کد خبر : 17423
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۰:۱۵
11 views بازدید

نقش مهاجران در پیشرفت زادگاه خود!

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان نقش مهاجران در پیشرفت زادگاه خود! .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم. هفته نامه تجارت فردا – محمد علی نژاد: بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی این مسئله پرداخته که چرا دولت‌های خاورمیانه و شمال آفریقا و شریک های پیشرفت آنها می بایست از نیروی مردم و […]

در این مقاله ترفندی برای آموزش توانایی زندگی برای شما گردآوری کرده ایم با عنوان نقش مهاجران در پیشرفت زادگاه خود! .خواندن این مقاله را پیش نهاد مینماییم.

هفته نامه تجارت فردا – محمد علی نژاد: بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی این مسئله پرداخته که چرا دولت‌های خاورمیانه و شمال آفریقا و شریک های پیشرفت آنها می بایست از نیروی مردم و کارشناسان دور از وطن خود بهره ببرند؟ این نهاد بین‌المللی در گزارش خود غیر از شرح نقش این گروه از مردم بر روند پیشرفت کشورهای منطقه منا، بررسی را نیز بر مبنای محاسبه و معلومات جمع‌آوری‌شده ۸۲۷ جواب‌دهنده مشهور از گروه‌های مهاجرت‌کرده از کشورهای مختلف این منطقه (از میان هزار جواب) معرفی داده است و با استناد به آن پیش نهاد‌هایی نیز معرفی داده است. بانک جهانی در گزارش خود از diaspora برای این گروه از مردم استفاده کرده است. diaspora عنوانی است که به طرز ویژه به یهودیان خارج از بابل اشاره دارد و اگر بخواهیم جمع بندی کنیم به پراکندگی، آوارگی یا مهاجرت گروهی از افرادی اطلاق می‌شود که از خانه و زادگاه اصلی خود دور شده و در کشوری به جز سرزمین مادری خود زندگی می‌کنند. در این خبر ما برای این واژه از برابر با «مهاجران» یا «مهاجرت‌کرده‌ها» استفاده کرده‌ایم.

 

 
مهاجرت‌کرده‌های عرصه منا (کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا) قادر اند یک کاتالیزور و شریک مهم برای دولت‌ها در راه پیشرفت، جهانی‌شدن، یکپارچگی منطقه‌ای و کارآفرینی در منطقه باشند. مردم مهاجرت‌کرده، مخصوصا نخبگان و مردم حرفه‌ای، یک سرمایه انسانی حیاتی برای زادگاه خود و اگر بخواهیم جمع بندی کنیم منطقه منا به حساب می‌آیند. با استناد به محاسبه رسمی سازمان ملل، حدود ۲۰ میلیون شهروند عرصه منا در خارج از کشورهایشان زندگی می‌کنند (حدوداً پنج درصد از جمعیت منطقه) که بسیار بیشتر از متوسط جهانی است. اگر تنها یک درصد از مهاجرت‌کرده‌های منا برای بازگشت به منطقه بسیج شوند، بدان معنا خواهد بود که ۲۰۰ هزار کارشناس یا نخبه به منا باز می‌گردند که رقم زیادی خواهد بود. اعمال عده‌ای اندک می‌تواند اختلاف‌های فراوانی ایجاد کرد. منطقه منا یکی از مناطقی است که کمترین میزان یکپارچگی را در جهان داشته و از کمبود سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بخش خصوصی و به علاوه از طرف دیگر بیکاری بالا (به اشتراک فارغ‌التحصیلان جوان) رنج می‌برد. منا به علاوه از طرف دیگر در مقایسه با جاهای دیگر مبادلات تجاری بین‌منطقه‌ای پایین‌تری داشته و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) کمتری را جذب کرده است.

کشورهای کمی در منطقه منا در جستجوی بازگرداندن نیروهای مهاجرت‌کرده کارشناس و حرفه‌ای خود بوده و سازوکارهای کمی برای تسهیل نقش مهاجرت‌کرده‌ها در کشورهای منطقه دیده می شود. هدف گزارش بانک جهانی، جلب نگاه‌ها به این پتانسیل عظیم و لزوم تقویت ارتباطات به اشتراک مهاجرت‌کرده‌های کشورهای منطقه مناست. این خبر در خصوص مزایای بازگشت مهاجرت‌کرده‌ها یا پیشنهادهای انگیزشی برای بازگرداندن مهاجران به منظور سرمایه‌گذاری، اشتغال‌زایی یا انتصاب با اسم بخشی از کابینه در وطن خود سخنی به میان نمی‌آورد. مسئله اصلی گزارش بانک جهانی این است که به چه نحو افرادی که خارج از کشور زندگی می‌کنند قادر اند به جز فرستادن پول، به سرزمین مادری خود کمک کنند.

مهاجران منا قادر اند در انتقال دانش، مهارت و پول موثر بوده، باعث گسترش سرمایه‌گذاری، فرصت‌های کسب‌وکار و مبادلات تجاری ‌شده، قراردادهای اجتماعی را افزایش داده و به تسکین بحران پناهجویان کمک کنند. از دیرباز، دولت‌ها به سه دلیل مهاجرت را یک منبع مثبت برای اقتصاد کشورهای مبدا می‌دانستند:

 ۱- در لحظه‌های بیکاری بالا، فشار را از مارکت داخلی نیروی انسانی کاهش می‌دهد.

 ۲- با انتقال پول، تامین مالی زیرساخت‌ها، بیمارستان‌ها و امثال آن باعث کاهش فقر می‌شود

 ۳- دلیل تسهیل انتقال دانش از خارج کشور می‌شود.

به علاوه از طرف دیگر شواهد تجربی و مثال‌های تاریخی می باشد که ارزش مردم مهاجرت‌کرده را در پیشرفت کارآفرینی و کمک به پیشرفت صنایع صادراتی در کشورهای مبدأ نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری مهاجران در وطن خود (به توجه به ضعف حکمرانی و اجرای کسب‌وکار کم‌توان) در مقایسه با سرمایه‌گذاران خارجی محتمل‌تر است چراکه آنها با محیط کسب‌وکار آشنایی بیشتری دارند. در کشورهایی که حاکمیت قانون نامشخص است (اغلب بازارهای نوظهور)، تجارت با خارجی‌ها بسیار پیچیده تر خواهد بود. روابط شخصی ایجاد کسب‌وکار را راحت‌تر می‌کند. مهاجرت‌کرده‌ها قادر اند با بهره برداری از پلی دسترسی به بازارهای خارجی را تسهیل بخشیده و در برقراری رابطه‌های تجاری با خارج از کشور کمک کنند.

انتقال دانش با جابه‌جایی مردم میسر می‌شود. همراه با جریان مالی مشهودی که در نشریهها در باب آن صحبت می‌شود، نقش اقتصادی مهاجرت‌کرده‌ها با استناد به جریان دانش شکل می‌گیرد. مهاجرت‌کرده‌ها یک منبع مهم انتقال دانش شمرده می‌شوند. ریکاردو هوسمن، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد فرضیه دانش موجود در مغز مهاجرت‌کرده‌ها را شرح و بسط داد و به کشورهای در حال پیشرفت پیش نهاد کرد تا به جای ایجاد موانعی برای مهاجرت مردم کارشناس، به جذب نخبگان مهاجرت‌کرده خود روی آورند. سرعت صنعتی‌شدن در آسیای شرقی تا حد فراوانی به فعالیت اقتصادی جوامع چینی (همین‌طور هندی) در خارج از کشور وابسته است چراکه رونق صنعت‌های تک ‌جهانی تا حد فراوانی مرهون رابطه پایدار با مهاجران هندی و چینی و حتی افرادی است که بعد از مهاجرت به کشور خود بازگشته‌اند. غیر از این، مهاجرت‌کرده‌ها قادر اند یک موتور توانمند برای تغییر و ترویج قراردادهای اجتماعی تازه باشند، چراکه آنها اغلب حامی باز بودن، رقابت و دموکراسی باکیفیت‌تر هستند. آنهایی که در کشورهای دموکراتیک زندگی می‌کنند خواهان استانداردهای بالاتر حاکمیت قانون برای هموطنان و عضو های خانواده‌شان در میهن خود هستند. در صورت وجود اقتدارگرایی، مهاجرت‌کرده‌ها مثل بسیاری از گروه‌های دیگر در جامعه مدنی، دست خود را از هم کاری در امور کشور کوتاه می‌بینند.

 

نقش مهاجران در توسعه زادگاه خود! (اسلایدشو) 
بسیاری از مردم مهاجرت‌کرده به دلیل کمبود آزادی در وطن خود به کشورشان پشت کرده و علاقه‌ای به رابطه با میهن خود ندارند، با اینحال موجی از آزادی در کشورهای منا که از سال ۲۰۱۱ و شکوفایی بهار عربی رخ داد بسیاری از مهاجران را ترغیب کرد تا در این روند تغییر نقش فعالی ایفا کنند. گذار حال حاضر در منطقه فرصتی را برای دولت‌ها و شریک های پیشرفت آنها ممکن آورده تا با به کار گرفتن نیروی مردم مهاجرت‌کرده در مسیر پیشرفت اقتصادی گام بردارند. مردم مهاجر مورد بررسی در گزارش بانک جهانی به نهادهای موجود در سرزمین مادری خود اعتماد کافی نداشته و خواستار پیمان اجتماعی تازه میان دولت‌ها و شهروندانی هستند که در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

 مهاجران منا در حقیقت معدن طلا هستند چراکه قادر اند با اسم یک کاتالیزور مهم برای تسکین دادن بحران پناهندگان (که چندی قبلً در منطقه تشدید شده است) ایفای نقش کنند. جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در سخنرانی خود در هفته جهانی مهاجران به نمونه‌هایی اشاره نمود که در آنها مهاجران نقشی حیاتی در جواب به بحران‌های بشری داشته‌اند. برای نمونه، پزشکان سوری-آمریکایی از جامعه پزشکی سوری‌های مقیم آمریکا با صرف وقت و استعداد خود به خدمات رسانی از کلینیک‌های درمانی واقع در اردوگاه زعتری اردن پرداخته و به زنان و کودکان سوری خدمات اجتماعی و مشاوره‌ای معرفی کردند. بعد از شیوع ابولا،‌ مهاجران سیرالئونی، لیبریایی و گینه‌ای به سرعت با فرستادن کمک‌های پزشکی، مالی و غذایی ضروری به مساعدت هموطنان خود آمدند

برای شما هم جالب است؟ :  در امان ماندن مردم سحرخیز از عفونتها

مهاجرت‌کرده‌ها، تجارت، سرمایه‌گذاری و انتقال دانش

بخش بزرگی از اتباع کشورهای منا در خارج از این منطقه زندگی می‌کنند. با استناد به محاسبه سال ۲۰۱۵، کشورهای فلسطین، مصر، مراکش و عراق بیشترین مهاجران منا (بیش از یک میلیون نفر) را داشته‌اند. در عده ای از کشورها (لبنان و فلسطین) این رقم سهم قابل‌توجهی از جمعیت آنها را تشکیل می‌دهد. با احتساب نسل‌های دوم و سوم مردم مهاجر، این رقم بیش از اینها نیز خواهد شد. برای نمونه تعداد کل مردم دور از وطن لبنانی تقریبا پنج میلیون نفر اخباری به انتشار در آمده است. برای ارزیابی ارزش اثر مهاجران، نگاهی به وجوه ارسالی آنها به زادگاهشان خالی از لطف نخواهد بود. وجوه ارسالی مهاجران کل دنیا در سال ۲۰۱۴ تقریبا ۴۳۶ میلیارد دلار اخباری به انتشار در آمده است. مهاجران منا به وطن خود ۵۳ میلیارد دلار پول فرستاده‌اند. برای کشورهایی مانند لبنان و اردن میزان پولی که از جانب مهاجران وارد کشور شده بیش از ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی آنها بوده، میزانی که از بودجه صرف‌شده این کشورها در عرصه‌های دفاعی، آموزش و بهداشت بیشتر بوده است.

مهاجران منبع مهم ارزهای خارجی در کشورهای در حال پیشرفت به شمار می‌آیند،‌ آنها به علاوه از طرف دیگر به معاش بیش از ۱۰ میلیون خانواده فقیر کمک کرده‌اند. اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، حدسیات می شود به توجه به کاهش ۹ /۰‌درصدی ارسال وجه مهاجران منطقه منا در سال ۲۰۱۵، در سه سال آتی این میزان با سرعتی آهسته گسترش یابد. دلیل اصلی این نزول، کاهش میزان افزایش وجوه ارسالی به مصر بوده که بیشترین جریان ورودی پول را در منطقه داشته است. گسترش میزان وجوه ارسالی به لبنان عمدتاً به دلیل کمک‌های مالی به پناهجویان سوری مستقر در لبنان بوده، با این وجود تفاوت اقتصادی مثبت در کشورهای مقصد مانند آمریکا نیز در این افزایش بی‌تاثیر نبوده است. پول‌های وارد‌شده به کشورهای واردکننده نفت منا و یمن در سال ۲۰۱۳ دست‌کم پنج درصد GDP آنها شمرده می‌شد. حدسیات می شود که در سال ۲۰۱۷ وجوه ارسالی به منطقاً منا افزایش متوسطی داشته باشد. رشدی که در مقایسه با جاهای دیگر بسیار آهسته‌تر خواهد بود.

پیشرفت اقتصادی در منطقه یورو و کاهش ارزش یورو در مقابل دلار در کوتاه‌مدت باعث ادامه کندی سرعت افزایش وجوه ارسالی به مغرب (پنج کشور واقع در شمال و شمال آفریقا) خواهد شد. سقوط هزینه نفت و سیاست‌های ملی‌گرایانه در عربستان سعودی به اشتراک‌مدت و بلندمدت تهدیدی برای وجوه ارسالی به کشورهای مشرق (یمن، مصر و اردن) محسوب میشود؛ کشورهایی که از جانب کشورهای شورای هم کاری خلیج‌فارس وجوه ارسالی قابل‌توجهی را دریافت می‌کنند. به توجه به ارزش بالای وجوه ارسالی،‌ این پول‌ها نمی‌توانند به طرز کامل اثر مهاجران را بر پیشرفت و کاهش فقر در سرزمین‌های مادری خود نشان دهند. توجهات واپسین به سوی تجزیه‌ و بررسی اثر مهاجران بامهارت و خبره روی بازارهای نیروی ‌کار کشورهای مبدأ منتقل شده است، غیر از این، کانال‌هایی که از روش آنها مبادلات تجاری، سرمایه‌گذاری، خلاقیت و تصاحب تکنولوژیک ترویج داده می‌شود نیز باید مقرر کرده شوند.

بسیاری از کشورهای پیشرفت‌یافته و در حال پیشرفت روابط خود را با هموطنان خارج از کشور خود گسترش داده‌اند تا از مزایای این انتقال سود ببرند. برخلاف کشوری که رابطه کمی با مهاجران خود دارد، کشوری که به روش نزدیک با بخش عظیمی از مهاجران خود تعامل داشته باشد نه‌تنها می‌تواند در لحظه‌های سختی روی آنها حساب کند حتی در لحظه‌های آرامش می‌تواند از آنها با اسم لینک‌های سرمایه‌گذاری و تجاری سود ببرد. پژوهش‌های واپسین در عرصه جوامع دور از وطن شواهد قابل‌توجهی را از نقش مهم این مردم در یکپارچگی جهانی و پیشرفت کارآفرینی معرفی می‌دهد. مردم مهاجر به نسبت سرمایه‌گذاران خارجی علاقه بیشتری به سرمایه‌گذاری در وطن خود دارند.

 

نقش مهاجران در توسعه زادگاه خود! (اسلایدشو) 
تازه‌ترین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که با گسترش مهاجران، مبادلات تجاری دوجانبه میان کشورهای مبدأ و مقصد گسترش داشته است. این اثر در خصوص مبادلات تولیدات دارای اختلاف در مقایسه با تولیداتی مانند کالاهای بنیادی محسوس‌تر بوده است. این مسئله نشان می‌دهد که مهاجران قادر اند به غلبه بر عدم تقارن معلومات و معضلات غیرتعرفه‌ای، که نقش مهمی را در مهار تجارت ایفا می‌کنند، کمک کنند. به طرز شبیه به، مهاجران قادر اند باعث گسترش جریان‌های سرمایه‌ای بین‌المللی مخصوصا جریان‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دوجانبه شوند. مثال‌های متعددی که در سال‌های واپسین ارزش مهاجرت‌کرده‌ها را در پیشرفت صنایع صادراتی نشان می‌دهد با نتایج بررسی ها تجربی نظام‌مند همخوانی دارد. جدی ترین تاثیر مهاجران بر مبادلات تجاری بین‌المللی را می‌توان در چین مشاهده کرد، کشوری که مردم دور از وطن بسیاری در آسیای شرقی، آمریکا، آفریقا و بخش‌های بزرگی از جهان در حال پیشرفت دارد. گزارش‌های اکونومیست نیز ارقامی شبیه به را تایید می‌کنند. مهاجران نیجریه‌ای بسیاری از کالاهای تولید کشور خود را می‌خرند. برای نمونه، آنها از دیدن فیلم‌های تولیدشده در نالیوود لذت می‌برند و غذاهای بسته‌بندی‌شده اسم‌آشنای «مگی» را تهیه می‌کنند. بسته‌هایی که در نیجریه تولید می‌شود و شامل سویای تخمیر‌شده است. خوراکی‌هایی که یادآور غذاهای سنتی شمال نیجریه بوده و در سوپرمارکت‌های بریتانیا به فروش می‌رسد.

مهاجران به علاوه از طرف دیگر قادر اند با اسم پلی برای خارجی‌هایی که آرزوی کسب‌وکار در کشورهای آنها را دارند رفتار کنند. نتایج پژوهش ویلیام کر و فریتز فولی (۲۰۱۲) نشان می‌دهد آن گروه از کمپانی‌های آمریکایی که کارمندان آمریکایی-چینی فراوانی دارند، ساده تر توانسته‌اند بی توجه به سرمایه‌گذاری مشترک با یک کمپانی چینی در این کشور فعالیت کنند. هنگ‌کنگ و سنگاپور که بخش عمده‌ای از جمعیت آنها را مهاجران چینی تشکیل می‌دهند، بزرگ‌ترین منبع FDI در چین به حساب می‌آیند.

به توجه به اینکه اکثر این ارتباطات به روش خودجوش صورت گرفته است، دولت چین و کمپانی‌های دولتی این کشور در سال‌های واپسین برای ایجاد رابطه با کشورهای حافظ منافع چین نقش فعالی ایفا کرده است. در چنین موقعیتی نقش مهاجران چینی در شکل‌گیری این روابط تازه نامشخص است با اینحال می‌توان این‌گونه استدلال کرد که موج تازه مهاجران چینی در تمامی جهان پیشرفت‌یافته یقیناً باعث گسترش مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دوجانبه خواهد شد.

مثال‌های مستندی از نقش مهاجران در پیشرفت صنایع ویژه در زادگاهشان می باشد. با استناد به این شرایط در عده ای از مثال‌ها دولت‌ها نیز به کمک آنها آمده‌اند. بی تردید جدی ترین مثال، پیشرفت صنعت تکنولوژی معلومات هند است که هم اینک بیش از ۵ /۳ میلیون نفر در این صنعت سرگرم به کار هستند و سهم بزرگی از صادرات هند را مختص خود کرده‌اند. رونق صنعت IT تا حد فراوانی مرهون جریان دوطرفه استعداد، فرضیه، پول و روابط میان بنگلور و مهاجران هندی سیلیکون با این وجود و به علاوه از طرف دیگر دیگر کریدورهای تکنولوژی در ایالات متحده است. خصوصیت قابل‌توجه پیشرفت صنعت IT هند و رابطه مهاجران آن، وجود نداشتن هرگونه دخالت دولت در آن است. در حقیقت دولت تنها برای تامین مالی عمومی موسسه‌های آموزشی برجسته، مانند موسسه تکنولوژی هند در این صنعت ایفای نقش می‌کند. در تایوان، موریس چانگ، مدیریت عملیات بازگشته از آمریکا، با خدمات رسانی نظام‌مند دولت صنعت نیمه‌رسانای این کشور را تاسیس کرد. مثال‌های دیگری می باشد که در آن دولت‌ها نقشی اکتیو را در این هم کاری داشته‌اند، نقش دولت در پیشرفت صنعت کلاه‌گیس کره‌جنوبی که با رابطه خارج‌نشینان کره‌ای در آمریکا شکل گرفت، غیرقابل انکار است.

برای شما هم جالب است؟ :  وقتی استرس دارید، این کارها را نکنید

نولند و پک (۲۰۰۷) نقش جوامع عربی آمریکای شمالی و اروپا را در احیای خاورمیانه مورد بررسی قرار دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که رقابت کشورهای عربی با هند، فیلیپین یا چین به دلیل نیروی کار بینهایت مفید با مهارت‌های زبان انگلیسی بالا بسیار ساده نیست. جوامع عربی در آمریکای شمالی بسیار کوچک بوده که اکثر آنها را مصری‌ها و لبنانی‌ها تشکیل می‌دهند. عده ای از اعراب نیز که در غرب اروپا و به دلیل نزدیکی به زادگاه خود زندگی می‌کنند مهارت‌های کمی دارند. مهاجران منا قادر اند با ممکن کردن فرصت‌های مارکت، ایجاد هم کاری میان کمپانی‌های اروپایی، آمریکایی با کمپانی‌های خاورمیانه و عربی، معرفی فرصت‌های مشاوره، کمک به مدیریت راهبردی و معرفی اطلاعاتی در خصوص استانداردها، تکنولوژی و کیفیت به کمپانی‌های منطقه در رقابت با بازارهای جهانی کمک کنند.

مثال‌هایی در منطقه منا می باشد که باید الگویی برای دیگر کشورهای این منطقه باشد. سرمایه‌گذاری بزرگ واپسین کمپانی بمباردیر کانادا در تولید قطعات هواپیما در مراکش، که به وسیله دولت خدمات رسانی و ترغیب شد، یکی از این نمونه‌هاست. موضوعی که مدیون رابطه مراکشی‌های خارج از کشور بوده است. مهاجرت‌کرده‌ها به علاوه از طرف دیگر قادر اند از مسیر هم کاری‌های حرفه‌ای، ماموریت‌های موقت مهاجران کارشناس در زادگاه، آموزش از راه دور، و بازگشت نخبگان دسترسی کمپانی‌های سرزمین مادری خود به تکنولوژی و مهارت‌های شغلی را تسهیل بخشند. غیر از این، مهاجران باعث گسترش سطح مهارت داخلی نیز می‌شوند، چراکه امید به یافتن شغلی با حقوق بالا و شرایط کاری خوب در داخل کشور شهروندان را به ثبت‌اسم در مدارس حرفه‌ای کسب‌وکار علاقه مند می‌کند.

توانایی فکری مهاجران نیز می‌تواند از روش شاخصی که تعداد ثبت اختراع فنی و علمی را مقایسه می‌کند، اندازه‌گیری شود. با استناد به این مهم، بریتانیا، کانادا، چین، آلمان و هند بیشترین نخبگان مهاجر را مختص خود کرده‌اند، در چنین موقعیتی مهاجرانی از کشورهای آفریقایی مانند غنا و نیجریه بیشترین نسبت پتنت‌ها را با استناد به جمعیت زادگاهشان دارند. از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، مهاجران بیش از ۹۰ درصد از ثبت مقالات و اختراعات را به اسم خود ثبت کرده‌اند. برای نمونه در مراکش، مهاجران سه‌چهارم ۸۴۴ پتنت ثبت‌شده از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ را به اسم خود ثبت کردند. در چنین شرایطی ست که که این نسبت برای تونس ۸۰ درصد (از کل ۷۴۳ پتنت) و برای رومانی ۷۷ درصد (از کل ۳۳۶۰ پتنت) بوده است. اتباع ترک ساکن در این کشور در همین مدت مسوول نزدیک دوسوم از پتنت‌های ثبت‌شده بوده‌اند که نشان از ظرفیت انسانی بیشتر این مردم در زادگاهشان دارد. کشورهای نفت‌خیز عرصه منا در این مدت مهاجران کم‌مهارت با تحصیلات محشر را جذب کرده‌اند با این وجود این مهاجران کسر بالایی از پتنت‌ها را در این کشورها مختص خود کرده‌اند.

 

نقش مهاجران در توسعه زادگاه خود! (اسلایدشو) 
مهاجران منا و سرمایه‌گذاری

مهاجران قادر اند جریان‌های سرمایه‌گذاری میان کشورهای مبدأ و مقصد را گسترش دهند. اطلاعاتی که آنها در باب زادگاه خود دارند می‌تواند در سرمایه‌گذاری مستقیم به کار آید. اطلاعاتی که به آنها یاری مینماید فرصت‌های سرمایه‌گذاری را شناسایی کرده و با سازوکارهای قانونی موجود در سرزمین مادری خود ساده تر کنار بیایند. همراه با اینها، تاریخچه فرهنگی مشترک و مهارت‌های زبانی این فرصت را در دست آنها قرار می‌دهد تا قادر باشند سرمایه‌گذاری سودآوری در زادگاه خود داشته باشند. بسیاری از کمپانی‌های چندملیتی سرمایه‌گذاری خود را با استناد به روابط قومیتی انجام می‌دهند. برای نمونه، عده ای کمپانی‌های قومیتی کره‌ای در قزاقستان و عده ای کمپانی‌های قومیتی چینی در آسیای شرقی و منطقه پاسیفیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با استناد به گزارش بانک جهانی، احساسات، وظیفه‌شناسی، شبکه‌های اجتماعی و بازدید از سرزمین مادری، عوامل تعیین‌کننده سرمایه‌گذاری مهاجران به‌حساب می‌آید.

یکی از جدی ترین معضلات کمپانی‌های چندملیتی یا کمپانی‌های خارجی برای ایجاد واحد تولید در کشوری دیگر، عدم اطمینان و کمبود معلومات در خصوص مارکت کشور مقصد به شمار می‌آید. سرمایه‌گذاران خارجی قادر اند با بهره برداری از کارشناسان مهاجرت‌کرده سودآوری خود را افزایش بخشند. در این موارد، بازیگران بنیادی این سودآوری در حقیقت مهاجران دور از وطنی هستند که با اسم مدیران ارشد کمپانی‌های چندملیتی سرگرم به کار هستند. این کارشناسان قادر اند با به اشتراک‌گذاری اطلاعاتی در خصوص قانون های، مقررات، نهادها و چگونگی برپایی کسب‌وکار در سرزمین مادری خود، باعث آگاهی بیشتر کمپانی‌ها از زادگاهشان شوند. بسیاری از مهاجران بین‌المللی بخش زیادی از سود خود را در کشورهای مقصد پس‌انداز کرده و قادر اند روی اوراق قرضه دولتی سرمایه‌گذاری کنند. برآوردهای تازه نشان می‌دهد که پس‌انداز سالانه مهاجران (با استناد به محاسبه مهاجران بین‌المللی) کشورهای در حال پیشرفت در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۴۹۷ میلیارد دلار بوده است.

 

پس‌انداز کشورهای عرصه منا نیز ۵۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. بخش عمده‌ای از این پس‌انداز در سپرده‌های بانکی نگهداری می‌شوند. اوراق قرضه مهاجران که به وسیله کشورهای زادگاهشان صادر می‌شود، می‌تواند برای کارگران مهاجری که سودی نزدیک به صفر را در حساب‌های بانکی کشورهای میزبان کسب می‌کنند، بسیار دلنشین باشد. بخشی از اوراق قرضه مهاجران قادر اند برنامه‌های پیشرفت‌ای را تامین مالی کنند. کشورهایی با سهم مهاجران بالا در کشورهای مقصد ثروتمندتر پتانسیل بیشتری برای موفقیت صدور اوراق قرضه دولتی دارند. در چنین شرایطی ست که که کشوری با حاکمیت ضعیف شانس موفقیت پایین‌تری دارد. احتمال موفقیت زمانی بیشتر می‌شود که کشور صادرکننده برنامه اقتصادی قوی‌تری داشته و برنامه‌های دلنشین‌تری را معرفی دهد. اعتماد دولت به مهاجران برای اجرای موفق اوراق قرضه مهاجران بسیار حیاتی است. دولت هند بیش از ۴۰ میلیارد دلار اوراق قرضه را در لحظه بحران‌های نقدینگی برای تامین‌مالی برنامه‌های زیرساختی، آموزشی، مسکن و بهداشتی پخش کرده است. بسیاری از کشورهای دیگر مانند فیلیپین، سریلانکا، کنیا، غنا، نپال و اتیوپی اوراق قرضه   پخش کرده‌اند.

برای شما هم جالب است؟ :  نگاه های جنسیتی به زنان در کمپانی های بزرگ تکنولوژی

معضلات سرمایه‌گذاری

مهاجران منا در خصوص کیفیت محیط سرمایه‌گذاری در زادگاهشان، نگرانی عمیقی ابراز کرده‌اند. با استناد به تشدید ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی سیاسی در سال‌های واپسین این نگرانی بیشتر شده است. با استناد به معلومات حاصل از جواب‌دهندگان مهاجرت‌کرده از کشورهای عرصه منا، محیط کسب‌وکار ضعیف، بی‌ثباتی سیاسی و کمبود معلومات در خصوص فرصت‌های کسب‌وکار سه مانع اصلی بر سر راه سرمایه‌گذاری مهاجران محسوب میشود. کمتر از ۱۰ درصد از جواب‌دهندگان کمبود سرمایه انسانی، رژیم مالیاتی یا هزینه‌های زندگی بالا را جدی ترین مانع سرمایه‌گذاری می‌دانند. سیستم موازی (مارکت سیاه، عدم تطبیق با سیستم مالیاتی)، فساد و اعطای امتیاز به مردم ویژه نیز از دیگر معضلات اعتماد به ساختارهای داخلی و سرمایه‌گذاری گفته شده است.

 

نقش مهاجران در توسعه زادگاه خود! (اسلایدشو) 
مهاجران منا و یکپارچگی تجاری

مهاجران منا قادر اند به تقویت یکپارچگی تجاری میان کشورهای زادگاه و کشورهای مقصد کمک کنند. مهاجران ترجیح می‌دهند که خدمات و اجناس بومی خود را مصرف کنند، موضوعی که حس نوستالژیک آنها را برمی‌انگیزد. شبکه‌های قومیتی نقش مهمی در غلبه بر معلومات ناکافی در خصوص فرصت‌های تجاری بین‌المللی و کاهش هزینه‌های تجاری ایفا می‌کنند. گود (۱۹۹۴) و راچ و کازلا (۱۹۹۸) متوجه شده اند که شبکه‌های قومیتی با ممکن کردن معلومات مارکت و معرفی خدمات ارجاعی قادر اند مبادلات تجاری دوجانبه را ترویج بخشند. بررسی ها تجربی در استرالیا، کانادا، اسپانیا، بریتانیا، ایالات متحده و کشورهای سازمان هم کاری‌های اقتصادی و پیشرفت (OECD) نشان می‌دهد که مهاجران جریان مبادلات تجاری دوجانبه را گسترش داده‌اند. در سطح سیاستگذاری، عده ای آژانس‌های دولتی و کمپانی‌های خصوصی در کشورهای آفریقایی برای معرفی معلومات مارکت در خصوص کشورهایی که مهاجران هم‌اکنون در آنجا زندگی می‌کنند، از نیروی کارشناسان مهاجرت‌کرده استفاده می‌کنند. فعالیت‌هایی مانند ایجاد شورای مبادلات تجاری مهاجران و هم کاری در ماموریت‌های تجاری و شبکه‌های کسب‌وکار به معرفی این معلومات یاری مینماید. عده ای سفارتخانه‌ها از شوراهای تجاری و کسب‌وکار برای جذب سرمایه‌گذاران مهاجر و تطبیق معرفی‌کنندگان با صادرکنندگان خدمات رسانی می‌کنند.

مهاجران منا و نهادها

دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی قادر اند نقش مهمی در بسیج مهاجران داشته باشند. دولت‌ها ارزش مهاجران را در سطوح متفاوتی و از راه‌های متفاوتی (از سخنرانی‌های عمومی ساده گرفته تا اجرای برنامه‌های مختلف) به رسمیت می‌شناسند. جذب سرمایه از مهاجرت‌کرده‌ها یا کاهش هزینه‌های انتقال وجوه از دیگر راه‌هایی است که در مسیر بهره برداری از نیروی کارشناسان بسیار موثر است. بررسی ها مختلف نشان می‌دهد، سفارتخانه‌ها قادر اند مهاجران را به ایفای نقشی اقتصادی در کشور خویش ترغیب کنند. در چنین موقعیتی این دستورالعمل اغلب با معضلاتی مانند کمبود دورنمای، کمبود هماهنگی میان سازمان‌های مختلف، کمبود معلومات دقیق در باب مهاجرت‌کرده‌ها، کارمندان ناکافی و نیاز برای ظرفیت‌سازی مواجه است. به علاوه از طرف دیگر، دولت‌های بسیاری مهاجران را با اسم شریک های پیشرفت خود پذیرفته‌اند. غیر از این، چندین عدد از موسسات پیشرفت بین‌المللی برنامه‌های فعالی را برای هم کاری با مهاجرت‌کرده‌ها و بهره برداری از کمک آنها معرفی داده‌اند. ولی باید گفت بسیاری از جواب‌دهندگان گزارش بانک جهانی سطح اعتماد پایینی به نهادهای دولتی زادگاه خود دارند و انتظار ندارند که دولت از آنها برای سرمایه‌گذاری در کشور بهره ببرد.

 

همزمان با اینکه بسیاری از آنها برای سرمایه‌گذاری در خانه ابراز علاقه کرده‌اند، با اینحال از اینکه دولت‌ها با آنها از قبیل «سرمایه‌گذاران خارجی» برخورد می‌کند بسیار تاسف می‌خورند. جواب دادن تنها نیمی از جواب‌دهندگان به این پرسش که «انتظار دارید دولت‌ها برای تسهیل سرمایه‌گذاری چه اقداماتی کنند؟» نشان می‌دهد تا چه اندازه سطح اعتماد و انتظارات مهاجرت‌کرده‌ها از دولت‌ها پایین است. موضوعی که دلیل اصلی آن، ترس از ناکارایی، انحصار و فساد نهادهای دولتی است. به توجه به این عده ای از کشورهای منطقه منا، تلاشی نظام‌مند را برای برقراری رابطه با مهاجرت‌کرده‌های خود انجام داده‌اند. مثال بارز این عرصه، مراکش بود که یک وزارتخانه را به مراکشی‌های خارج از کشور اختصاص داده است، یک موسسه که به منظور افزایش رابطه با مهاجرت‌کرده‌ها، پیمان‌های دوجانبه با فرانسه و دیگر کشورهای مقصد مهاجرت مراکشی‌ها ایجاد شد. تونس نیز در وزارت امور خارجه خود یک زیرمجموعه برای تعامل با مهاجرت‌کرده‌ها اختصاص داده است. هر دو کشور به خارج‌نشینان و دوملیتی‌ها حق رای می‌دهند.

 

نقش مهاجران در توسعه زادگاه خود! (اسلایدشو) 
پیش نهاد‌های بانک جهانی

۱- دولت‌های منطقه منا باید هم کاری نخبگان و کارشناسان بومی ساکن در خارج از کشور را به رسمیت بشناسند. این سرمایه عظیم انسانی می‌تواند از مسیر مبادلات تجاری، کسب‌وکار، پیشرفت اقتصادی، هم کاری‌های جهانی و منطقه‌ای و انتقال دانش و مهارت به کمک دولت‌ها بیاید. نیازها و سیاستگذاری‌ها در کشورهای مختلف باید دارای اختلاف باشد. برنامه و کشورها پیرامون مهاجرت‌کرده‌ها باید با استناد به شرایط و نیازهای اقتصادهای منطقه منا متنوع باشد. رویکردی که برای گروه‌های مختلف کشورهای منا باید دارای اختلاف باشد.

۲- دولت‌ها قادر اند از مسیرهای متفاوتی به این هدف برسند.

 شناسایی و سازماندهی مهاجرت‌کرده‌ها جدی ترین وظیفه‌ای است که دولت‌ها باید برعهده بگیرند. این کار به ترویج برنامه‌های پیشرفت ویژه یاری مینماید. غیر از این، سازماندهی به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا به هر میزان سریع‌تر مهاجرت‌کرده‌ها را بسیج کنند.

 نخبگان خارج از کشور دوست دارند دولت‌های متبوع آنها را به رسمیت بشناسند. دولت‌ها قادر اند با بهره برداری از رابطه استراتژیک با گروه کوچکی از مهاجرت‌کرده‌های نخبه به کشور سود برسانند. مثال‌هایی از چنین شبکه مدیریت‌شده‌ای در گلوبال اسکات و شیلی‌گلوبال دیده می شود، شبکه‌هایی که به ترتیب ۶۰۰ و ۱۰۰ عضو دارند. در منطقه منا، تونس چندی قبلً با بهره برداری از برنامه «سفیر»، برای مکان‌های مدیریتی خود در صنعت IT، کارشناسان دور از وطن را هدف قرار داده تا این صنعت را پیشرفت دهد.

 دولت‌ها قادر اند با اضافه شدن جریان معلومات در خصوص فرصت‌های کسب‌وکار و تکمیل بودن مهاجران در تمامی دنیا، رابطه میان مهاجرت‌کرده‌ها و ایجاد کنندگان شغل داخلی را تسهیل بخشند.

 دولت‌ها به علاوه از طرف دیگر قادر اند مهاجران را به پژوهش‌های نبردی و خلاقیت در زادگاهشان ترغیب کنند. مهاجران نیز قادر اند اکوسیستم پژوهشی و خلاقیت داخلی را پیشرفت دهند. نمونه بارز این سیاست‌های تشویقی در سال ۲۰۰۸ در کرواسی، سال ۲۰۰۹ در مکزیک و سال ۲۰۱۰ در روسیه انجام شده که دولت‌ها برنامه‌های مشترک سازمان‌های داخلی با مهاجرت‌کرده‌ها را تامین مالی کردند.

 دولت‌ها با کمک شریک های جهانی و دوجانبه قادر اند شبکه تبادل معلومات را ایجاد کرده و از مهارت‌های مهاجرت‌کرده‌ها بهره ببرند.

 به علاوه از طرف دیگر دولت و ایجاد کنندگان شغل بخش خصوصی می بایست از مشورت کارشناسان دور از وطن برای افزایش برنامه‌های کارآفرینی بهره ببرند.

منبع این مقاله

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات