کد خبر : 32263
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
19 views بازدید

موشک بالستیک قاره پیما به چه نحو کار می کند؟

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله موشک بالستیک قاره پیما به چه نحو کار می کند؟ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. تارنما دیجی لند: موشک بالستیک قاره پیما سلاحی است که می‌تواند در کمترین لحظه ممکن، هدفی در هزاران کیلومتر دورتر را مورد اصابت قرار دهد. با اینحال این […]

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله موشک بالستیک قاره پیما به چه نحو کار می کند؟ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

تارنما دیجی لند: موشک بالستیک قاره پیما سلاحی است که می‌تواند در کمترین لحظه ممکن، هدفی در هزاران کیلومتر دورتر را مورد اصابت قرار دهد. با اینحال این سلاح ترسناک به چه نحو رفتار می‌کند؟

چندی قبل کره شمالی، بعد از سال‌ها تلاش ناموفق اولین موشک بالستیک قاره پیما خود را پرتاب کرد. این تست موفقیت آمیز تنش‌ها و ترس از درگیری هسته‌ای را نه تنها بین کره شمالی و آمریکا، که حتی بین کشورهای همسایه آن مانند چین بالا برد.این موشک‌ها با شرایطی که از نامشان بر می‌آید، برای حمل کلاهک هسته‌ای، شیمیایی و یا میکروبی به قاره‌ای دیگر دیزاین شده‌اند.

 

 
بر خلاف موشک‌های دیگر، نگرانی اصلی در باب موشک بالستیک قاره پیما برد زیاد آن است. این موشک‌ها قادر اند حداقل تا ۵۵۰۰ کیلومتر برد داشته باشند. با استناد به مقاله‌ای که جان پایک، محقق در عرصه امنیت ملی، در باب این نوع موشک‌ها برای وبسایت فدراسیون محققان آمریکایی نوشته:

    موشک بالستیک قاره ‌پیما سخت ساز هستند، از آنجاییکه توانایی یک کشور برای تاثیر گذاری را از سطح منطقه‌ای فراتر برده و به سطح جهانی می‌رساند.

پایک که هم اینک وبسایت گلوبال سکیوریتی را مدیریت می‌کند، در این مقاله که در سال ۱۹۹۸ نوشته شده بیان می کند:

    صرفنظر از ریشه‌های یک درگیری بین دو کشور، یکی از کشور‌ها می‌تواند با تهدید گسترش جنگ با موشک بالستیک قاره‌ پیما، کل دنیا را درگیر کند.

موشک ‌قاره ‌پیما موشک بزرگی است که در نوک خود، فضایی برای حمل محموله (کلاهک) دارد. این گونه موشک‌ها معمولا از موشک‌هایی که برای حمل ماهواره به فضا استفاده می‌شوند کوچک‌ترند، با اینحال از لحاظ ساختاری خیلی با هم دارای اختلاف نیستند؛ بدین جهت است که برنامه‌های فضایی عده ای کشور‌ها به وسیله کشور‌های دیگر به دقت رصد می‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  بیگانگان به چه نحو با ما رابطه برقرار می کنند؟

بیشتر موشک‌های بالستیک وارد مدار زمین نمی‌شوند، حتی در یک مسیر قوس‌دار و با ارتفاع بالا پرواز می‌کنند، مانند مسیری که یک توپ فوتبال بعد از سانتر شدن طی می‌کند. با این اختلاف که موشک بالستیک بر خلاف توپ فوتبال، هزاران کیلومتر را می‌پیماید و توانایی نابودی کل یک شهر را دارد.

موشک بالستیک قاره پیما به چه نحو کار می‌کند ؟

عده ای موشک‌های بالستیک از سوخت جامد استفاده می‌کنند، همزمان با اینکه عده ای از سوخت مایع و عده ای هم از ترکیب هر دو استفاده می‌کنند. بالاخره هدف این است که نیروی کافی برای بلند کردن و به پرواز درآوردن موشک، برای رساندن به هر میزان سریع‌تر آن به هدفش تولید شود.

موشک بالستیک قاره پیما؛ این سلاح آخر الزمانی چگونه کار می کند؟
موشک بالستیک قاره پیما مینتمن ۳

ارتش آمریکا زرادخانه‌ای از موشک‌های نسبتا قدیمی مینتمن ۳ را در دست دارد. این موشک می‌تواند به حداکثر سرعت ۲۴۰۰۰ کیلومتر در ساعت برسد که حدودا ۲۰ بار بیشتر از سرعت صوت است. با چنین سرعتی این موشک می‌تواند تقریبا ۳۰ دقیقه، هدفی در ۹۵۰۰ کیلومتری را با دایره خطای ۱۰۰ متر مورد اصابت قرار دهد.

برای رسیدن به چنین سرعتی و با این میزان از دقت، موشک بالستیک قاره‌ پیما معمولا سه (و گاهی حتی ۴) موتور موشکی جداگانه دارد که “مرحله” نیز خوانده می‌شوند. از آنجاییکه تولید چندین موتور کوچک از یک موتور بسیار بزرگ ساده تر است.

اولین و پایین‌ترین موتور “بوستر” اسم گذاری شده. بوستر بزرگترین بخش موشک است و قسمتی است که باید بیشترین وزن را از زمین بلند کند. (موشک‌های بالستیک به اندازه چندین اتوبوس وزن دارند که به خاطر میزان سوختی است که با خود حمل می‌کنند.)

 

موشک بالستیک قاره پیما؛ این سلاح آخر الزمانی چگونه کار می کند؟

موشک بالستیک قاره پیما توپول ام

وقتی که کل سوخت بوستر در ارتفاع چند ده کیلومتری از سطح زمین تمام می‌شود، از موشک جدا می‌شود و موتور دوم (یا مرحله دوم) شروع به کار می‌کند. همین پروسه برای تمامی موتور‌ها به همین شکل انجام می‌شود.

برای این که موشک در مسیر بماند، چندین کار در طول پرواز موشک انجام می‌گیرد، با این وجود بیشتر تنظیمات در مرحله بوست انجام می‌گیرد. رایانه‌های پرواز قادر اند به مسیر حرکت موشک نظارت کنند و با بهره برداری از ژیروسکوپ، آن‌ را تغییر دهند. عده ای از موشک‌ها حتی حاوی دوربین‌هایی هستند که بعد از رسیدن به بالای ابرها از صورت‌های فلکی تصویر برداری می‌کنند و این عکس ها را مرتبا به رایانه پرواز می‌فرستند تا از این طریق مسیر موشک را تنظیم کنند.

موشک بالستیک قاره پیما؛ این سلاح آخر الزمانی چگونه کار می کند؟

در هر مرحله، سرعت موشک و محموله‌اش بیشتر و بیشتر می‌شود. در تمام این مدت نیروی جاذبه موشک را در یک مسیر بالستیک به سوی زمین می‌کشد. وقتی که احتراق تازه ترین موتور هم کامل شد، تنها کاری که باقی می‌ماند جدا شدن محموله موشک است؛ همان کلاهک هسته‌ای، میکروبی یا شیمیایی.

برای شما هم جالب است؟ :  آمریکا، روسیه یا چین؛ قدرت نظامی کدام بیشتر است؟

موشک مینتمن ۳ می‌تواند سه کلاهک هسته‌ای را حمل کند، با اینحال امروزه به دلیل پیمان‌های کنترل تسلیحاتی، تنها یک کلاهک بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد. موشک‌های بالستیک پیشرفته‌تر حتی قادر اند کلاهک‌های بیشتری را حمل کنند. برای نمونه آمریکا در سال ۲۰۰۵ موشک پیسکیپر خود را از خدمت خارج کرد که می‌موفق شد تا ۱۰ کلاهک را حمل کند که هر یک می‌توانستند هدفی جداگانه را نابود کنند.

موشک بالستیک قاره پیما؛ این سلاح آخر الزمانی چگونه کار می کند؟

کلاهک‌ها معمولا مخروط‌هایی سیاه رنگ هستند، از آنجاییکه باید در طرف دیگر حرارت بسیار شدیدی که لحظه ورود به جو ایجاد می‌شود مقاومت کنند. عده ای از مواد روی کلاهک مانند سپر حرارتی کپسول آپولو ۱۱ به تدریج بر اثر حرارت از بین می‌روند یا مانند کاشی‌های سرامیکی پایین شاتل ناسا در طرف دیگر گرما مقاومت می‌کنند.

کلاهک بعد از ورود به اتمسفر، تا وقتی که به هدفش برسد به سقوط ادامه می‌دهد. عده ای کلاهک‌ها حاوی چتر هستند تا از سرعتشان کاسته شود و عامل شیمیایی یا میکروبی را با دقت بیشتری بر فراز هدف پراکنده کنند.

کلاهک‌های هسته‌ای هم یا در بالای سطح زمین (برای نابودی سری‌های نظامی و یا شهر‌ها) یا بعد از برخورد به زمین (برای نابودی سنگر‌های زیرزمینی و سیلو‌های موشکی) به روش اتوماتیک منفجر می‌شوند. عده ای از کلاهک‌ها هم امکان دارد چند ده کیلومتر بالاتر از زمین منفجر شوند تا اثر مخرب الکترونیکی به اسم پالس الکترومغناطیسی ایجاد کنند.

آیا می‌توان موشک بالستیک قاره پیما را متوقف کرد ؟

یکی از دلایلی که موشک‌های بالستیک بسیار ترسناک هستند، این است که متوقف کردنشان بسیار سخت است. این گونه موشک‌ها اهدافی پر سرعت و کوچک هستند، از اینرو هدف قرار دادن آن‌ها مانند هدف قراردادن یک گلوله با گلوله‌ دیگری است که با سرعت ۱۶۰۰۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت است. به علاوه از طرف دیگر بسیاری از کشور‌ها از نمونه خود آمریکا، حاوی موشک‌های هسته‌ای هستند که پس شلیک نمی‌توان آن‌ها را متوقف کرد، حتی اگر بر اثر اشتباه شلیک شده باشد.

برای شما هم جالب است؟ :  آیا رباتیک نقش مهمی در پزشکی دارد؟

موشک بالستیک قاره پیما؛ این سلاح آخر الزمانی چگونه کار می کند؟
رهگیر سامانه GMD

ایالات متحده آمریکا میلیارد‌ها دلار صرف پیشرفت تکنولوژی‌هایی کرده است که موشک‌های بالستیک قاره ‌پیما را رهگیری و از بین ببرد. با اینحال پیشرفت در این عرصه از لحظه جنگ سرد به کندی صورت گرفته و بسیار گران بوده است. در ماه می امسال، آژانس دفاع موشکی آمریکا سامانه دفاع موشکی خود موسوم به Ground-based Midcourse Defense را با موفقیت بر علیه یک هدف بالستیک قاره پیما تست کرد.

با وجود این بسیاری معتقند که این تست نمایش دهنده توانایی آمریکا در متوقف کردن موشک بالستیک قاره پیما حقیقی نیست و تا رسیدن به هدف هنوز مسیر فراوانی باقی مانده ولی باید گفت آمریکا تنها کشوری است که حداقل به شکل آزمایشی موفق به رهگیری موشک بالستیک قاره پیما شده است.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله موشک بالستیک قاره پیما به چه نحو کار می کند؟ مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات