کد خبر : 37069
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵
11 views بازدید

موجودات فضایی نقشه زمین را دارند؟

برای علاقه مندان به اخبار علمی خبری داریم مبنی بر اینکه موجودات فضایی نقشه زمین را دارند؟. برای مطالعه این خبر با ما همراه باشید. خبرآنلاین: نقشه های پالسار (ستاره های نوترونی) موجود در فضاپیمای وویجر، موقعیت زمین در کهکشان راه شیری را واضح کرده و می تواند به موجودات فرازمینی (ET) برای یافتن سیاره ما کمک کند. فضاپیماهای دوقلوی وویجر (Voyager) با نیت بررسی […]

برای علاقه مندان به اخبار علمی خبری داریم مبنی بر اینکه موجودات فضایی نقشه زمین را دارند؟. برای مطالعه این خبر با ما همراه باشید.

خبرآنلاین: نقشه های پالسار (ستاره های نوترونی) موجود در فضاپیمای وویجر، موقعیت زمین در کهکشان راه شیری را واضح کرده و می تواند به موجودات فرازمینی (ET) برای یافتن سیاره ما کمک کند.

فضاپیماهای دوقلوی وویجر (Voyager) با نیت بررسی منظومه شمسی و محیط میان ستاره ای، راهی فضا شدند. وویجر ۲ در ۲۰ اوت ۱۹۷۷ میلادی (۲۹ مرداد ۱۳۵۶) و وویجر ۱ در ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور ۱۳۵۶) بهمراه دو ورژن از نقشه پالسار (ستاره های نوترونی)، سفر دور و دراز خود را به اعماق فضا شروع کردند.

این دو فضاپیما اکنون در دورترین فاصله تا زمین قرار دارند. با استناد به مطرح ناسا، وویجر ۱ درحال حاضر در محیط بین ستاره ای و وویجر ۲ (در فاصله ۱۶ میلیارد کیلومتری از زمین) در لبه هلیوسفر قرار دارد.سختی تهیه نقشه برای موجودات فرازمینی

این پرسش وجود داشت که به چه نحو می توان نقشه ای از موقعیت زمین تهیه کرد که برای موجودات فرازمینی (Extra-Terrestrial) قابل فهم باشد؟

سال های زمینی (برای موجودات فرازمینی) بی معنا خواهد بود، چراکه آنها یقینا در مکانی خارج از منظومه شمسی قرار دارند. بحث دیگر نیز مسئله مختصات است و اساسا در فضا، بالا، پایین، شرق یا غرب معنای مخصوصی ندارد؛ حتی ستاره ها هم دائما در مقیاس های زمانی نجومی، درحال تغییر مسیر هستند.

فرانک دریک (Frank Drake)، اخترفیزیکدان آمریکایی و طراح نقشه های پالسار معتقد بود که باید چیزی در فضاپیماهای وویجر قرار داده شود تا واضح شود که از کجا آمده اند و سفر آنها چقدر به طول انجامیده است.

برای شما هم جالب است؟ :  میت 10 از آیفون 8 قوی‌تر است

هر ستاره نوترونی یا پالسار (pulsar)، منحصربفرد بوده و حدودا با سرعت باورنکردنی درحال چرخش است. پالسارها، تابش های الکترومغناطیسی مانند فانوس دریایی پخش می کنند؛ با تعیین لحظه این پالس ها، ستاره شناسان می توانند سرعت چرخش پالسار را تعیین کنند.

با محاسبه اختلاف میان سرعت چرخش پالسار – در لحظه کشف نقشه ها به وسیله موجودات فرازمینی – با دوره چرخش توصیف شده در نقشه، موجودات فرازمینی می توانند مدت لحظه سفر فضاپیما را تعیین کنند.

در این نقشه مسیریابی، موقعیت خورشید در کهکشان راه شیری با بهره برداری از ۱۴ پالسار واضح شده است. درصورتیکه موجودات فرازمینی به این نقشه ها دسترسی یافته و آنها را رمزگشایی کنند، می توانند مسیر سیاره کوچک زمین در منظومه شمسی را بیابند.

دیسک طلایی وویجر (Voyager Golden Record) غیر از نقشه موقعیت زمین در کهکشان راه شیری، حاوی ۱۱۵ تصویر از زندگی و فرهنگ مردم زمین، صدای طبیعی (مانند وزش باد، رعد و برق، آواز پرندگان)، ۵۵ قطعه موسیقی و پیغام صوتی به زبان های مختلف دنیا برای موجودات فرازمینی، نسل های آتی بشر یا هر موجودی است که به آن دسترسی بیابد.

اخطار در کمین زمین؟

وقتی که فضاپیماهای دوقلوی وویجر به فضا پرتاب شدند، ستاره شناسان شواهد مستدلی از وجود سیارات خارج از منظومه شمسی و حتی امکان میزبانی از حیات در سیارات دیگر، دراختیار نداشتند.

با اینحال اکنون به خاطر مأموریت های تلسکوپ فضایی کپلر، معلومات فراوانی در باب سیارات دیگر در کهکشان راه شیری بدست آورده و می دانیم که عده ای از این سیارات مانند زمین هستند (و توانایی میزبانی از حیات را دارند).

برای شما هم جالب است؟ :  موبایل هوشمند، شما را کُند ذهن می‌کنند

در این نقشه رمزنگاری شده، به روشنی موقعیت خورشید و بازه زمانی پرتاب فضاپیما واضح شده است؛ با اینحال تعیین موقعیت زمین در این نقشه، دلیل نگرانی عده ای از محققان شده است.

در پی این اکتشافات، بحث های اخلاقی فراوانی در باب مطرح حضور (و تعیین موقیعت زمین) مطرح شده است. عده ای اعتقاد دارند که این کار، احمقانه و خطرناک است، چراکه ما معلومات کمی در باب آنچه یقینا در فضا می باشد، در دست داریم؛ عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند که به جای صحبت کردن (و ارسال پیغام)، خوب است به سیگنال های فرازمینی گوش دهیم.

کاترین دنینگ (Kathryn Denning)، استاد انسان شناسی در دانشگاه یورک که اصول اخلاقی ارسال پیغام برای موجودات فرازمینی را بررسی می کند، تأکید کرد: وقتی که فرانک دریک، نقشه های پالسار را تهیه کرد و کارل سگان و دیگر عضو های تیم، مأموریت را به نتیجا رساندند، بحث های فراوانی در باب مزایا و معایب رابطه با موجودات فرازمینی مطرح نشد؛ با اینحال اکنون بحث های فراوانی در بین محققان و کارشناسان رشته های مختلف در باب چرایی ارسال پیغام به جای شنیدن (پیغام های فرازمینی) مطرح است.

دریک در این باره گفت: وقتی که درحال تهیه این نقشه ها بودم، همه خوشبین بودند و موجودات فرازمینی را دوست قلمداد می کردند؛ هیچکس، حتی برای چند ثانیه هم فکر نمی کرد که آنها می توانند خطری برای ما بوجود بیاورند.

با همه این بحث ها، اکنون وویجر ۱ و ۲ میلیون ها کیلومتر از زمین فاصله گرفته اند، با اینحال واضح نیست که آیا این نقشه ها به دست موجودات فرازمینی خواهند رسید یا نه.

برای شما هم جالب است؟ :  زبان‌های برنامه‌نویسی رو به مرگ

منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات