کد خبر : 42602
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱
10 views بازدید

کنسول یا PC؛ کدام برای بازی خوب است؟

توصیه میکنیم در صورت وجود علاقه مندی به مقالات علوم دیجیتال مقاله کنسول یا PC؛ کدام برای بازی خوب است؟ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. روزنامه هفت صبح – علی هادی زاده: بازی را خود سونی شروع کرد. منظورمان وقتی است که سرپرست بخش سرگرمی های کمپانی سونی در گفتگو […]

توصیه میکنیم در صورت وجود علاقه مندی به مقالات علوم دیجیتال مقاله کنسول یا PC؛ کدام برای بازی خوب است؟ را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

روزنامه هفت صبح – علی هادی زاده: بازی را خود سونی شروع کرد. منظورمان وقتی است که سرپرست بخش سرگرمی های کمپانی سونی در گفتگو با گاردین مدعی شد معرفی پلی استیشن ۴ پرو به مارکت، عاملی برای جلوگیری از مهاجرت گیمرها به پلتفرم رایانه های شخصی خواهد بود. ایشان بیان میکرد که تصمیم به معرفی راهکاری تازه برای حفظ مصرف کنندگان در اکوسیستم سونی گرفته اند و غیر از این، هدف این بود تا بهترین کارایی را از نقطه نظر گرافیکی در مقابل مصرف کنندگان قرار دهند. دلیل این حرف ها سخت افزار افزایش یافته در طرف دیگر کنسول قبلی این تولیدکننده و توانایی پخش بازی های ویدئویی با رزولوشن ۴K بود.

 

در بحث بین علاقه مندان کنسول و رایانه های شخصی مشخصا PC بازها برنده اند از آنجاییکه کامپیوترها از آنجایی که در معرض طیف وسیع تری از مصرف کنندگان قرار دارند بر کنسول های بازی اولویت دارند. غیر از این، به روزرسانی رایانه های شخصی نسبتا ساده تر و ارزان تر از ارتقای کنسول های بازی است. تازه بی خیال قدرت بدون فاصله این سیستم ها می شویم. با این وجود ولی باید گفت تصمیم گرفتیم این دفعه بازی را به زمین حریف ببریم تا حرف خود را به شکلی دیگر ثابت کنیم. تصمیم گرفتیم یکدفعه با استناد به هزینه و یکدفعه با استناد به مشخصات PS4 پرو، دو رایانه دارای اختلاف بسازیم و عملکرد آن را با پلی استیشن سونی مقایسه کنیم. اتفاقی که اگر نتیجه آن به نفع رایانه باشد، به تمام بحث های این دو رقیب خاتمه خواهد داد!

روایت اول

ساختن رایانه ای هم هزینه PS4 PRO وقتی دست و پای شما بسته است!

زور است بگوییم از همان اول می دانستیم چه اتفاقی می افتد. رایانه ای که با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بودجه جمع شود با وجود این می تواند توانمند باشد با این وجود در عرصه اصلی رقابت که بازی است نمی توان روی آن حساب فراوانی باز کرد. ولی باید گفت سر وقت جمع کردن سیستمی با هزینه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رفتیم تا ببینیم قادر ایم از جهت هزینه ای و قدرتی به پای پلی استیشن برسیم یا نه با این وجود یک نکته ویژه را مد نظر گرفتیم. اینکه سیستم تنها شبیه به پلی استیشن نبوده و واقعا کاربردی باشد. بتوان واقعا قطعات آن را کنار هم قرار داد و راضی بود نه این که تنها از روی هزینه فرض کرد این قطعات کنار هم کار می کنند و یا در مارکت موجود هستند. (امری که بسیار دست و پای ما را بست!)

اول سر وقت پردازشگر می رویم. پردازشگر ای که بتواند در طرف دیگر نمونه تک پردازشگر AMD جگوار هشت هسته ای PS4 قد علم کند و با این وجود هزینه مناسبی داشته باشد نمونه Core i37100 اینتل است، این نمونه در مارکت به هزینه معقولی رسیده است با این وجود بازهم چه برای بازی و چه از جهت هزینه ای می توان آیتم‌های دیگری هم پیدا کرد. انتخاب پردازشگر نسبتا سریع تر ۷۶۵۰K-A8 به جای ۷۶۰۰-A8 غیر از گسترش راندمان پردازشی، در گسترش نرخ فریم بازی های اجرا شده بر روی هسته گرافیکی مجتمع این APU هم موثر است و تا سقف ۶۰ درصد راندمان بهتری در بازی ها درمقایسه با پردازشگر های هم رده اینتلی مانند ۶۳۲۰/۶۳۰۰-Core i3 معرفی خواهد نمود. با این وجود اختلاف هزینه با نمونه قبلی هم ناچیز است و حدود ۳۰۰ هزار تومان تمام می شود.

برای شما هم جالب است؟ :  بهترین لپ‌تاپ‌های هیبریدی سال 2017

 

کنسول یا PC؛ کدام برای بازی بهتر است؟

حافظه اصلی پلی استیشن ۴ پرو هشت GB است. به همین خاطر حافظه سیستم را هم به هشت GB یعنی دو ماژول چهار GB گسترش دادیم، با اینحال به دلیل کاهش هزینه عده ای نمونه های حافظه توانستیم نمونه منتخب را به فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز پیشرفت دهیم. با گزینش ماژول های حافظه Crucial Ballistix 4GB با فرکانس بالاتر قادر ایم هم راندمان پردازشی و هم راندمان گرافیکی APU را به سطح بالاتری پیشرفت دهیم. گسترش ظرفیت هم به جز کارکرد روان تر، دلیل گسترش نسبی فریم دهی کارت گرافیکی یکپارچه APU نیز خواهد شد. چرا که رم سیستم در حالت دو کاناله کار خواهد نمود و پهنای باند بالاتری خواهد داشت. هر یک از این رم ها حدود ۱۴۰ هزار تومان هزینه دارند و در کل ۲۸۰ هزار تومان پای ما تمام می شود.

هزینه مادربردی که بتواند از یک سیستم گرافیکی خوب خدمات رسانی کند بیش از ۶۰۰ و ۷۰۰ هزار تومان تمام می شود با این وجود بسیار محشر اگر این انتخاب را بکنیم، در همین نقطه بازی را به علاقه مندان پلی استیشن می بازیم. به خاطر همین در مارکت در جستجوی گزینه پذیرفتنی تری می گردیم و باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که نمونه Asus A88X-Plus را پیدا می کنیم. این نمونه حدود ۳۸۰ هزار تومان هزینه دارد و می تواند به خوبی از کارت گرافیکی و رم و دیگر قطعات خدمات رسانی کند. به علاوه از طرف دیگر می توان بعدا قطعات بهتری هم روی آن بست.

پلی استیشنی که ما در نظر گرفتیم یک ترابایت حافظه دارد. برای رقابت با این حافظه خیلی انتخاب فراوانی نداریم. بیشتر هاردهای یک ترابایتی موجود در مارکت حدود ۱۸۰ هزار تومان هزینه دارند. ما هم ریسک نکرده سر وقت یک برند مشهور می رویم. انتخاب ما در این رده نمونه Seagate Barracuda با سرعت ۷۲۰۰ دور و ظرفیت یک ترابایت است. این نمونه حدود ۱۸۰ هزار تومان هزینه دارد. یک DVDROM هم می خواهیم. برای این گزینه خیلی سخت نگرفته و با نمونه ASUS 24XSATA سر و ته مسئله را جمع می کنیم. این نمونه در مارکت هزینه ای حدود ۶۵ هزار تومان دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  13 اختراع گوگل که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم

برای تامین برق از نو باید خرج مان را بالا ببریم. اکنون بودجه مان به حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و هنوز کارت گرافیک را نیز تهیه نکرده ایم. برای تامین برق نمی توانیم خیلی خسیس بازی به خرج بدهیم و باید یک نمونه ۴۵۰ واتی بخریم. با استناد به این شرایط نمونه GP450A-UK کمپانی GREEN گزینه خوبی به نظر می رسد. با وجود این هزینه آن ۲۰۰ هزار تومان است. اگر بخواهیم یک کیس هم در نظر بگیریم باید حدود ۱۰۰ هزار تومان دیگر پیاده شویم.

بسیار محشر در همین جا به سقف هزینه ای خود رسیدیم! یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و بدون کارت گرافیک! باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که اکنون یک رایانه دارید که می تواند بازی های سبک و قدیمی را اجرا کند با این وجود آیا می تواند از جهت گرافیکی مقابل پلی استیشن بایستد؟ مسلما نه! دلیل اصلی این مسئله هم آن است که پلی استیشن کلیه قطعات خود را به روش عمده تهیه کرده و به علاوه از طرف دیگر همه آنها از همه لحاظ با یکدیگر هماهنگ هستند. به همین خاطر هزینه آن بسیار پایین تمام می شود. همزمان با اینکه برای رایانه باید تک تک قطعات را جدا خرید و از جهت دیگر مواظب هماهنگ بودن هر یک از آنها با یکدیگر هم باشیم؛ امری که دلیل می شود بسیاری از قطعات کم بهای از لیست ما خارج شوند.

با این وجود از جهت دیگر خیلی هم بازی را نباختیم. حقیقتش برای کارت گرافیک نمونه رده میانی و کم بهای KX 400 را مد نظر داشتیم. این نمونه و نمونه بالاتر خود یعنی RX 470 هزینه ای حدود ۴۰۰ هزار تومان دارند. یعنی تنها اگر می توانستیم این نمونه را به سیستم اضافه کنیم خیلی اتفاق بهتری می افتاد از آنجاییکه در سیستم ما از پردازشگر تولید AMD استفاده کرده ایم. با خرید یکی از کارت های گرافیکی تولید AMD و اکتیو کردن تکنولوژی CrossFire می توانستیم گرافیک مجتمع در این APU را با قدرت گرافیکی کارت جداگانه یکپارچه کرده و راندمان بالاتری بگیریم و بالاخره روی سونی را کم کنیم با این وجود حیف! ۴۰۰ هزار تومان کم آوردیم!

روایت دوم

ساختن رایانه ای هم قدرت PS4 PRO؛ وقتی زنجیرها باز می شود

در این قسمت کار تصمیم گرفتیم بی خیال سیستمی متناسب و اقتصادی شده و تنها با استناد به مشخصات PS4 PRO یک نمونه خوب جمع کنیم. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که در این قسمت کار زنجیر روایت قبلی را کنار قرار داده و تنها با نیت مقایسه خروجی دو سیستم یک رایانه سر هم کردیم.

به خاطر این که در سری قبل نتوانستیم کارت گرافیک را روی سیستم قرار دهیم این دفعه اول سر وقت آن رفتیم. با اسم پردازشگر گرافیکی، پلی استیشن PRO 4 از کارت گرافیک AMD که با استناد به معماری Polaris ساخته شده است سود گرفته است. با در نظرگیری این مسئله باید سر وقت کارت گرافیک Radeon RX 480 برویم که پردازشگر گرافیکی نمونه برتر AMD Polaris به حساب می آید و قدرتی برابر با ۵٫۸ ترافلاپس را به ارمغان می آورد. این کارت بالاتر از کارت پلی استیشن است با این وجود مسئله اینجاست که RX 480 درست مثل پلی استیشن پرو، از VRAM هشت GB GDDR5 سود می برد و وانگهی، این مقدار برای ۴۷۰ به چهار GB می رسد. پس تنها انتخاب ما همین نمونه می شود. پردازشگر اصلی را هم شبیه به پلی استیشن در نظر گرفتیم یعنی نمونه تک پردازشگر AMD جگوار هشت هسته ای.

برای شما هم جالب است؟ :  به چه نحو یک گوشی خوب اقتصادی بخریم؟

 

کنسول یا PC؛ کدام برای بازی بهتر است؟

برای حافظه رم هم با همان شیوه قبلی دو رم چهار GB روی سیستم قرار دادیم. بقیه موارد مانند هارد و درایو دیسک و غیره هم مانند روایت قبلی با هزینه های مناسبی تهیه کردیم. با بالا و پایین کردن هزینه ها بالاخره سیستم ما با هزینه ای حدود دو میلیون تومان جمع شد. یعنی ۵۰۰ هزار تومان بیشتر از هزینه پلی استیشن پرو با این وجود از جهت عملکردی بالاخره چیزی که فکر می کردیم اتفاق افتاد. در بسیاری از بازی ها به خاطر کارت گرافیک توانمند Radeon RX 480 میزان فریم بالاتری را بیننده بودیم و به علاوه از طرف دیگر برخی بازی هایی مانند Shadow of Mordor و یا Killing Floor 2 که ویژه پلی استیشن بهینه شده اند را با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کردیم. با این وجود نمی توان گفت که این مقایسه واقعا دقیق است.

هر بازی با استناد به قدرت سیستم اجرا کننده ارتقاء کارایی می شود و به همین خاطر عملکردهای متفاوتی را بیننده هستیم با این وجود به جرأت قادریم بگوییم یک رایانه برابر با قدرت پلی استیشن مخصوصا با استناد به قدرت گرافیکی می تواند عملکرد روان تری در دست شما بگذارد. تازه از این موارد بگذریم که شما می توانستید با پرداخت فرضا یک میلیون و بیشتر به قدرت پردازشی دست پیدا کنید که ممکن است پلی استیشن سال دیگر هم دست پیدا نکند.

با این وجود تا همین جا هم موفق شدیم رقابت را به خوبی و خوشی تمام کنیم. امسال بازی مساوی تمام شد با این وجود با استناد به ارزان تر شدن قطعات و قدرتمندتر شدن سخت افزارهای رایانه ای یقینا بتوان سال دیگر پلی استیشن ۴ پرو را شکست داد!

سایت خبری “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی و دیجیتال آن از نمونه مقاله کنسول یا PC؛ کدام برای بازی خوب است؟ مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات