کد خبر : 36686
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
10 views بازدید

ویژگیهای تکنیکی بمب‌افکن آمریکا در دست رصد خورشیدگرفتگی

برای علاقه مندان به اخبار علمی خبری داریم مبنی بر اینکه ویژگیهای تکنیکی بمب‌افکن آمریکا در دست رصد خورشیدگرفتگی. برای مطالعه این خبر با ما همراه باشید. خبرآنلاین: در ۳۰ مرداد یا ۲۱ آگوست، ساکنین آمریکا بیننده پدیده‌ خورشیدگرفتگی کامل خواهند بود. در ۹۹ سال قبلی سابقه نداشته که یک خورشیدگرفتگی کامل از تمامی قاره آمریکا عبور کند و بدین جهت، محققان و مردم، این […]

برای علاقه مندان به اخبار علمی خبری داریم مبنی بر اینکه ویژگیهای تکنیکی بمب‌افکن آمریکا در دست رصد خورشیدگرفتگی. برای مطالعه این خبر با ما همراه باشید.

خبرآنلاین: در ۳۰ مرداد یا ۲۱ آگوست، ساکنین آمریکا بیننده پدیده‌ خورشیدگرفتگی کامل خواهند بود. در ۹۹ سال قبلی سابقه نداشته که یک خورشیدگرفتگی کامل از تمامی قاره آمریکا عبور کند و بدین جهت، محققان و مردم، این پدیده را «گرفتگی بزرگ آمریکایی» اسم‌گذاری کرده‌اند و برای رصد آن هیجان زده هستند.

 

 

این خورشیدگرفتگی کامل به علاوه از طرف دیگر فرصتی خوب برای مشاهده اتمسفر خورشید را در دست محققان قرار خواهد داد.  به همین خاطر ناسا دو بمب‌افکن WB-57 را در اختيار محققان موسسه پژوهشي ثاوت‌وست برای رصد این خورشیدگرفتگی قرار داده است. دماغه اين دو بمب‌افكن كه در دهه ۱۹۵۰ ساخته شده‌اند  به دوربين‌هاي  مادون قرمز با كيفيت بالا تجهیز شده‌اند که در نظارت بر پرتاب راكت‌ها و انجام ماموريت‌هاي امنيتي براي وزارت دفاع مورد بهره برداری قرار مي‌گيرند.

 

 مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که برای رصد خورشیدگرفتگی به پرواز در می‌آیند

مارتین بی-۵۷ کانبرا (Martin B-57 Canberra) یک هواپیما تولیدِ کارخانهٔ گلن ال. مارتین  آمریکاست.  بي-۵۷ كانبرا با دو موتور جت با اسم بمب افكن و هواپیمای شناسايي سبك شهرت دارد  و از سال ۱۹۵۳ به خدمت نيروي هوايي آمریکا در آمد. اين هواپيما طولي برابر ۲۰ متر،دهانه بال ۱۹٫۵ متر و ارتفاعي ۴٫۵ متري دارد،وزن خالي آن ۱۲۳۰۰ كيلوگرم،وزن بارگيري شده ۱۸۳۰۰ كيلوگرم و بيشترين وزن برخواستش ۲۴۳۰۰ كيلوگرم است.

 

 مشخصات فنی بمب‌افکن‌های آمریکا که برای رصد خورشیدگرفتگی به پرواز در می‌آیند

نيرو محركه اين هواپيما دو موتور توربوجت “جي-۶۵” تولید رايت هستند كه هر يك كششي برابر با ۳۲٫۱ كيلونيوتن ايجاد مي كنند.
بيشترين سرعت اين هواپيما ۹۶۰ كيلومتر بر ساعت و سرعت گشت زني آن ۷۶۵ كيلومتر بر ساعت  است.

برای شما هم جالب است؟ :  موبایل هوشمند، شما را کُند ذهن می‌کنند

اين اولين‌باري است كه اين جنگنده‌ها برنامه ریزی شده است از خورشيد يا يك جرم كيهاني تصويربرداري كنند. برای ناظران زمینی این خورشیدگرفتگی که در ایران قابل دیدن نیست ۲ دقیقه لحظه می برد با اینحال این لحظه برای مسافران بمب‌افکن‌ها بیشتر از ۷ دقیقه خواهد بود. در حين خورشيد‌گرفتگي برنامه ریزی شده است اين دو جت سايه ماه را تعقيب كرده و براي هفت تا هشت دقيقه به عكسبرداري از گرفتگي خورشيد بپردازند.

اين تصاوير مي‌توانند به حل معماهايي پیرامون اتمسفر خورشيد و كشف دليل داغتر بودن آن درمقایسه با سطح ستاره كمك كنند. اين لحظه كوتاه خورشيد‌گرفتگي همچنين فرصتي خوب را براي فيلمبرداري با وضوح بالا از سطح سياره عطارد ايجاد خواهد كرد، زيرا اين سياره معمولا تحت تابش شديد نور خورشيد غيرقابل مشاهده است. محققان همچنين از اين فرصت براي يافتن ولكانوئيد‌ها،‌سيارك‌هاي كوچكي كه گفته مي‌شود به دور خورشيد در حركتند، استفاده خواهند كرد.

منبع

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات