کد خبر : 26456
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۹
7 views بازدید

همه چیز را این طوری یاد بگیرید

در دسته مقالات موفقیت خبری داریم مبنی بر اینکه همه چیز را این طوری یاد بگیرید . امیدواریم با “ایران پی پر” همراه باشید تا این مقاله را بیشتر بخوانید. ماهنامه انرژی مثبت: برای آموختن چیزهای تازه هیچ وقت دیر نیست؛ با اینحال بهترین شیوه شروعِ یادگیری، چیست؟ حتی وقتی که امتحانات مدرسه در حافظه مان کم رنگ شده اند و سال ها از آن […]

در دسته مقالات موفقیت خبری داریم مبنی بر اینکه همه چیز را این طوری یاد بگیرید . امیدواریم با “ایران پی پر” همراه باشید تا این مقاله را بیشتر بخوانید.

ماهنامه انرژی مثبت:

برای آموختن چیزهای تازه هیچ وقت دیر نیست؛ با اینحال بهترین شیوه شروعِ یادگیری، چیست؟

حتی وقتی که امتحانات مدرسه در حافظه مان کم رنگ شده اند و سال ها از آن ایام قبلی است، شور و شوق مان برای کسب دانش بازهم ادامه دارد. خواه دنبال با کسب مهارتی تازه یا تسلط در یک زبان خارجی باشیم و خواه در پی یادگیری نواختن یک آلت موسیقی یا جست و جوی عشق تازه، ما شاگردان مادام العمر هستیم. حتی اگر صرفا نیاز داشته باشیم که مطالعه کنیم تا در مسابقه معلومات عمومی برنده شویم یا فردی را که دوست داریم، تحت تاثیر قرار دهیم، باید بدانیم که این آموختن هرگز انتهای نمی یابد. اکنون به این حقیقت توجه کنید: عده ای از رایج ترین راهکارها بطور کلی بی فایده هستند، با اینحال خبر خوب این است که قادر ایم پیرامون چند راز یادگیری موفقیت آمیز صحبت کنیم. مهم نیست چند سال تان است و چه توانایی هایی دارید، از آنجاییکه این رازها می توانند برای شما کارساز و مفید باشند.

لحظه یادگیری

بزرگسالان مسن مغزشان در صبح اکتیو تر است. در طول تحقیقی که در باب گروهی از مردم بین ۶۰ تا ۸۲ سال صورت گرفت، معلوم شد این مردم در ساعات هشت و نیم صبح تا ده و نیم صبح، بهتر از ساعات بین ۱ بعدازظهر تا ۵ بعدازظهر، می توانند تمرکز داشته باشند و کمتر حواس شان پرت می شود و در آزمون های حافظه، موفق تر هستند. درواقع، اسکن های fMRI نمایش دادند که مغز این مردم در بعدازظهر «خوب رفتار نمی کند»- آنها به حالتی که اصطلاحات عدم حضور گفته می شود، تغییر موقعیت می دهند که بهمراه خیالبافی است. درست برعکس، در بزرگسالان جوان، جاهای مغزی مرتبط با کنترل توجه، در بعدازظهر نیز بازهم بسیار اکتیو هستند.

با این وجود، مردم جوانی برای آن که قادر باشند بیشترین سود را ببرند، می توانند یادگیری را لحظه بندی هم بکنند. تحقیق دیگری نشان داد که اگر دختران ۱۶- ۱۷ ساله در ساعت ۳ بعدازظهر به مطالعه می پرداختند، از مطالعه در ساعت ۹ شب در آزمون های حافظه حقیقی بهتر رفتار می کردند؛ با اینحال در کسب مهارت حرکتی، در لحظه تمرینان عصر، سریع تر به موفقیت دست می یافتند.

نتایج پژوهش ها حاکی از آنند که مطالعه و یادگیری زبان در بعدازظهر بهتر بوده و تمرین نواختن پیانو یا هر ساز موسیقی دیگر، در آخر شب، موثرتر است. چرا لحظه بندی یادگیری، مهم است، ما می دانیم که خواب بعد از یادگیری یک نوشته یا مهارت تازه، به تثبیت حافظه کمک می کند.

پیرامون یادگیری حرکتی، «پنجره حساس» بین یادگیری و خواب، کوتاه تر است. این مسئله که آیا بزرگسالان هم می توانند به اندازه نوجوانان از این پنجره ها برخوردار شوند یا نه، واضح نیست. شواهد حاکی از آن است که نوجوانان و جوانان، توانایی یادگیری بیشتری دارند و بهتر می خوابند.

خودتان را امتحان کنید

در یک مطالعه که مهر تاییدی بر ارزش آزمون گرفتن از خود است، از دانش آموزان خواستند تا معنای ۴۰ لغت سواحیلی را یاد بگیرند. آنهایی که در نشست آموزشی، مجبور بودند این لغات را مکررا تکرار کنند، در آزمونی که یک هفته بعد برگزار شد، به طرز متوسط، ۸۰ درصد نمره آزمون را کسب کردند. همزمان با اینکه دانش آموزانی که آن لغات را تنها خواندند و هیچ آزمونی از خودشان به رفتار نیاوردند، به طرز متوسط تنها ۳۶ درصد نمره آزمون را کسب کردند. تعداد دیگری از بررسی ها، از این فرضیه که رسم طرح برای نشان دادن فرضیه ای که متن معرفی می کند، برای فهم آن فرضیه بینهایت سودمند است، خدمات رسانی کردند.

اگر به نظرتان این کار سخت است، نگران نباشید سخت اینجاست که ما به جای نتیجه گیری کلی، تلاش می کنیم که معلومات را بازبابی کنیم. نهایتا بدین شکل مطرح شده است که جواب داده شده، با منطق گسترش توانایی در یادآوری به وسیله خودمان، در تضاد است.

این یافته ها بسیار چشمگیر هستند! دانش پژوهان حافظه، یک فرضیه قدیمی دارند که بیان میکند در حافظه، از پرسش تا جواب، مسیرهایی وجوددارد- و این همان قسمتی است که اشتباه بودنش معلوم شد- و شما با حرکت در مسیر خودتان، بیشتر یاد می گیرد تا با حرکت در مسیری دیگر، یافته های ایشان نشان می دهند که یقینا ما باید در باب چگونگی عملکرد حافظه از نو بیندیشیم. این یافته ها به یادگیرندگان بی ذوق و شوق تمامی دنیا نیز امیدواری می دهد و بیان میکند برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست.

همه چیز را یاد بگیرید

یادگرفتن، بدون یادگیریاگر این حقیقت داشته باشد، خیلی خوب است، با اینحال یادگیری نیاز به کار سختی ندارد. حتی وقتی که ذهن تان سرگرم انجام کار دیگری است، قادر اید آن را انجام دهید. از یک گروه از داوطلبان خواسته شد تا با تمرین، صداهایی با فرکانس شبیه به را از هم تمیز دهند. نصف مردم گروه در یک تمرین اکتیو کمپانی کردند و نصف دیگر همزمان با اینکه می نوشتند، صدایی در عرصه را نیز می شنیدند. هر دو گروه در آزمون نهایی، نمرات مشابهی کسب کردند، با اینحال در صورتی که یادگیری منفعل تنها در ۱۵ دقیقه از جلسات یادگیری اکتیو، صورت می گرفت و با استناد به این شرایط ۴ دقیقه تاخیر اتفاق می افتاد، تاثیر یادگیری به کلی از بین می رفت.

برای شما هم جالب است؟ :  راز موفقیت سوئیس در خلاقیت چیست؟

چه اتفاقی امکان دارد افتاده باشد؟ یادگیری اکتیو، باعث می شود سیستم عصبی درگیر انجام فعالیتی ویژه شود و این، حالتی بسیار مساعد برای یادگیری ایجاد می کند که حتی بعد از انتهای یافتن آموزش، برای مدتی باقی می ماند. همزمان با اینکه این حالت بوجود بیاید، مغز شروع به پردازش چیزهایی می کند که قبلا یاد گرفته شده اند. این موضوع در طول روند یادگیری اکتیو، اتفاق می افتد.

یادگیری منفعلی که در جستجوی مطالعه اکتیو بیاید، می تواند به بزرگسالان مسن تر در یادگیری فهرستی از لغات، کمک کند. داوطلبان تست مطرح کرده اند که در طول انجام تست در حالت منفعل، حتی متوجه نمی شدند که لغات تکرار می شوند.

اگر تصمیم گرفته اید این را امتحان کنید، پس  توجه کنید: در صورتی که شما کار نسبتا راحتی را انجام می دهید، یادگیری منفعل، موثر است. مثلا همزمان با اینکه تصمیم گرفته اید شام را تکمیل کنید، به فهرستی از کلمات یک زبان خارجی نیز گوش دهید یا یک امیل تایپ کنید.

از حواس پرتی استفاده کنید

حواس تان پرت می شود؟ پس این نوشته برای شما مفید است.

مردم، یک فرضیه کلی دارند که بیان میکند، توجه تقسیم شده، خوب نیست. درست است که اگر شما مکررا مطالعه را متوقف کنید و پیغام کوتاه بفرستید یا با هدفون به موسیقی گوش دهید، نمی توانید به خوبی وقتی که بی وقفه مطالعه می کنید، یاد بگیرید. یادگیری حاوی یک قسمت دیگر نیز هست و آن مهارت بازیابی است. مردم در باب نقش توجه تقسیم شده در یادآوری بعدی، چیزی نمی دانند. نکته اینجاست که اگر شما لحظه یادگیری دچار حواس پرتی می شوید، حواس پرتی می تواند برای شما، مفید هم باشد.

همه چیز را یاد بگیرید

این که ایجاد یک عرصه، می تواند یادگیری را گسترش دهد، یک مسئله ثابت شده است. مثلا شما همزمان با اینکه دارید در ظرف پودر وانیل را باز می کنید، هم لحظه فهرستی از واژه های یک زبان خارجی را هم مطالعه می کنید، در لحظه بازیابی آن واژه ها، اگر عطر وانیل در هوا پیچیده باشد، شما تعداد بیشتری از آن لغات را به خاطر خواهید آورد. توجه تقسیم شده می تواند نقش عرصه را داشته باشد. افرادی که در خلال یادگیری و یادآوری حواس شان پرت شده بود، در یادآوری واژه ها، با آنهایی که در هر دو موقعیت بدون حواس پرتی کارشان را انجام داده اند، هیچ تفاوتی نداشتند و حتی بهتر از افرادی بودند که تنها در یک موقعیت حواس شان پرت شده بود. مهم این نیست که حواس پرتی در هر دو موقعیت وجود داشته، حتی مهم این است که درجات حواس پرتی در هر دو موقعیت یادگیری و یادآوری، به یک اندازه بوده.

جالب این که، حواس پرتی در یادگیری و یادآوری، عاملی قدرتمندتر و کمک کننده تر از عوامل عرصه ای محیطی مانند بو است. پیامدهای مهم تری پیرامون این مثال می باشد: «در لحظه آموزش، فرد باید محل یادگیری و محل بهره برداری از مهارت یادگرفته شده را در نظر داشته باشد» اگر تصمیم گرفته اید به خاطر بیاورید که در محیطی که احساس حواس پرتی داشته اید، چه چیزی یاد گرفته اید- مثلا در شب امتحان در یک شهر ناآشنا یا یک محیط شلوغ بودهاید- خوب است در محیطی باشید که حواس تان را پرت کند.

مطالعه دونفره

با این که مطالعه انفرادی، مهم است، با اینحال انجام دادن یک کار سخت با هم کاری یک نفر دیگر، می تواند سودمند باشد. مطالعه را به شکل گروهی انجام دهید. وقتی شما این کار را در گروه های کوچک ۳ تا ۶ نفره انجام می دهید، قادر اید از قبل نهاد های خردمندانه گروه خود برخوردار شوید. مطالعه گروهی به دو عنصر بنیادی، جهت ایجاد یادگیری معنادار، نیاز دارد: بحث و گفت و  گو و فعالیت های حل مسئله. اگر عضو های گروه از یکدیگر آزمون به رفتار آورند، همه اعضا، برای آزمون حقیقی، تکمیل خواهند شد. با اینکه، بعد از بحث و انجام آزمون گروهی در باب مسئله مطالعه، بسیاری از مسائل پیچیده، روشن می شوند، با اینحال شما باید خودتان فارغ از همه چیز، برای برطرف کردن مشکلات یادگیری تان، بر روی آنها کار کنید.

همه چیز را یاد بگیرید

برای شما هم جالب است؟ :  بعد از پیشرفت‌، با همکاران حسودمان چه کنیم؟


بازی های رایانه ای انجام دهید
ممکن است برای والدین نوجوانان طرفدار بازی های رایانه ای، این مسئله یک خبر چشمگیر و خوشایند باشد. اگر شما کار با یک وسیله یا ک ورزش تازه را یاد گرفته اید، بازی کردن در اوقات بیکاری می تواند بسیار فرضیه آل باشد. درواقع این کار از این نظر فرضیه آل است که در یک لحظه هم بدن و هم ذهن شما را درگیر می کند؛ تنها حواس تان باشد که یک بازی رایانه ای هیجان انگیز را انتخاب کنید.

افرادی که در طول هفته به مدت ۶ تا ۸ ساعت بازی های رایانه ای هیجان انگیزی مانند Call of Duty را بازی می کنند در شرایط آزمایشگاهی، که یادگیری در آن نیازمند هماهنگی دست ها و چشم هاست، بهتر رفتار می کنند و یادگیری آنها سریع تر است. این مردم در ابتدای تست، زیاد خوب رفتار نمی کنند با این وجود عملکرد ضعیف شان به سرعت افزایش می یابد. بازی های رایانه ای، توانایی مغز این مردم را در هماهنگی سریع بین چشم ها و دست ها، گسترش می دهد.

بازی های هیجان انگیز، که مراحل آنها به مرور سخت تر می شود، نیازمند هماهنگی تصویری، شناختی و حسی و حرکتی هستند که در طول بازی، به مرور این هماهنگی بیشتر می شود. بدین جهت بازی های هیجان انگیز درمقایسه با بازی های آرام، تاثیر بیشتری بر روی سیستم حسی و حرکتی ما دارند. تا وقتی که متغیرهای گوناگونی وجود داشته باشند، نمی توان اطمینان داشت که بازی های معمولی، اثری بر عملکرد ما در جهان حقیقی داشته باشند. با اینحال اگر یک بازی تازه نیازمند به کارگیری سیستم حسی و حرکتی ما نباشد، بازی کردن آن، برای چند ساعت در هفته، می تواند سرمایه گذاری ارزشمندی باشد.

معلم بازی

اگر تصمیم گرفته اید چیزی را به خاطر داشته باشید، آن را آموزش دهید. به دانشجویان کالج ویلیامز، ۱۰ دقیقه فرصت دادند تا در باب نبرد لایت بریگید یک متن ۱۵۰۰ کلمه ای را بخوانند. افرادی که از قبل به آنها گفته شده بود، نوشته ای را که می خوانند باید امتحان بدهند، درمقایسه با افرادی که اطلاع قبلی نداشتند، مطالب بیشتری را از متن به خاطر می آوردند و حافظه شان سازماندهی بهتری داشت. خوب است افرادی که به طرز مستقل مطالعه می کنند، از مزایای این شیوه بهره ببرند.

بررسی ها نشان می دهد که معلم بازی یا همان بازی کردن نقش معلم برای دیگران، به همان طریق که در بالا گفته شد، به یادگیری ما کمک می کند و اگر شما واقعا نقش معلم را داشته باشید، کارتان را بهتر انجام می دهید. بیان مطالبی که یادگرفته اید به زبان خودتان، مزایای ثابت شده فراوانی دارد. این کار بازیابی معلومات از حافظه را اکتیو می کند و به سازماندهی افکار و پرکردن شکاف های یادگیری، کمک می کند. معلمان، معمولا دانش آموزان خود را برای امتحان تکمیل می کنند، با اینحال این کار به هیچ وجه باعث ترغیب دانش آموزان به اخذ راهبردهای یادگیری که بالاخره باعث گسترش نمره آنها می گردد، نمی شود.

همه چیز را یاد بگیرید

آرام باشیداگر خواب، باعث افزایش عملکرد حافظه می شود، وقفه در مطالعه نمی تواند نتیجه مشابهی بر یادگیری داشته باشد؟ برای فهمیدن این مسئله، لیلا دواچی از دانشگاه نیویورک، مغز چندین عدد از مردم را همزمان با اینکه به تعدادی تصویر نگاه می کردند، اسکن کرده و سپس با اسم استراحت، از آنها خواسته تا در  مورد هر چیزی که می خواهند، فکر کنند. در خلال این استراحت، فعالیت در هیپوکامپ (که در حافظه نقش مهمی دارد) و در قسمت تفکر کورتکس مغز، گسترش یافت. مسئله دیگر این بود که فعالیت بیشتر در هر دو منطقه، با یادآوری بیشتر عکس ها در لحظه آزمون، همراه بود.

دواچی اعتقاد دارد که نتیجه کار ایشان نشان می دهد استراحت بر افزایش عملکرد حافظه، موثر است.
اگر در تلاش هستید تا فهرستی از واژه ها یا وقایع تاریخی مهم را حفظ کنید، یک توقف خوب، بعد از مطالعه، می تواند به یادآوری بیشتر آن معلومات کمک کند. دواچی بیان میکند: «این چیزی است که ما اصلا قدر آن را نمی دانیم، علي الخصوص در جهان امروز، که فن آوری معلومات ما را مجبور کرده مانند یک ساعت کار کنیم.»

با اینحال «توقف خوب» چیست؟ دواچی بر روی این گزینه نیز تلاش نموده است. نتایج کار ایشان بیان میکند: استراحت باعث افزایش عملکرد حافظه می شود و مدت این استراحت هر مقدار که باشد، در آن تعداد متفاوتی از عصب ها یا کل جاهای مغز، درمقایسه با لحظه یادگیری، اکتیو می شوند. از این جهت اگر تصمیم گرفته اید نوشته سختی را مطالعه کنید، بروید و کمی تنیس بازی کنید؛ این کار می تواند یک ترفند باشد. با اینکه استراحت کوتاه می تواند خیلی وسوسه انگیز یا حتی مفید باشد، با اینحال هنوز نمی دانیم که مزایای خواب نیمروزی بیشتر است یا کمتر و به چه نحو باعث یادگیری می شود.

برای شما هم جالب است؟ :  6 نکته برای رونق اشتغال در اینستاگرام

از آموزش فاصله ای استفاده کنید

شما تعدادی شیوه بسیار محشر در شطرنج را آموخته اید، چه زمانی باید از نو بازگردید و آنها را بازنگری کنید تا در لحظه خوب از آنها استفاده کنید؟ جواب این است: «هرچه بیشتر، بهتر.» در باب این که چه مقدار لحظه باید صبر کنید، محدودیت هایی می باشد با اینحال این مدت لحظه خیلی طولانی است. درست است که گذشت لحظه باعث می شود معلومات را پیچیده تر به خاطر بیاورید و زندگی به این شکل، حس بدی را در ما ایجاد می کند و با اینکه این مسئله برای ما خیلی سخت است، با اینحال باعث یادگیری بیشتر می شود. از این جهت وقتی که به معلومات نیاز دارید، مثلا وقتی یک هواپیما را هدایت می کنید یا شطرنج بازی می کنید، کارتان را بهتر انجام می دهید.

همه چیز را یاد بگیرید

برای اصلاح و پردازش این فرضیه یک وقفه  استراحتی بین لحظه تجدیدنظر در باب معلومات و لحظه آموزش ابتدایی و وقتی که تصمیم گرفته اید معلومات را به خاطر بیاورید، وجود داشته باشد. بهترین لحظه برای وقفه بستگی به این دارد که شما چه زمانی تصمیم گرفته اید آن معلومات را به خاطر بیاورید. برای به حداکثر رساندن یادآوری مطالب در هفته آتی، باید معلومات را برای سه روز بعد از یادگیری، مورد تجدیدنظر و بررسی قرار دهید.

اگر تصمیم گرفته اید معلومات را برای مدت زمانی طولانی به خاطر بیاورید، باید لحظه فراوانی را برای تحقیق و مطالعه معلومات در نظر بگیرید. مثلا ۱۰ درصد لحظه،. از این جهت اگر تصمیم گرفته اید چیزی را برای یک سال، به خاطر داشته باشید، آن را یک ماه بعد از یادگیری تجدیدنظر کنید و بعد از بررسی ابتدایی هر ماه آن را از نو ﺗﺠﺰﻳﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ کنید. برای این که چیزی را برای ۱۰ سال به خاطر داشته باشید، باید سالی یکدفعه آن را ﺗﺠﺰﻳﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ کنید. کسی نمی داند که چه مکانیزم مغزی در پس این مسئله پنهان است، با اینحال وجود فاصله زیاد بین یادگیری، تجدیدنظر و یادآوری، به مغز بیان میکند که شما این معلومات را برای مدت طولانی ضروری دارید.»

این کار را حتما انجام دهید

هیچ چیزی را از دست نداده اید- با اینکه نشستن و مطالعه کردن کار سختی است و شما یک امتحان را خراب کرده اید، با اینحال اصلا خودتان را ناراحت نکنید. دانشجویانی که خود را به خاطر اهمال کاری در مطالعه قبل از یک آزمون معمولی، می بخشند، در آزمون های بعدی، درمقایسه با دانشجویان دیگر، اجرای مناسب تری دارند و کمتر اهمال کاری کرده و احساس مثبت تری در باب خود دارند. بخشش خود و نادیده گرفتن احساسات منفی در باب خود، می تواند عملکرد آتی ما را افزایش ببخشد. ولی باید گفت، این مسئله در باب اهمال کاری های سریالی و مداوم، اصلا صادق نیست. اگر افرادی که اهمال کاری سریالی دارند، مکررا خود را به خاطر اهمال کاری هایشان ببخشند، گرفتار افکار ناسالم و مزمن می شوند و ادامه اهمال کاری می تواند باعث حفظ این حالات منفی در آنها شود.

اگر شما این گونه هستید، نیاز به یک اقدام ویژه دارید. یادگیری نیازمند نیروی اراده و خودکنترلی در هر لحظه است. نیروی اراده مانند یک عضله است. اگر بیشتر از آن استفاده کنید، قوی تر می شود. اگر از نیروی اراده در یک عرصه استفاده کنید، قادر اید آن را در عرصه های دیگر نیز افزایش بخشید. تلاش کنید، در بیشتر مواقع همه کارها را منظم انجام دهید. به علاوه از طرف دیگر باید توانایی خود در نشستن و مطالعه کردن یا تمرین کردن و در کل به انتهای رساندن کارها را، گسترش دهید. منتظر چه هستید؟ همین اکنون شروع کنید.

ایران پی پر امیدوار است خبر همه چیز را این طوری یاد بگیرید مورد استقبال شما قرار بگیرد. این امکان را دارید با ابزارهای سایت که در پایین آمده دوستان علاقه مند را مطلع نمائید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات