کد خبر : 22457
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
6 views بازدید

همه دلایل از دست دادن قدرت بویایی

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم همه دلایل از دست دادن قدرت بویایی .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم. وب‌سایت عصر ایران: آسیب وارد شده به مغز اغلب باعث از دست دادن حس بویایی می شود که می تواند برای یک دوره زمانی کوتاه یا بلند مدت باقی بماند. به طرز […]

در گروه سلامت عمومی مقاله ای برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر مقرر کرده ایم با اسم همه دلایل از دست دادن قدرت بویایی .پیشتر با این مقاله در خدمت شما هستیم.

وب‌سایت عصر ایران: آسیب وارد شده به مغز اغلب باعث از دست دادن حس بویایی می شود که می تواند برای یک دوره زمانی کوتاه یا بلند مدت باقی بماند. به طرز ویژه، آسیب دیدن لوب فرونتال مغز، جایی که بو پردازش می شود، می تواند به از دست دادن حس بویایی منجر شود.

 آنوسمی (Anosmia) ممکن است واژه ای باشد که تا اینجای کار به گوش شما نخورده باشد، با اینحال به مشکلی آشنا اشاره دارد که از دست دادن نسبی یا کامل حس بویایی است. آنوسمی به دلیل شرایط سلامت روانی و جسمانی متفاوتی می تواند شکل بگیرد.

به نوشته “اکتیو بیت”، آنوسمی یا از دست دادن حس بویایی مشکلی نسبتا ناشناخته باقی مانده است بدلیل آنکه بررسی ها یا داده های جامعی در عرصه بررسی این مسئله وجود ندارند. گفته شده است، افرادی که به این شرایط مبتلا می شوند وضعیتی ناامیدکننده را تجربه می کنند. با اینحال چه چیزهای می توانند دلیل شکل گیری آنوسمی باشند؟

آسیب مغزی

درک ما از آسیب مغزی – چه با این وجود جراحت های ورزشی، تصادف خودرو، یا چیز دیگر – بازهم در حال شکل گیری و پیشرفت است. برای افرادی که از آسیب مغزی چشمگیر رنج می برند، علائم بسیاری وجود دارند و اغلب سال ها بعد از حادثه نیز طول می کشند.

یکی از این علائم می تواند آنوسمی باشد. آسیب وارد شده به مغز اغلب باعث از دست دادن حس بویایی می شود که می تواند برای یک دوره زمانی کوتاه یا بلند مدت باقی بماند. به طرز ویژه، آسیب دیدن لوب فرونتال مغز، جایی که بو پردازش می شود، می تواند به از دست دادن حس بویایی منجر شود. آسیب مستقیم به بینی نیز می تواند باعث از دست دادن حس بویایی شود، با اینکه این مسئله بعد از بهبودی آسیب وارده به سرعت برطرف می شود.

برای شما هم جالب است؟ :  چرا سکسکه ام بند نمی آد؟

عفونت ویروسی ابزار تنفس

هر فردی که به یک سرماخوردگی بد یا آنفلوآنزا مبتلا شده باشد، آگاه است که این شرایط می تواند به از دست دادن قدرت بویایی به میزان اندک یا قابل توجه منجر شود. این نوع از عفونت ها می توانند به آسیب دیدگی دیواره داخلی بینی و سینوس ها منجر شوند و تشخیص روایح را برای فرد دشوار سازند.

به طرز ویژه، عفونت های ویروسی ابزار تنفسی فوقانی در این عرصه سخت آفرین هستند. در شرایطی که آنها اغلب به آنوسمی منجر می شوند، در بیشتر موارد نتیجه بویایی پریشی یا پاروسمی (Parosmia)، یک احساس تحریف شده از بو است، که می تواند باعث شود مردم در مقابل روایحی که به طرز معمول دلپذیر هستند، واکنش منفی نشان دهند. این شرایط به دلیل آسیب دیدگی سلول های گیرنده بویایی رخ می دهد. خبر خوب این است که درمان موثر منبع عفونت به طرز معمول نتایج مثبت بلند مدت را در پی دارد.

آنوسمی ایدیوپاتیک

در تعداد بسیار بالایی از موارد، هیچ شرح جسمانی برای بیماری که از دست دادن نسبی یا کامل حس بویایی را گزارش می کند، نیست. حتی بعد از انجام تست های مختلف – از نمونه تست خون و اسکن های مغزی – یافتن دلیل جسمانی برای ناتوانی قدرت بویایی می تواند دشوار باشد.

بیمارانی که از دست دادن حس بویایی را گزارش می کنند، با اینحال شرایط جسمانی را نشان می دهند که می تواند ابتلا به این موقعیت را شرح دهد، امکان دارد پیشتر با مشکلات مرتبط با زوال عقل از نمونه بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر مواجه شوند. بر همین اساس است که مردم مسن باید در صورت مواجهه با نشانه های مرتبط با آنوسمی با پزشک خود مشورت کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  تباهی لکه‌ زرد؛ شایع ترین دلیل نابینایی سالمندان

آسیب بینی یا سینوس

افرادی که با آسیب بینی قابل توجه – مانند شکستگی بینی – مواجه شده اند می دانند که چه شرایط دردناکی هم در لحظه جراحت و هم در هفته های بعد از آن شکل می گیرد.

جدا از احساس درد، نمونه دیگری از عوارض جانبی آسیب وارده به بینی و سینوس ها می تواند از دست دادن قدرت بویایی یا آنوسمی باشد. تورم اطراف بینی و سینوس ها می تواند باعث از دست دادن توانایی بویایی شود. این شرایط بعد از فروکش کردن التهاب افزایش می یابد. در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود که سرماخوردگی شدید، پولیپ های بینی، و آلرژی های فصلی نیز می توانند باعث آنوسمی شوند.

آنوسمی مادرزادی

درصد بسیار کمی از افرادی که با از دست دادن نسبی یا کامل حس بویایی مواجه هستند، با اسم افرادی با آنوسمی مادرزادی شناخته می شوند. در این موارد مردم بدون هیچ توانایی بویایی متولد می شوند.

این شرایط امکان دارد با سندرم کالمن، بیماری که با این وجود تولید هورمون ناکافی به وسیله غده هیپوفیز شکل می گیرد، مرتبط باشد. این موقعیت به طرز معمول با یک نقص در هیپوتالاموس مرتبط است که می تواند شامل مشکلات باروری نیز شود.

زوال عقل

بیماری های مرتبط به زوال عقل – از نمونه بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر – می توانند باعث آنوسمی شوند. در حقیقت، از دست دادن قدرت بویایی امکان دارد خود را چند ماه یا حتی در سالهای قبلی بود که از پدیدار شدن بیماری پارکینسون یا بیماری آلزایمر نشان دهد.

برای شما هم جالب است؟ :  عوامل مرگ آور برای انسان را بشناسید

پیرامون همین مسئله، آنوسمی می تواند راهی موثر برای تشخیص بیماری های مرتبط با زوال عقل قبل از ظهور آنها باشد. بر همین اساس است که مردم بزرگسال و به ویژه مردم پیر باید در صورت مواجهه با از دست دادن نسبی یا کامل قدرت بویایی خود به پزشک مراجعه کنند.

موارد دیگر

تعداد دیگری از شرایط سلامت می توانند به از دست دادن اندک یا قابل توجه حس بویایی منجر شوند. با اسم مثال، عده ای مشکلات کبد و غده تیروئید می توانند باعث تجربه آنوسمی در بیمار شوند. افزون بر این، عده ای بیماران مبتلا به دیابت یا صرع امکان دارد از دست دادن حس بویایی خود را تجربه کنند.

صرف نظر از موقعیت سلامت، افرادی که هر گونه از دست دادن حس بویایی – اندک یا چشمگیر – را تجربه می کنند باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند. تست های خون، اسکن های مغزی و دیگر انواع بررسی ها می توانند به تشخیص این که سخت موقتی است – با اسم مثال با این وجود آلرژی های فصلی، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا – یا به واسط موضوعی جدی‌تر مانند بیماری های مرتبط با زوال عقل یا مشکلات کبدی شکل گرفته است، کمک کند.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات