کد خبر : 27026
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰
19 views بازدید

محتوای پنهان وب چیست و به چه نحو به آن دسترسی پیدا کنیم؟

مقاله پیش روتحت عنوان محتوای پنهان وب چیست و به چه نحو به آن دسترسی پیدا کنیم؟ در دسته مقالات مرتبط با شبکه جهانی وب قرار داشته و میتواند مورد استقبال شما علاقه مندان قرار گیرد. خواندن این مقاله را به شما پیش نهاد میکنیم. وب‌سایت دیجی لند – سید سجاد احمدی: محتوای پنهان وب بخش‌هایی از وب است که به وسیله موتورهای جستجو ایندکس […]

مقاله پیش روتحت عنوان محتوای پنهان وب چیست و به چه نحو به آن دسترسی پیدا کنیم؟ در دسته مقالات مرتبط با شبکه جهانی وب قرار داشته و میتواند مورد استقبال شما علاقه مندان قرار گیرد. خواندن این مقاله را به شما پیش نهاد میکنیم.

وب‌سایت دیجی لند – سید سجاد احمدی: محتوای پنهان وب بخش‌هایی از وب است که به وسیله موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شوند. اکثر ما فکر می کنیم موتورهای جستجویی مانند گوگل و بینگ مانند اوراکل بزرگ در سه گانه ماتریکس هستند و هرچه آن‌ها توصیه می‌دهند درست است، با اینحال حقیقت چیز دیگری است.

در کمال تاسف این موتورهای جستجو آن گونه که از اسم‌شان بر می‌آید تنها گزینه‌های موجود برای دسترسی به مطالبات ما نیستند؛ آن‌ها تنها صفحات وب را ایندکس می‌کنند و با دنبال کردن یک هایپرلینک بعد از هایپرلینک دیگر مطالب مرتبط را به دست می‌آورند، با اینحال تمام وب با این هایپرلینک‌ها به هم رابطه ندارد و با این شیوه بیشتر وب، با بهره برداری از گوگل و بینگ  ممکن نیست.

 

 
پایگاه اطلاعات کتاب‌خانه‌هایی که برای دسترسی به کلمه عبور نیاز دارند یا صفحاتی از وب که خصوصی بوده و مرتبط به یک شبکه یا کمپانی ویژه هستند از نمونه بخش‌هایی است که موتورهای جستجو نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. این بخش‌ها ایندکس نشده مانده و برای موتورهای جستجو، جز بخش پنهان و غیر ممکن به حساب می‌آیند.

امروزه پیشرفت‌های بزرگی در موتورهای جستجو بوجود آمده، برای نمونه دسترسی به محتوای فایل‌های PDF و فایل‌های تصویری Flash هم برای موتورهای جستجو مقدور شده، با اینحال هنوز بخش‌های عظیمی از وب وجود دارند که با این موتورها نمی‌توان آن‌ها را پیدا کرد. این بخش‌های وب را محتوای پنهان وب ، اعماق وب (دیپ وب) و بخش تاریک وب (دارک وب) می‌نامند.

باید بدانید که دسترسی به این بخش‌های پنهان وب امکان پذیر است با اینحال نه با شیوه هایی که تا این لحظه به کار برده ایم. برای دسترسی به این بخش های پنهان می بایست از ابزار خوب این کار سود برد. در اینجا ده مورد از جستجوگرهایی که امکان این دسترسی را برای ما ممکن می‌آورند به شما معرفی می‌کنیم.

۱٫The WWW Virtual Library

به ذهن خطور میکند که قدیمی‌ترین کاتالوگ دسترسی به شبکه جهانی وب همین Virtual Library باشد که به وسیله تیم بِرنِر لی ساخته شده است. شاید دوست داشته باشید بدانید که خالق وب نیز همین تیم بِرنِر است! پس باورنکردنی نیست که این کاتالوگ را درون فهرست ۱۰ موتور جستجو برای دسترسی به محتوای پنهان وب پیدا کنیم. در هر عرصه‌ای که در نظر دارید این سایت به شما موارد خوبی توصیه خواهد داد.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

برای نمونه ۳۰۰ زیرشاخه در کتابخانه این سایت برای شما موجود است. شما میتوانید به روش مستقیم از بخش دسته‌بندی استفاده کرده و یا از قسمت جستجوی این سایت سود ببرید. صفحه اول سایت، تمامی موضوعات را به ترتیب حروف الفبا برای شما نشان می‌دهد. شاید دوست داشته باشید بدانید که از شروع وب، خیلی سایت ها آمده و رفته اند با اینحال این سایت ۲۶ سال است که به کار خود ادامه می‌دهد.

برای شما هم جالب است؟ :  5 تکنیک مهم و موثر بر سئو را بشناسید

 


۲٫ USA.gov

شماره دوم فهرست ما سایت رسمی دولت آمریکا است که دروازه‌ای به تمامی معلومات عمومی است، اطلاعاتی که هر آژانس دولتی به آن‌ها نیاز دارد. این سایت فهرستی A-Z از تمامی تاپیک‌های موجود در سایت در خود جای داده که به سادگی میتوانید معلومات ضروری خود را با بهره برداری از این دسته‌بندی‌ها بیابید.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی دقیق‌تر به معلومات مورد نظرتان میتوانید از فیلترهای “Only USA.gov”، “Images” و “Videos” در بالای صفحه استفاده کنید. اگر از این سایت استقبال کردید میتوانید به سایت های وابسته به آن، Kids.USA.gov و Publications.USA.gov نیز سری بزنید.

 


۳٫ Science.gov

اسم سایت گوینده تمامی جریان است. موتور جستجوی این سایت از ۶۰ پایگاه اطلاعات و بیش از ۲۲۰۰ سایت علمی مشهور برای یافتن معلومات مورد نظر شما سود میبرد. برای دسترسی دقیق‌تر میتوانید از جستجوی پیشرفته استفاده کنید تا به معلومات بهتری در پایگاه اطلاعات بخش علمی دولت آمریکا دسترسی داشته باشید.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

فارغ از این‌که معلومات ضروری شما چه هست، از شاخه کشاورزی گرفته تا بروزترین شاخه های علم نوین، با خیال راحت میتوانید بر روی این موتور جستجو حساب کنید.

 


۴٫ U.S Geological Survey

تصویر گرفته شده از این سایت گوینده همه چیز هست. هدف این سازمان پخش زنده تمامی معلومات مرتبط به مشاهدات و موقعیت زمین است. با این وجود برای بررسی ها آکادمیک و حتی عادی نیز منبعی بی رقیب به شمار می‌رود.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

برای این‌که درک بهتری از عملکرد و نتایج این سایت داشته باشید توصیه می‌کنیم بخش National Geologic Map Database را امتحان کنید، غیر از آن خوب است با ابزار EarthExplorer عکس ها ماهواره‌ای موجود را از لحاظ بگذرانید. قسمت‌های اسم‌برده آزمایشات منحصر به فردی از این سایت به شما می‌دهند با اینحال ابزارهای این سایت بیشتر از این حرف‌ها است. برای نمونه شما در قسمت جستجو به بیش از ۱۰۰۰۰۰ مقاله و کتاب علمی مشهور دسترسی دارید. اگر دانشجو هستید به شما توصیه می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده سری به این وب‌سایت بزنید.

 


۵٫ Directory of Open Access Journals

در جستجوی مقاله‌های علمی ضروری خود در سایت Open Access Journals بگردید. تمامی مقاله‌های آکادمیکی که در این سایت وجود دارند بدون هیچ محدودیت کپی رایت و هزینه استفاده‌ای در معرض شما هستند، تنها محدودیت موجود دسترسی به شبکه جهانی وب است که این یک مورد با شما است!

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

در این سایت به بیش از ۹۰۰۰ ژورنال و ۲٫۵ میلیون مقاله در موضوعات گوناگون دسترسی بطور کلی رایگان دارید؛ اطلاعاتی که ممکن است با بهره برداری از Google Scholar به سادگی به دست نیایند. با اینحال در کل DOAJ ابزاری بهتر برای پیدا کردن مقاله مورد نظر شما است و با موتور جستجوی قوی آن به هر مقاله و ژورنالی که در نظر دارید دسترسی پیدا می‌کنید.

برای شما هم جالب است؟ :  راه ور سم مشهور شدن در اینستاگرام

 


۶٫ Voice of The Shuttle

اگر دانشجوی ادبیات هستید توصیه ششم ما را در نظر بگیرید؛ مکانی پربار از تمامی منابع ادبیاتی و فرهنگی. بخش جستجوی سایت به گزینه‌های Sci-Tech، Culture و Technology of Writing تجهیز شده و با بهره برداری از آن‌ها به سادگی میتوانید نوشته مورد نظر خود را پیدا کنید.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

این سایت با اسم ابزاری کمکی برای دپارتمان زبان انگلیسی دانشگاه کالیفرنیا و در سال ۱۹۹۴ تاسیس گردید و تا امروز به آپدیت خود ادامه داده است.

 


۷٫ RxList

درست است که گوگل به شما معلومات پزشکی و دارویی خوبی می‌دهد و علائم بیماری‌ها را برای شما تعریف می‌کند، با اینحال RxList ابزاری است که اساسا برای چنین عملی دیزاین شده و سری‌ای کامل از معلومات پزشکی ضروری را در دست شما قرار می‌دهد.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

غیر از موارد عادی، که از گوگل هم به دست می‌آیند (با این وجود با کیفیت کم‌تر و صرف لحظه بیشتر) در اینجا فیلدهای جستجویی مرتبط به ویتامین‌ها، گیاهان دارویی، مواد غذایی و … نیز وجود دارند. RxList معلومات خود را از منابع معتبری چون FDA، CernerMultum و First Data Band به دست می‌آورد.

 


۸٫ Infoplease

این دایره المعارف آنلاین از یک مسابقه رادیویی در سال ۱۹۳۸ شروع شد. infoplease یک دروازه اطلاعاتی است که محتوای پرباری در خود قرار داده است. با بهره برداری از این سایت میتوانید به پایگاه اطلاعات‌ها، ژورنال‌های الکترونیکی، کتاب‌ها و نقشه‌های گوناگون و مشهور جهان دسترسی داشته باشید.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

InfoPlease غیر از موارد گفته شده امکاناتی چون سایت‌های Factmonster.com برای بچه‌ها و TeacherVision را که هر دو بخشی از این شبکه اطلاعاتی هستند در دست مصرف کنندگان قرار می‌دهد.

 


۹٫ WorldCat

به کمک این سایت امکان دسترسی به ۷۲۰۰۰ کتابخانه در ۱۷۰ کشور مختلف را داشته و با بهره برداری از آن میتوانید به هر مقاله، انتهای‌ نامه، ویدئوی آموزشی و … دسترسی پیدا کنید.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

بهترین راه برای گم نشدن در این پایگاه اطلاعات غول‌پیکر بهره برداری از ابزار جستجوی پیشرفته یا Advanced Search Tool می‌باشد. اطلاعاتی که در این‌جا پیدا می‌کنید برای استناد در مقاله یا ژورنال‌‌تان بطور کلی مشهور و مورد قبول است. با یک جستجوی ساده در WorldCat.org میتوانید از معلومات این پایگاه اطلاعات استفاده کنید با اینحال در نظر داشته باشید که برای دسترسی باید عضو سایت شوید.

برای شما هم جالب است؟ :  7 خصوصیت اینستاگرام که باید آنها را بدانید

 


۱۰٫ The National Security Archive

این سایت یک منبع غیر دولتی از معلومات دولتی غیر سری است. بزرگ‌ترین سری معلومات دولتی در این سایت جمع شده‌اند. The National Security Archive با بهره برداری از جستجوگر گوگل درون پایگاه اطلاعات سایت می‌گردد و از این حیث امکان دسترسی به بیش از ۱۰ میلیون صفحه از داکیومنت‌های دولتی را برای شما ممکن می‌کند.

محتوای پنهان وب چیست و چگونه می‌توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم؟

محتوای این سایت برای روزنامه نگاران و خبرگزاران دولتی بهترین مکان بررسی ها است.

جستجوگرهای دیگر برای دسترسی به محتوای پنهان وب :

  •     Elephind
  •     MagPortal
  •     Free Lunch
  •     Clinical Trials
  •     Project Gutenberg
  •     The Library of Congress
  •     Internet Archive
  •     The National Gallery of Art
  •     Scitation
  •     PubSpace

نتیجه گیری نهایی

محاسبه اندازه محتوای پنهان وب کار راحتی نیست، با اینحال با استناد به تقریب‌های صورت گرفته، درمقایسه با آن‌چه تا اینجای کار از شبکه جهانی وب تجربه کرده‌اید چندین برابر بزرگ‌تر است. نکته واضح این است که اگر در جستجوی معلومات هستید بهترین جا برای هدف گرفتن، همین بخش محتوای پنهان وب است.

ضروری است در اینجا اختلاف بین “محتوای پنهان وب” و “بخش تاریک نت” را هم مورد بررسی قرار دهیم. محتوای پنهان وب با بهره برداری از ابزارهای موجود برای عموم ممکن است با اینحال برای دسترسی به بخش تاریک وب نیاز به بهره برداری از سایت های TOR است و مراحل پیچیده و بغرنجی را در بر می‌گیرد که کار استفاده کننده عادی نیست.

مانند جستجوی عادی وب که تا اینجای کار شناخته‌اید، گشت و گذار در محتوای پنهان وب هم شبیه پیدا کردن سوزن در انبار کاه است، گرچه اینبار انبار کاه ما خیلی بزرگ‌تر است! این بخش از وب برای جستجوگر عادی خوب نیست، محتوای پنهان وب در اعماق وب جای گرفته‌اند با این وجود تاریک نیستند، پس اگر بدانید که در جستجوی چه هستید به کمک ابزارهای معرفی شده، با ورود چند کلمه و فشردن گزینه جستجو به هدف خود خواهید رسید.

سایت خبری “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن و از نمونه مقاله محتوای پنهان وب چیست و به چه نحو به آن دسترسی پیدا کنیم؟ مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع نمایید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات