جنوب از دور قابل مشاهده است، پس عرصه تصویر به وسیله نور خورشید مشاهده می‌شود، همزمان با اینکه این قمر خود با انعکاس نور خورشید از زحل روشن شده است.

بررسی این فوران‌ها از زوایای مختلف دیدهای متفاوتی از خصوصیت‌های این قمر به محققان داده است.

 

بررسی شیمیایی این اقیانوس‌ها قویا حاکی از این است که بستر دریای انسلادوس حاوی فواره های آب داغ است. همین فواره‌ها در بستر اقیانوس‌های زمین محل افزایش و نمو ارگانیسم هاست.

با این وجود وجود این سیستم‌های هیدروترمال(گردش آب داغ) به خودی خود تضمین کننده وجود ارگانیسم‌ها در این قمر به قطر ۵۰۰ کیلومتر نیست و محتمل است محیط آن استریل باشد.

با اینحال یافته‌های تازه دلیل قانع کننده ای برای بازگشت به این کره با ابزارهای پیشرفته ممکن می کند؛ ابزارهایی که قادر باشند آب را برای یافتن شواهد زیستی بررسی کنند.

این تصویر در ۱۳ آوریل سال جاری میلادی از فاصله ۸۰۸ هزار کیلومتری گرفته شده و محدوده ۵۰۴ کیلومتری از نیمکره این قمر را پوشش داده است.

مقیاس این تصویر پنج کیلومتر بر پیکسل است.

برای شما هم جالب است؟ :  کاخ «جل محل»، بنایی باورنکردنی و فرو رفته در آب

 

فوران آب از جنوب قمر زحل

مدتی قبل عکس هایی از قطب شمال این قمر پخش شد که خصوصیت‌های بطور کلی متفاوتی با جنوب آن دارد و تمامی پوشیده از منابع و فوران‌های گازی است.

وجود هیدروژن در این قمر می‌تواند منبع انرژی برای ایجاد حیات میکروبی در این قمر باشد و دانش پژوهان امیدوارند قادر باشند نشانه‌هایی از وجود حیات میکروبی در آن را بیابند.

ماموریت “کاسینی”(Cassini) تحت هدایت “سازمان فضایی آمریکا”(ناسا) روزهای پایانی‌اش را طی می‌کند. سوخت این کاوشگر که برای ۱۲ سال سرگرم گردش حول کیوان بوده اکنون رو به اتمام است. هدایت کنندگان قصد دارند آن را در ماه سپتامبر به اتمسفر کیوان بکوبند تا شانس برخورد ممکن آن با انسلادوس و آلوده کردن محیط آن به صفر برسد.

در چنین موقعیتی این کاوشگر حاوی ابزارهای محشر است با اینحال این ابزارها برای ردیابی کارهای حیات در این قمر دیزاین نشده بود. این کار نیازمند طبقه بطور کلی مدرنی از اسپکترومترهاست. هم اینک پیشنهادی برای ارسال چنین کاوشگری در سال ۲۰۲۶ درحال تهیه است.

ناسا واپسین ماموریت دیگری به “اروپا”(Europa) قمر خریدار که حاوی اقیانوس است را تایید کرده است. فرآیندهای شبیه به در بستر اقیانوس این قمر هم یقینا در جریان است. با اینحال پوسته یخی آن خیلی ضخیم تر است و آبی که از آن به فضا فرار می‌کند خیلی کمتر است.

 

 فوران آب از جنوب قمر زحل
یکی از جذابیت‌های انسلادوس راحت بودن مطالعه پایین سطح یخی آن است چون این مواد با فواره‌ها به فضا پرتاب می‌شوند و کفایت می کند قمری مانند کاسینی از میان آن رد شود.

دکتر اندرو کوتس دانشمند انگلیسی حاضر در ماموریت کاسینی بیان می کند: ماموریت کاسینی انسلادوس را از لحاظ جستجو برای یافتن کارهای حیات در دیگر نقاط منظومه شمسی در صدر قرار داده است. به نظر من سه مقصد اصلی اکنون برابر هستند. مریخ که امکان دارد ۳.۸ میلیارد سال قبل حاوی کارهای حیات بوده باشد وقتی که شرایط سیاره خیلی دارای اختلاف از امروز بود. قمر “اروپا” که اقیانوسی پایین پوسته اش دارد و اکنون انسلادوس. این سه ممکن است حاوی شرایط خوب برای حیات بوده یا باشند.

برای شما هم جالب است؟ :  کوچکترین و بامزه ترین پیرمرد دنیا (تصویر)

سایت خبری “ایران پی پر” امیدوار است اخبار با مزه ای که برای شما گردآوری میکند و از نمونه خبر فوران آب از جنوب قمر زحل موردپسند شما دوستان عزیز و همراهان واقع شود. در نظر داشته باشید شما خواننده گرامی در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع نمایید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات