کد خبر : 34679
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲:۴۷
9 views بازدید

قهرمانان بدون «کفش» در انتظار «استخدام»

در خبری ورزشی مطرح شده که قهرمانان بدون «کفش» در انتظار «استخدام» .خواندن این خبر ورزشی را پیش نهاد مینماییم. خبرگزاری مهر: یکسال از المپیک ۲۰۱۶ قبلی با اینحال هنوز چندین عدد از نهادها و سازمان‌هایی که وعده هدیه به مدال‌آوران داده بودند به قولشان رفتار نکرده و قهرمانان را چشم انتظار قرار داده‌اند. کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش، ادارات کل ورزش و جوانان استان […]

در خبری ورزشی مطرح شده که قهرمانان بدون «کفش» در انتظار «استخدام» .خواندن این خبر ورزشی را پیش نهاد مینماییم.

خبرگزاری مهر: یکسال از المپیک ۲۰۱۶ قبلی با اینحال هنوز چندین عدد از نهادها و سازمان‌هایی که وعده هدیه به مدال‌آوران داده بودند به قولشان رفتار نکرده و قهرمانان را چشم انتظار قرار داده‌اند.

کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش، ادارات کل ورزش و جوانان استان ها و حتی عده ای نهادهای دیگر برای مدال آوران سی و یکمین دوره بازی های المپیک هدیه های ویژه و متعددی مقرر کرده بودند که مقرر شده بود در کوتاهترین فاصله زمانی به آنها پرداخت شود.

این دوره بازی های المپیک ١٦ مردادماه سال قبلی در ریو شروع و به مدت سه هفته ادامه داشت. در جریان این بازی ها ورزشکاران کاروان امام رضا (ع) موفق به کسب ٨ مدال شامل ٣ طلا، یک نقره و ٤ برنز شدند.

کیانوش رستمی و سهراب مرادی در وزنه‌برداری و حسن یزدانی در کشتی آزاد، سه طلایی کاروان ایران در المپیک ریو بودند. کمیل قاسمی نیز تنها مدال‌آور نقره بود. ضمن اینکه سعید عبدولی و قاسم رضایی در کشتی فرنگی، حسن رحیمی در کشتی آزاد و کیمیا علیزاده در تکواندو هم توانستند ایران را صاحب مدال برنز کنند.

اکنون یک سال از موفقیت این ورزشکاران و مدال آوری آنها در بزرگترین آوردگاه ورزش قبلی است. عده ای وعده ها برای موفقیت آنها عملی شده با اینحال هستند وعده هایی که هنوز به نتیجا نرسیده اند.

شروع پرداخت هدیه ها با دلار

۱۰، ۵ و ۳ هزار اولین هدیه ای بود که هشت مدال آور المپیک ریو دریافت کردند. این هدیه ها از جانب کمیته ملی المپیک و در همان ریو به ترتیب به مدال آوران طلا، نقره و برنز پرداخت شد.

تقدیرهای استانی و مجلسی

مدال آوران المپیک بعد از بازگشت از ریو به وسیله مدیرعامل مجلس شورای اسلامی هم تقدیر شدند. بعضا به وسیله مدیران ورزشی استان خود نیز مورد تجلیل قرار گرفته و هدیه خود که وعده آن را قبل از المپیک گرفته بودند، دریافت کردند. به طرز مثال استاندار تهران با استناد به وعده ای که در مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی این استان به ریو داده بود، به مدال آوران طلا، نقره و برنز بازیهای المپیک به ترتیب زمینی به هزینه حداقل ٧٥، ٥٠ و ٣٠ میلیون تومان اهدا کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  سلطانی‌فر مراقب سری‌اش باشد

سکه ها رو شد

مهم ترین هدیه برای مدال آوران المپیک، هدیه ای بود که با استناد به آئین نامه تجلیل از مدال آوران عرصه های مختلف آسیایی و جهانی مقرر کرده شده بود. این هدیه در دولت یازدهم برای مدال آوران طلا، نقره و برنز ریو به ترتیب ٣٠٠، ٢٠٠ و١٢٠ سکه تعیین شد. در مراسم تجلیلی که چهارم دی ماه سال قبلی با حضور مدیرعامل جمهور برگزار شد، از مدال آوران ریو تقدیر شد. با استناد به مطرح وزارت ورزش، آنها از ٢١ اسفندماه برای دریافت حواله هدیه های خود به این وزارتخانه مراجعه کردند.

ماشین از غیب رسید

قبل از اعزام کاروان ورزش ایران به المپیک ٢٠١٦ صحبت ها و رایزنی هایی پیرامون اهدای ماشین به مدال آوران این آوردگاه از طرف کمیته ملی المپیک انجام شد با اینحال هرگز به امضای تفاهم نامه و پیمان رسمی منجر نشد. ولی باید گفت کمپانی خودروسازی مورد نظر به آنچه به روش شفاهی – و نه رسمی – متعهد شده بود، رفتار کرد و به هریک از مدال آوران ریو یک ابزار خودرو هدیه کرد.

مدال آوران بدون «کفش» و «بیمه»

قبل از المپیک با استناد به تفاهم نامه ای که میان کمیته ملی المپیک با یکی از کارخانجات صنایع کفش ایران، امضا شد، اهدای یک جفت کفش طلا به مدال آوران تنها طلای المپیک ریو به فهرست هدیه آنها اضافه شد. با استناد به تفاهم نامه منعقد شده مقرر شده بود این کفش طلا به وزن بیش از یک کیلوگرم و به ارزش ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و در حد سایز ۴۳ تهیه شود با اینحال تفاوت مدیریتی که در راس کارخانه مورد نظر ایجاد شد، منجر به این شد که تا به امروز خبری از تولید و اهدای این کفش نشود.

بیمه ورزشکاران نیز مبنای دیگر تفاهم نامه ای بود که یکی از کمپانی های بیمه (بیمه ایران) متعهد به انجام آن شده بود. این تولیدکننده طی یک سال قبلی هیچ اقدامی برای رفتار به تعهد خود انجام نداد، با این وجود مدیریت آن که دستخوش تغییراتی هم شده، چندی قبل در نامه ای به کمیته ملی المپیک خواستار تعیین زمانی برای رایزنی پیرامون این مثال شده است با اینحال آنچه مسلم است بیمه مدال آوران ریو هنوز انجام نشده است. 

برای شما هم جالب است؟ :  10 بانوی باردار که در رقابت‌ جهانی حضور داشتند

با استناد به این شرایط موفق ترین ورزشکاران ایران در ریو تا به امروز بر خلاف وعده ها بدون «کفش طلا» و «بیمه» مانده اند با اینحال یک مورد دیگر محقق شد. پرداخت ۵۰ میلیون تومان هدیه در شکل رفاه کارت و برای تامین مایحتاج هر روزه طلایی های المپیک ریو یکی از هدیه هایی بودکه طی تفاهم نامه کمیته ملی المپیک مصوب شد. با این وجود با استناد به این تفاهم نامه، قرار شد بانوانی هم که در ریو مدال نقره یا برنز می گیرند از این هدیه قهرمانان مرد، برخوردار شوند و برابر با آنها ۵۰ میلیون تومان دریافت کنند. ضمن اینکه استخدام یکی از بستگان درجه یک مدال آوران ریو در این فروشگاه هم از دیگر مصوبات تفاهم نامه امضا شده بود که انجام شد.

استخدام مدال آوران به کجا رسید؟

ماندگارترین وعده ای که به ورزشکاران کاروان المپیک و برای مدال آوری آنها در این موضوع داده شد، مرتبط به «استخدام» شان بود که با این وجود مسئله آن به طرز مشترک از طرف کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش مطرح شد ضمن اینکه هیات دولت هم مصوبه ای را پیرامون استخدام قهرمانان در مسیر پیش روی قرار داد که مدال آوران المپیک ریو را هم شامل می شد.

مصوبه کمیته ملی المپیک پیرامون استخدام مدال آوران تنها مرتبط به المپیک ریو بود، این مصوبه از جانب وزارت ورزش شعاع بیشتری از مدال آوران را در بر می گرفت طوریکه غیر از المپیک، مدال آوران پارالمپیک، بازی های آسیایی و جهانی – در همه ادوار – از آن برخوردار می شوند. بعد از این دو نهاد ورزشی هیات دولت هم با لحاظ کردن شرایطی ویژه، مصوبه خود برای استخدام مدال آوران و از نمونه مدال آوران ریو را مطرح کرد. 

برای شما هم جالب است؟ :  رستمی پر حاشیه تر از دایی و کریمی!

با این وجود هشت مدال آور المپیک سی و یکم با استناد به هر سه مصوبه مطرح شده قادر اند استخدام کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش یا هر نهاد دولتی دیگر شوند؛ انتخاب نهاد موردنظر برای استخدام بر عهده خود ورزشکار است.

خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که تا به امروز عده ای مدال آوران ریو برای بهره برداری از این مصوبه اقدام کرده اند و از نمونه مجتبی عابدینی که خواستار استخدام در کمیته ملی المپیک شده است. عده ای دیگر هم درخواست خود را به وزارت ورزش معرفی کرده اند. این درخواست ها در مرحله بررسی است و هنوز هیچ یک به نتیجا نرسیده است. 

هدیه وزارت راه و شهرسازی پَرید

قبل از المپیک ریو با توصیه وزارت ورزش و موافقت دولت، مصوب شد که در شهرهای تازه به هر یک از یک از ورزشکارانی که در این دوره بازی ها موفق به کسب مدال طلا، نقره و برنز شوند به ترتیب مبلغ ۱۲۰ ، ۹۰ و ۷۰ میلیون تومان و تا سقف ۶۰ درصد ارزش کل خرید زمین با هرنوع کاربری (مسکونی، اداری و تجاری) تخفیف اعطا شود. در همین عرصه حتی وزارت راه و شهرسازی مطرح کرد که آمادگی دارد همزمان با ورود کاروان ورزشکاران المپیکی به کشور هدیه موردنظر تقدیم مدال آوران شود با اینحال این مسئله در همان حد وعده و عید باقی ماند. 

وعده ها فراموش نمی شود 

یک سال از المپیک سی و یکم قبلی با اینحال مطمئنا مدال آوران این بازی ها وعده های مطرح شده و عملی نشده را فراموش نمی کنند. لطفا مدیران هم این وعده ها را فراموش نکنند و پیگیر تحقق آن باشند. به هر حال آنها (مدیران) با علم به اینکه نتایج المپیک اصلی ترین ملاک برای ارزیابی عملکردشان و حتی عملکرد ورزشکاران و مربیان است، این وعده ها را مطرح کردند و اکنون هم باید پیگیر تحقق آن باشند. 

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات