کد خبر : 40210
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸
43 views بازدید

ممنوعیت خروج مردم بدون گذرنامه در اربعین

در اخرین اخبار اجتماعی خبری پخش شده مبنی بر اینکه ممنوعیت خروج مردم بدون گذرنامه در اربعین. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اخباراجتماعی روز پخش میکنیم. خبرگزاری مهر: با استناد به گفته پایگاه آگاهی رسانی دولت، حسین ذوالفقاری در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه سال قبلی حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به روش رسمی برای مراسم اربعین وارد […]

در اخرین اخبار اجتماعی خبری پخش شده مبنی بر اینکه ممنوعیت خروج مردم بدون گذرنامه در اربعین. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اخباراجتماعی روز پخش میکنیم.

خبرگزاری مهر: با استناد به گفته پایگاه آگاهی رسانی دولت، حسین ذوالفقاری در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه سال قبلی حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به روش رسمی برای مراسم اربعین وارد عراق شدند، گفت: علیرغم همه برنامه‌ریزی‌های وسیعی که انجام شد باز هم بیننده عده ای مشکلات در این مراسم بودیم که بعد از انتهای مراسم تمام این مشکلات احصاء شد.

ایشان پیشتر اضافه کرد: سال قبلی بیننده حضور افرادی بدون روادید و گذرنامه در مرزها بودیم که حضور آنها دلیل ایجاد اختلال در مسیر اعزام زائران شد. امسال مانند سال قبلی دولت عراق بر اعزام زائران با گذرنامه و روادید تاکید کرده است و ما هم با دیزاین‌هایی که در جاهای مرزی انجام داده‌ایم، مطمئناً مانع از این خواهیم شد که مردم بدون گذرنامه و روادید از کشور خارج شوند.

مدیرکل ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه افرادی که در یکی دو سال قبلی بدون روادید وارد عراق شده‌اند امسال حتماً باید مدارک قانونی خود را تهیه کنند، خاطرنشان کرد: با این مطرح دیگر جایی برای گله‌گذاری نمی‌ماند بدلیل آنکه دیگر دو کشور ملاحظه افرادی که بدون روادید وارد عراق می‌شوند را نخواهند کرد.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه حضور ما در عراق برای خدمت‌رسانی به زائران و کمک به دولت و ملت عراق در میزبانی از زائرین امام حسین علیه السلام است، خاطرنشان کرد: از از نمونه باید عرصه‌ای را ممکن کنیم که نذورات مردم به دست زائران برسد. اصل برای ما این است که میزبان، مردم و دولت عراق هستند.

معاون ایمنی انتظامی وزارت کشور پیشتر با بیان اینکه مردم‌محور بودن مراسم اربعین برای ما اصل است، گفت: عده ای تصور می‌کنند که حتما این سفر باید دولتی و رایگان باشد با این وجود چنین موضوعی در برنامه ما نیست. ما تنها کمک‌ها و نذورات مردم را سازماندهی می‌کنیم تا خدمات بهتری به زائران برسد و تلاش ما بر ایجاد تسهیلات ضروری برای زائران است.

دولت عراق با بازگشایی فاصله خسروی موافقت کرد

وی با اشاره به مذاکرات متفاوتی که با دولت عراق پیرامون مراسم اربعین انجام شده است، اظهار کرد: در سفر وزیر کشور عراق به ایران توافقنامه‌ای میان دو کشور امضا شد که با استناد به آن توافقنامه دولت عراق با بازگشایی فاصله خسروی موافقت کرد و قرار شد از ۱۱ شهریور در چهار کنسولگری و از اول مهر صدور روادید در ۱۲ دفتر شروع شود. تا اینجای کار هم هشت هزار و ۷۰۰ نفر در سامانه سماح ثبت‌اسم کرده‌اند. با این وجود ما دنبال باطل روادید بودیم با این وجود طرف عراقی مخالفت کرد از اینرو روادید امسال باقی ست و مبلغ آن هم ۴۰ دلار است. به علاوه از طرف دیگر با استناد به توافقنامه میان دو کشور قرار شد دولت عراق درمقایسه با بررسی و صدور روادید الکترونیکی اقدام کند.

برای شما هم جالب است؟ :  تخليه 250 گردشگر از دره شمخال در پی بروز سيلاب

ذوالفقاری پیشتر با اشاره به ارزش مساله بیمه زائران، خاطرنشان کرد: امسال یک کمپانی بیمه ای مسئولیت بیمه زائران را بر عهده گرفته است و هر نفر ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان برای بیمه می‌پردازد که برای درمان سرپایی تا دو میلیون تومان، غرامت بابت اعمال تروریستی ۲۰۰ میلیون تومان، غرامت بابت فوت به هر دلیل ۳۰ میلیون تومان، غرامت بابت نقص عضو تا ۲۰۰ میلیون تومان و هزینه درمانی در بیمارستان‌ها تا ۲۵ میلیون تومان به وسیله بیمه پرداخت می‌شود. این بیمه نامه از تاریخ ۱۵ محرم تا ۵ ربیع‌الاول و از ۲۰ کیلومتر داخل خاک ایران تا مرزهای کشور و در داخل خاک عراق اعتبار دارد.

مدیرکل ستاد مرکزی اربعین پیرامون امنیت این مراسم نیز گفت: چندی قبلً در مرزهای شرقی اعمال تروریستی داشته‌ایم با اینحال در مرزهای جنوبی و غربی مورد مخصوصی نداشته ایم، با اینحال با این وجود بحث تامین امنیت زائران به طرز جدی در مسیر پیش روی است و برنامه مخصوصی در این خصوص به ویژه برای فاصله خسروی در نظر داریم. به هر حال عنصر های جریان تکفیری در عراق بعد از شکست‌های اخیرشان در جاهای مختلف پراکنده شده‌اند از اینرو باید شرایط ایمنی هم به طرز ویژه‌ دنبال شود. سال قبلی قبل و بعد مراسم اربعین دو حادثه تروریستی داشتیم از اینرو ما به طرف عراقی تاکید کردیم که مسائل ایمنی را امسال قبل و بعد از مراسم اربعین به روش جدی در نظر بگیرند.

اجرای برنامه فیزیکی برای برخورد با مردم بدون گذرنامه

ایشان در جواب به سوالی در باب اعمال انجام شده برای جلوگیری از افرادی که بدون روادید راهی مرزها می‌شوند، گفت: سال قبلی ناجا ملاحظه این زائران را داشت با اینحال آنها با ناجا به تندی برخورد کردند. امسال برنامه فیزیکی مشخصی برای منطقه مقرر کرده شده تا مردم بدون روادید مزاحمتی برای دیگر زائران ایجاد نکنند. از سویی کنترل در چند لایه انجام می‌شود و قرار هم شده مردم بدون ویزا به سرعت از فاصله به داخل کشور منتقل شوند. با این وجود مردم هم کاری خوبی می‌کنند با این وجود تعداد معدودی هم هستند که سخت درست می‌کنند. به هر حال همه تدابیر را در کمیته ایمنی انتظامی ستاد اربعین مقرر کرده‌ایم تا مردم بدون روادید برای دیگر زائران مشکلی درست نکنند.

برای شما هم جالب است؟ :  شرط فتاح برای پذیرش مسئولیت کمیته امداد

ذوالفقاری به علاوه از طرف دیگر پیرامون حل سخت ترافیک در استان‌های مرزی، اظهار کرد: قرارگاه خاتم تعریض محور صالح‌آباد به مهران را در دست اجرا دارد و امیدوار است تا اربعین این محور را چهار بانده کند تا تردد ساده تر صورت گیرد. ما به علاوه از طرف دیگر در حال گسترش کیفیت پارکینگ‌ها هستیم بدلیل آنکه به لحاظ کمی در این عرصه سخت نداریم.

مدیرکل ستاد مرکزی اربعین پیرامون تعاملات ایران و عراق در عرصه مسائل بانکی،‌ خاطرنشان کرد: بانک مرکزی ایران با طرف عراقی توافق کرده که هم کاری برای پیشرفت روابط بانکی داشته باشیم. پارسال چندین عدد از عابر بانک‌ها در مرزها نصب شد که امسال هم این مسئله تکرار می شود. با این وجود این تعداد از ابزار‌های عابر بانک پاسخگوی نیازها نیست و زائران حتما همراه خود پول داشته باشند.

معاون ایمنی انتظامی وزارت کشور پیشتر در جواب به این پرسش که آیا سقفی برای صدور روادید واضح شده است، خاطرنشان کرد: با دولت عراق در این عرصه توافقی نکرده‌ایم با اینحال به هر حال ظرفیت اسکان، تغذیه و حمل و نقل ایران و عراق واضح است. امسال ان‌شاءالله مشکلی نخواهیم داشت و می‌توانیم در سال‌های بعد ظرفیت‌سازی بیشتری کنیم. با این وجود افرادی که می‌خواهند روادید بگیرند باید گذرنامه آنها شش ماه اعتبار داشته باشد.

وی پیرامون ایجاد قابلیت ها در فاصله خسروی هم گفت: ایجاد این زیرساخت‌ها و قابلیت ها شروع شده و تلاش برای ایجاد موکب ها و پارکینگ‌ها در حال انجام است. برنامه ویژه ایمنی هم در این منطقه داریم.

برای شما هم جالب است؟ :  شرح ناجا پیرامون شماره گذاری خودروهای خارجی

ذوالفقاری پیرامون مشکلات سال‌های قبل مراسم اربعین از نمونه مارکت سیاه در حمل و نقل زائران، اظهار کرد: در قبلی عده ای اجحاف‌ها در حمل و نقل به ویژه از جانب کمپانی‌های هواپیمایی انجام شده است. امیدواریم شرایطی ممکن شود که نیاز نباشد ناوگان حمل و نقل عمومی را در مراسم اربعین بسیج کنیم. کمیته حمل و نقل ستاد اربعین مسئولیت تعیین نرخ حمل و نقل و نظارت بر آن و جلوگیری از قانون‌شکنی در این عرصه را بر عهده دارد. سال قبل سازمان حمل و نقل مصوب کرد که تا سقف دو برابر نرخ برای اتوبوس‌ها مقرر کرده شود با اینحال بیشتر از این نرخ از زائران گرفته شد و در حق زائران اجحاف شد. امسال ما سعی می‌کنیم نظارت بیشتری در این عرصه انجام شود. راه‌حل این مساله این است که زیرساخت حمل و نقل ممکن شده و به علاوه از طرف دیگر از طرف دیگر خود مردم استان‌های مرزی هم وارد این عرصه شوند.

مدیرکل ستاد مرکزی اربعین ادامه داد: کمیته نظارت و ارزیابی ستاد اربعین بر عملکرد دیگر کمیته‌ها نظارت دارد که مراسم اربعین به خوبی انجام شود. این کمیته از مرزها بازدید میدانی دارد و از مردم هم تحقیقات می‌شود. نشریهها هم قادر اند بر اجرا این مراسم نظارت کرده و اشکالات را بیان کنند. ما سال قبلی حدود ۶۵ درصد از مشکلات سال‌های قبل را حل کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم دیگر مشکلات را نیز برطرف کنیم تا تسهیلات بیشتری برای زائران ممکن شود.

پرونده اسیدپاشی اصفهان مفتوح است/ حادثه فرودگاه مهرآباد مانور بود

معاون ایمنی انتظامی وزارت کشور در حاشیه این نشست خبری در جواب به این پرسش که پرونده اسیدپاشی اصفهان به کجا رسید، گفت: مظنونان متعددی مورد بازجویی و بررسی قرار دریافت کردند با اینحال جرم آنها اثبات نشد. این پرونده مفتوح است و بازهم در حال پیگیری مسئله هستیم با این وجود هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم و عامل اسیدپاشی شناسایی نشده است.

ذوالفقاری به علاوه از طرف دیگر در جواب به این پرسش که آیا اتفاق واپسین فرودگاه مهرآباد تروریستی بوده یا مانور، تاکید کرد: صددرصد مانور بود.

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات