کد خبر : 26443
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۳
11 views بازدید

موشک کروز «خا ۱۰۱»؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله موشک کروز «خا ۱۰۱»؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. وب‌سایت دیجی لند – سپهر فاتحی: موشک کروز خا ۱۰۱ یکی از بروزترین و پیشرفته‌ترین موشک‌های کروز روسیه است که از سال ۲۰۱۵ تا اینجای کار چهار بار […]

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله موشک کروز «خا ۱۰۱»؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

وب‌سایت دیجی لند – سپهر فاتحی: موشک کروز خا ۱۰۱ یکی از بروزترین و پیشرفته‌ترین موشک‌های کروز روسیه است که از سال ۲۰۱۵ تا اینجای کار چهار بار در نبرد این کشور بر ضد داعش استفاده شده است. در این جا قصد معرفی این سلاح را داریم:

 

 

موشک کروز خا ۱۰۱ موشک کروز هواپرتاب است که به وسیله دفتر دیزاین رادوگا دیزاین شده است. این موشک نمونه تغییر یافته موشک کروز خا ۵۵ است. موشک کروز خا ۱۰۱ پیش از هرچیز با اسم جایگزینی برای خا ۵۵ مقرر کرده شده بود که توانایی حمل کلاهک‌های متعارف و هسته‌ای را داشته (چونکه خا ۵۵ پیش از هرچیز تنها کلاهک هسته‌ای حمل می‌کرد) و به علاوه از طرف دیگر از خا ۵۵ پنهانکارتر باشد.

 

بعد از فروپاشی شوروی و متوقف شدن تولید بمب افکن‌های TU-160 و با این وجود کاهش تعداد ناوگان بمب افکن‌های حامل موشک های کروز، ارزش پیشرفت این موشک برای نیروی هوایی روسیه بیشتر شد؛ چرا که به توجه به تعداد بمب افکن‌های کمتر به موشکی ضروری شد که احتمال عبور آن از صد پدافند دشمن و برخوردش به هدف بیشتر باشد. اولین تست این موشک در سال ۱۹۹۸ انجام شد و مراحل ارزیابی آن از سال ۲۰۰۰ شروع گشت. بالاخره این موشک در سال ۲۰۱۳ وارد خدمت نیروی هوایی روسیه شد.

موشک کروز خا 101 ؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش

موشک کروز خا ۱۰۱ در پایین بال بمب افکن توپولف TU-59

موشک کروز خا ۱۰۱ یک موشک کروز فروصوت است که برای دور ماندن از دید رادارهای دشمن در ارتفاع پایین (۳۰ تا ۷۰ متری سطح زمین) پرواز می‌کند. طول این موشک یک متر بیشتر از خا ۵۵ و حدود ۷ و نیم متر است. این موشک به علاوه از طرف دیگر ۸۰۰ کیلوگرم از خا ۵۵ سنگین‌تر است و ۲۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد. موشک کروز خا ۱۰۱ می‌تواند یک کلاهک ۴۰۰ کیلوگرمی شدیدا انفجاری، نفوذگر و یا خوشه‌ای را حمل کند. نمونه حامل کلاهک هسته‌ای این موشک خا ۱۰۲ اسم گذاری شده که بطور کلی شبیه به خا ۱۰۱ است و یقینا یک کلاهک ۲۵۰ کیلوتنی حمل می‌کند.

موشک کروز خا 101 ؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش

پیشران موشک کروز خا ۱۰۱ موتور توربوجت TRDD-50A است که در پایین بدنه قرار دارد و ۴۵۰ کیلوگرم رانش ایجاد می‌کند که سرعت موشک را در حالت کروز به حدود ۷۰۰ تا ۷۲۰ کیلومتر بر ساعت و در حالت حداکثری به ۹۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. این موشک برای اصابت به اهداف ثابت از سامانه ترکام یا تعقیب عوارض زمین و به علاوه از طرف دیگر ترکیبی از سامانه‌های اینرسیایی و گلوناس (شبیه به GPS) سود میبرد و می‌تواند با دقت ۶ تا ۱۰ متر به هدف اصابت کند؛ روس‌ها ادعا می‌کنند که این موشک توانایی هدف قرار دادن اهداف متحرک مانند خودروها را نیز دارد و به این دلیل حاوی سنسورهای الکترواپتیکال و یا فروسرخ است.

موشک کروز خا 101 ؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش

در دیزاین بدنه خا ۱۰۱، حالت دایره‌‌ای بدنه و نوک موشک تعییر کرده و به شکلی آِرودینامیک تر تغییر یافته است. دیزاین این موشک به علاوه از طرف دیگر به گونه‌ای است که اگر چه بطور کلی رادارگریز نیست، با اینحال حاوی سطح مقطع راداری کمتری درمقایسه با خا ۵۵ است. بال‌ها، بالک‌های انتهایی و موتور موشک جمع شونده هستند و بعد از پرتاب باز می‌شوند. بمب‌افکن TU-95 می تواند هشت فروند از موشک کروز خا ۱۰۱ را در پایین بال‌های خود حمل کند و بمب‌افکن TU-160 نیز می‌تواند مجموعا ۱۲ فروند از این موشک را در پرتابگرهای چرخشی درون بدنه خود جای دهد.

موشک کروز خا 101 ؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش

بمب افکن TU-160 در حال پرتاب موشک کروز خا ۱۰۱

برد دقیق این موشک واضح نیست و حدس و گمان‌ها بین دو تا سه هزار کیلومتر دارای اختلاف است. با وجود این عده ای نیز ادعا می‌کنند که این موشک ۶۰۰۰ کیلومتر برد دارد. می‌توان گفت این موشک کروز خا ۱۰۱ شبیه به موشک کروز AGM-129 آمریکا است که موشکی بطور کلی رادارگریز بود و ۳۷۰۰ کیلومتر برد داشت.

برای شما هم جالب است؟ :  موشک «میلان»؛ قاتل خاموش تانک‌ها

اخطار موشک‌های کروز اتمی روسیه مانند خا ۱۰۱ دلیل شده تا آمریکا JLENS را پیشرفت دهد. این سامانه شامل بالون‌‌های عظیمی است که به رادار تجهیز هستند و با قرار گرفتن در ارتفاع ۱۰۰۰۰ پایی ارتفاعات پایین‌تر را رصد می‌کنند.

بالاخره ممکن است بهره برداری از چنین موشک پیشرفته و گران هزینه ای در مقابل یک گروه تروریستی منطقی به نظر نرسد. با اینحال یقینا هدف حقیقی از این کار، نمایش دادن پنجه‌های تازه خرس باشد.

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله موشک کروز «خا ۱۰۱»؛ پنجه خرس بر تن تروریست‌های داعش مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات