کد خبر : 26534
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۴:۱۴
14 views بازدید

وقتی «آشنا» بین جلیلی و روحانی مردد بود

در خبرها در باب مشاهیر ایران خبری داریم مبنی بر اینکه وقتی «آشنا» بین جلیلی و روحانی مردد بود . پیشتر این خبر با ما باشید. هفته نامه مثلث: سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی بیان میکند: «نباید هر اقدام و عملی را سیاسی تفسیر و تعبیر کرد و آدم ها را پایین ذره بین برد و هر اقدام یا رفتار آنها را به یک […]

در خبرها در باب مشاهیر ایران خبری داریم مبنی بر اینکه وقتی «آشنا» بین جلیلی و روحانی مردد بود . پیشتر این خبر با ما باشید.

هفته نامه مثلث: سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی بیان میکند: «نباید هر اقدام و عملی را سیاسی تفسیر و تعبیر کرد و آدم ها را پایین ذره بین برد و هر اقدام یا رفتار آنها را به یک نیت سیاسی ترجمه کرد. آقای آشنا خودش گفته نیتش از دست بوسی آیت الله جنتی ادای احترام بود پس نباید نیت خوانی کرد.»

عضو جبهه استقامت یادآور شد: «رابطه آشنا با روحانی هم بنا شده بر پیمان است نه ایدئولوژیک. یک روایتی است که ایشان دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری مردد بود که با جلیلی کار کند یا روحانی. یعنی رفاقتی با آقای جلیلی داشت و پیش ایشان رفت و ملاقاتی با هم داشتند با اینحال به توافق نرسید. بعد رفت از آقای روحانی خدمات رسانی کرد.»

 

آقای حسام الدین آشنا به چهره هفته قبلی در شبکه های اجتماعی مبدل شد، وقتی که تصویر ایشان در حال بوسیدن دست آیت الله جنتی پخش شد و در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید، واکنش های مختلف پیرامون این تصویر را چه طور ارزیابی می کنید؟

– ایشان به علما احترام کرد. آنهایی که سنتی تر و قدیمی تر هستند، به سید و شخصیت های روحانی و علمای دینی احترام می گذارند. خیلی ها هم دست آقای روحانی را بوسیدند. بوسیدن دست علما ممکن است الان کمتر در منظر عمومی دیده شود با اینحال در قبلی عمومیت داشته است. بوسیدن دست پدر و مادر، سادات و علمای دینی فی النفسه کار خوب و خوبی شمرده می شود.

 

ما نیز نیت خوان نیستیم که اکنون بگوییم آقای آشنا با چه نیتی دست آیت الله جنتی را بوسید. خودش بیان میکند با استناد به احترام این کار را انجام داده است، اکنون افرادی که صحبت آقای آشنا را رد می کنند باید ادله ای معرفی دهند که خیر، نیت ادای احترام نبود. همان شکلی که که گفتم اصل این کار هم ارزشمند است و آقای آشنا اقدامی خلاف ارزش هم انجام نداد و حتی برای چنین کاری می بایست از ایشان تشکر کرد.

همان شکلی که که گفتم بررسی ها پیرامون این تصویر زیاد بود. عده ای می گفتند آقای آشنا با آقای روحانی به اختلاف خورده است و با این کار علاقه داشت پیامی به افکار عمومی بدهد.

– معنای دست بوسی علما این نیست. اکنون بین آنها اختلاف است یا نه، نمی دانم. دست خود آقای روحانی را نیز خیلی ها بوسیدند از این جهت چه ربطی دارد. نباید هر اقدام و عملی را سیاسی تفسیر و تعبیر کرد و آدم ها را پایین ذره بین بود و هر اقدام با رفتار آنها را به یک نیت سیاسی ترجمه کرد.

برای شما هم جالب است؟ :  چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (481)

یک نسبت سنجی هم انجام می دهند و می گویند نسبت آقای آشنا به آقای روحانی به مثابه نسبت آقای مشایی به آقای احمدی نژاد است، شما چنین تحلیلی را قبول دارید؟

– خیر، من چنین رابطه ای را ندیدم. آقای آشنا تا به الان بیش از آن که مشاور عمومی آقای روحانی باشد، مشاور انتخاباتی اش بوده است. یعنی آقای آشنا نقش پر رنگش در دولت، در دو انتخابات دیده می شود. سال ۹۲ نیز در انتخابات نقشش پررنگ بود با اینحال نقش خیلی مستقیمی در دولت نداشت. این دوره هم همین طور خواهد شد. چون کارکرد، حرفه و تجربه اش بحث انتخابات است.

 

وقتی «آشنا» بین جلیلی و روحانی مردد بود

با استناد به مشی و رویکردی که آقای آشنا در عرصه سیاسی از خود طی ۴ سال واپسین نشان داد ایشان را در این مدت یک شخصیت اصولگرا دیدید یا اصلاح طلب؟ یا آن که چهره ای اعتدالی از ایشان مشاهده کردید؟

– من دقت نکردم. از قبل هم آقای آشنا را نمی شناختم و مواضعش را نیز خبر ندارم. آقای آشنا فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق (ع) بود و کارهای ایمنی و اطلاعاتی را بلد است. اکنون مواضع سیاسی اش قبلا چه جهتی بود و الان به چه نحو تعریف می شود؟ آیا تغییر جهت به لحاظ سیاسی داشته یا نه؟ جواب این پرسش ها را نمی دانم با این وجود فکر نمی کنم خیلی رابطه ایدئولوژیکی بین آقای روحانی و عنصر های اطرافش وجود داشته باشد.

 

یعنی وقتی این دولت و حامیانش را نگاه کنیم، نوع رابطه شان را با استناد به پیمان می بیند نه ایدئولوژیک. به عبارت دیگر خدمات رسانی جریان اصلاحات، کارگزاران و اعتدالی ها از آقای روحانی ایدئولوژیک نیست و هیچ رابطه مرید و مرادی یا گرمابه و گلستانی میان آقای روحانی و عنصر های اطراف نیست. این مسئله برخلاف رابطه احمدی نژاد با اطرافیانش یا آقای خاتمی با اطرافیانش است.

برای شما هم جالب است؟ :  چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (487)

یعنی رابطه احمدی نژاد و مشایی، مرید و مرادی بود با اینحال چنین رابطه ای میان روحانی و آشنا دیده نمی شود؟

– بله، چنین رابطه ای میان آقای روحانی و هیچ کدام از عنصر های اطرافش نیست. در حقیقت رابطه آقای خاتمی و جریان اصلاحات، ایدئولوژیک و رابطه احمدی نژاد و تیمش، مرید و مرادی از نوع تند فداکاری، رفاقت، مرام و مردانگی بود. با اینحال نه آقای روحانی برای کسی چنین مشیی را انجام می دهد و نه کسی برای آقای روحانی.

چرا پیرامون آقای روحانی کسی فداکاری و رفاقت و مرام نشان نمی دهد؟

– نمی دانم. در انتخابات هم دیدیم ممکن است یک یا دو وزیر آقای روحانی آستین بالا زدند و تمام قد از ایشان خدمات رسانی کردند. با وجود این کار آنها خلاف قانون بود با اینحال وارد میدان شدند و کار انتخاباتی کردند.

که با این وجود آقای روحانی در ماه رمضان امسال در جمع مدیران دولتی که افطاری دعوت بودند، گلایه کرد.

– بله. آن فعالیتی هم که در تمامی کشور مدیران دولتی در خدمات رسانی از آقای روحانی انجام دادند، برای حفظ خودشان بود. نگران بودند اگر دولت تغییر کند تکلیف شان چه خواهد شد.

با اینحال چرا در این فضایی که وزرا رغبتی برای دفاع از عملکرد دولت یازدهم نداشتند، آقای آشنا وارد شد و فعالیتش در انتخابات برای خدمات رسانی از آقای روحانی پر رنگ بود؟

– من یک روایتی شنیدم که دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری مردد بود که با جلیلی کار کند یا روحانی. یعنی رفاقتی با آقای جلیلی داشته و پیش ایشان رفت و ملاقاتی با هم داشتند با اینحال به توافق نرسید. بعد رفت از آقای روحانی خدمات رسانی کرد. اکنون این روایت را چگونه می شود بررسی کرد؟ یعنی جلیلی کجا، روحانی کجا.

 

از این جهت رابطه آقای آشنا با آقای روحانی بنا شده بر پیمان است. در رابطه با استناد به پیمان طرف به این نتیجه می رسد که با یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری کار کند چون آورده بیشتری برایش دارد و اگر این نامزد مدیرعامل جمهور شود ریاست مرکز بررسی ها استراتژیک ریاست جمهوری را به ایشان خواهد داد، یا وزیر یا معاون وزیر خواهد شد. به این می گویند رابطه بنا شده بر پیمان.

برای شما هم جالب است؟ :  ایرج میرزا مترادف با شوخی های وقیحانه نیست!

 

وقتی «آشنا» بین جلیلی و روحانی مردد بود

با اینحال آقای آشنا در سطح مشاور مدیرعامل جمهور ماند.

– اگر شخص دیگری مدیرعامل جمهور می شد همین مشاور هم نبود.

آقای آشنا چندی قبل با اصلاح طلبان از روش شبکه های اجتماعی تقابل کلامی پیدا کرد، ممکن است انتقادهایی که به دلیل بوسیدن دست آیت الله جنتی از ایشان می کنند بی رابطه به آن مسئله نباشد.

– اولا کارهای مهم تری در کشور می باشد که به این مسئله چسبیدند و بررسی می کنند. ثانیا در کمال تاسف پدیده «تیکه پرانی» را آقای احمدی نژاد شروع کرد و آقای روحانی کار را به اوج رساند. تیکه پرانی با کجای آموزه های اسلامی می خواند که عده ای از روش توییتر و اینستاگرام اصرار به انجامش دارند. به نظرم این کار نادرست و اشتباهی است. الان این همه مسئله روی زمین مانده در کشور می باشد به آنها بپردازند.

 

همین جریان پیمان ۲۵ ساله با توتال واقعا جای پرداختن دارد. سهم ایران در این پیمان ۱۹ درصد است. ایران با اسم بزرگترین دارنده نفت و گاز جهان تا ۲۵ سال صاحب نفت و گازش نخواهد بود، پرداختن به این مسئله مهم است یا این که آقای آشنا خم شده و دست آیت الله جنتی را بوسید. به نظرم اینها همه بازی برای انحراف افکار عمومی از توجه به مسائل اصلی است. اگر اصولگرایان و حزب اللهی ها هم دارند به این موضوعات می پردازند، اشتباه می کنند و از مسیر دور افتادند.

 

حضرت آقا بحث حریق به اختیار را در عرصه فرهنگی مطرح کردند، همین سند ۲۰۳۰ گرچه به آن پرداخته شد با اینحال حق نوشته را ادا نکرد. در سند ۲۰۳۰ اصلا مسئله چیز دیگری است، اهداف هزاره، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ و بعد تا ۲۰۳۰ نشان می دهد که مسئله دیگری مطرح است. به نظرم همین ۲۰۳۰ هم درست درک نشد. معتقدم حتی اگر می خواهیم جریان شناسی سیاسی هم انجام دهیم باید آن را درست انجام داد. مثلا تفاوت قبل از انتخابات چه بود، چه صف بندی تازه ای درست شد و عاقبت این تفاوت چه خواهد بود. از این جهت موضوعاتی مانند یک تصویر و رفتارهای فردی اشخاص نباید به نظرم پایین ذره بین قرار گیرد.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات