کد خبر : 29975
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
6 views بازدید

موشک «سی وِنوم»؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

درصورت تمایل به مقالات علمی مقاله موشک «سی وِنوم»؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. تارنما دیجی لند – رضا موسوی: موشک ضدکشتی سی ونوم که چندی قبل تست شده است، بروزترین موشک ضدکشتی ساخته شده است که در این نوشتار قصد بررسی آن را […]

درصورت تمایل به مقالات علمی مقاله موشک «سی وِنوم»؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

تارنما دیجی لند – رضا موسوی: موشک ضدکشتی سی ونوم که چندی قبل تست شده است، بروزترین موشک ضدکشتی ساخته شده است که در این نوشتار قصد بررسی آن را داریم.

 

 

سی ونوم (Sea Venom) یک موشک ضدکشتی سبک است که به وسیله کمپانی دفاعی و موشک سازی اروپایی MBDA ساخته و ساخته شده است. با این وجود این موشک در اصل در شکل برنامه‌ای با شراکت ۵۰-۵۰ به وسیله فرانسه و انگلیس (از عضو های MBDA) دیزاین شد و پیشرفت یافت.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی
تصویری رایانه ای از وایلدکت مسلح به سی ونوم و مارتلت

موشک ضدکشتی سی ونوم که به وسیله هلیکوپتر حمل و شلیک می‌شود، برنامه ریزی شده است جانشین ۲ موشک ضدکشتی شبیه به خود، یعنی سی اسکوا (Sea Skua) در نیروی دریایی بریتانیا و AS 15 TT در نیروی دریایی فرانسه شود که با این وجود در فرانسه با اسم ANL، کوتاه شده عبارت “Anti-Navire Léger” به معنی «موشک ضدکشتی سبک»، شهرت دارد. از بهتری‌های سی ونوم، می‌توان به هزینه‌های بعد از تولید کمتر، برد بیشتر و سیستم هدایتی بهتر در مقایسه با ۲ موشک دیگر اشاره نمود. این موشک به علاوه از طرف دیگر با اعمال کم‌ترین تغییر ممکن، قابل همسان‌سازی و شلیک از سکوهای پرتاب سی اسکوا و AS 15 TT است.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

تست حمل و رهاسازی سی ونوم از هلیکوپتر چندمنظوره انگلیسی لینکس

سی ونوم برای شلیک از هلیکوپتر دیزاین شده است، پس نباید سنگین باشد. این موشک ضدکشتی ۱۱۰ کیلوگرم وزن دارد که ۳۰ کیلوگرم آن در دست به سرجنگی نیمه ضد زره و انفجاری ترکش‌زا است؛ منظور از نیمه ضد زره این است که این سرجنگی، درمقایسه با سرجنگی ضد زره توان ضد زره کم‌تری داد، با اینحال علیه ابزارهای و نفرات کاربردی‌تر است. وزن کم این موشک دلیل شده تا بتوان تعداد فراوانی از آن را روی یک هلیکوپتر بارگذاری کرد. درازای این موشک نیز ۲٫۵ متر و قطرش ۲۰ سانتیمتر است. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است MBDA به علاوه از طرف دیگر سرگرم پیشرفت سطح پرتاب آن برای شلیک از شناورهای رزمی است.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

موشک ضد کشتی سی ونوم برای نابودی یا از کار انداختن شناورهای گوناگون تا وزن ۲ الی ۳ هزار تن، یعنی در حد ناوچه سبک (Corvette) و با این وجود شناورهای سنگین‌تر، از فاصله دور و امن یا به عبارتی حمله دورایستا دیزاین شده است و با استناد به نقشش، سرجنگی خوب و کارآمدی دارد. گرچه این حرف بدان معنی نیست که سرجنگی موشک علیه شناورهای سنگین‌تر از قبیل ناوچه‌ها بی اثر باشد.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

ماکتی از سی ونوم و مارتلت پایین بالچه وایلدکت

برای شما هم جالب است؟ :  بهترین تفنگ ها در طول تاریخ (2)

سی ونوم را می‌توان در آب‌های پرتلاطم ساحلی و یا در وسط دریاها و اقیانوس‌ها بکار برد و محدودیتی در بهره برداری از آن نیست. از این موشک به علاوه از طرف دیگر می‌توان برای حمله به طیف وسیعی اهداف گوناگون دیگر که در خشکی وجود دارند نیز استفاده کرد؛ از قبیل اهداف ساحلی و به‌ویژه آتشبارهای موشک‌های ضدکشتی.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

تصویری رایانه ای از شلیک سی ونوم به وسیله وایلدکت

موشک ضدکشتی سی ونوم بسیار پرسرعت، با اینحال فروصوت است. این موشک نیروی ضروری برای رانش خود را به وسیله یک پیشران ترکیبی تولید کمپانی اروپایی راکسل (Roxel) ممکن می‌کند که حاوی یک موتور راکتی سوخت جامد ثابت در عقب بدنه موشک است که وظیفه پرتاب و سرعت دهی به موشک را دارد. یک موتور راکتی سوخت جامد دیگر نیز در وسط بدنه قرار دارد که لحظه پرواز همراه با موتور اصلی، بطور کلی روشن است و باعث گسترش سرعت و حفظ آن می‌شود. بدین ترتیب موشک تا رسیدن به بیشینه برد خود که بیش از ۲۰ کیلومتر است (برد ۲۵ کیلومتر نیز برای آن مطرح شده است)، پیوسته به وسیله پیشران‌ها به جلو رانده شده که باعث گسترش اثر آن وقت برخورد به هدف، حفظ سرعت، انتخاب شیوه‌های پروازی و حمله گوناگون به هدف و به علاوه از طرف دیگر گسترش توان مانور آن برای در امان ماندن از حریق سیستم‌های پدافندیِ هدف می‌شود.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

تصویری رایانه ای از شلیک سی ونوم به وسیله وایلدکت

این موشک بعد از رها شدن به وسیله هلیکوپتر، موتور خود را روشن کرده و به روش سینه مال (Sea Skimming) به سوی هدف پرواز می‌کند که برای این کار به یک رادرا ارتفاع سنج تجهیز شده است. پرواز سینه‌ مال باعث می‌شود موشک خود را از دید سنسورها و رادارهای سیستم‌های پدافند نزدیک پنهان نگه دارد و تا جایی که امکان دارد دیرتر و در فاصله‌ای کمتر کشف شود. این موشک شیوه‌های پروازی و حمله دیگری نیز دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بدین صورت است که موشک به شیوه سینه مال تا نزدیکی هدف پیش می‌رود، با اینحال در نزدیکی آن ناگهان اوج گرفته و به شیوه حمله از بالا روی آن شیرجه می‌زند.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی
جستجوگر آرایه کانونی فروسرخ سی ونوم

هدایت موشک ضدکشتی سی ونوم در گام پایانی حمله با کمک جستجوگر آرایه کانونی فروسرخ و سیستم تصویر‌ساز فروسرخ اجرا میشود. با این شیوه موشک بعد از شلیک به کمک خلبان اتوماتیک تا نزدیکی هدف پرواز کرده و وقتی که به آن نزدیک شد روی آن قفل می‌کند؛ در این شیوه نیاز به دخالت استفاده کننده انسانی نبوده و موشک به شیوه شلیک کن-فراموش کن شلیک می‌شود. خصوصیت شلیک کن-فراموش کن برای شرایط پیچیده و پر تنش نبرد ساحلی بسیار خوب‌تر از شیوه هدایت نیمه اکتیو راداری موشک سی اسکوا است. از دیگر مزیت‌های این شیوه هدایتی، غیر اکتیو بودن است که به باعث آن، هدف از قفل شدن موشک روی خود مطلع نمی‌شود، چونکه موشک هیچ‌ گونه پرتویی روی هدف نمی‌تاباند و امواجی به طرف آن گسیل نمی‌دهد.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی
تصویری رایانه ای از شلیک سی ونوم به وسیله دوفین

این موشک به علاوه از طرف دیگر حاوی سیستم رابطه داده (دیتا لینک) ۲ طرفه است که با ممکن کردن عکس ها زنده و آنی به وسیله سیستم تصویرساز، به استفاده کننده انسانی اجازه نظارت، کنترل و هدایت موشک، تغییر و اصلاح مسیر پرواز، هدف یابی مجدد و یا برجسته کردن یک نقطه ویژه از هدف برای برخورد موشک و به علاوه از طرف دیگر باطل ماموریت موشک را می‌دهد. علاوه براین، محیط ضروری و امکان افزودن جستجوگر لیزری به موشک و سود‌گیری از شیوه هدایت نیمه اکتیو لیزری نیز می باشد که به خاطر آن موشک می‌تواند با اهدافی خارج از دامنه دید هلیکوپتر شلیک کننده نیز درگیر شود که با این وجود برای این امر، هدف مورد نظر می‌بایست به وسیله دیگر نیروهای خودی از قبیل یک پهپاد نشانه‌گذاری شود. بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست که توانایی شلیک دورایستا در ترکیب با سیستم هدایت به وسیله استفاده کننده انسانی، باعث گسترش بقاپذیری هلیکوپترِ پرتابگر می‌شوند.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

شلیک سی ونوم از هلیکوپتر دوفین

برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو سارق و لپ‌تاپ سرقت شده را پیدا کنیم؟

اولین شلیک آزمایشی این موشک در ماه ژوئن سال میلادی جاری (۲۰۱۷) صورت گرفت. در این تست موشک از بستر آزمایشی خود که یک هلیکوپتر چندمنظوره اروپایی AS365 دوفین (Dauphin) در دست به وزارت دفاع فرانسه بود شلیک شد. این تست در منطقه تست موشکی ایل دو لوانت (Île du Levant)، جزیره‌ای واقع در دریای مدیترانه و در دست به فرانسه، صورت گرفت. تست ذکر شده تنها تست پروازی و بررسی سیستم خلبان اتوماتیک بود که در آن موشک با موفقیت از ارتفاع متوسط شلیک و به بیشینه برد خود رسید. در تست‌ بعدی نیز برنامه ریزی شده است موشک با استفاده سیستم رابطه داده ۲ طرفه، به وسیله استفاده کننده انسانی کنترل شود.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

وایلدکت

تولیدکنندگان اعتقاد دارند ورود به خدمت این موشک باعث گسترش توان رزمی نیروی دریای فرانسه و انگلیس خواهد شد. این موشک از سال ۲۰۲۰ وارد خدمت در نیروی دریایی بریتانیا شده و به وسیله هلیکوپتر چندمنظوره و ضدکشتی انگلیسی AW159 وایلدکت (Wildcat) حمل و شلیک می‌شود؛ این هلیکوپتر می‌تواند بیش از ۴ موشک سی ونوم با خود حمل کند.

 سی ونوم ؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی

هلیکوپتر H160

نیروی دریایی فرانسه نیز پیش از هرچیز قصد داشت سی ونوم را روی هلیکوپتر چندمنظوره متوسط فرانسوی AS565 پنتر (Panther) و یا هلیکوپتر چندمنظوره اروپایی NH90 نصب کند، با اینحال درنهایت از این فرضیه منصرف و هلیکوپتر چندمنظوره فرانسوی H160 را برای حمل این موشک برگزید. گرچه این هلیکوپتر بازهم درحال پیشرفت است، بدین خاطر لحظه ورود عملیاتی شدن سی ونوم در نیروی دریایی فرانسه سال ۲۰۲۴ خواهد بود.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله موشک «سی وِنوم»؛ نیش زهرآگین هلیکوپترها بر کشتی‌های جنگی مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

برای شما هم جالب است؟ :  ماهی هایی که سبک و زندگی متفاوتی دارند
به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات