کد خبر : 39533
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۲
27 views بازدید

همه چیز پیرامون اضطراب و بدبینی

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم همه چیز پیرامون اضطراب و بدبینی که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود. تارنما روزیتو – فروغ بیداری: اضطراب و پارانویا دو مسئله جدا از هم هستند با اینحال در بسیاری مواقع اشتراکاتی با هم دارند که دلیل می شود تا گاهی تشخیص آن ها از […]

موضوعات روانشناسی در بیشتر مواقع مورد استقبال خواندگان عزیز ایران پی پر بوده است. مقاله ای داریم با اسم همه چیز پیرامون اضطراب و بدبینی که امیدواریم مورد قبول خوانندگان واقع شود.

تارنما روزیتو – فروغ بیداری: اضطراب و پارانویا دو مسئله جدا از هم هستند با اینحال در بسیاری مواقع اشتراکاتی با هم دارند که دلیل می شود تا گاهی تشخیص آن ها از هم دشوار باشد.

هر دو عارضه باعث می شوند تا فرد، احساسات منفی و ترسی را تجربه نماید که ممکن است در شرایط عادی به اندازه ای که تصور می کند، بزرگ و غیرقابل تحمل نیستند.

افرادی که با نگرانی و دلواپسی همیشگی زندگی می کنند، اغلب این دلهره را دارند که از منظر دیگران انسانی بدبین به نظر برسند یا بدگمانی هایشان باعث آزار اطرافیان بشود. یا حتی این مساله می باشد که دیگران واقعا آن ها را بدبین تصور می کنند.

چنین تجربه ای این سوالات را پیش می آورد که آیا این مردم، دچار اضطراب پارانوئیدی هستند؟ یا آیا نگرانی می تواند به بدبینی منجر گردد؟ پیشتر این نوشته به این پرسش ها جواب داده و تاثیرات پارانویا و اضطراب را بر زندگی روزمره بشر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آیا بدبینی را در زندگی تجربه کرده اید؟

اضطراب می تواند در نگاه فرد به خود و دیگران تاثیر مستقیم داشته باشد؛ احساسی شبیه به به بدبینی. به هر میزان نگرانی شدیدتر باشد، درجه بدگمانی ها بیشتر و بالاتر خواهد بود.

اضطراب باعث تغییر فکر می شود

یکی از فاکتورهای قابل توجه اضطراب این است که به شکلی طرز فکر شما را تغییر می دهد که هرگز متوجه آن نخواهید شد. اشخاصی که با عارضه تشویش و سراسیمگی دست و پنجه نرم می کنند، عموما تفکرات منفی گسترده ای دارند، به شکلی که می توان آن را به پارانویا تشبیه کرد.

اگر در بیشتر مواقع احساسات منفی به محیط در باب خود دارید و در بیشتر مواقع منتظر اتفاق های تلخ و ناگوار هستید، احتمال اینکه دچار اضطراب باشید زیاد است.

اضطراب به چه نحو بدبینی می آورد؟

اضطراب تنها یک عارضه روانشناختی نیست، حتی بیولوژیکی نیز هست. وقتی که دچار نگرانی می شوید، فعالیت های شیمیایی مغزتان نیز تغییر می کند. در مسیر کار پیغام رسان های عصبی که مسئول کنترل عواطف و احساسات شما هستند، وقفه بوجود آمده و با این وجود، شیوه فکر کردن فرد عوض می شود. ممکن است شما متوجه چنین تغییری نشوید و خیال کنید که همه چیز به حالت عادی در حال انجام است. با اینحال حقیقت این است که در اثر این موضوع، تفکرات شما منفی شده و امکان دارد مسائل عادی زندگی را لاینحل فرض کنید.

برای شما هم جالب است؟ :  فرق بین خجالتی بودن و درونگرایی چیست؟

این دقیقا روندی است که یک فرد بدبین تجربه می کند. با تاکید بر این مسئله که پارانویا و اضطراب، بطور کلی از هم جداگانه هستند، در پایین چندین عدد از تشابهات این دو عارضه را برشمرده ایم:

نگرانی از وقوع حوادث ناگوار

بیماران مبتلا به پارانویا و اضطراب، هر دو اکثر بدترین سناریوهای را در فکر خود پرورش می دهند. به طرز مثال، یک کودک مضطرب دایم این هراس را دارد که والدین خود را در اثر تصادف رانندگی از دست خواهد داد. کودکی که دچار پارانویاست نیز تفکراتی شبیه به به این دارد که مثلا اشخاص غریبه در جستجوی پدر و مادرش هستند تابه آن ها آسیب برسانند و مطمئن است که این موضوع خواهد افتاد.

افرادی که دچار اضطراب هستند، عموما نگران مسائل غیرمنطقی هستند. افرادی که بدبینی دارند، در بیشتر مواقع بدترین و منفی ترین حالت یک اتفاق را متصور شده و آن را به سرنوشت و حکم الهی نسبت می دهند.

نگرانی از وجود اخطار یا بیماری پیرامون خودشان

فردی که دچار حملات اضطرابی می شود، اغلب گمان می کند که دچار یک بیماری صعب العلاج یا خطرناک است. این مردم در بیشتر مواقع در جستجوی یافتن نشانه های انواع بیماری ها هستند از آنجاییکه باور دارند که با یک عارضه درمان ناپذیر رو به رو هستند. شدت هراس آن ها به حدی است که تشخیص پزشکان را باور ندارند و خیال می کنند دکتر با آن ها صادق نیست.

مردم بدبین و پارانوئید نیز تفکرات مشابهی با درجه بدگمانی بیشتری را دارند. مثلا یک فرد پارانوئید امکان دارد پیش خود فکر کند که پزشک معالج، ایشان را بیمار کرده. درجه کژاندیشی این بیماران گاهی به حدی زیاد است که حتی امکان دارد درد(ی که نیست) را نیز حس کنند و فکر کنند که به باعث این درد خواهند مرد.

دیگران به طرز عجیبی به آن ها نگاه می کنند

افرادی که به عارضه اضطراب دچار هستند، در بیشتر مواقع به غلط تصور می کنند که مردم طور دیگری به آن ها نگاه می کنند. مثلا وقتی وارد یک سالن می شوند، خیال می کنند همه به آن ها چشم دوخته و پشت سرش حرف می زنند. یا پایین لب ایشان را قضاوت می کنند. مردم مبتلا به پارانویا هم همین احساس را دارند. در چنین شرایطی ست که که این نگاه بیمارگونه این مردم است و حقیقت با تفکرات آن ها بطور کلی فرق دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  رهایی از اضطراب مزمن

مراتب اضطراب در مردم گوناگون، دارای اختلاف است. با اسم مثال، عده ای مردم وسواس دست شستن دارند از آنجاییکه می ترسند که میکروب و باکتری باعث بیماری آن ها شود. این رفتار ممکن است از دید اطرافیان، مصداق پارانوئید باشد، با اینحال یک رفتار اضطراب گونه است.

یا مثلا کسی که از شدت استرس و ترس، لحظه پریدن داد می کشد، پارانوئید نیست، حتی یک انسان نگران به حساب می آید.

هر آنچه لازم است تا در مورد «اضطراب» و «بدبینی» بدانید

به چه نحو می توان اختلاف پارانویا و اضطراب را واضح کرد؟

به توجه به تمامی تشابهات این دو عارضه، آن ها دو اختلاف بسیار بارز با هم دارند.

فردی که به بدبینی شدید مبتلاست، اغلب به توهم و خیالات واهی دچار است و مشورت دادن به ایشان هیچ کمکی در رفع این توهمات نخواهد داشت. پارانویا یک بیماری دنباله دار است و به سختی می توان آن را متوقف کرد. اشخاص مبتلا بسیار بیشتر از مردم نگران، توهم توطئه و اخطار دارند.

اشخاص مضطرب همان شکلی که که از نامشان پیداست، تنها دچار ترس و نگرانی هستند و به لحاظ پزشکی نمی توان آن را به پارانویا تشبیه کرد.

تشخیص فرد بدبین از مضطرب

این کاری است که تنها یک پزشک کارشناس می تواند انجام دهد. با اینحال به روش کلی قادریم بگوییم که پارانویا چندان رایج نیست و مردم محدودی دچار توهمات اینچنینی هستند. با این وجود باید اشاره داشت که مردم شیزوفرن و افرادی که داروهای روان گردان بکار می برند از این سنت جدا هستند.

ممکن است نگرانی ها و تفکرات منفی شما از منظر دیگران بدبینی و کژپنداری تلقی شوند، با اینحال شک نکنید که در بیشتر موارد مردم دچار اضطراب و نگرانی هستند.

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که عارضه اضطراب قابل درمان است.

تعریف و نشانه های پارانویا

پارانویا یا پارانوئید، همان شکلی که که اشاره کردیم، حالتی است که فرد توجه بسیار به سلامت جانی و مالی خود دارد و در این راستا خود را شکنجه و آزار می دهد. این اشخاص عموما در این فکر هستند که عوامل انسانی، طبیعی یا ماورا طبیعی، آنها، دارایی و مردم خانواده‌ شان را تهدید می‌ کنند. یا تصور می کنند که همه در فکر توطئه چینی علیه آنها هستند.

برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو بعد از طلاق زندگی کنیم؟

در این نوع بیماری که یکی از گونه‌ های روان‌گسیختگی است، فرد مبتلا، رابطه با حقیقت را از دست می دهد و حتی امکان دارد به فعالیت های خطرناک مثل خودکشی دست بزند.

از رایج ترین نشانه های پارانویا می توان به موارد پایین اشاره نمود:

 •     توهم های شنیداری
 •     خشم
 •     خشونت
 •     انزواطلبی
 •     مشکلات گفتاری
 •     کژپنداری: مانند اینکه دوست شما می‌ خواهد شما را مسموم
 •     اقدام به خودکشی

حمله اضطرابی چیست؟

حمله اضطرابی را می توان به حمله ترس‌گونه تشبیه کرد؛ شرایطی که فرد در آن ترس و نگرانی فراوانی را تجربه می کند و تصور می کند که مثلا خواهد مرد. این حمله عموما در حد ۱۰ دقیقه بیشتر ادامه ندارد با اینحال نشانه های روانی و فیزیکی متعددی، از نمونه موارد پایین در جستجوی دارد که فرد در طول حمله آن ها را تجربه می نماید:

 •     تپش قلب شدید و کوبشی
 •     فشار قلب
 •     درد قفسه سینه
 •     عرق کردن / یخ کردن بدن
 •     تنگی نفس
 •     سردرد سبک
 •     ضعف عضلانی / لرزش
 •     احساس عدم کنترل
 •     ترش شدید از مرگ
 •     زوال شخصیت / احساس جنون
 •     تهوع
 •     نیاز به اجابت مزاج / ادرار کردن
 •     سنگینی سر / سر درد

روشهای رفع اضطراب

برای درمان عارضه نگرانی در درجه اول خوب است به پزشک کارشناس مراجعه کنید از آنجاییکه شیوه های درمان و تسکین اضطراب با یکدیگر فرق دارند. برای تسکین این درد شما باید یک سری تمرینات هر روزه را انجام دهید. با اینحال پیشتر ی درمان شما نه تنها باعث از بین رفتن این عارضه می شوید، حتی از بازگشت از نو آن نیز پیشگیری خواهید کرد.

از اینرو، به نظر کارشناس این مسئله نیاز خواهید داشت. با اینحال برای مدیریت نمودن اضطراب و به دست گرفتن کنترل آن قادر اید موارد پایین را هر روزه در خانه تمرین و تکرار کنید:

مکررا ورزش کنید: ورزش فیزیکی دلیل کاهش نشانه های اضطراب و تقویت سیستم عصبی می شود.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات