کد خبر : 23303
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
7 views بازدید

نکاتی که باید پیرامون پوسیدگی دندان بدانید

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم نکاتی که باید پیرامون پوسیدگی دندان بدانید .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. هفته نامه سلامت – دکتر غلامحسین رمضانی*:  داشتن دندان‌های منظم، شفاف و از همه مهم‌تر مستحکم از موارد مهمی هستند که در زندگی ما نقش مهمی ایفا می‌کنند. خیلی از خانواده‌ها از […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم نکاتی که باید پیرامون پوسیدگی دندان بدانید .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

هفته نامه سلامت – دکتر غلامحسین رمضانی*:  داشتن دندان‌های منظم، شفاف و از همه مهم‌تر مستحکم از موارد مهمی هستند که در زندگی ما نقش مهمی ایفا می‌کنند. خیلی از خانواده‌ها از اینکه فرزند خردسال یا نوجوانشان دندان‌های خراب و کم‌مقاومتی دارد، شکایت می‌کنند با اینحال عوامل مهمی وجود دارند که روی استحکام و سستی دندان‌ها موثرند.

 

 حقیقت این است که دوران جنینی دوره‌ای مهم و حساس در شکل‌گیری اندام‌های جنین از نمونه دندان‌های اوست. به چه نحو مادران قادر اند کودکی با دندان‌های محکم و دلچسب به دنیا بیاورند؟ صرف‌نظر از ارث که تا اینجای کار بشر نتوانسته در آن دست ببرد، مادران برای شکل‌گیری و استحکام دندان‌های کودک خود از همان دوران بارداری باید به چند نکته مهم توجه کنند که به آنها اشاره می‌کنم.

 

 

۱٫ افزایش دندان‌های کودک از دوران جنینی شروع می‌شود

در ابتدا اینکه مادران نباید دنبال مصرف مکمل مخصوصی باشند تا دلیل استحکام دندان‌های جنین شود. در حقیقت، همان مواد غذایی‌ای که خانم باردار باید برای تامین نیازهای بدن خود و جنین بهره ببرد می‌تواند برای افزایش دندان‌ها‌ی جنین هم کافی باشد. آنچه که برای بافت استخوانی و دندانی ضروری است ویتامین D کفایت می کند.

مواد غذایی حاوی کلسیم که از لبنیات دریافت می‌شود و مواد معدنی، غذاهای دریایی و… به‌طور مستقیم روی مینای دندان تاثیر می‌گذارند و همه خانم‌های باردار باید در طول بارداری به مقدار کافی این مواد را دریافت کنند.

۲٫ تغذیه سالم در ۳ سال اول زندگی خیلی مهم است

غیر از استحکام، شفافیت دندان هم به مواد مغذی و مواد معدنی و به‌خصوص ویتامین D بستگی دارد. تغذیه تاثیر مستقیمی روی مینای دندان دارد. اگر تغذیه در طول بارداری کافی نباشد، مینا شفافیت خود را از دست می‌دهد؛ یعنی دندان‌های شیری کودک هم کیفیت خوبی از لحاظ ظاهر نخواهند داشت، درست مانند کریستال نامرغوبی که صاف و شفاف نیست و حاوی رگه‌رگه است.

برای شما هم جالب است؟ :  کم‌خوابی این بلاها را بر سر شما می‌آورد

 

با این وجود سوءتغذیه کودک بعد از تولد نیز می‌تواند منجر به از بین رفتن شفافیت مینای دندان قبل از رویش دندان‌های دائمی شود. تغذیه خوب در ۳ سال اول زندگی کودک تاثیر فراوانی در استحکام دندان‌های‌ دائمی دارد. وقتی مینای دندان سخت می یابد، استحکام آن نیز کمتر می‌شود. چنین کودکانی دندان‌هایی به رنگ گچی مات دارند که زیبایی کافی هم ندارد.

۳٫ پوسیدگی ربطی به استحکام دندان‌ها ندارد

گاهی خانواد‌ه‌ها این‌طور تصور می‌کنند که پوسیدگی دندان‌های فرزندشان ناشی از کم بودن استحکام دندان آنهاست با اینحال پوسیدگی دندان دلیل ژنتیکی ندارد و ربطی هم به عوامل داخل رحمی مانند سوءتغذیه مادر و… پیدا نمی‌کند. پوسیدگی دندان‌های شیری یا دندان‌های دائمی، ناشی از عوامل محیطی است. بدین جهت ضروری است بهداشت کافی رعایت شود. کودکان باید آموزش ببینند تا لااقل ۲ بار در روز مسواک بزنند تا جلوی تشکیل پلاک میکروبی گرفته شود.

۴٫ با مکانیسم پوسیدگی دندان آشنا شوید

میکروب‌های مولد پوسیدگی در بیشتر مواقع در دندان وجود دارند. وقتی که محیط دهان شرایط را برای فعالیت میکروب‌ها مهیا می‌کند؛ یعنی کربوهیدرات وارد محیط دهان می‌شود، مواد قندی موجود در کربوهیدرات‌ها به کمک میکروب‌ها حالت چسبندگی پیدا می‌کنند و به مینای دندان می‌چسبند و اسید ناشی از آن مینای دندان را تخریب می‌کند. پوسیدگی روی دندان ابتدا با بروز لکه‌های سفیدرنگ روی مینا ظاهر می‌شود که به‌تدریج سیاه می‌شوند و وقتی مینای دندان را از بین بردند، فرصت به تخریب عاج دندان می‌رسد و تحریک انجام می‌گیرد و بالاخره به عصب می‌رسد.

۵٫ تاثیر فلوراید بر مقاومت دندان‌ها را جدی بگیرید

فلوراید کافی که معمولا در آب آشامیدنی می باشد می‌تواند تاثیر فراوانی روی تشکیل بافت دندان داشته باشد. فلوراید عمق شیار‌های دندان را کمتر و آن را در طرف دیگر پوسیدگی مقاوم می‌کند.

برای شما هم جالب است؟ :  تاثیر دیابت و اختلالات تیروئید بر توانایی جنسی

۶٫ پوسیدگی ناشی از شیر شبانه به چه معناست؟

باید به این نکته توجه داشت که تغذیه کودکان شیرخوار نیز مستلزم رعایت نکاتی است چون روند پوسیدگی دندان‌های شیری در کودکان شیرخوار هم اتفاق می‌افتد. تغذیه کودک با شیر امری حیاتی برای افزایش کودک است با این وجود اگر مادر به‌خصوص بعد از یک سالگی نتواند کودک را به‌طور درست تغذیه کند، امکان دارد پوسیدگی سریع در چند دندان‌ شیری ایجاد شود. این موقعیت «پوسیدگی ناشی از شیر شبانه» اسم گذاری شده. وقتی مادر در طول شب مکررا کودک را با شیر تغذیه می‌کند، بزاق دهان فرصت شستشوی دهان را پیدا نمی‌کند.

 

از جهت دیگر، در طول شب بزاق دهان به حداقل می‌رسد با این وجود چسبندگی مواد قندی (لاکتوز شیر) با میکروب‌ها روی سطح دندان تشدید می‌شود و بیشتر دلیل پوسیدگی دندان خواهد شد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک شیردهی باید کنترل‌شده باشد، نه به دلخواه کودک. به علاوه از طرف دیگر خوب است بعد از هر بار شیردهی مقداری آب به کودک داد تا شیر لابلای دندان‌ها به مدت طولانی باقی نماند.

۷٫ دلیل تخریب گروهی دندان‌ها در نوجوانان چیست؟

نوع دیگری از تخریب سریع دندان بین نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله است. این گزینه نیز ارتباطی با ژنتیک ندارد. گرچه دلیل اصلی تخریب سریع هنوز بطور کلی واضح نشده با این وجود دانش پژوهان این احتمال را می‌دهند که تفاوت هورمونی در سنین بلوغ، الگوی غذایی نادرست (علاقه به تنقلات)، ناآگاهی از نحوه بهداشت درست و… می‌تواند از عوامل موثر در پوسیدگی‌های سریع باشد.

۸٫ چرا برخی‌ها اصلا دچار پوسیدگی دندان نمی‌شوند؟

برخی از کودکان یا نوجوانان و حتی مردم بزرگسال امکان دارد هیچ کدام از موارد بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنند و اصلا هم دچار پوسیدگی نشوند. این مردم به‌طور ژنتیکی مقاومت بدنشان بالاست و به‌طور سرشتی در طرف دیگر میکروب‌های مولد پوسیدگی مقاومت دارند. بزاق دهان آنها طوری رفتار می‌کند که به میکروب‌ها اجازه فعالیت نمی‌دهد تا تعدادشان آنقدر زیاد شود که باعث تخریب دندان‌ها شوند. برخی از مردم هم هستند که میزان pH دهانشان کمتر نزول می‌کند (pH اسیدی دلیل پوسیدگی می‌شود). این مردم نیز به‌طور ژنتیکی دندان پوسیده ندارند.

برای شما هم جالب است؟ :  با این عادت‌ها مغزتان را جوان نگه دارید

۹٫ وقتی مینای دندان دچار نقص ژنتیکی است…

در برخی از مردم مینای دندان به‌طور ژنتیکی نقص دارد. علم امروز درمانی برای چنین نقصی ندارد و سخت تا آخر عمر با بیمار همراه خواهد بود. از همان ابتدای رویش دندان دائمی دندان‌ها زردرنگ و غیرشفاف است و مینای دندان هم نیست. با این وجود این کودکان معمولا دچار بیماری‎های نشانگان مختلف هستند و اقدام مخصوصی هم نمی‌توان برای آنها انجام داد.

همه کودکانی که دچار پوسیدگی گسترده هستند یا کودکانی که با نقص ژنتیکی مینای دندان متولد شده‌اند باید تحت مراقبت دائمی دندان‌پزشک باشند و والدین نیز باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان چنین کودکانی به آنها کمک کنند. با این وجود علم برای هر نوع پوسیدگی دندانی، راه‌های گوناگونی معرفی می‌دهد با این وجود برای نقص‌های ژنتیکی دندان می‌توان کارهایی انجام داد که موقعیت دندان بدتر نشود با این وجود نمی‌توان مینای دندان را جبران کرد.

*دندان‌پزشک اطفال و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات