کد خبر : 37548
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۵
1 views بازدید

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی پایین خاکستر

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم کوه های آتشفشانی ایران، آتشی پایین خاکستر که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. وب‌سایت کارناوال – بهاره فلاح: طبیعت واژه ای است که با شنیدنش به خاطر مراتع سرسبز، کوه های دلچسب، دریاچه های چشم نواز و آبشارهای مرتفع می افتیم و نا خودآگاه از آنها آرامش را طلب می […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم کوه های آتشفشانی ایران، آتشی پایین خاکستر که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

وب‌سایت کارناوال – بهاره فلاح: طبیعت واژه ای است که با شنیدنش به خاطر مراتع سرسبز، کوه های دلچسب، دریاچه های چشم نواز و آبشارهای مرتفع می افتیم و نا خودآگاه از آنها آرامش را طلب می کنیم.

 

کوه ها، مخلوقاتی استوار هستند که در آرامش و سکوت فرو رفته اند و سال هاست در گوشه و کنار دنیا خودنمایی می کنند. کوه های آتشفشانی با اینحال متفاوتند. آنها گاه این سکوت را در طبیعت می شکنند و ظاهر آرامشان، به ظاهری خشمگین مبدل می شود.

از این دسته کوه ها در ایران نیز وجود دارند؛ گرچه خیلی هم اکتیو نیستند با اینحال پدیده ای جالب در طبیعت ایران به شمار می روند. لحظه تازه ترین فوران عده ای از این کوه ها به سال های دور باز می گردد و کسی آن را به خاطر نمی آورد. می خواهیم به گوشه و کنار کشور عزیزمان برویم و برای شما علاقه مندان از هفت کوه آتشفشانی ایران بگوییم. کوه هایی که با لب هایی سرشار از سکوت با اینحال درونی مذاب و پر تلاطم ایستاده اند و صلابتشان را به رخ همگان می کشند.

۱- کوه دماوند

به اشتراک کوه های آتشفشانی ایران، نامی آشنا قرار دارد که همه ی ما با آن آشنایی داریم. دماوند، کوهی آتشفشانی است که با اسم بام ایران از آن یاد می شود و توانسته با ارتفاع ۵۶۱۰ متری عنوان بلندترین کوه ایران و خاورمیانه و  بلندترین قله ی  آتشفشانی آسیا را به مالکیت خود درآورد.

برای شما هم جالب است؟ :  سفر به دره های سرسبز و دیدنی ایران

این کوه در رشته کوه البرز مرکزی و در جنوب دریای خزر جای دارد و از لحاظ تقسیمات کشوری از جاذبه های استان مازندران به شمار می آید. کوه دماوند اولین اثر طبیعی ایران بود که در تاریخ سی ام تیرماه سال ۱۳۸۷ نامش در فهرست کارهای ملی ایران قرار گرفت و هم اینک با اسم یکی از جاهای چهارگانه ارزشمند از لحاظ حفاظت محیط زیست شناخته می شود.

اسم این کوه در اساطیر ایران نیز به چشم می خورد و در شاهنامه آمده که ضحاک (پادشاهی ستمگر) در آن به بند کشیده شده است.

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

۲- کوه سبلان

سبلان یک کوه آتشفشانی غیرفعال است که با ارتفاع ۴۸۱۱ متر عنوان سومین کوه مرتفع ایران را به یدک می کشد. این کوه بخشی از رشته کوه مرکزی ایران به حساب می آید و در استان اردبیل واقع است.

وجود آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، پیست اسکی آلوارس و طبیعت زیبای تابستانی گردشگران فراوانی را به این کوه می کشاند. این کوه در نزد بومیان و عشایر قداست مخصوصی دارد چرا که در عده ای کتب این محل با اسم محل بعثت پیامبر ایران (زرتشت) شناخته می شود.

اسم قله سبلان در فهرست کارهای طبیعی ملی کشور قرار دارد و از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰ متری قله سبلان به وسعت ۶۲۰۰ هکتار در دست سازمان حفاظت محیط زیست است.

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 


۳- کوه سهند

کوه آتشفشانی سهند در شهر راغه استان آذربایجان غربی قرار دارد و ارتفاع آن ۳۷۰۷ متر می باشد. این کوه به باعث وجود انبوهی از گیاهان، چمنزارها، گلزارها و مراتع چهره ی بسیار زیبایی یافته و به عروس کوه های ایران شهرت یافته است. شقایق های صحرایی و آلاله های روییده شده در دامنه های این کوه و گونه نادر لاله واژگون منظر ای تماشایی را پیش چشم هر بازدید کننده ای قرار می دهد.

برای شما هم جالب است؟ :  گردشگری نجومی در کویر یزد

پرندگان بومی و مهاجر، پستانداران متعدد و گونه‌های متنوع و نادر آبزی نیز در این کوه و دامنه هایش زندگی می کنند و بر زیبایی آن می افزایند. غیر از این زیبایی ها، کوه سهند یکی از عوامل رونق کشاورزی، دامداری و کندوداری در این منطقه به حساب می آید.

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر 

 


۴- کوه تفتان

کوه تفتان آتشفشانی نیمه اکتیو در منطقه جنوب شرقی ایران و استان سیستان و بلوچستان است که با ارتفاع ۴۰۴۲ متری خود با اسم بلندترین کوه استان نیز از آن یاد می شود. به قله آتشفشانی این کوه چهل تن می گویند که در نزدیکی خاش قرار دارد. در طول سال، پیوسته خروج بخار گوگرد از سه دهانه آتشفشانی آن دیده می شود و تخته های گوگردی در اطراف آن فراوان است.

تَپت در زبان بلوچی به معنای گرما آورده شده است و تفتان برآمده شده از تپتان (جمع تپت) می باشد.

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 


 

۵- کوه بزمان

بزمان اسم کوهی آتشفشانی با ارتفاع ۳۴۹۷ متر است که در منطقه سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته است. این کوه در شمال محلی موسوم به چاله جازموریان بنا شده و قله آن مملو از بخارات انواع دی اکسید می باشد.

کوه بزمان، کویر لوت را از جازموریان جدا می کند و از سمت غرب به رشته کوه های بارز در استان کرمان وصل می شود.

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

۶- قلعه حسن علی

برای دیدن یکی از کوه های آتشفشانی باید راهی استان کرمان شویم و در نزدیکی راین به جستجوی آن بپردازیم. این کوه آتشفشانی قلعه حسن علی اسم گذاری شده و در جنوب شرقی استان کرمان و همراه با روستایی به همین اسم بنا شده است.

برای شما هم جالب است؟ :  تهرانگردی؛ بهترین آش‌ و حلیم های تهران

بسیاری می گویند که قلعه حسن علی بزرگترین و جوانترین دهانه آتشفشانی ایران می باشد.

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر

 

۷- شهسواران

کوه آتشفشانی شهسواران در ۱۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان زاهدان و حدود ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان، قرار دارد. تازه ترین فوران این کوه به ۱۲ میلیون سال پیش باز می گردد با اینحال در سال های واپسین زمین لرزه هایی در این منطقه رخ می دهد که به نظر ی عده ای می تواند به این آتشفشان مرتبط باشد. عده ای صاحبنظران نیز این مسئله را رَد می کنند و بازهم شهسواران را آتشفشانی غیرفعال می دانند.

 

کوه های آتشفشانی ایران، آتشی زیر خاکستر 

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات