کد خبر : 19340
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۷
8 views بازدید

کتیبه دو هزار ساله، اسیر صندوق آهنی!

با استناد به تازه ترین گزارش های خبرگزاریها کتیبه دو هزار ساله، اسیر صندوق آهنی!. اگر علاقه مند باشید میتوانید این خبر را پیشتر مطالعه کنید. ایسنا: چیزی شبیه به به یک صندوقچه اسرار است، صندوقی فلزی و مستطیل شکل که از حدود هشت سال پیش دور تا دور کتیبه‌ی آشوری «بانی‌پال» ایلامی را پوشانده تا ایشان را از هر آسیب و گزند طبیعی و […]

با استناد به تازه ترین گزارش های خبرگزاریها کتیبه دو هزار ساله، اسیر صندوق آهنی!. اگر علاقه مند باشید میتوانید این خبر را پیشتر مطالعه کنید.

ایسنا: چیزی شبیه به به یک صندوقچه اسرار است، صندوقی فلزی و مستطیل شکل که از حدود هشت سال پیش دور تا دور کتیبه‌ی آشوری «بانی‌پال» ایلامی را پوشانده تا ایشان را از هر آسیب و گزند طبیعی و انسانی در امان نگه دارد.

کنار رودخانه گُل‌گُل و در ۳۰ کیلومتری استان ایلام، کتیبه‌ای بیش از دو هزار ساله را درون یک قفسه قرار داده‌اند. سنگ نگاره‌ای از دوران آشوری در منطقه گُل‌گُل در روستای ملک‌شاهی ایلام با نوشته‌هایی به خط میخی آشوری و نقش یک پادشاه، فرمانروا یا سرباز که از فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان به وسیله‌ی آشوری‌ها خبر می‌دهد.

سیاوش آریا، اکتیو میراث فرهنگی که حدود هشت سال پیش نیز این کتیبه را از نزدیک دیده بود و بعد از این مدت لحظه، یک هفته پیش باز هم از این اثر ارزشمند دیدن کرده است، با صحنه‌ی متفاوتی از حفاظت درمقایسه با این کتیبه‌ی ارزشمند مواجه می‌شود.

دبیر انجمن مهرگان، با بیان این‌که غیر از کتیبه‌هایی که در موزه‌ها قرار گرفته‌اند، سه سنگ‌نگاره آشوری که هنوز در مکان خود هستند، بیشتر در ایران نیست که دو کتیبه در استان ایلام و دیگری در شهرستان کامیاران استان کردستان قرار دارند، واکنش خود درمقایسه با آن‌چه دیده را با این پرسش، بیان می‌کند: اگر این رفتار در راستای حفاظت از این کتیبه انجام شده است، از این جهت باید سنگ نگاره‌های ساسانی و هخامنشی فراوان کشور که بیشتر در کوه‌های استان فارس به روش پراکنده و دور افتاده هستند، نیز به همین شیوه از گزند آسیب‌ها دور شوند؟

برای شما هم جالب است؟ :  قاتل اهلی؛ پاییز در گروه آزادی اکران می‌شود

ایشان اعتقاد دارد: این شیوه پوشاندن کتیبه‌ی تاریخی قاچاقچیان را برای ایجاد آسیب بیشتر به این اثر ترغیب می‌کند.

وی به علاوه از طرف دیگر با بیان این‌که معلومات موجود در صفحه‌های مجازی پیرامون ی این کتیبه با اشکالاتی روبه‌روست، شرح می‌کند: «این سنگ نگاره از دوران آشوری در منطقه گُل گُل ملک‌شاهی قرار دارد و شامل نوشته‌هایی به خط میخی آشوری و نقش یک پادشاه، فرمانروا یا سرباز است که کلاه خودی دارد و نقش ماه و ستاره همراه با ایشان قابل مشاهده است. این سنگ نوشته در داخل تنگه صخره‌ای قرار دارد و در سال ۶۴۵ قبل از میلاد بعد از آنکه آشوربانی پال بر ایلام پیروز می‌شود، آن کنده‌کاری شده است. مکان قرار گیری این سنگ نوشته بر سر راه باستانی ایلام به آشور قرار دارد، آن در سال ۱۹۷۲ به وسیله لویی واندنبرگ بلژیکی کشف شده است. و لویی لوین روی آن مقاله‌ای نوشته است.»

آریا ادامه می‌دهد: «ارتفاع سنگ نگاره از سطح زمین ۲۷۰ سانتی متر است. متن کتیبه از فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان به وسیله آشوری ها حکایت می‌کند. این سنگ نگاره به شماره ۱۴۱۸ درششم دی ماه ۱۳۵۵ به ثبت ملی رسیده است.»

برای دیدن قدیمی‌ترین کتیبه آشوری هماهنگ کنید

با اینحال رویا ارجمندی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام در این عرصه به ایسنا بیان می کند: این شیوه حفاظت بهترین راهی است که هم اینک می‌توانستیم در طرف دیگر آسیب‌هایی که محتمل است به نقش برجسته آشور بانی‌پال وارد شود، داشته باشیم، تا آن را از گزند آسیب‌های انسانی و طبیعی نگهداری کرده باشیم.

برای شما هم جالب است؟ :  کنایه تند کارگردان فیلم توقیفی به مدیران سینما

وی با بیان اینکه موقعیت قرار گرفتن این نقش برجسته در یک نقطه نامناسب برای حضور دائمی نیروهای یگان حفاظت و مکانی پرتردد برای مردم بیکار است که هر لحظه احتمال وارد کردن آسیب به این اثر ارزشمند را دارند، ادامه می‌دهد: کسی که می‌خواهد از این اثر بازدید کند باید قبل از وارد شدن به این منطقه با اداره کل میراث فرهنگی استان یا اداره شهرستان هماهنگ کنند. اگر اینطور نباشد امکان دیدن نقش برجسته را ندارد.

ایشان با بیان اینکه از حدود هشت سال قبلی این نقش برجسته در چنین شرایطی محفاظت می‌شود، ادامه می‌دهد: به توجه به قرار دادن چنین قفسه‌ای در طرف دیگر آن امکان دیدن نقش‌برجسته می باشد، با اینحال اگر کسی علاقه دارد آن را بدون هیچ حفاظی ببیند باید به اداره میراث فرهنگی استان یا شهرستان مطرح کند تا در لحظه واضح بتوان درِ آن را باز کرد.

کتیبه دو هزار ساله، اسیر صندوق آهنی!

ارجمندی با تاکید بر این‌که برای ایجاد این محافظ مشورت‌ها و بازدیدهایی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است، ادامه می‌دهد: در شرایط حال حاضر برای جلوگیری از آسیب‌های طبیعی یک سقف محافظ آهنی بالای کتیبه نصب شده و دور کتیبه نیز یک قفسه توری قرار گرفته است که در چنین موقعیتی می‌توان آن را دید.

براساس توضیحی که اداره کل میراث فرهنگی استان ایلام پیرامون‌ی این کتیبه‌ی ارزشمند روی تابلوی قرار گرفته در نزدیکی این بنا قرار داده، نوشته شده است؛ «سنگ‌نوشته گل گل ملکشاهی یکی از کارهای ارزشمند دوران قبل از تاریخ استان ایلام است و سندی مشهور از قلمرو ایلامیان در این منطقه می‌باشد. این منطقه بعدها با حمله آشوربانی پال پادشاه وقت دولت آشور به غارت و نابودی کشیده شد و متن این سنگ نوشته مبین حمله آشوریان دارد و به خط میخی آشوری بر روی این صخره که در مسیر جاده ارتباطی آن دوره قرار داشته است به دستور پادشاه وقت برای عبرت آیندگان حکاکی شده است. عبارت نوشته شده در این سنگ نوشته بر روی نقش پادشاه آشور حک گردیده است. این اثر گرانبها در کارهای ملی کشور به ثبت رسیده است.»

برای شما هم جالب است؟ :  خواننده با سابقه، مهمان امشب «دورهمی»

تصویر از سیاوش آریا

کتیبه دو هزار ساله، اسیر صندوق آهنی!
کتیبه دو هزار ساله، اسیر صندوق آهنی!

منبع خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات