کد خبر : 34507
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
21 views بازدید

نشانه‌های كم آب شدن بدن

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم نشانه‌های كم آب شدن بدن .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. دهيدراته شدن بدن همان بياباني شدن بدن است، يعني كم آبي بدن كه به سلامتي آسيب جدي مي‌زند. اين مشكل ممكن است در هر فصلي از سال بروز كند، با اینحال با فرا رسيدن […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم نشانه‌های كم آب شدن بدن .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

دهيدراته شدن بدن همان بياباني شدن بدن است، يعني كم آبي بدن كه به سلامتي آسيب جدي مي‌زند. اين مشكل ممكن است در هر فصلي از سال بروز كند، با اینحال با فرا رسيدن روزهاي گرم سال امكان آن بيشتر است.

به خاطر اينكه در فصل گرما نياز بدن به آب دو برابر مي‌شود و بايد با استناد به نياز آن رفتار كرد. در غير اين صورت بدن نشانه‌هايي بروز مي‌دهد كه خبر از كم آبي آن دارد. با ما باشيد تا با ۱۵ نشانه كم آبي بدن بيشتر آشنا شويد.

با اینحال فراموش نكنيد كه بهره برداری از اين كرم‌ها پوست را از خشك شدن نگهداری نمي‌كند. براي مرطوب بودن پوست ضروری است كه هر روزه به ميزان كافي آب بنوشيد و كرم مرطوب‌كننده بزنيد. با يك تست ساده مي‌توانيد تشخيص دهيد كه پوستتان دهيدراته و خشك شده است. براي اين كار پشت دستتان را نيشگون بگيريد و چند ثانيه صبر كنيد.

اگر هميشه تشنه تان است، یقینا از مشكل «دهان خشك» رنج مي‌بريد. اين بيماري زماني بروز مي‌كند كه دهان به ميزان كافي بزاق توليد نمي‌كند. مشكل دهان خشك علامتي است كه نشان مي‌دهد بدنتان با كمبود آب مواجه شده است. به عقيده کارشناسان براي پيشگيري از اين قبيل مشكلات ضروری است كه هر روزه حدود دو ليتر برابر با شش تا هشت ليوان آب بنوشيد. در نتيجه خوب است هميشه يك بطري آب دم دستتان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشيد.

برای شما هم جالب است؟ :  داروهایی که دشمن هم هستند

نفستان بد بو مي‌شود

بوي بد دهان عوامل متعددي دارد. از پوسيدگي دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشكلات گوارشي و عفونت سينوس‌ها دلیل بد‌بو شدن دهان مي‌شود. غیر از اين عوامل كمبود بزاق نيز دلیل بروز اين مشكل مي‌شود. به اين ترتيب كه با ترشح نشدن بزاق كافي، توليد باكتري‌ها در دهان بيشتر شده و عاملي براي بوي بدن دهان مي‌شود. همان‌طور كه گفتيم كمبود آب دهان دلیل ترشح كم بزاق مي‌شود.

چشم هايتان خشك مي‌شود

چشم‌ها از اعضاي حساس و آسيب پذير بدن هستند و هر تغيير مهمي مانند دهيدراته شدن بدن تاثير مستقيمي روي آنها دارد. اگر به اندازه كافي مايعات مصرف نكنيد و بدنتان مرطوب نباشد، چشم‌ها نيز به ميزان كافي اشك توليد نمي‌كنند. در نتيجه اگر چشم هايتان مي‌سوزد يا هر نوع احساس ناراحتي در چشم مي‌كنيد، خوب است مصرف آب را بيشتر كنيد، چون احتمال اينكه بدنتان دچار بي‌آبي شده باشد، زياد است.

عرق نمي‌كنيد

بدون شك اگر به ميزان كافي آب در بدنتان نباشد، عرقتان در نمي‌آيد. اگر متوجه شده‌ايد كه عرق نمي‌كنيد، كمي هوشيار باشيد. چون عدم تعريق خبر خوبي نيست و نشان مي‌دهد بدنتان بياباني شده است.

سرتان درد مي‌گيرد

تابستان كه مي‌شود خيلي از مردم از سردرد شكايت مي‌كنند و نور آفتاب را مقصر مي‌دانند. با اینحال اين باور اشتباه است. مغز ما به وسیله يك پوشش مايع نگهداری مي‌شود. زماني كه ميزان آب بدن كم شده باشد، اين پوشش چروك شده و دلیل ايجاد سردرد مي‌شود.

سرتان گيج مي‌رود

زماني كه مايعات بدن كم مي‌شوند و فشار خون پايين مي‌آيد، سر به دوران مي‌افتد. در صورت كم آبي‌هاي شديد احتمال اينكه تعادلتان به هم بخورد و دچار منگي شويد، افزايش مي‌يابد.

برای شما هم جالب است؟ :  زردی دندان‌ها نشانه چیست؟

دچار ضعف بدن مي‌شويد

گفتيم كه بدن ما از ۶۰ تا ۶۵ درصد آب تشكيل شده است. اگر به ميزان كافي اين آب را تامين نكنيد، ميزان مايعات بدن كاهش پيدا خواهد كرد. اين كاهش مايعات نيز عملكرد ارگان‌هاي بدن را با اختلال مواجه مي‌كند. در نتيجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا مي‌گيرد.

كمتر دستشويي مي‌رويد

اين يك قانون كلي است كه اگر به ميزان كافي آب ننوشيد، ادرار كافي نيز دفع نخواهيد كرد. توجه داشته باشيد كه كاهش ادرار يا تيره شدن رنگ آن، علامت دهيدراته شدن بدن است. خوب است مصرف آب را افزايش دهيد. در غير اين صورت به كليه هايتان نيز آسيب مي‌رسد.

ميل زياد به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهاني به سوی خوردن شكلات و شيريني كشيده مي‌شويد، محتمل است بدنتان كم آب شده باشد. زماني كه بدن با كمبود آب مواجه مي‌شود، كبد نمي‌تواند از ذخيره انرژي خود به ميزان كافي گيلكوژن آزاد كنند. در نتيجه مغز علائمي نشان مي‌دهد تا بر شرايط چیره شود. زماني كه دچار چنين وضعيتي مي‌شويد خوب است ميان وعده‌هاي سرشار از آب را در برنامه هر روزه تان بگنجانيد.

تب مي‌كنيد

كمي عجيب به نظر مي‌رسد، با اینحال زماني كه بدن با كمبود آب شديد مواجه باشد، احتمال تب و لرز بالا مي‌رود. هر نوع تب را جدي بگيريد و درمقایسه با رفع آن اقدام كنيد.

يبوست مي‌گيريد

آب براي گوارش خوب ضروری و ضروري است. اگر به ميزان كافي آب ننوشيد، روده هايتان نرمي و انعطاف‌پذيري خود را از دست مي‌دهند. روده‌هاي خشك و سفت نيز آب مواد غذايي را جذب مي‌كنند، و مدفوعي سفت و خشك توليد مي‌كنند كه به سختي دفع مي‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  عوارض و فایده ها مصرف ویتامین E

ضربان قلبتان تند مي‌شود

اگر ضربان قلبتان نامنظم شده است، بيشتر مراقب باشيد. كاهش الكتروليت‌هاي مرتبط به كم آبي بدن، قدرت قلب را براي پمپاژ خون كاهش مي‌دهد. در نتيجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب مي‌شويد.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات