کد خبر : 42215
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۴۱
40 views بازدید

مدهای دارای اختلاف و دلنشین، در فرهنگ‌های مختلف جهان

برای علاقه مندان به جهان مد خبری داریم با عنوان مدهای دارای اختلاف و دلنشین، در فرهنگ‌های مختلف جهان .پیشتر با پرتال خبری ما همراه باشید. برترین ها – ترجمه از پردیس بختیاری: ممکن است فکر کنید که بیشتر مدها زودگذر و فانی هستند با اینحال در بیشتر مواقع اینطور نیست. در گوشه و کنار کره زمین اقوام گوناگونی با فرهنگ ها و سنت های […]

برای علاقه مندان به جهان مد خبری داریم با عنوان مدهای دارای اختلاف و دلنشین، در فرهنگ‌های مختلف جهان .پیشتر با پرتال خبری ما همراه باشید.

برترین ها – ترجمه از پردیس بختیاری: ممکن است فکر کنید که بیشتر مدها زودگذر و فانی هستند با اینحال در بیشتر مواقع اینطور نیست. در گوشه و کنار کره زمین اقوام گوناگونی با فرهنگ ها و سنت های متنوع زندگی می کنند.

 

شیوه زندگی و اجتماع حال حاضر شهرها دلیل شده تا اقوام مختلف از لباس هایی بهره ببرند که راحت تر یا کم زرق و برق تر بوده و خوب کار و انجام امور روزمره باشند با اینحال بسیاری از اقوامی که در دور و نزدیک دنیا زندگی می کنند هنوز به پوشش های سنتی شان وفادار هستند.

 

عده ای از مدها از دل سنت ها سر بر می آورند و تداوم خود را تا قرن ها حفظ می کنند، درست مانند پوشش مردمان اسکاتلندی و قوم ماسای یا تارتان و… اگر سنت های مد و پوشاک مردم نقاط مختلف جهان برای شما هم جذابیت دارد، با ما همراه باشید.

قوم ماسای: منجق دوزی

قوم ماسای یکی از مشهورترین اقوام آفریقایی هستند که در فاصله میان کنیا و تانزانیا و در دشت‌های دامنه کوه کلیمانجارو زندگی می‌کنند و از تیره نیلوت می‌باشند. 

مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

ماسای‌ها قومی دامپرور و نیمه کوچ نشین بوده و از لحاظ سنت‌ها، پوشش و ظاهر اختلاف بارزی با اقوام بانتو و دیگر اقوام ساکن آفریقای سیاه دارند. سنت منجق دوزی به اشتراک مردم این قبیله به قرن ها پیش باز می گردد. آنها از رنگ های روشن، جیغ و متنوع برای درست کردن زیورآلات استفاده می کنند. آنها آنقدر در این هنر چیره دست شده اند که چندی قبل تولیدات خود را به دیگر نقاط جهان نیز صادر می کنند تا از این طریق فرهنگ شان را حفظ کنند و گسترش دهند.

برای شما هم جالب است؟ :  رنگ مو های مد شده سال 96 و 2017

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

در منجق دوزی آنها، رنگ حرف اول را می زند. با اسم مثال رنگ سفید سمبل شیر، رنگ قرمز نمادی از خون، رنگ مشکی نشانه ای از پوست بدن انسان، رنگ آبی نماد خدا، و سبز رنگ صلح است.

 

یوروبا: منجق دوزی

یوروبا اسم یکی از اقوام بزرگ آفریقایی است که حدود ۳۰ درصد از کل جمعیت نیجریه را تشکیل می‌دهند و در باب ۴۰ میلیون نفر در تمامی آفریقای غربی جمعیت دارند.

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

آنها در هنر منجق دوزی پایشان را از قوم ماسای فراتر گذاشتند و منجق را نه تنها با اسم اکسسوری، حتی برای لباس نیز به کار می گیرند. این سنت به قرن ۶ میلادی باز می گردد. آنها در برنامه  لباس هایشان از نقوش حیوانات و پرندگانی که شکار کرده اند استفاده می کنند.

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

اکثر افرادی که در نیجریه زندگی می کنند باور دارند که نه تنها پوشیدن این نمونه لباس ها، حتی درست کردن آنها نیز مقدس است و باعث اجر و هدیه می شود.

 

سرخپوستان آمریکایی: منجق دوزی

کهن ترین منجق دوزی در دست به آمریکای شمال سال ۱۱۰۰۰ قبل از میلاد می باشد. سرخپوستان آمریکایی به بومیان قدیمی کشور آمریکا اطلاق می‌شوند که امروزه بصورت اقلّیتی به اشتراک جمعیت مهاجر بعدی به سر می‌برند. این اقوام به گروه‌های بومی آمریکای شمالی تعلق دارند و به زبان‌های گوناگونی گویش می‌کنند. عده ای هنوز به سنت‌های قدیمی قومی خود پایبند مانده و عده ای پایین فشار همسان‌سازی، با فرهنگ مدرن آمریکایی خو گرفته‌اند. 

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

به دلیل آنکه آنها مجبور بودند به دلایل متفاوتی چون خشکسالی، جنگ یا شرایط بد آن و هوایی، مکررا از این طرف به آن سو نقل مکان کنند، برای سرگرم کردن خودشان به هنرهای دستی روی می آوردند که منجق دوزی رایج ترین شان بوده است.

برای شما هم جالب است؟ :  عطرهای بعد از حمامِ تابستانی، برای مردها

 

قوم طوارق: عمامه

طَوارِق یکی از اقوام بربر در شمال آفریقا و قومی صحرانشین هستند. به دلیل آنکه آنها عمامه ای آبی به سر می کنند، به «مردان آبی» نیز شهرت دارند. 

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

آنها به دو دلیل عمامه می گذارند: ۱- جنبه مذهبی که معتقد بودند عمامه دلیل دوردستی شیطان می شود و ۲- جنبه کاربردی که مانع از تابش مستقیم آفتاب به روش شان می شد. 

 

پنجابی‌ها: عمامه

مردم پنجابی یا پنجابی‌ها گروهی از مردم هندوآریایی زبان بومی در شبه قاره هند می‌باشند که بطور عمده در دو کشور هند و پاکستان و بخش‌هایی از کشمیر به سر می‌برند.

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

اگر از پوشش های سر لذت می برید، بد نیست که به عمامه های مردم پنجابی که یکی از دلنشین ترین عمامه ها را دارند، نگاهی بیاندازید. بزرگترین عمامه در دست به فردی از این منطقه است که با ۴۰۰ متر پارچه، بیش از ۱۰۰ سنجاق و ۵۱ سمبل فلزی مذهبی درست شده است. 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

با اینحال این سنت از کجا آمده است؟ در لحظه های قبلی، وقتی که میان این قبیله و مغول ها جنگ بود، پنجابی‌ها این کلاه ها را برای جلوگیری از ضربه های شمشیر مغول ها به سر می بستند. غیر از آن گاهی سلاح های خود را نیز در آن پنهان می کردند. 

از اینرو اگر چه این عمامه ها اکنون جنبه زیبایی شناسی دارد با اینحال در قبلی جنبه کاربردی آن مطرح بود.

 

اسکاتلند: پلِید

پلِید(plaid) یا تارتان اسم برنامه پارچه های اسکاتلندی است که برای دوخت لباس های سنتی از آن استفاده می شود. این برنامه از خطوط افقی و عمودی تشکیل شده که رنگ های متفاوتی دارند. از قرن ۱۸ میلادی این پارچه مورد استقبال قرار گرفت و شهرت خود را در جهان مد به چنگ آورد.

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

کیلت دامن اسکاتلندی است که از قرن ۱۶ میلادی به اشتراک مردان اسکاتلندی رواج یافت و امروزه در مراسم و جشن های سنتی مورد بهره برداری قرار می گیرد. اگر تصمیم گرفته اید تجربه تماشای انواع مختلف این لباس را داشته باشید، در مراسم بازی های «Highland» که آخر هفته های تابستان برگزار می شود، سری بزنید. پوشیدن کلیت از قانون های این بازی است.

برای شما هم جالب است؟ :  کلکسیون پسرانه «دولچه و گابانا»، بهار 2017

 

قبیله زوسا: عمامه

قبیله زوسا (Xhosa) در جنوب شرق آفریقا زندگی می کنند. زنان این منطقه با استناد به سنت های قدیمی خود، که بیش از ۴۰۰ سال به طول انجامیده، عمامه هایی رنگی به سر می بندند. آنها اعتقاد دارند که این عمامه ها سمبل مخصوصی نیست و تنها اتحاد و یکدستی آنها را نشان می دهد.

 

 مدهای جذاب فرهنگ های مختلف جهان

جالب اینجاست که به هر میزان سن زنان بالاتر می رود، اندازه این عمامه ها نیز بزرگ تر می شود. در مراسم مجللی چون مراسم عروسی نیز این عمامه ها رنگین تر و زیباتر بسته خواهند شد.

لینک خبری

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات