کد خبر : 21969
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
15 views بازدید

ویاگرای زنانه، درمان کاهش میل جنسی در زنان

در مقالات مرتبط با زنان نوشته ای برای شما انتخاب کرده ایم با اسم ویاگرای زنانه، درمان کاهش میل جنسی در زنان که امیدواریم مورد قبول شما واقع شود. هفته نامه سلامت – ترجمه دکتر علی ملائکه: بازبینی چند بررسی تازه نشان می‌دهد اگر میل جنسی زن به حدی کاهش یافته باشد که دلیل ناراحتی ایشان شده یا این مسئله با اشکال در روابط زناشویی […]

در مقالات مرتبط با زنان نوشته ای برای شما انتخاب کرده ایم با اسم ویاگرای زنانه، درمان کاهش میل جنسی در زنان که امیدواریم مورد قبول شما واقع شود.

هفته نامه سلامت – ترجمه دکتر علی ملائکه: بازبینی چند بررسی تازه نشان می‌دهد اگر میل جنسی زن به حدی کاهش یافته باشد که دلیل ناراحتی ایشان شده یا این مسئله با اشکال در روابط زناشویی همراه باشد، دارویی که اصطلاحا «ویاگرای زنانه» خوانده می‌شود، امکان دارد به ایشان کمک کند.

داروی فلیبانسرین با اسم تجاری Addyi به شکل یک قرص صورتی رنگ که در سال ۲۰۱۵ به‌وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد می‌تواند میل، برانگیختگی، لغزنده‌سازی، ارگاسم، ارضا و درد جنسی را در زنان بعد از سن یائسگی افزایش بخشد. با این وجود به گفته دکتر مایکل کریچمن، سرپرست پژوهش واپسین، این دارو امکان دارد علاج فراگیری برای میل جنسی پایین زنان نباشد.

 

 

ایشان بیان می کند: «بهداشت و بهزیستی جنسی، موضوعی چندعاملی است. بدین جهت چندان ناشایع نیست که زنان بیش از یک سخت یا شکایت جنسی داشته باشند.» کریچمن که مدیریت عملیات مرکز سلامت جنسی کالیفرنیای جنوبی است، یادآور می‌شود: «میل جنسی پایین می‌تواند برای زن سخت‌آفرین باشد و بر عزت‌نفس و زندگی جنسی ایشان تاثیر بگذارد، با اینحال درمان‌های ایمن و موثری برای آن می باشد.» به گفته ایشان، برای اغلب زنان درمان پزشکی تنها یک جنبه افزایش مشکلشان است. ایشان می‌افزاید: «ترکیبی از مداخلات پزشکی و روان‌شناختی امکان دارد به زن کمک کند سرزندگی جنسی‌اش را بازیابد، از اینرو مجبور نیست در سکوت رنج ببرد. زنان نباید از جستجوی درمان برای مشکلات جنسی‌شان شرمنده یا نگران باشند.»

برای شما هم جالب است؟ :  مشکلات جنسی در زنان دیابتی

 

پژوهشگران در این بررسی داده‌های مرتبط به ۲۳۰۰ زن در سنین قبل از یائسگی را گردآوری کردند که در ۳ بررسی ۲۴ هفته‌ای کمپانی کرده بودند. در این ۳ بررسی داروی فلیبانسرین با یک دارونمای بی‌اثر مقایسه شده بود. همه زنان مورد بررسی دچار اختلال کاهش میل جنسی بودند، به این معنا که میل جنسی‌شان به حدی پایین بود که دلیل آزارشان شده بود یا اثر منفی روی روابط زناشویی‌شان گذاشته بود.

تاثیر دارو بر این زنان با بهره برداری از «مهم کارکرد جنسی زنانه» اندازه‌گیری شد. برای تعیین میزان این مهم از زنان خواسته می‌شود پیرامون موقعیت میل، برانگیختگی، لغزنده‌سازی، ارگاسم، ارضا و درد جنسی‌شان گزارش دهند. زنانی که هر روزه قرص فلیبانسرین مصرف می‌کردند، افزایش قابل‌توجهی را در میل جنسی‌شان و دیگر مواردی که با این مهم ارزیابی می‌شود، گزارش کردند. گرچه دقیقا معلوم نیست این دارو به چه نحو رفتار می‌کند، با اینحال به ذهن خطور میکند یک ناقل عصبی شیمیایی در مغز به اسم سروتونین را تغییر می‌دهد که بر ایجاد‌وخو و بسیاری از کارکردهای دیگر بدنی تاثیر می‌گذارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا هم اینک بهره برداری از این دارو را برای افزایش میل جنسی زنانی که تقریبا لحظه یائسه شدن قرار دارند، تایید کرده، نه زنانی که در سنین بعد از یائسگی قرار دارند. شایع‌ترین عارضه جانبی این دارو خواب‌آلودگی و سیاهی رفتن چشم‌هاست، با اینحال از آنجایی که این دارو قبل از لحظه خواب مصرف می‌شود، این کارهای معمولا خسته کننده نیستند. دیگر کارهای جانبی شامل تهوع، خستگی، بی‌خوابی و دهان خشک است.

برای شما هم جالب است؟ :  سوزش ادرار در زنان علامت چیست؟

توجه داشته باشید همه بررسی‌هایی که در این تحقیق بازبینی شدند، با خدمات رسانی مالی کمپانی تولید کننده فلیبانسرین انجام شده‌اند و نتایج این تحقیق در اجلاس سالانه انجمن اورولوژی آمریکا پخش شده است. یافته‌های همه بررسی که در اجلاس‌های علمی توزیع می گردند را تا وقتی که در مجله‌ای مشهور با بازبینی صاحبنظران مستقل پخش شوند، باید مقدماتی شمرد.

یک کارشناس دیگر اعتقاد دارد تنها دارو نمی‌تواند مشکلات حقیقی مرتبط به کاهش میل جنس زنان را حل کند. دکتر الیزابت کاوالر، کارشناس اورولوژی در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک در این ‌باره بیان می کند: «جواب مشکلات را نباید تنها در مصرف یک قرص جستجو کرد.»

با اینحال چه جنبه‌های دیگری را باید موردتوجه قرار داد؟ کاوالر بیان می کند: «باید به مسئله رابطه عاطفی و صمیمیت، رژیم غذایی سالم، داشتن تصویر ذهنی درست از بدن (بدن‌انگاره خوب) و همه موارد دیگری که دلیل می‌شود فرد از زندگی‌اش راضی باشد، توجه داشت.» با این وجود منظور ایشان این نیست که نباید این قرص را برای درمان زن حاوی کمبود میل جنسی امتحان کرد، حتی منظور ایشان این است که باید دیگر عوامل موثر در داشتن یک رابطه زناشویی موفق را هم در نظر داشت.

 

با اینحال فلیبانسرین چگونه رفتار می‌کند؟ جواب این است که ناقل‌های عصبی گوناگون، هورمون‌های جنسی و هورمون‌های دیگر قادر اند کارهای تحریکی یا مهاری بر جواب جنسی داشته باشند.

 

میان مواد ناقل عصبی در مغز، دوپامین و نوراپی‌نفرین اثر تحریکی و سروتونین اثر مهاری بر جواب جنسی دارد. تعادل میان این سیستم‌ها برای جواب جنسی طبیعی مهم است. فلیبانسرین با تغییراتی که در فعالیت سروتونین و دوپامین در جاهای معین مغز ایجاد می‌کند، احتمال تعادل میان این سیستم‌های ناقل عصبی موثر در تنظیم جواب جنسی را افزایش می‌بخشد.

برای شما هم جالب است؟ :  ابتلای سالانه 10 هزار ایرانی به بیماری «مریم میرزاخانی»

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات