کد خبر : 36660
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۴
10 views بازدید

مصرف کدام داروها با معده پر یا خالیست

بخاطر ارزش مسئله سلامتی نوشته ” مصرف کدام داروها با معده پر یا خالیست “را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما علاقه مندان گرامی ایران پی پر به این نوشته میپردازیم. مصرف کدام داروها با معده پر یا خالیست   خوردن یک سری داروها باید بهمراه مواد غذایی باشد دکتر صابر عربیان، داروساز در این خصوص بیان می کند: دارو باید […]

بخاطر ارزش مسئله سلامتی نوشته ” مصرف کدام داروها با معده پر یا خالیست “را برای شما انتخاب کرده ایم. با امید به استفاده شما علاقه مندان گرامی ایران پی پر به این نوشته میپردازیم.

مصرف کدام داروها با معده پر یا خالیست

 

خوردن یک سری داروها باید بهمراه مواد غذایی باشد دکتر صابر عربیان، داروساز در این خصوص بیان می کند: دارو باید بر طبق تجویز پزشک مصرف شود و هر دارو لحظه مصرف مشخصی دارد. دلیل این که پیش نهاد می‌شود عده ای داروها با معده پر مصرف شود، این است که از میزان عوارض دارو کاسته شود یا پر بودن معده دلیل جذب بهتر دارو شود و دلیل آن‌که گفته می‌شود عده ای از انواع دارو با شکم خالی خورده شود، این است که بر اثر تداخل با مواد غذایی از قدرت جذب و اثر آن کم نشود. با این وجود مصرف هر دارویی با شکم خالی جایز نیست.

 

مسکن را با معده پر بخورید
با استناد به تازه ترین خبرهایی که در سایتهای خبری پخش شده نحوه مصرف مسکن‌ها به چه صورت است و این قبیل داروها را قبل از غذا یا بعد از آن باید مصرف کرد، دکتر عربیان جواب می‌دهد: به طرز معمول داروهای خوراکی یا در معده باز می‌شوند یا به دلیل داشتن پوشش در روده اکتیو می‌شوند. بیشتر ضددردها از قبیل ایبوپروفن، مفنامیک اسید و دیکلوفناک چون در معده باز می‌شوند و بخصوص برای مردم مستعد عوارض گوارشی می‌آورد، باید با معده پرمصرف شوند.

 

عده ای مردم برای این که مسکن سریع‌تر اثر کند آن را با معده خالی می‌خورند و برای آن‌که دچار مشکلات گوارشی نشوند، همزمان از داروهای معده از قبیل رانیتیدین استفاده می‌کنند. آیا این شیوه استفاده صحیح است، دکترعربیان با اشاره به این‌که مصرف همزمان دارو باید تحت نظر پزشک معالج انجام شود بیان می کند: عده ای پزشکان برای آن‌که دارو کمترین عارضه گوارشی را داشته باشد، این نوع شیوه مصرف را خوب می‌دانند.

برای شما هم جالب است؟ :  عوامل اصلی بی خوابی را بشناسید

 

این داروساز در جواب به این که برای جذب سریع‌تر عده ای از انواع دارو آیا می‌توان آن را در آب حل کرد نیز بیان می کند: قرص‌هایی که به شکل کپسول هستند یا روکش و پوشش دارند به هیچ عنوان نباید در آب حل شوند، مگر این‌که پزشک معالج با استناد به نوع دارو و شرایط بیمار اجازه حل کردن را بدهد.

 

اگر دارو را با معده خالی بخوریم …
اگر فرد در لحظه مصرف دارویی که باید با معده پر خورده شود، خوردنی یا غذایی در معرض نداشته باشد و مجبور باشد دارو را مصرف کند، بهترین اقدام چیست، دکتر عربیان بیان می کند: در چنین مواقعی اگر فرد سخت گوارشی داشته باشد، حتما باید دارو را با دو لیوان آب بنوشد، با اینحال ضروری است بدانید مسکن‌ها و عده ای از انواع آنتی بیوتیک‌ها لزوما باید با دو لیوان آب مصرف شوند تا دلیل آسیب به مری و عوارض گوارشی و کلیوی نشوند.

 

ماجرای قرص‌های جویدنی!
در برگه راهنمای عده ای داروها نوشته شده که ابتدا دارو را بجوید، دکتر عربیان در این باره بیان می کند: دارویی از قبیل دایمتیکون یا آسپیرین ۱۰۰ میلی‌گرم باید ابتدا جویده و سپس بلعیده شود، چون به دلایل علمی حاوی مواد بازکننده نبوده و اگر قبل از جویدن و خرد شدن مصرف شوند، در معده باز و جذب نمی‌شود، با اینحال آسپیرین ۸۰میلی گرم چون حاوی پوششی ویژه است و تنها باید در روده باز شود، نباید جویده شود. در صورت جویدن، این دارو در معده باز شده و باعث آسیب به آن می‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  پیشگیری از کم آبی بدن با مصرف این خوراکی ها

 

دارو را با چه نوشیدنی ای بخوریم؟
یکی از سوالاتی که بیشتر انسانها پرسش میکنند، این‌است که آیا می‌توان داروها را با شیر، آبمیوه یا چای خورد؟ دکتر عربیان ضمن اشاره به این‌که بسته به نوع دارو می‌توان آن را با نوشیدنی مخصوصی خورد، بیان می کند مثلا مصرف مکمل آهن بهمراه آبمیوه که حاوی ویتامین C است به جذب بهتر دارو یاری مینماید، با اینحال مصرف اغلب آنتی‌بیوتیک‌ها و مکمل‌های آهن، روی و کلسیم با چای و بخصوص لبنیات از قدرت جذب و اثر دارو می‌کاهد. مصرف مسکن‌های حاوی کافئین از قبیل نوافن بهمراه چای و قهوه هم می‌تواند اثرات کافئین دارو را تشدید کند.

 

لحظه مصرف مکمل‌ها
دکتر عربیان در جواب به این که مکمل‌های معدنی (مینرال) و ویتامین‌ها را با معده خالی بخوریم یا پر بیان می کند: معمولا در باب لحظه مصرف مکمل‌ها پیش نهاد مخصوصی نیست، با اینحال ویتامین‌های محلول در چربی از قبیل A، E، D و K خوب است بعد از خوردن غذاهای چرب مصرف شوند.درخصوص مکمل‌های مینرال (کلسیم، روی، منیزیم، آهن و…) همزمان نباید با هم مصرف شوند، با اسم مثال قرص آهن و کلسیم در یک لحظه استفاده نشوند. به علاوه از طرف دیگر پیش نهاد می‌شود مواد غذایی حاوی هر ماده معدنی با مکمل معدنی آن مصرف نشود. مثلا کلسیم با تولیدات لبنی یا آهن با گوشت خورده نشود.

 

تداخل غذایی با داروها
سیده‌زهرا حسینی، کارشناس تغذیه نیز پیرامون تداخل غذایی با عده ای داروها بیان می کند: عده ای غذاها، میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن ترکیبات متنوع امکان دارد اثرات دارو را کاهش یا گسترش دهند. با اسم مثال، گریپ فروت به دلیل کاهش سرعت متابولیسم عده ای داروها نباید با داروهای کاهنده فشارخون، داروهای مهارکننده سیستم ایمنی و داروهای هورمونی و ضدبارداری خوراکی مصرف شوند،

برای شما هم جالب است؟ :  درمان ساده بیماری قوز قرنیه

 

چرا که به گسترش اثر دارو منجر می‌شود و این اثر تا ۷۲ ساعت ماندگار است. به علاوه از طرف دیگر بیمارانی که از داروی ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند، باید در مصرف سیر، پیاز و گیاهان برگ سبز مانند کرفس، کاهو، اسفناج، گیاه گزنه و تولیدات پروبیوتیک زیاده روی نکنند .به گفته حسینی به دلیل آن‌که فیبر موجود در سبوس غلات، حبوبات، ریواس و اسفناج جذب کلسیم و آهن را مختل می‌کند، نباید بهمراه مکمل کلسیم و آهن از این خوراکی‌ها استفاده کرد.

 

دکتر عربیان بهترین لحظه مصرف برخی قرص‌های ضدچربی (استاتین‌ها) را بعد از غذا و لحظه غروب آفتاب عنوان می‌کند و بیان می کند: غروب بهترین زمانی است که سوخت و ساز چربی‌های بدن به حداکثر خود می‌رسد. در حالی‌که یک نوع دیگری از ضدچربی‌ها (فیبرات‌ها) قبل از غذا باید مصرف شوند.

 

برای گسترش کیفیت سلامت جامعه میتوانید نوشته مصرف کدام داروها با معده پر یا خالیست را برای دوستان خود بفرستید. برای راحتی این امر ابزارهایی در پایین برای شما آورده شده است.

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات