کد خبر : 18489
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵
11 views بازدید

کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی

مقاله ای که مشاهده خواهید کرد با اسم کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی مورد بهره برداری علاقه مندان به موضوعات پزشکی ایران پی پر قرار خواهد گرفت. با اینحال لامینت چیست؟ برای چه مردم و چه دندان‌هایی خوب است؟ آیا آسیبی به دندان‌ها می‌رساند؟ یا امکان دارد این درمان طول عمر طولانی‌ای نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟ جواب این سوالات […]

مقاله ای که مشاهده خواهید کرد با اسم کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی مورد بهره برداری علاقه مندان به موضوعات پزشکی ایران پی پر قرار خواهد گرفت.

با اینحال لامینت چیست؟ برای چه مردم و چه دندان‌هایی خوب است؟ آیا آسیبی به دندان‌ها می‌رساند؟ یا امکان دارد این درمان طول عمر طولانی‌ای نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟ جواب این سوالات را از زبان دکتر ازاده ابراهیمی، کارشناس دندان‌پزشکی ترمیمی بخوانید:

– ممکن است بد نباشد پیش از هرچیز یک تعریف ساده با اینحال عملی در باب لامینت (ونیر) داشته باشید.

– لامینت یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا از نوع کامپوزیت هستند و به طرز مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از نوع سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به دلیل تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی محشر ونیر‌ها اولین برنامه درمان در دندان‌های قدامی شمرده می‌شوند.

کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی

– اختلاف اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری درمقایسه با کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.

لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها درمقایسه با لامینت‌های سرامیکی، هزینه ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

– انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه افرادی قادر اند از درمان لامینت بهره ببرند و چه افرادی نمی‌توانند؟

لامینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربری دارد. اهمیت بینهایت زیادی دارد که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می‌نای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت شمرده می‌شود. در لحظه دندان قروچه بیمار نیروی بسیار فراوانی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که در طول لحظه منجر به شکستن لامینت می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

– آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟

– تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به برنامه و شکل ابتدایی دندان‌ها و موقعیت اکلوژن بیمار دارد. در عده ای از موارد انجام هیچ مدلی تراشی ضروری نیست با اینحال در عده ای از موارد تراش دندان ضروری است. با این وجود اگر بخواهیم جمع بندی کنیم تراش بوجود آمده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.

برای شما هم جالب است؟ :  پیکرتراشی و لیپوماتیک، از افسانه تا حقیقت

آیا انجام لامینت عوارض جانبی هم دارد و امکان دارد به دندان‌ها آسیب وارد شود؟

عوارض ممکن لامینت عبارتند از:

۱- حساسیت تاخیری بعد از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما بعد از درمان می باشد که با این وجود بعد از گذشت مدت لحظه کوتاهی این سخت برطرف می‌شود.

۲- شکستگی لامینت: اگر اصول ابتدایی انتخاب بیمار برای درمان لامینت به خوبی مورد نظر قرار گرفته است و بیمار هیچ مدلی کنترااندیکاسیونی در باب درمان لامینت نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد با اینحال از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لامینت بیمار نقش بنیادی ایفا می‌کند. بیمار می بایست از عده ای عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و… خودداری کند تا طول عمر درمان گسترش یابد. با اینحال در صورتی‌که لامینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است.

۳- تغییر رنگ لبه‌ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ای در لامینت در طول لحظه بطور کلی بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لامینت بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

– مردم بعد از لامینت کردن دندان‌ها چه ملاحظات مخصوصی باید انجام دهند؟

در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، با اینحال در باب درمان لامینت غیر از رعایت اصول بهداشتی بهره برداری از دستگا‌ههای پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. به علاوه از طرف دیگر عده ای از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لامینت تاثیر منفی دارد. از اینرو قبل از بهره برداری از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به رفتار آید.

یله‌ای از نوع تیتانیوم که به شکل ریشه دندان فرم داده شده، برنامه ریزی شده است نقش ریشه دندانی را بازی کند که از دست داده‌اید. دندانی به اسم ایمپلنت که برنامه ریزی شده است در لثه شما جاگذاری شود و با مراقبت شما، تا انتهای عمر جای خالی دندان از دست رفته‌تان را بازی کند.

این پایه تیتانیومی شامل دو جزء بدنه ایمپلنت و پایه پروتز است. بدنه ایمپلنت طی جراحی در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و پایه پروتزی بعد از طی دوران ترمیم روی آن سوار می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

چه افرادی قادر اند دندان بکارند؟

افرادی که یک یا چند دندان یا تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند و به عبارتی بطور کلی بی‌دندان هستند، قادر اند از مزایای کاشت دندان سود ببرند. نکته مهم اینکه ایمپلنت دندانی می‌تواند با اسم یک تکیه‌گاه برای دندان‌های از دست رفته رفتار کند. پس الزامی به تراش دندان‌های مجاور (شیوه سنتی بریج) نیست و در باب مردم بطور کلی بی‌دندان باعث گسترش گیر و ثبات دندان مصنوعی و راحتی در جویدن و صحبت کردن فرد می‌شود. بیاد داشته باشید که فرد خوب این کار کسی است که سلامت دهانی و سلامت عمومی مطلوبی داشته باشد. با این شرایط، وجود بافت‌های لثه‌ای سالم و عاری از عفونت، کمیت و کیفیت استخوان پذیرفتنی و بهداشت دهانی خوب برای موفقیت و ماندگاری ایمپلنت ضروری است. در صورت رعایت اصول استاندارد برای جایگذاری ایمپلنت و رعایت درمان‌های نگهدارنده، مدت لحظه ماندگاری ایمپلنت محدودیتی ندارد.

برای شما هم جالب است؟ :  کلینیک زیبایی یکتا

چه افرادی نمی‌توانند دندان بکارند؟

مردم در حال افزایش، افرادی که سابقه سکته قلبی در شش ماه قبلی را دارند یا افرادی که عفونت حاد کنترل نشده دارند، به علاوه از طرف دیگر معتادان به الکل و مخدر‌ها از انجام ایمپلنت بر حذر می‌شوند. با این وجود بیماری متابولیک استخوان، نقص سیستم ایمنی و اختلالات روانی شدید نیز برای انجام کاشت دندان محدودیت بوجود می‌آورد.

کاشت دندان؛ یک جراحی پرهزینه

هزینه ایمپلنت‌های دندانی بستگی به نوع ایمپلنت یعنی جنس و خصوصیات آن، کمپانی واردکننده و کشور تولید کننده‌اش دارد. به علاوه از طرف دیگر در صورت نیاز به درمان‌های فراوانی مانند رابطه استخوان یا جراحی سینوس و نیز درجه تخصص پزشک رفتار کننده، هزینه کاشت دندان تا اندازه‌ای گسترش پیدا خواهد کرد. در کمال تاسف بیمه درمانی هزینه‌ای برای کاشت دندان پرداخت نمی‌کند با این وجود چند سالی است که برخی از بانک‌ها و اداره‌ها بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کنند.

ایمپلنت‌های دندانی، مراقبت ویژه می‌خواهد

نباید فراموش کرد که درمان‌های نگهدارنده که شامل شیوه‌های بهداشتی خوب و ویزیت‌های دوره‌ای منظم تحت نظر دندانپزشک کارشناس می‌شود برای تحقیق و مطالعه سلامت بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت ضروری است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی

ایمپلنت، از جنسی سازگار با بدن

ایمپلنت از ماده‌ای به اسم تیتانیوم ساخته شده که ماده‌ای بسیار سازگار با بدن است. میزان موفقیت ایمپلنت بیشتر از ۹۵ درصد و احتمال پس زدن آن بسیار نادر است. در حقیقت ایمپلنت دارای اختلاف از رابطه عضو های بدن مانند کلیه، ریه و… است که احتمال پس زدن آن از جانب سیستم ایمنی می باشد و تنها در موارد معدودی امکان دارد مشکلاتی مانند عفونت، فشار بسیار و بررسی استخوان باعث شکست درمان و خارج شدن ایمپلنت شود.

برای شما هم جالب است؟ :  هايفو HIFU - ليفت صورت بدون جراحى

جراحی ایمپلنت، محدودتان نمی‌کند

روز رفتار جراحی ایمپلنت، استراحت و دوردستی از فعالیت‌های سنگین ضروری است، با اینحال مرخصی روز بعد از رفتار بستگی به تعداد ایمپلنت، وسعت جراحی یا احتمال وجود رابطه سینوس یا رابطه استخوان دارد، جراحی ایمپلنت در بیشتر موارد، برای تداوم فعالیت شخص محدودکننده نیست.

اگر ایمپلنت انجام نشود

خالی بودن جای دندان باعث حرکت دندان‌های مجاور و مقابل به سوی ناحیه بی‌دندانی می‌شود که باعث به هم خوردن ردیف دندان‌ها، ایجاد گیر غذایی، بروز بیماری لثه و اختلال در جویدن و زیبایی می‌شود.

اردتودنسی چیست؟ ارتودنسی ثابت و متحرک یک نگاه درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است (مال اکلوژن) و دندان‌ها به روش صحیح قرار نگرفته اند و بدین جهت بیمار با سخت در لحظه جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. شیوه درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف افزایش فک و صورت ( ارتوپدی فک و صورت ) و افزایش ظاهر دندان ها نیز می باشد.

کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی

ضرورت انجام ارتودنسی

تنها دندانپزشک یا کارشناس ارتودنسی می‌تواند تعیین کند که آیا انجام دادن ارتودنسی دندان برای بیمار ضروری می باشد یا وی الزامی به انجام آن ندارد. دندانپزشک بر مبنای ابزار تشخیصی از نمونه شرح حال کامل پزشکی و پرونده دندانپزشکی بیمار، معاینه بالینی ، قالب گرفتن از دندان‌ها و تصویر‌های رادیوگرافی‌ نظر قطعی خود را در عرصه مفید بودن ارتودنسی دندان می دهد و برنامه درمانی خوب با شرایط بیمار را برنامه ریزی می‌کند.

لحظه انجام ارتودنسی

بهترین لحظه انجام ارتودنسی دندان در کودکی است، با اینحال این شیوه درمانی برای بزرگسالان نیز مفید است، بطوریکه تعداد مردم بزرگسالی که این درمان را انجام می‌دهند رو به گسترش است. برای انجام ارتودنسی کودکان ، باید صبر کرد تا تعداد دندان های خوب برای این نوع درمان افزایش کنند. 

کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ندا، سمانه و نعیمه حسینی

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیآدرس: قیطریه، چیذر، میدان ندا، جنب بانک پاسارگاد، پلاک ۴۳، طبقه اول، واحد ۱

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات