کد خبر : 19901
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۱
16 views بازدید

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در مقابل جان سخت شرقی

در دسته مقالات و اخبار خودرو مقاله لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در مقابل جان سخت شرقی را برای شما انتخاب کرده ایم که امیدواریم مورد قبول شما واقع شود.ایران پی پر تلاش میکند بهترین اخبرا خودرو را هر روزه برای شما گردآوری نماید. هفته نامه خودرو امروز: چند دهه است که تویوتا لندکروزر با اسم یکی از سلاطین کلاس SUV های فول سایز مشهور […]

در دسته مقالات و اخبار خودرو مقاله لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در مقابل جان سخت شرقی را برای شما انتخاب کرده ایم که امیدواریم مورد قبول شما واقع شود.ایران پی پر تلاش میکند بهترین اخبرا خودرو را هر روزه برای شما گردآوری نماید.

هفته نامه خودرو امروز: چند دهه است که تویوتا لندکروزر با اسم یکی از سلاطین کلاس SUV های فول سایز مشهور و فروش بسیار بالایی را در مارکت جهانی تجربه می کند. در مارکت کشور ما نیز حدودا شرایط به همین منوال بوده و لندکروزر حتی در سال های واپسین و به توجه به هزینه بسیار بالای خود به محاسبه فروش زیادی دست یافته است. روزهای خوب لندکروزر ادامه داشت تا این که در سالهای قبلی بود که سدی بزرگی به اسم قانون منع واردات خودروهای با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی سر راه آن قرار گرفته و خداحافظی اجباری از مارکت ایران را به این سامورایی قوی هیکل تحمیل کرد.

حدود ۲ سال بعد از این مسئله، عملا هیچ SUV فول سایزی به کشور وارد نشد تا این که پای یک قد بلند خوش تیپ از سرزمین اسکاندیناوی به اسم XC90 به ایران باز شد و به خوبی، این مارکت تشنه را سیراب کرد به شکلی که بسیاری بر این باورند که XC90 در مارکت ایران، عملا به جانشین لندکروزر مبدل شده است. با این وجود XC90 بیشتر در کلاس شاسی بلندهایی از قبیل لکسس X570 قرار دارد با اینحال به دلیل نزدیکی هزینه آن به لندکروزر، با آن مقایسه می شود. به همین بهانه و در نوشتار پیش رو به بررسی و مقایسه این دو خودرو با یکدیگر پرداخته تا متوجه شویم که آیا XC90 موفق شده است به خوبی جای لندکروزر را پر کند یا نه؟

دیزاین

تویوتا لندکروزر در همه نسل های خود چهره ای بیابانگرد و نسبتا خشن داشته که نسل مورد بررسی ما یعنی نسل هشتم نیز از این سنت مستثنی نیست. در دیزاین ظاهری لندکروزر حدودا تمامی المان ها سعی در القای حس قدرت و ابهت به تماشاگر دارند که از این دست المان ها می توان به مواردی از قبیل خطوط برجسته روی درب، موتور، ابعاد بزرگ جلوپنجره و چراغ ها اشاره نمود. در حقیقت دیزاین لندکروزر با حداقل خطوط صورت پذیرفته که همین مسئله غیر از القای حس خشونت، استایل ماندگارتری را برای آن بوجود آورده است. ضمن آن که هماهنگی دیزاین خودرو با نوع کاربری آن دلیل شده تا تویوتا ترجیح دهد در دیزاین نمونه ۲۰۱۶ نیز دست به استایل کلی خودرو نزده و به معرفی یک فیس لیفت بنیادی بسنده کند با اینحال در داخل کابین لندکروزر به توجه به مواردی از قبیل کنسول میانی پهن و بزرگ و مقادیر زیاد چرم و چوب، تا حد فراوانی از حس بیابانگردی کاسته شده و حس یک SUV بزرگ و لوکس را به سرنشینان القا می کند. با این وجود اگر از کرومی نبودن دستگیره داخلی درها در نمونه ۶ سیلندر چشم پوشی کنیم.

 

 

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در برابر جان سخت شرقی 

این اتاق از لندکروزر در سال ۲۰۱۲ یک فیس لیفت مختصر شد که بسیاری از مالکان مدلهای قبل از ۲۰۱۲ نیز این فیس لیفت را به روی خود اعمال کرده اند. در طرف دیگر ولوو XC90 را داریم که نسل حال حاضر آن در سال ۲۰۱۵ معرفی و با فاصله اندکی وارد مارکت ما شد. XC90 نیز مثل لندکروزر دیزاین نسبتا ساده ای داشته با این اختلاف که به روشنی لوکس تر و به روزتر از رقیب به نظر می رسد.

برای شما هم جالب است؟ :  هوندا آکورد 2018؛ عریض تر، کوتاه تر و با این وجود قدرتمندتر

اصلی ترین المان ها در دیزاین نمای جلو XC90 را می توان جلوپنجره بزرگ و دی لایت های چکشی شکل دانست که در لوکس جلوه دادن این نما تاثیر فراوانی دارند. نمای کناری ساده بوده و تنها آینه های جانبی قرار گرفته روی درب و قوس دور گلگیرها اندکی جالب توجه می کند. در نمای عقبی نیز چراغ های باریک امتداد یافته تا بالای خودرو و خروجی های دوگانه اگزوز، تاثیر فراوانی روی ابهت ظاهری خودرو داشته اند. همان سبک دیزاین بیرونی XC90 در درون کابین آن نیز مشاهده می شود؛ یعنی کابین به دور از هرگونه شلوغی با اینحال بطور کلی مدرن دیزاین شده است که در این بین مانیتور بزرگ قرار گرفته در قسمت میانی داشبورد (که بسیاری از آپشن های خودرو به وسیله آن کنترل می شود) و برنامه مدرن صفحه نمایش دهنده ها از موارد جلب توجه کننده در کابین XC90 هستند. ضمن آن که از کیفیت محشر اجزای کابین نیز نمی توان به سادگی گذشت.

مشخصات و توانمندی های فنی

تویوتا لندکروزر نسل هشتم با دو پیشرانه ۶ و ۸ سیلندر در مارکت ایران موجود است که نمونه ۸ سیلندر به تعداد بسیار محدود وارد شده و اکثر لندکروزرهای موجود در مارکت داخلی از یک پیشرانه ۶ سیلندر ۴ لیتری با حداکثر قدرت ۲۴۰ اسب بخار و حداکثر گریز از مرکز ۳۷۶ نیوتن متر برخوردار هستند که این پیشرانه با اتصال به یک گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک، ضمن مصرف ۱۳ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۹ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت را برای این سامورایی بیابانگرد به ارمغان می آورد.

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در برابر جان سخت شرقی 

 

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در برابر جان سخت شرقی 

با این وجود در رفتار، این پیشرانه ۶ سیلندر برای جثه بزرگ لندکروزر کافی نبوده و شتابگیری آن چندان راضی کننده نیست. در طرف دیگر، ولوو XC90 از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری سود می گیرد که این پیشرانه به خاطر سود گیری همزمان از سامانه های توربوشارژر و سوپرشارژر قادر به تولید حداکثر قدرت ۳۲۰ اسب بخار و حداکثر گریز از مرکز ۴۰۰ نیوتن متر بوده و با اتصال به یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک، ضمن مصرف ۸٫۱ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد ۶٫۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت را به این قدبلند سوئدی می بخشد.

برای شما هم جالب است؟ :  جیپ؛ مرد روزهای سخت در جاده ها

در حقیقت با اینکه پیشرانه XC90 نصف پیشرانه لندکروزر حجم دارد با اینحال سامانه های پرخوران کار خود را به خوبی انجام داده و XC90 بهتری خود را چه در شتابگیری و چه در مصرف سوخت، به رقیب دیکته می کند. با این وجود لندکروزر، بازهم دو برگ برنده دارد؛ در ابتدا تنفس طبیعی بودن پیشرانه که نگهداری و تعمیرات ساده تری را در جستجوی دارد و دوم پیشرانه پرحجم تر که در مارکت سنتی ایران بیشتر مورد پسند خریداران است.

ابزارهای رفاهی و ایمنی

تویوتا لندکروزر gxr 2013 به امکاناتی از قبیل کیلس استارتر، کروزر کنترل، سانروف، کولر جداگانه برای ردیف جلو و عقب، چراغ های جلو زنون تجهیز به چراغ شور، کول باکس، روکش چرمی صندلی ها، گرمکن صندلی های جلو، تنظیم برقی صندلی های جلو، مانیتور سقفی برای سرنشینان عقب، سنسور نور، دی لایت، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی، سنسور پارک جلو و عقب، رادیوپخش CD تجهیز به چنجر ۶ خشابه و بلوتوث، سیستم ترمز ABS+EBD بهمراه BA (ترمز اضطراری)، ایربگ های جلو، جانبی، پرده ای و … تجهیز است که با اینکه سری ای کاربردی و پذیرفتنی است با اینحال با استناد به هزینه بیش از نیم میلیارد تومانی خودرو، توقع بسیار بیشتری از آن می رود.

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در برابر جان سخت شرقی 

 

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در برابر جان سخت شرقی 

در طرف دیگر، ولوو XC90 کوهی از ابزارهای رفاهی و ایمنی را بهمراه دارد. XC90 با ۲ رده تجهیزاتی مومنتوم (Momentum)، آر – دیزاین (R-Design) و اینسکریپشن (Inscription) در مارکت ایران موجود است که حتی نمونه پایه یعنی مومنتوم نیز لیست بلندبالایی از ابزارهای را بهمراه دارد که این لیست در تیپ اینسکریپشن به بطور کلی به اوج رسیده و کلمه لوکس را به خوبی برای شما معنا می کند به شکلی که پرداختن به تمام آپشن های XC90 و نحوه کارکرد آنها، خود نیازمند یک نوشته جداگانه است.

برای شما هم جالب است؟ :  برترین ساخته های تاریخ مرسدس بنز

ولی باید گفت اگر بخواهیم تنها به بخشی از اصلی ترین آپشن های آن اشاره ای داشته باشیم، قادر ایم از این موارد یاد کنیم. کیلس استارتر، سقف پانوراما، کروزر کنترل، روکش چرم طبیعی، صندلی ها، مانیتور ۱۲٫۳ اینچی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک ۴ گانه تجهیز به تصفیه کننده هوا و سنسور رطوبت سنج، هدآپ دیسپلی، سیستم تنظیم حالات رانندگی، اتوپارک، سیستم تشخیص گاردریل های کنار جاده و تنظیم فرمان اتوماتیک، سیستم اخطار دهنده خواب آلودگی راننده، سیستم اخطار و ترمز اتوماتیک (City Safety)، سیستم اخطار دهنده نقاط کور، سیستم اخطار معضلات با قابلیت تنظیم اتوماتیک فاصله، ایربگ های جلو، جانبی و پرده ای و …

سخن پایانی

در انتهای اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به هر یک از دو خودروی مطرح شده داشته باشیم، قادر ایم بگوییم تویوتا لندکروزر یک شاسی بلند با محیط بسیار جادار برای سرنشینان، صندلی های راحت، ابزارهای پذیرفتنی و توانایی آفرود محشر است با اینحال در طرف دیگر، مصرف سوخت نسبتا بالا و شتابگیری نسبتا کندی دارد. ضمن آن که عدم واردات آن در سال های واپسین باعث شده تا هزینه مدلهای دست دوم آن بسیار بالا برود.

ولوو XC90 نیز حدودا تمامی معیارهای یک شاسی بلند لوکس فول سایز را در خود دارد و گزینه ای فرضیه آل شمرده می شود با اینحال از جهت خدمات بعد از فروش و هزینه های نگهداری، شرایط چندان مساعدی نداشته و قابلیت های آفرود آن نیز در حد رقیب ژاپنی نخواهد بود. با این وجود با این هزینه، بهره برداری از کروزر نیز با اسم خودرو آفرود چندان معقولانه نیست و می توان با صرف هزینه ای نسبتا کمتر یک شاسی بلند آفرود خوب تهیه کرد. ضروری به ذکر است که تویوتا لندکروزر ۶ سیلندر GXR در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ در مارکت موجود بوده و بسته به سال تولید، میزان سلامت و کارکرد با رقمی بین ۳۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان در مارکت معامله می شود. ولوو XC90 صفر کیلومتر نیز بسته به رده تجهیزاتی، بین ۵۲۰ تا ۶۸۰ میلیون تومان در مارکت هزینه دارد.

لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در برابر جان سخت شرقی

سایت خبری “ایران پی پر” امیدوار است اخبار خودرو آن و از نمونه خبر لندکروزر و XC90؛ زیباروی غربی در مقابل جان سخت شرقی مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. شما خواننده گرامی در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع نمایید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات