کد خبر : 23209
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ - ۲:۴۶
21 views بازدید

چاقی مفرط بر اثر مصرف میوه ها

در باب مسئله سلامتی و رژیم غذایی نوشته ” چاقی مفرط بر اثر مصرف میوه ها “میتواند برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر جالب باشد. چاقی مفرط بر اثر مصرف میوه ها   گاهی فک میکینیم اگر تنها میوه بخوریم لاغر میشیم با اینحال نه ….یکی از انواع رژیم ها، استفاده دائمی و بسیار از میوه ها، با اسم جانشین دیگر گروه های موجود […]

در باب مسئله سلامتی و رژیم غذایی نوشته ” چاقی مفرط بر اثر مصرف میوه ها “میتواند برای شما خوانندگان عزیز ایران پی پر جالب باشد.

چاقی مفرط بر اثر مصرف میوه ها

 

گاهی فک میکینیم اگر تنها میوه بخوریم لاغر میشیم با اینحال نه ….یکی از انواع رژیم ها، استفاده دائمی و بسیار از میوه ها، با اسم جانشین دیگر گروه های موجود در هرم غذایی می باشد. سوالی که پیش می آید این است که آیا مصرف مداوم و بی رویه میوه ها و آب میوه های طبیعی میتواند منجر به کاهش وزن دلخواه و بدون عارضه در مردم شود؟

 

میوه‌ها مواد غذائی مغذی هستند که سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبرها و حاوی چربی کم و کالری پائین می‌باشند، با اینحال بدن ما تنها قادر به جذب مونوساکاریدها (گلوکز، گالاکتوز و یا فرکتوز) یعنی تنها واحدهای تشکیل‌ دهنده قندها و نشاسته‌ها می باشد، قند میوه ها از یک مولکول ساکارز ( دو مولکول گلوکز و فروکتوز ) تشکیل شده است،

 

با این وجود میزان گلوکز و فروکتوز موجود در میوه‌ها متغیر است. قندهای مازاد در بدن مبدل به چربی می شوند، بطوریکه این مسئله به یک نگرانی عمده مبدل شده است. برای نمونه شما نمی‌توانید صرفا جهت سلامتی روزی ۴ یا ۵ واحد میوه مانند پرتقال دریافت کنید و بدون توجه به دیگر فاکتورها انتظار کاهش وزن مورد نظر را داشته باشید.

 

بدن ما به سه طریق از گلوکز سود میبرد:

۱٫با اسم منبع انرژی بدن

۲٫ذخیره بصورت گلیکوژن در عضلات و کبد

۳٫ گلوکز مازاد به وسیله کبد به چربی مبدل شده و به‌صورت چربی در فضاهای مختلف بدن ذخیره می‌شود، با این وجود اگر نیاز باشد همین چربی ها از نو به نوعی سوخت، مورد مصرف قرار خواهند گرفت، (با این وجود چربی نمی‌تواند از نو به گلوکز مبدل شود.)

برای شما هم جالب است؟ :  با این رژیم لاغری یک هفته ای لاغر شوید

 

از آن‌جایی که کبد مسئولیت ذخیره و تأمین انرژی برای کل بدن را دارد، زمانی‌که ذخایر کبد تکمیل شد، یک آنزیم محدودساز در متابولیسم گلوکز، به بدن سیگنال می‌فرستد که تمام ذخایر تکمیل شده است، آن موقع است که بدن سراغ شیوه سوم بهره برداری از گلوکز فراوانی می‌رود و شروع به مبدل آن به چربی می‌نماید و آن را به‌ صورت بافت‌های چربی در تمامی بدن ذخیره می‌نماید.

 

زمانی‌که فروکتوز (قند میوه) وارد کبد می‌شود و ذخایر گلیکوژن هم از قبل تکمیل باشد، بدن مجبور است آن را به داخل جریان خون ارسال کند تا به‌ صورت بافت‌های چربی ذخیره نماید، در حقیقت گلوکز به پانکراس اثر کرده و دلیل تحریک تولید انسولین می‌‌شود و می تواند به روش گلیکوژن کبد و عضلات ذخیره شود، در شرایطی که فروکتوز موجود در کبد معمولا به تری گلیسرید مبدل شده و با این وجود به شکل چربی ذخیره می‌‌شود و بدین جهت، دلیل گسترش سطح انسولین نمی‌شود.

 

از آنجایی که فروکتوز از نمونه قندهایی است که حاوی اثرات مخرب بر وزن بدن، چربی های خون، قندخون، فشارخون، اسید اوریک و مهم های بیماری کبد چرب غیر الکلی می باشد، از این جهت، این چربی ساخته شده می تواند در وقوع بسیاری از بیماری های مخاطره انگیز اثر داشته باشد، در چنین موقعیتی که رابطه میان مصرف فروکتوز و وقوع بیماری قلبی را تایید نمی کنند،

 

با اینحال سطح بالاتری از بررسی ها نشان می دهد که مصرف قند فروکتوز در هر دو فرم جامد یا مایع، وقتی بر بیماری قلبی اثرات مضر دارند، که با رژیم غذایی با کالری فراوانی همراه باشد.اگرمقدار یکسانی فروکتوز با دیگر منابع کربوهیدراتی جانشین شود،کالری فراوانی زیادی به فرد می رساند، به علاوه از طرف دیگر میوه‌ها تنها دلیل از نو پُر شدن ذخایر گلیکوژنی کبد و وقوع بیماری هایی چون چاقی، بیماری های قلبی و… می‌شوند.

برای شما هم جالب است؟ :  اینطوری، هفته ای نیم کیلو وزن کم کنید!

 

چاقی مصرف بسیار خوراكی‌ها و میوه‌های خیلی شیرین كه قند ساده دارند، قندخون را خیلی سریع بالا می‌برد و به دلیل آنکه قند زیاد در خون، سم شمرده می‌شود، بدن عكس‌العمل‌ نشان می‌دهد و مقدار فراوانی انسولین ترشح می‌كند. گسترش انسولین هم دلیل خواهد شد در مدت كوتاهی قندخون نزول كند و میزان گرسنگی در لحظه واضح،بیشتر شود. این روند، گسترش كلی دریافت خوراك را در پی دارد، از این جهت بصورت غیرمستقیم هم، دلیل گسترش وزن و چاقی می‌شود.

 

خوب است برای سود مندی از خواص و عنصر های میوه ها، آن ها را به میزان ضروری و ضروری در برنامه غذایی خود قرار دهید و جانشین دیگر کربوهیدرات ها نکنید، از آنجاییکه ارزش مصرف میوه‌ها در کاهش وزن زمانی واضح می شود، که بدن با یک برنامه متعادل مواجه باشد و دیگر فاکتورها از نمونه ورزش، کنترل استرس و… رعایت شده باشد. از این جهت، خوب است که بیشتر از کربوهیدرات‌های پیچیده، به منظور از نو پُر کردن ذخایر گلیکوژن عضلانی استفاده کنید.

 

خوانده عزیز ایران پی پر اگر دوست دارید میتوانید خبر چاقی مفرط بر اثر مصرف میوه ها را برای دوستان خود ارسال کنید. برای این منظور ابزارهایی در پایین آورده شده است.

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات