کد خبر : 27258
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۹
11 views بازدید

فیلم های چینی، از نوعِ مرغوب

فیلم های چینی، از نوعِ مرغوب نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید. همشهری شش و هفت – محمد صادق شایسته: چینی‌ها جزو اولین کشورهایی بودند که فیلمسازی را شروع کردند، با اینحال با اینکه بیش از یک میلیارد جمعیت دارند و بیش از یک قرن از اولین […]

فیلم های چینی، از نوعِ مرغوب نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید.

همشهری شش و هفت – محمد صادق شایسته: چینی‌ها جزو اولین کشورهایی بودند که فیلمسازی را شروع کردند، با اینحال با اینکه بیش از یک میلیارد جمعیت دارند و بیش از یک قرن از اولین فیلمی که ساختند می‌گذرد و قاعدتا باید ۱۰۰تا ۲۰۰تایی کارگردان درجه یک از بین آنها بیرون بیاید، هیچ‌گاه سینمای باثباتی نداشتند و در بیشتر مواقع در مقاطع مختلف سیر و روند متفاوتی را طی کرده‌اند.با این وجود کارگردانان مهمی در تاریخ سینما از این کشور به دنیا معرفی شده‌اند که نشان از ارزش بالای این سینما می دهد با اینحال این مسئله یک روند ثابت و همیشگی نداشته است.

 

در سال‌های واپسین مارکت کشور چین به یکی از جدی ترین بازارهای جهانی برای پخش کارهای سینمایی مبدل شده و بسیاری از فیلم‌های پرفروش امروز جهان بخش عمده ای از فروش خود را مدیون حضور مارکت این کشورند، در دو دهه قبلی و تا قبل از شروع سال ۲۰۱۰عمده فیلم‌های پرفروش این سینما هم در دست به کارهای غیرچینی بود، با اینحال چند سالی است با تصویب و اجرای عده ای قانون های سختگیرانه در جهت خدمات رسانی از تولیدات داخلی چینی و سرمایه‌گذاری‌های کلان در این عرصه دلیل شده فیلم‌های تازه سینمای چین هم کم کم به مقام‌های بالای فروش سالانه کشورشان بیایند. بدین جهت خیلی‌ها افزایش سینمای چین در سال‌های آتی را خیلی دور از دسترس نمی‌دانند، با وجود این این افزایش با سرعت کمتری درمقایسه با کشورهای مهم حاوی سینما طی شود.

در هفته جاری از میان ده‌ها فیلم چینی ساخته شده در سال‌های واپسین سر وقت معرفی چند فیلم مهم و موثر رفتیم و جای خیلی‌ها را هم خالی کردیم. با این وجود ذکر این نکته هم ضروری است که برخلاف بسیاری، کارهای سینمایی کشورهای هنگ کنگ و تایوان را جزو کارهای سینمای چین حساب نکردیم و فیلم‌های موفق این دو کشور را دراین فهرست لحاظ نکردیم تا اگر فرصتی بود یکدفعه هم سر وقت سینمای اکشن تایوان و هنگ کنگ برویم.

پس لرزه

AFTERSHOCK

ساعت ۳بعد از ظهر روز ۲۸جولای سال ۱۹۷۶جهان بیننده یکی از مهیب ترین زلزله‌های تاریخ در چین بود. زلزله ای به قدرت ۷٫۶ریشتر که منطقه تاشگان در شرق چین را لرزاند و بر اثر آن ۲۴۲هزار نفر جان خود را از دست دادند. با این وجود این محاسبه رسمی بود و عده ای‌ها محاسبه غیر رسمی حتی عددی به بزرگی ۷۰۰هزار نفر را نشان می داد که با این وجود هیچ گاه تایید نشد. زلزله ۱۹۷۶ و اتفاقاتی که بعد از آن افتاد یکی از تلخ ترین بلایای طبیعی نیم قرن واپسین بود و کل دنیا بابتش متاثر و اندوهگین شدند. در سال ۲۰۱۰فنگ ژیائوگانگ، بازیگر، نویسنده و کارگردان مشهور چینی فیلم «پس لرزه» را با بودجه ای بالا پیرامون زمین‌لرزه تاشگان تولید.

 

 

 

فیلمی ستایش شده که در آن سال رکوردهای فروش را در تاریخ سینمای چین جا به جا کرد و به نوعی نماینده این کشور به آکادمی اسکار معرفی شد. جریان این فیلم حماسی دقایقی قبل از شروع زلزله شروع می شود. نیم ساعت اول صحنه‌هایی درخشان و با این وجود تکان‌دهنده از وقوع زلزله را نشان می دهد، صحنه‌هایی پر تنش که در آن مراحل ویران شدن شهر و پایین آوار ماندن پیر و جوان به تصویر کشیده شده است. در ۱۰۰دقیقه باقی مانده نیز کارگردان سر وقت بازمانده‌ها می رود. در چنین فیلم‌هایی برای روایت عمق فاجعه معمولا یک خانواده و اتفاقی که حول عضو های آن رخ می دهد مورد استقبال قرار می گیرد. در «پس لرزه» هم ماجراها پیرامون خانواده ای چهار نفره است؛ پدر و مادری که یک فرزند دو قلوی دختر و پسر دارند و در آپارتمانی کوچک واقع در تاشگان زندگی می کنند. زلزله شروع می شود، پدر پایین آوار می رود و همان ابتدا کشته می شود و بعد از زمین لرزه مادر که زنده مانده در شرایطی قرار می گیرد که تنها می تواند یکی از بچه‌هایش را نجات دهد و این شروع تراژدی غمناکی است در بستر اتفاقی هولناک.

برای شما هم جالب است؟ :  دانکرک؛ روایت نولان از جنگ جهانی دوم

 


دیوار بزرگ

THE GRATE WALL

بیشتر مخاطبان کارهای ژانگ ییمو کارگردان مشهور چینی ایشان را با دو فیلم «قهرمان» و «خانه خنجرهای پرده» می‌شناسند. دو فیلم بطور کلی منطبق با فرهنگ چینی که با بهره برداری از ظرفیت‌های این کشورساخته شده و دو خصوصیت عمده دارند، نماهای فوق‌العاده دلچسب و جریان‌هایی استخوان دار. ولی باید گفت، ییمو در چند سال واپسین دو فیلم مشترک با آمریکا ساخته که با وجود این جریان هر دوی آنها در چین می گذرد، با اینحال بازیگران اصلی آن، دو ستاره آمریکایی‌اند. اولی «گل‌های جنگ» کالا سال ۲۰۱۱که کریستین بیل نقش اصلی آن را بازی کرده و دومی هم «دیوار بزرگ» با بازی مت دیمون است که همین امسال روی پرده رفت و در انتهای اکران به فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای چین اضافه شد.

 

چینی های مرغوب 

 

حضور بیل در «گل‌های جنگ» با استناد به جریان عاشقانه ای که داشت چندان مشکلی نداشت، با اینحال با استناد به جریان «دیوار بزرگ» که بخش عمده ای از آن مرتبط به دیوار بزرگ چین و یک جنگ بزرگ برای حفظ آن است انتخاب یک قهرمان سفیدپوست آمریکایی صدای خیلی‌ها را درآورد. با این وجود ژانگ ییمو در گفت‌وگویی با مطرح اینکه فیلم ایشان پنج قهرمان دارد و تنها یکی از آنها آمریکایی است به دفاع از فیلمش پرداخت و گفت: با همه این حاشیه‌ها فیلم ایشان هنوز به فرهنگ چین وفادار است. بیراه هم نگفته‌است؛ بدلیل آنکه تمام تکنیک‌های ناب ییمو در ایجاد صحنه‌هایی بطور کلی بومی با این وجود محصورکننده در «دیوار بزرگ» هم می باشد و تنها نقطه ضعف کار کمی برمی‌گردد به جریان و قهرمان‌هایش. ولی باید گفت «دیوار بزرگ» حتما ارزش دیدن دارد.

 ویلیام (متدیمون) وتاور (پدروپاسکال) دو جنگجوی اروپایی هستند که برای یافتن سلاحی خطرناک، با گروهی ۲۰نفره راهی چین می شوند، با اینحال اتفاق هولناکی می‌افتد که دلیل می‌شود تنها ویلیام و تاور از آن جمع زنده بمانند،. آنها به وسیله نیروهای حکومتی چین دستگیر می‌شوند و دست سرنوشت آنها را به نقطه ای می‌کشاند که مجبور می‌شوند خود را برای نبرد بزرگ حفظ دیوار چین تکمیل کنند. جینگ تیان، ویلیام دفو و اندی دیگر بازیگران اصلی فیلم هستند و رامین جوادی آهنگساز مشهور ایرانی موسیقی متن فیلم را ساخته است.


شهر زندگی و مرگ

CITY OF LIGE AND DEATH

در دل جنگ جهانی دوم جنایاتی اتفاق افتاده که می‌توان بر مبنای آنها صدها فیلم داستانی تولید؛ جنایات و اتفاقاتی که گاهی انسان را عمیقا در این فکر فرو می‌برد که انسان‌ها تا چه اندازه قادر اند سنگدل باشند. لو چوآن کارگردان ۴۵ساله چینی در سال ۲۰۰۹و در سن ۳۹سالگی، «شهر زندگی و مرگ» را با الهام از یکی از این جنایت‌ها جلوی دوربین برد. فیلمی که حسابی مورد استقبال منتقدین جهان قرار گرفت. جریان فیلم در سال ۱۹۳۷در شهر نایجینگ می‌گذرد. ارتش ژاپن پیشتر حملات خود به این شهر می‌تازد و آن را تصرف می‌کند و بعد از آن طی شش هفته دست به جنایتی هولناک می‌زند.

 

چینی های مرغوب 

 

با استناد به محاسبه رسمی بیش از ۲۴۰هزار چینی غیرنظامی به‌دست ارتش ژاپن در این مدت به قتل می‌رسند؛ اتهامی که هنوز هم ژاپنی‌ها آن را قبول ندارند، با اینحال مدارک مهمی دال بر رخ دادن این جنایت می باشد. «شهر مرگ و زندگی» روایتی از این جنایت هولناک است. چوآن برای بالا بردن میزان تاثیرگذاری فیلمش مستندگونه و سیاه و سفید آن را ساخته که این تمهید به خوبی جواب داده است.

 جریان فیلم بیشتر از نگاه شخصیت‌های اصلی مسئله یعنی ژیانگ ژیونگ و کادوکاوا روایت می شود. ژیانگ ژیونگ یکی از عضو های «ارتش پیشرو ملی» چین است که در این شهر گرفتار می شود و جنایات ژاپنی‌ها علیه مردم شهر را از نزدیک می‌بیند. محیط فیلم بسیار غمناک است و موسیقی متن آن لحظات احساسی و تلخی را بر‌می‌انگیزد. این فیلم موفق شد جایزه صدف طلایی بهترین فیلم جشنواره سن سباستین اسپانیا را که از قدیمی ترین و اصلی ترین جوایز سینمایی دنیاست به‌دست آورد. خیلی‌ها «شهر مرگ و زندگی» را با استناد به جنس داستانی که دارد و نوع ساخته شدن آن، ورژن چینی شاهکار ماندگار استیون اسپیلبرگ یعنی «فهرست شیندلر» می‌دانند.

برای شما هم جالب است؟ :  فرمول قلعه نویی وارِ مدیری جواب نداد؟

 


شکار هیولا

MUSTER HUNT

رامان هیو کارگردان ۵۴ساله «شکار هیولا» ابتدا کارش را با دیزاین شخصیت‌های انیمیشنی در یکی از پرطرفدار ترین کمپانی‌های انیمیشن سازی دو دهه قبلی آمریکا یعنی «دریم ورکز» شروع کرد و در انیمیشن‌های سرشناسی چون «مورچه ای به اسم زی»، «شرک» و «ماداگاسکار» به دیزاین شخصیت سرگرم بود. «شکار هیولا» اولین فیلم سینمایی بلند هیو و حاصل بیش از دو دهه تلاش ایشان در ایجاد شخصیت‌های کارتونی تخیلی است. این فیلم یک انیمیشن- رئال است که در سال ۲۰۱۵ساخته شد و موفق شد با فروشی بیش از ۳۵۰میلیون دلار عنوان دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای چین را به‌دست آورد. جریان این فیلم ریشه در جریان‌های اساطیری چینی دارد. جریان‌هایی که با استناد به آن در جهان موازی با جهان انسان‌ها، موجودات دیگری زندگی می کنند. تداخل این دنیاها با هم می‌تواند به جنگ و فاجعه‌های فراوانی ختم شود.

 

چینی های مرغوب 

 در فیلم «شکار هیولا» هیولاها با انسان‌ها درگیر می شوند. در جهان هیولاها کودتایی شکل می گیرد و ملکه آنها به جهان انسان‌ها می‌گریزد. ایشان در اینجا بچه ای به دنیا می‌آورد و با یک انسان آشنا می شود که بنا دارد به ایشان و فرزندش «هوبا» کمک کند. از آن طرف کودتاگران جهان هیولاها برخلاف تعهدی که برای بیرون ماندن از جهان انسان‌ها داده بودند برای یافتن و کشتن ملکه و فرزندش وارد رفتار می شود. از این طرف هم عده ای انسان با نیت این که قادر باشند با هیولاها هم پیمان شوند و به مقاصد خود برسند تصمیم می‌گیرند مادر و بچه را بیابند و به آنها تحویل دهند. در اینجا تعقیب و گریز هیجان انگیزی شروع می‌شود که نزدیک به دو ساعت ادامه دارد. توانایی و خلاقیت هیو به نوعی کارگردان دلیل شده این فیلم برای مردم زیادی از مخاطبین دنیا هم اثر سرگرم کننده ای باشد و حتی دو هفته هم در صدر جدول فروش هفتگی سینماهای جهان قرار بگیرد.

 


ذره‌ای گناه

A TOUCH OF SIN

از آن دست فیلم‌هایی است که ممکن نیست تماشاگر حرفه ای سینما آن را ببیند و دوستش نداشته باشد. چهار جریان مستقل از زندگی مدرن و پیچیده مردم عادی در چین. یک زندگی پر دردسر و سخت که هر یک از چهار شخصیت اصلی را بالاخره به خشونت می کشاند. این فیلم جدا از ساختار و داستانش یک جهش بزرگ در کارنامه کاری ژیا ژانکه کارگردان چینی است. کارگردانی که قبل از این به دلیل مستندها و با این وجود فیلم ستایش شده «طبیعت بی جان»کالا ۲۰۰۶به‌عنوان کارگردانی با کارهای آرام و کند مشهور شده بو، با این وجود با «ذره ای گناه» قدم در راه تازه ای گذاشت. این فیلم پر از هیجان و تکاپو است.

 

چینی های مرغوب 

 

همه شخصیت‌ها به دلیل زندگی‌شان در شرف انفجار درونی قرار دارند و فیلم دقیقا سراغ زمانی از زندگی آنها رفته که حریق به انبار باروت‌شان رسیده و هر لحظه امکان دارد منفجر شوند.  همانگونه كه گفتیم؛ فیلم جریان زندگی ۴نفر است: یک معدنچی ناراضی که از دست بزرگان روستایی كه در آن زندگی می‌كند، خشمگین می‌شود، یک کارگر فصلی که بر اثر اتفاقاتی، کارکردن با اسلحه را بیشتر یاد می‌گیرد، یک زن که شرایط مردسالارانه جامعه آزارش داده و دست آخر، یک کارگر جوان که از این کار به آن کار می پرد. فیلم با این که بیش از دو ساعت است، با اینحال کارگردان به خوبی توانسته در این مدت جریان هر چهار شخصیت خود را تمام و کمال روایت کند. ژیانگ وو، ژائو تائو، وانگ بوآکیانگ و لیم گیونگ چهار بازیگر اصلی فیلم هستند که همگی در نقش‌هایی که بازی کرده‌اند درخشان ظاهر شده‌اند. «ذره ای گناه» کالا سال ۲۰۱۳است، با اینحال داستانش در چند مقطع زمانی دارای اختلاف می گذرد. این فیلم به خوبی رنج زندگی به اشتراک مردم عادی چین حال حاضر را به تصویر می‌کشد و کنایه‌های تند و تیزی هم به جامعه می زند؛ جامعه‌ای که از لحاظ کارگردان، جهان تکنولوژی آن را مبدل به دنیایی بی روح و ماشینی کرده است.

 


بگذار گلوله‌ها پرواز کنند

LET THE BULLETS FLY

یکی از آن اکشن کمدی‌های خوش تولید چینی در سال‌های واپسین است که غیر از داشتن صحنه‌های زد و خورد هیجان انگیز جریان بسیار جذابی هم برای روایت دارد. این فیلم داستانش در ابتدا دهه ۲۰ میلادی در استان سیچوان می گذرد. سیچوان یکی از اصلی ترین مراکز فرهنگی و تمدن در چین است و یکی از استراتژیک‌ترین جاهای این کشور. جریان فیلم دقیقا زمانی می‌گذرد که اوج درگیری‌ها در این منطقه برای تصاحب قدرت رخ می‌دهد. ون جیانگ کارگردان «بگذارگلوله‌ها پروازکنند» در سال ۲۰۱۰این فیلم را جلوی دوربین برد و در همان سال در اکران یکی از پرفروش ترین کارهای سال سینمای چین شد.

برای شما هم جالب است؟ :  ماه عسل این زوج خوشبخت سینمای ایران (تصویر)

 

چینی های مرغوب 

 

با این وجود فیلم جیانگ با این که داستانی تاریخی- جنایی دارد، با اینحال یک اختلاف مهم با دیگر کارهای مهم ساخته شده از این جنس دارد و آن داشتن رگه‌های کمدی پررنگ و دلنشین است که لذت تماشای فیلم را چند برابر می کند. از طرف دیگر جیانگ برای دیزاین صحنه‌های اکشن فیلم از هر تمهیدی استفاده کرده، هم توپ و تفنگ و انفجار دارد و هم حرکات رزمی. با این وجود فیلم ایشان مملو از زد و خورد و درگیری‌هایی است که لحظات کمدی نابی هم دارد.  جیانگ غیر از کارگردانی، نویسنده و بازیگر یکی از نقش‌های اصلی هم هست و در شکل نقش راهزنی به اسم ژانگ به ایفای نقش پرداخته است. ژانگ با اجرای یک نقشه حرفه ای خودش را جای شهردار تازه جا می زند و وارد شهر می شود. ژانگ که قصد خدمات رسانی از فقیران و مردم تحت فشار شهر را دارد با حکومت خودخواسته نجیب‌زاده ای شرور به اسم هوآنگ(چو یون فت) مواجه می شود. هوآنگ سردسته یک گروه جنایتکار بسیار حرفه ای در شهر است که به دلیل قدرت بالایش با همه مامورین دولتی تولید و پاخت می کند با اینحال ژانگ با اینکه یک راهزن حرفه‌ای است، حاضر نمی‌شود همدست هوآنگ شود و از این حیث مبارزه‌ای تماشایی شروع می شود.

 


جنگ مواد

DRUG WAR

بی تردید جانی تو در صنعت اکشن سازی یکی از بهترین‌های چین و ممکن است حتی جهان باشد. ایشان سبک خودش را در تولید اکشن دارد؛ سبکی که به خوبی در بین مخاطبان چینی و هنگ کنگی جا افتاده و کم کم خریداران جهانی هم یافته است. جانی تو کارهای فراوانی در کارنامه سینمایی‌اش به نوعی تهیه‌کننده و کارگردان دارد كه «جنگ مواد» یکی از بهترین آن‌هاست. فیلمی که در سال ۲۰۱۲ساخته شد و موفق شد نظر مثبت بسیاری از مخاطبان و منتقدین در تمامی جهان را به سوی این کارگردان خلاق جلب کند. «جنگ مواد» یک تریلر هیجان انگیز است.

 

چینی های مرغوب 

 

از آن فیلم‌هایی که آدرنالین خون مخاطبش را حسابی بالا می برد.مسئله از این جا شروع می شود که یکی از روسای مشهور کارتل‌های مواد‌مخدر چین به اسم چوی تیم مینگ(لوئیس کوو) بر اثر خیانت همکاران سابقش با پلیس درگیر می شود و تصادف شدیدی می‌کند. این تصادف ایشان را مدتی به کما می‌برد. چوی بعد از خارج شدن از کما خود را در چنگ پلیس می‌بیند و می‌فهمد که کارش تمام شده‌است. ولی باید گفت پلیس به ایشان توصیه می‌کند با قبول ماموریتی که طی آن باید به قلب یکی از خطرناک ترین کارتل‌های مواد‌مخدر نفوذ کند، خودش را از مجازات سنگینی که در انتظارش است نجات دهد. ایشان با استناد به شرایطی که دارد قبول می کند و وارد این بازی خطرناک می شود. در این ماموریت برای ایشان اتفاقاتی رخ می دهد که هم خودش را حیرت زده می کند. هم نیروهای پلیس را.

«جنگ مواد» محیط پر تعلیقی دارد، جانی تو به خوبی توانسته از قبل بینی‌های مخاطب جلوتر باشد. به همین خاطر اتفاقاتی که در فیلم ایشان رخ می دهد، مکررا تماشاگر را حیرت زده می کند. ممکن است جالب ترین نکته فیلم این باشد که سینمای کره که معمولا حاضر به کپی کردن از رو دست کارهای چین نیست، در سال ۲۰۱۴یعنی تنها دو سال بعد از ساخته شدن این فیلم، ورژن کره ای آن را تولید؛ ورژن ای که اثر ضعیفی از کار سود و حسابی حاشیه‌ساز بود.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات