کد خبر : 42837
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۳۹
32 views بازدید

ماجرای عجیبی به اسم «جشن طلاق»

مقاله ای پیرامون رابطه و زندگی زناشویی برای شما تکمیل کرده ایم با اسم ماجرای عجیبی به اسم «جشن طلاق» .با ما باشید. روزنامه هفت صبح – رامتین لطیفی: در خانه، تالار یا باغی لوکس و پرطمطراق میزهایی چیده شده است که رویش را با اسباب پذیرایی از قبیل میوه، شیرینی و شربت گرفته اند. استیجی در انتهای سالن تعبیه شده که گروه موسیقی روی […]

مقاله ای پیرامون رابطه و زندگی زناشویی برای شما تکمیل کرده ایم با اسم ماجرای عجیبی به اسم «جشن طلاق» .با ما باشید.

روزنامه هفت صبح – رامتین لطیفی: در خانه، تالار یا باغی لوکس و پرطمطراق میزهایی چیده شده است که رویش را با اسباب پذیرایی از قبیل میوه، شیرینی و شربت گرفته اند. استیجی در انتهای سالن تعبیه شده که گروه موسیقی روی آن مستقر است و ترانه های شاد می خوانند.

 

مدتی که از مراسم بگذرد به مراسم شام دعوتید. یقینا بعد از شام، زوجی که میزبان جشن هستند به روی استیج می آیند و ضمن تشکر از حضور گرم مدعوین مطرح می کنند که رابطه آنها با اسم زن و شوهر تمام شده است. سپس به اشتراک بهت و حیرت شما حلقه های ازدواج را از دست در می آورند و آنها را با قیچی یا چکش معدوم می کنند و مسالمت آمیز و با لبخند از هم جدا می شوند؛ بله، شما مهمان مراسم «جشن طلاق» بوده اید.

 

سر و کله اش از کجا پیدا شد؟

جشن طلاق مراسمی است که ابتدا در آمریکا سر و کله اش پیدا شد. روانشناسان آمریکایی باور داشتند این جشن، زهر جدایی و تلخی اش را می گیرد و تحمل رنج زندگی بعد از طلاق را می کاهد. به مرور لحظه با اینحال با مطالعه روی زوج هایی که با جشن طلاق از هم جدا می شوند متوجه شده اند که این مراسم هم به وسیله نوکیسه ها مصادره شد و به یک کالای لوکس مصرفی برای عرض اندام و به شو آف مبدل شده است.

کی وارد ایرانی شد؟

خواهی نخواهی این کالای لوکس مانند تمامی پدیده های رسمی و غیررسمی به کشورهای دیگر صادر شد. ایران هم از این سنت جدا نبود. اولین خبر رسمی اجرا این مراسم در ایران سال ۸۸ در یکی از روزنامه ها کار شد. خبر همانقدر که باورنکردنی و چشمگیر بود، جنجالی هم بود و به سرعت اخبار و گزارش های جشن طلاق همه مجله ها را تسخیر کرد. کار حتی به تریبون نمازهای جمعه و تذکر ائمه جمعه و نیز واکنش چند تن از مراجع تقلید کشید.

برای شما هم جالب است؟ :  توصیه های مفید برای کاهش نفخ در دوران بارداری!

بعد از آن عده ای از صاحبنظران، جامعه شناسان و مدیران پیرامون جشن طلاق حرف زدند و از پیامدها و فرجامش ابراز نگرانی کردند با اینحال کمی پیاز داغ مسئله زیاد شد و بدین ترتیب جشن طلاق هویت منبسط تر از آنچه وجود داشت در جراید پیدا کرد. به جز چند مورد همه بیننده غیرمستقیم مسئله بوده اند و تنها در باب اجرا این مراسم جریان هایی شنیده بودند، با اینحال خبر به حدی تکان دهنده بود که واکنش ها شدیدتر از وقوع مسئله بود.

بالاخره هست؟ یا نیست؟

دم دستی ترین راه برای فهمیدن وجود یا عدم وجود یک پدیده، سرچ در شبکه جهانی وب است. موارد مختلف عبارت هایی که می شد با جشن طلاق تولید را سرچ کردم و چند تصویر از کارت دعوت به مراسم و کیک با برنامه های ویژه جشن طلاق را پیدا کردم با اینحال از خود مراسم عکسی در محیط مجازی نیست.

برای روشن شدن مسئله به چند قنادی و تالار مشهور و کارت فروشی های میدان بهارستان سر زدم. به جز یک کارت فروشی که گفت از همکارش شنیده که کارت دعوتی برای جشن طلاق چاپ کرده است چیزی نیافتم. ممکن است معنای این گشتن ها و نیافتن ها این است هنوز جشن طلاق خریدار فراوانی در بین جوانان ندارد با اینحال با استناد به تمام بررسی ها، نمی توان منکر وقوع مسئله بود و ما شاهدانی داریم که در این مراسم کمپانی کرده اند.

شاهدان چه می گویند؟

سارا اخیرا در مراسم جشن طلاق الهه، دوستش حضور داشته است. وقتی از ایشان پرسیدم دوستش بعد از چند سال از همسرش طلاق گرفته است، گفت اصلا به سال نرسید و به شوخی اضافه کرد تا آمدیم از ایشان بپرسیم شوهرت چند ساله است و شغلش چیست طلاق دریافت کردند. دلیل جدایی را جویا شدم، گفت الهه خیلی سربسته گفته شوهرش سخت روحی شدیدی داشته است که این مسئله را قبل از ازدواج پنهان کرده بود.

برای شما هم جالب است؟ :  راه های درست بحث کردن با همسر!

 

با این وجود گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که به نظر من الهه خیلی با عجله و بدون فکر و تحقیق ازدواج کرد تا از دخترخاله هایش جا نماند. دلیل اصلی جشن طلاق هم این بود که علاقه داشت جلوی دخترخاله هایش خرد و تحقیر نشود.

 

ماجرای عجیب جشن طلاق

الهه مهریه اش را بخشید و بجای آن داماد را راضی کرد که جشن طلاق بگیرند و در این مراسم داماد پشت بلندگو ضمن عذرخواهی از الهه رو به تمام حضار مطرح کند که هم سطح ایشان نیست و لیاقت الهه بیشتر از این حرف هاست.

سارا در باب چند و چون روند مراسم بیان میکند حسابی خرج کرده بودند و مانند بقیه جشن ها میز چیده بودند و با منوی ویژه و کامل از میهمانان پذیرایی می کردند. به علاوه از طرف دیگر موسیقی و پایکوبی هم بر پا بود با اینحال کارت چاپ نکرده بودند و یک کلیپ ساخته بودند و با ارسال این کلیپ از روش تلگرام همه را به مراسم دعوت کرده بودند.

 

کیک شان هم معمولی بود و طرحی که مرتبط به طلاق باشد روی کیک نبود. سارا بالاخره بیان میکند همانقدر که مراسم مصنوعی و غیرمعمول بود، لبخند الهه و شوهر سابقش و نیز سخنرانی داماد در ستایش الهه و مذمت خودش مصنوعی بود و به سادگی می شد فهمید که هر دو از این موضوع عمیقا ناراحتند.

کدام بد است؟ طلاق یا جشن طلاق؟

باید اقرار کرد که با این وجود طلاق در بیشتر مواقع بد نیست و با فرض این که زن یا شوهری معتاد، بیکار یا بزهکار و نااهل از آب در بیاید یا تفاهم و جهان بینی مشترکی بین شان وجود نداشته باشد، طلاق جایز است و فرد با طلاق و جدایی، زندگی سالم و فرصت های زندگی سالم را به خود و فرزندانش برگردانده است.

برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو یک رابطه عاطفی را تمام کنیم؟

حتی گاهی طلاق را از ادامه زندگی مشترک بهتر می دانند چرا که ازدواج خوب دلیل سلامت جسمی و روانی مردم می شود و در طرف دیگر، ازدواج بد می تواند اثر مخربی بر سلامت جسمی و روانی مردم بگذارد با اینحال ولی باید گفت اینگونه ریخته شدن قبح طلاق و جشن گرفتن آن، زنگ هشداری برای جامعه ایرانی است؛ زنگ هشداری که با وجود این مدت هاست به صدا در آمده با اینحال هنوز راه حلی بنیادی برای آن اندیشیده نشده است و امروز جوانان بعد از مدت کوتاهی زندگی که با تجمل و عروسی های آنچنانی شروع می شود، ممکن است برای فخر فروشی و ژست گرفتن به گزینه جشن طلاق آنچنانی هم بیندیشند. با اینحال به غیر از دلایلی که گفته شد، آیا اجرا جشن طلاق می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد؟

اگر هست چرا هست؟

در قبلی ای نه خیلی دور طلاق عملی شنیع بود که دلیل سرشکستگی و شرمندگی والدین می شد و این رفتار در خفا و سکوت خبری انجام می شد و حتی الامکان از برملا شدنش به اشتراک دوستان و اقوام جلوگیری می کردند. بعد از برملا شدن خبر طلاق موجی تازه از جانب اقوام و دوستان شروع می شد و هر یک از زوجین مورد هجمه جملاتی از قبیل چرا طلاق گرفتید، حیف شد، بدبخت شدی، اکنون می خواهی چه کار کنی؟ اشتباه کردی و … قرار می دریافت کردند. این هجمه در دوره ای طولانی، خاطرات ازدواج شکست خورده و تلخی طلاق را علی الدوام به هر یک از زوجین یادآوری و آنها را ملزم می کرد تا دلایل شان را تک تک و جداگانه به همه پرسش کنندگان شرح دهند و از رفتار خود دفاع کنند.

لینک مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات