کد خبر : 41559
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۶
8 views بازدید

کودک و نوجوان‌ های قهرمان در سینمای ایران

کودک و نوجوان‌ های قهرمان در سینمای ایران نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید. روزنامه هفت صبح: در سینمای ایران بعد از انقلاب فیلم های مهمی با محور قهرمان کودک و نوجوان ساخته شده. درست است که تعدادشان زیاد نیست با اینحال هر یک در دوره خودشان […]

کودک و نوجوان‌ های قهرمان در سینمای ایران نوشته ای ست که در خبرگزاری ها در باب سینما پخش شده است . امیدواریم در بیشتر مواقع با ایران پی پر همراه باشید.

روزنامه هفت صبح: در سینمای ایران بعد از انقلاب فیلم های مهمی با محور قهرمان کودک و نوجوان ساخته شده. درست است که تعدادشان زیاد نیست با اینحال هر یک در دوره خودشان به چشم آمدند و مورد استقبال قرار دریافت کردند.

 

کودکان یا نوجوانانی که به توجه به سن و سال پایینی که دارند، به خاطر قرار گرفتن در بستر مشکلات، به درک و فهمی بیشتر از سن شان رسیده اند و تمام تلاششان را انجام داده اند تا از این شرایط سخت، سربلند بیرون بیایند و یک جورهایی قهرمان دوران خودشان هستند.

 

در اینجا هشت فیلم مهم با مسئله نوجوانان قهرمان سینمای ایران را مرور می کنیم. یقینا تعداد فیلم ها بیشتر از اینهاست با اینحال محیط ما برای پرداختن به همه آنها کم بود و ترجیح دادیم روی مهمترین ها دست بگذاریم.

خانه دوست کجاست؛ ۱۳۶۵

کارگردان: عباس کیارستمی

بازیگر نوجوان: بابک احمدپور

 

مسئله چه بود؟ وسط یک دعوا، دفتر مشق یکی از بچه ها به اسم محمدرضا نعمت زاده توی کیف دوستش جا می ماند. آن هم درست وقتی که معلم تهدید کرده که باید حتما مشق هایش را بنویسد و اگر ننویسد توبیخش می کند. ایشان تمام فیلم در جستجوی محمدرضا می گردد تا دفتر را پس بدهد.

چرا قهرمان شد؟ تلاشی که قهرمان فیلم برای پیدا کردن دوستش می کند، ممکن است هیچ کس در هیچ شرایط دیگری انجام ندهد. ایشان از عصر تا آخر شب تمام ده های اطراف را می گردد و از جانش مایه می گذارد و نهایتا بعد از اینکه به وسیله پدر و مادرش کتک می خورد می نشیند و غیر از مشق های خودش، مشق های ایشان را هم تا خود صبح می نویسد.

 


بازی بزرگان ۱۳۶۹

کارگردان: کامبوزیا پرتوی

بازیگر نوجوان: رزگار محمدامین و رژان عمری

برای شما هم جالب است؟ :  کار خوب، آدم را سختگیر می کند

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی

مسئله چه بود؟ لحظه اشغال یکی از شهرهای کوچک مرزی در جنگ ایران و عراق، مردیم، دختر هفت، هشت ساله فیلم بی هوش می شود و وقتی به هوش می آید، شهر به وسیله ارتش عراق اشغال شده. ایشان زمانی دکه دارد دنبال خانواده اش می گردد به نوزادی بر می خورد که اتفاقی زنده مانده است. ایشان نوزاد را نجات می دهد و در راه با پسری ده، دوازده ساله آشنا می شود. آنها تصمیم می گیرند نوزاد را نجات دهند.

چرا قهرمان شد؟ در شرایطی که زندگی مریم و یونس سامان چندان ندارد و مکررا مجبورند از دست نیروهای عراقی فرار کنند، آنها نوزاد را همراه خودشان می برند، برایش شیر پیدا می کنند و هر طور شده سعی می کنند ایشان را از خطرات حفظ کنند.

 


نیاز؛ ۱۳۷۰

کارگردان: علیرضا داودنژاد

بازیگر نوجوان: علی سوری

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی

مسئله چه بود؟ علی بعد از مرگ پدرش تصمیم می گیرد در یک چاپخانه کار کند و خرج خانواده اش را دربیاورد. همزمان با ایشان پسر دیگری به اسم رضا هم به چاپخانه می آید و به آنها می گویند که تنها یک نفر می تواند در آنجا کار کند. بین آنها درگیری بوجود می آید و هر یک تلاش می کند تا خودش در آنجا سرگرم به کار شود.

چرا قهرمان شد؟ علی از همان ابتدای فیلم و وقتی که تصمیم می گیرد برای کمک به خانواده اش سر کار برود قهرمان است با اینحال قهرمانی اصلی ایشان زمانی اتفاق می افتد که موقعیت زندگی رضا و خانواده اش را می بیند و به خاطر ایشان از کار در چاپخانه انصراف می دهد.

 


به خاطر هانیه؛ ۱۳۷۳

کارگردان: کیومرث پوراحمد

بازیگر نوجوان: عباس محشر زاده

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی


مسئله چه بود؟
ناخدا علو و همراهانش موقع صید ماهی گرفتار طوفان می شوند. همه می میرند جز ناخدا. مردم شهر ایشان را مقصر می دانند و به خانه اش هجوم می آورند. هانیه از ترس فلج می شود. ناخدا برای شفای دخترش نذر می کند، شب دهم محرم تا صبح دمام بزند با اینحال اجل فرصت نمی دهد.

برای شما هم جالب است؟ :  بازهم «قطام» شاه نقشم است

چرا قهرمان شد؟ برادر هانیه یعنی بشیرو تصمیم می گیرد نذر پدر را ادا کند. در این راه با اینحال سختی های فراوانی می کشد چرا که باید فارغ از همه چیز گهواره مراسم را به خانه بیاورد و در مسیر با آزار بچه ها مواجه می شود. بالاخره به دمام دست می یابد و تا صبح نذرش را ادا می کند. ایشان اسوه استقامت و مردانگی است.

 


بچه های آسمان؛ ۱۳۷۵

کارگردان: مجید مجیدی

بازیگر نوجوان: میرفرخ هاشمیان

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی

مسئله چه بود؟ جریان در خانواده ای چهار نفره در یکی از محله های جنوب تهران اتفاق می افتد. پدر علی شدیدا تنگدست بوده و تمام تلاش هایش برای افزایش شرایط زندگی شان شکست می خورد. در این شرایط، کفش خواهر علی گم می شود و ایشان هیچ کفشی برای رفتن به مدرسه ندارد. این مسئله به بحران بزرگی برای علی و خواهرش مبدل می شود و…

چرا قهرمان شد؟ علی برای خوشحالی خواهرش در مسابقه بزرگ دو و میدانی که در استان تهران برگزار می شود کمپانی می کند و با تمام توانش تلاش می کند در این مسابقه سوم شود تا کفش ورزشی که با اسم جایزه برای نفر سوم مطرح شده را به دست بیاورد.

 


تنهای تنهای تنها؛ ۱۳۹۱

کارگردان: احسان عبدی پور

بازیگر نوجوان: میثم فرهومند

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی

مسئله چه بود؟ جریان پیرامون پسر ده دوازده ساله جنوبی به اسم رنجرو است که با پسر روسی یکی از مهندسان نیروگاه بوشهر دوست می شود. آنها زبان همدیگر را نمی فهمند با اینحال دوستی عمیقی بین شان شکل می گرد. تا اینکه به خاطر پرونده هسته ای ایران، نیروگاه اتمی بوشهر تعطیل می شود و مهندسان روسی می بایست از ایران بروند. اکنون رنجرو و دوست روسی اش می بایست از هم جدا شوند.

چرا قهرمان شد؟ شیوه قهرمان شدن رنجرو یک مقدار با باقی فیلم ها فرق می کند و یک جورهایی نمادین به نظر می رسد با اینحال در انتهای فیلم، رنجرو برای حفظ دوستی اش با پسر روسی، شال و کلاه می کند تا پیغام صلح و انتهای این اختلافات را به گوش همه برساند.

برای شما هم جالب است؟ :  چرا «بلید رانر» فیلم مهمی است؟

 


لاک قرمز؛ ۱۳۹۴

کارگردان: سید جمال سیدحاتمی

بازیگر نوجوان: پردیس احمدیه

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی

مسئله چه بود؟ پدر یک خانواده که معتاد است و زندگی را با فروش عروسک چوبی می گذارند، می میرد. مادر خانواده متوجه می شود که باردار است. دختر برای اینکه خرج مادر و خواهر و برادرش را دربیاورد عروسک ها را در مترو و خیابان می فروشد. با شکایت یکی از خریدار ها متوجه می شوند که داخل عروسک مواد مخدر جاسازی شده. مادر در بیمارستان روانی بستری می شود و بهزیستی بچه ها را از خواهرشان می گیرد.

چرا قهرمان شد؟ دختر با اینکه ۱۶ ساله است و به سن قانونی نرسیده، تلاش می کند هر طور شده حضانت بچه ها را بگیرد. ایشان لباس عروسک ها را عوض می کند و با فروش آنها زندگی تازه ای را شروع می کند.

 


بیست و یک روز بعد؛ ۱۳۹۵

کارگردان: محمدرضا خردمندان

بازیگر نوجوان: مهدی قربانی

 

هشت قهرمان کودک و نوجوان فیلم های ایرانی

مسئله چه بود؟ پسربچه ای که علاقه فراوانی به کارگردانی و فیلمسازی دارد، متوجه جدی بودن بیماری مادرش می شود. دکتر داروخانه به ایشان بیان میکند، باید برای آمپول مادرش یک میلیون تومان بدهد. ایشان تصمیم می گیرد از هر راهی برای حاصل شدن خرج داروی مادرش اقدام کند.

چرا قهرمان شد؟ مرتضی قمار می کند، برنامه فیلمنامه اش را می فروشد، از بچه های مدرسه پول جمع می کند و برای نشان دادن نگه داشتن قطار آنها را به لب ریل راه آهن می برد. پولش را از دست می دهد با اینحال نهایتا پول دارو را جور می کند. دکتر داروخانه بیان میکند، از نو بیست و یک روز بعد باید یک دارو را تهیه کند و مرتضی از نو وارد تلاش دیگر می شود.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات