کد خبر : 39971
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۰
14 views بازدید

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید. هفته نامه همشهری جوان – احمد رنجبر: مبنای تعیین «محدودیت سنی» در سینما ما و جهان چیست؟ آیا در ایران علامت های هشداردهنده جدی گرفته می شوند؟ این قصه سر دراز دارد؛ حدود ۴۰ […]

فیلم های سینمایی، با قید محدودیت سنی نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید.

هفته نامه همشهری جوان – احمد رنجبر: مبنای تعیین «محدودیت سنی» در سینما ما و جهان چیست؟ آیا در ایران علامت های هشداردهنده جدی گرفته می شوند؟

این قصه سر دراز دارد؛ حدود ۴۰ سال پیش تصمیم گرفته شد عده ای فیلم های خارجی با قید گروه سنی مثبت ۱۸ اکران شوند. سینمادار با اینحال توجهی به این ایده نداشت و به پرشدن صندلی سالن اش فکر می کرد. در سال های اول انقلاب، نظارت سفت و سختی روی تولید فیلم ها وجود داشت و فیلم های خارجی هم از فیلترهای مخصوصی عبور می کردند؛ پس خیال خیلی ها راحت بود که سینما جای فسق و فجور نیست. دولت اصلاحات که روی کار آمد، محیط فرهنگی جامعه باز شد و فیلمسازها با جسارت و آسودگی خاطر بیشتری سراغ موضوعات روز رفتند. ولی باید گفت برای فیلمسازها شرط قرار داده شد که فیلمتان برای همه قابل تماشا نیست.

«مصائب شیرین» سال ۷۷ با قید گروه سنی بالای ۱۸ سال به سینماها آمد و گمان می رفت این رویه برای تولیدات بعدی سینمای ایران ادامه خواهدداشت. کمی بعد فیلم هایی ساخته شدند که مستحق دریافت رده بندی سنی بودند با اینحال مشمول این قانون «خواست ای» نشدند. اکنون که به عقب نگاه می کنیم، باورمان نمی شود فیلم مانند «خوابگاه دختران» قید سنی خورده و «زندان زنان» نه.

برای آینه هم «هنوز» دورنمایی نمی توان متصور بود، چرا که برخلاف سینمای جهان معیاری منطقی برای رده بندی سنی نداریم، حال آن که منع تماشا از سال ۱۹۳۰ در آمریکا تصویب و اجرایی شده است. تاریخ نگاری این مسئله بخشی از پرونده پیش رو را تشکیل می دهد با اینحال ابتدا به سینمای خودشان پرداخته ایم تا ببینیم چه فیلم هایی برای کدام گروه های سنی غیرمجاز تشخیص داده شده اند. بررسی کرده ایم تا ببینیم آیا معیارها اصولی است یا نه. خوب نوشته هم «پا تو کفش من نکن» است؛ فیلمی کمدی که هرز در خواست سخت پسندها و حتی جزء کارهای گیشه ای قابل دفاع دسته بندی نمی شود. این فیلم و چند شوخی کلامی اش برای مخاطبان پایین ۱۲ سال پیش نهاد نشده است.

بررسی اصلی ترین فیلم هایی که با قید گروه سنی فرصت اکران عمومی یافته اند

یک مشت عدد جنجالی

این شش فیلم مهم ترین فیلم هایی اند که با قید سنی روی پرده رفته اند. هرکدام را آنالیز کرده ایم تا بدانیم محیط کلی داستانشان چه بوده، چرا برای همه گروه ها خوب تشخیص داده نشدند و آیا قرار دادن محدودیت تماشا، مخاطب را بیشتر وسوسه نکرده و به کمک فروش نیامده؟ به این فیلم ها می توان باز هم اضافه کرد؛ فیلم هایی مانند «من» (بالای ۱۵ سال)، «خوابگاه دختران» (بالای ۱۴ سال)، «حریم» و «کلبه» (بالای ۱۳ سال)، «رخ دیوانه» (بالای ۱۲ سال) و «یکی از ما دو نفر» و «قصه پریا» (با قید تماشای فیلم به صلاحدید والدین) فرصت اکران پیدا کردند.

برای شما هم جالب است؟ :  ما فرزندان خط قرمز هستيم

مصائب شیرین؛ علیرضا داوودنژاد


چه سالی اکران شد؟
۱۳۷۷

 

درجه سنی: ۱۸+

 

جریان چه بود؟ علیرضا داوودنژاد در این جا سراغ بحران بلوغ رفت و جریان دلدادگی دو جوان (رضا و مونا) را که پسرعمه و دختردایی هستند، محور قرار داد.

 

 


چرا قید سنی خورد؟
کارگردان با قرار دادن نشانه هایی واضح به مخاطب بیان میکند بین دو جوان عشق برقرار شده، با این وجود این معنی به وسیله داوودنژاد نه با بی پروایی که با رعایت حرمت ها بیان شد با این وجود آن وقت باز کردن بحران بلوغ امری تابو بود و به همین خاطر «مصائب شیرین» قید سنی خورد. فیلم بعدی این کارگردان یعنی «بچه های بد» هم با همین قید سنی پروانه نمایش گرفت.

تاثیر روی فروش: محاسبه دقیقی از مقدار فروش فیلم ها به دست نیاوردیم با اینحال سینماروها خاطرشان هست «مصائب شیرین» و «بچه های بد» به خاطر محدودیت سنی سر زبان ها افتادند.

 


پارک وی؛ فریدون جیرانی

چه سالی اکران شد؟ ۱۳۸۵

 

درجه سنی: ۱۶+

 

جریان چه بود؟ فریدون جیرانی پیشتر تجربه اندوزی سینمایی اش «پارک وی» را در ژانر وحشت تولید. ایشان جریان فیلم را با محور قرار دادن رها که دختری از خانواده متمولی است و عاشق یک جوان می شود، روایت کرد. بعد از ازدواج، رفتارهای کوهیار و مادرش مشکوک می شود و رها پی می برد که آن ها روانی هستند.

 

 فیلم های سینمایی با محدودیت سنی!

چرا قید سنی خورد؟ حضور مادر و پسری روانی با رفتارهای خشن دلیل شد فیلم «پارک وی» قید سنی بخورد. با اینحال اگر فکر کنیم اکنون و با گذشت بیش از یک دهه «پارک وی» در صورت اکران قید ۱۶+ می خورد در اشتباهیم!

تاثیر روی فروش: جمله «تماشای این فیلم به مردم پایین ۱۶ سال پیش نهاد نمی شود» در روزهای ابتدایی کار خودش را کرد و «پارک وی» صدرنشین شد. بالاخره هم به فروش معقولی رسید.

برای شما هم جالب است؟ :  سحر قریشی و مادرش در اتومبیل گران قیمتشان (تصویر)

 


آتشکار؛ محسن امیریوسفی

چه سالی اکران شد؟ ۱۳۸۹

 

درجه سنی: ۱۶+

 

جریان چه بود؟ محسن امیریوسفی براساس سیاست کنترل جمعیت که در دوره ای هم و غم مدیران کشور شده بود، فیلمنامه ای نوشت که قهرمانش سهراب (حمید فرخ نژاد) کارگر کارخانه ذوب آهن اصفهان به اجبار همسرش باید رفتار وازکتومی انجام دهد.

 

 فیلم های سینمایی با محدودیت سنی!

چرا قید سنی خورد؟ «آتشکار» مقرر شده بود اردیبهشت ۸۷ در گروه سینمایی عصر تازه اکران شود با این وجود ۱۰ روز مانده به اکران عمومی، جلوی آن گرفته شد. محیط فیلم و شوخی هایی که با رابطه مرد و زن شده بود، خوب همه گروه های سنی دانسته نشد و بالاخره، فیلم سال ۸۹ و با قید گروه سنی بالای ۱۶ سال به نمایش سود. «آتشکار» مخالفانی جدی داشت که معتقد بودند شوخی هایش تمام منشوری است و نباید اکران شود.


تاثیر روی فروش:
«آتشکار» در فصل مرده اکران یعنی بهمن و اسفند ۸۹ روی پرده سینماها رفت و با ۲۰۰ میلیون تومان در میانه جدول فروش سال قرار گرفت. بایگانی و قید سنی چندان به کارش نیامد.


در مدت معلوم؛ وحید امیرخانی

چه سالی اکران شد؟ ۱۳۹۴

 

 درجه سنی: ۱۲+

 

جریان چه بود؟ فیلم «در مدت معلوم» جریان میثم (جواد عزتی) است که کتابی پیرامون

ازدواج موقت و نیازهای غریزی جوانان نوشته و سعی دارد از روش راه حلی که فکر می کند صحیح است، مشکلات اجتماعی جوانان را از بین ببرد. ایشان در کلاس های درسش به این مسئله اشاره می کند و قصد ترویج تئوری اش را دارد.

 

  فیلم های سینمایی با محدودیت سنی!

چرا قید سنی خورد؟ سوژه فیلم «در مدت معلوم» مسائل جنسی جوانان است و نقبی به ازدواج موقت هم می زند. طبیعی است که چنین مسئله ای خوب همه گروه های سنی نیست. حتی می شد بازه سنین مخاطبان فیلم را بالاتر گرفت، چرا که اشاره های آن روشن است و کارگردان خیلی از حرف ها را بدون تعارف گفته.

تاثیر روی فروش: فیلم کیفیت قابل دفاعی دارد و در شکافتن معضل مورد نظر موفق است با اینحال نمی توان کتمان کرد بخش عمده ای از فروش سه میلیارد و ۸۰۰ میلیونی آن به سوژه اش بر می گردد. این یعنی موفقیت گیشه ای «در مدت معلوم» به خاطر عنوان ۱۲+ نیست.

 


استراحت مطلق؛ عبدالرضا کاهانی

چه سالی اکران شد؟ ۱۳۹۳

برای شما هم جالب است؟ :  «رودخانه بادی» ؛ ردیابی قاتل در انبوهی از برف و یخ

 

درجه سنی: ۱۶+

 

جریان چه بود؟ فیلم عبدالرضا کاهانی پیرامون سمیرا (ترانه علیدوستی) است که از شهرستان به تهران می آید و تصمیم گرفته است ادامه زندگی اش را بدون همسر (بابک حمیدیان) سپری کند. با داوود (رضا عطاران) وارد هم کاری برای فروش رسیور ماهواره می شود و از آن سو همسر سابق ایشان خواهان رجوع است با اینحال اعتیاد و بیکاری اش مانع این موضوع است.

 

 فیلم های سینمایی با محدودیت سنی!


چرا قید سنی خورد؟
به طرز واضح دلیل قبد سنی «استراحت مطلق» مطرح نشد (مانند بقیه فیلم ها) با اینحال کاراکتر سمیرا که علیه شرایط طغیان کرده و نیز موقعیتی که در جمع مردانه دارد، می تواند یکی از عوامل باشد. سکانس نشئگی کاراکتر حمیدیان و مجید صالحی هم می تواند عامل دیگری باشد که فیلم را برای مخاطب پایین ۱۶ سال نامناسب کرده است.

تاثیر روی فروش: فیلم های کاهانی غالبا با سر و صدا اکران می شوند و همین به کمک گیشه شان می آید. این موضوع با قرار گرفتن قید سنی روی «استراحت مطلق» هم رخ داد و فیلم حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروش کرد.

 


لانتوری؛ رضا درمیشیان

چه سالی اکران شد؟ ۱۳۹۵

 

درجه سنی: ۱۶+

 

جریان چه بود؟ فیلم جریان یک زورگیر خیابانی است (نوید محمدزاده) که گروهی به اسم لانتوری ایجاد کرده است و از آدم های پولدار اخاذی می کند، ایشان به طرز اتفاقی درگیر عشق دختری خبرنگار به اسم مریم (مریم پالیزبان) می شود. ماجرایی که بالاخره اسیدپاشی و قصاص عضو در مقابل عضو را بهمراه دارد.

 

 فیلم های سینمایی با محدودیت سنی!

چرا قید سنی خورد؟ فیلم پر است از صحنه های خشن مانند قمه کشی و زد و خورد آدم ها. اوج خشونت فیلم سکانس اسیدپاشی است که پیشتر مخاطب با یک صورت دفرمه مواجه می شود. فصل مقدمه چینی برای قصاص، نفس ها را بند می آورد و حتی باعث ترس مخاطبان می شود و با این حساب قید گروه سنی بالای ۱۶ سال برای «لانتوری» ضروری است.

تاثیر روی فروش: اینکه پایین شانزده ساله ها از تماشای «لانتوری» منع شدند، شاخک مخاطب را حساس تر کرد با اینحال فارغ از همه چیز عامل فروش بالای شش میلیاردی فیلم نیست. آگهی شفاهی فیلم از جشنواره کلید خورد و به توجه به ایرادهای ساختاری، خیلی ها برای تماشای آن صف کشیدند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات