کد خبر : 19172
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۳:۱۴
16 views بازدید

گردشگری دریایی از چابهار تا بوشهر

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم گردشگری دریایی از چابهار تا بوشهر که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. خبرگزاری مهر: استان‌های جنوبی کشور با استفاده از سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان شرایط بسیار خوبی برای مبدل‌شدن به قطب گردشگری ساحلی دارند، ظرفیتی که مغفول مانده است. در قسمت جنوبی کشور، هم‌جواری با خلیج‌فارس و دریای عمان […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم گردشگری دریایی از چابهار تا بوشهر که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

خبرگزاری مهر: استان‌های جنوبی کشور با استفاده از سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان شرایط بسیار خوبی برای مبدل‌شدن به قطب گردشگری ساحلی دارند، ظرفیتی که مغفول مانده است.

در قسمت جنوبی کشور، هم‌جواری با خلیج‌فارس و دریای عمان ظرفیتی کم‌مانند و بسیار خوب برای پیشرفت همه‌جانبه شمرده می‌شود، پتانسیلی که از چابهار و سیستان و بلوچستان گرفته تا بوشهر، هرمزگان و خوزستان می‌تواند بسترساز شکوفایی اقتصادی باشد.

 

 
به گفته مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری دریایی یکی از جدی ترین انواع گردشگری در کشور است و ۷ استان حاوی مزیت قرارگیری کنار دریا هستند که چندین عدد از این استان‌ها در نیمه جنوبی کشور قرار دارند.

ایشان در باب فعالیت‌های انجام‌شده برای رونق گردشگری دریایی هم گفته است: ما توانسته‌ایم پیش‌نویس دستورالعمل اجرایی شورای راهبردی پیشرفت گردشگری دریای و آبی را برای تصویب به دولت معرفی کنیم. چون ۱۱ ابزار در عرصه گردشگری دریایی حاوی مقررات و وظیفه هستند.

سخاوت دریا از تامین معیشت تا بستر گردشگری

برای نمونه، از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه استان بوشهر با دریا همسایه است و بسیاری از شهرستان‌های این استان، بندری هستند و شهرها و روستاهای فراوانی در همسایگی دریا شکل‌گرفته‌اند.

 هم‌جواری با دریا منجر شده است تا زندگی مردم نیز تحت تأثیر قرار بگیرد و بسیاری از اهالی استان بوشهر به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از روش دریا امرارمعاش کنند.

عده ای مردم این استان از روش فعالیت‌های صید و صیادی، عده ای از روش فعالیت روی شناورهای باری و مسافری، عده ای با تجارت دریایی، عده ای با پرورش آبزیان و … امرارمعاش می‌کنند که همگی به‌طور مستقیم با دریا مرتبط است.

 

ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور؛ فرصتی که از دست می‌رود 
با این وجود بسیاری از مردم نیز به‌صورت غیرمستقیم از روش دریا امرارمعاش می‌کنند که می‌توان به فعالیت‌های گمرکی و بندری، فروش کالاهای وارداتی در بازارهای استان، فروش تولیدات صیادی، پرورش آبزیان و … اشاره نمود.

همراه با فعالیت‌های دریایی که ذکر شد، گردشگری دریایی یکی از ظرفیت‌های بسیار خوب در استان بوشهر است که تا اینجای کار آن‌گونه که بایدوشاید به آن پرداخته نشده و ظرفیت‌های استان استفاده نشده است.

امروزه بیشترین پیشرفت گردشگری در همسایگی دریاها در حال انجام است و گردشگری دریایی به نوعی یکی از جدی ترین نمونه‌های پیشرفت اقتصادی و ایجاد اشتغال شمرده می‌شود.

استان بوشهر با داشتن بیش از ۹۰۰ کیلومتر ساحل دلچسب و بکر یکی از جدی ترین نقاط برای گردشگری دریایی شمرده می‌شود و هم‌اکنون نیز باوجودی که زیرساخت‌های خوب برای گردشگران ممکن نشده است با این وجود هرساله بیننده حضور گسترده مردم در سواحل استان هستیم.

زیرساخت‌ها پیشرفت یابد

ایجاد اقامتگاه یکی از جدی ترین پیش‌نیازهای پیشرفت گردشگری است که استان بوشهر با کمبودهایی در این عرصه روبرو است و هتل مناسبی برای گردشگران نیست.

زیرساخت‌های گردشگری دریایی ازجمله هتل‌های دریایی، اسکله‌های تفریحی، شناورهای گردشگری خوب، رستوران‌های دریایی، تورهای دریایی و … در این استان ایجاد و راه‌اندازی نشده است.

بسیاری از برنامه‌های گردشگری دریایی به‌صورت فصلی و اغلب منحصر به فصل بهار است و در دیگر روزهای سال خبر چندانی از فعالیت برنامه‌های گردشگری دریایی نیست.

در چنین موقعیتی که استان بوشهر در چهار ماه از سال آب و هوایی بسیار گرم دارد با این وجود در هشت ماه باقی‌مانده سال آب‌وهوای این استان برای حضور گردشگران خوب است.

یکی از مشکلاتی که دراین‌بین می باشد، هم‌زمانی تعطیلات تابستانی با فصل بسیار گرم استان بوشهر است که دلیل شده مانعی بزرگ برای انجام سفرهای تابستانی به بوشهر باشد. با این وجود بایدتوجه داشت که ایجاد زیرساخت‌های خوب همراه با سواحل استان بوشهر و ایجاد بازی‌های دریایی و ورزش‌های آبی ر عرصه جذب گردشگران در گرم‌ترین روزهای سال را نیز ممکن خواهد نمود.

برای شما هم جالب است؟ :  جاهای ییلاقی مازندران؛ از فیلبند تا مازیچال

 

ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور؛ فرصتی که از دست می‌رود 
پیشرفت شناورهای تفریحی دریایی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان بوشهر ظرفیتی بی‌مانند در عرصه گردشگری دریایی دارد و از همه ظرفیت‌ها برای پیشرفت گردشگری دریایی و ساحلی در استان استفاده می‌کنیم.

ناصر امیرزاده خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های مهم، بهره برداری از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و ما دست بخش خصوصی را به گرمی می‌فشاریم تا عرصه پیشرفت زیرساخت‌های گردشگری دریایی در استان بوشهر بیش‌ازپیش ممکن شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر اضافه کرد: استقبال سرمایه‌گذاران درزمینهٔ گردشگری دریایی می‌تواند نویدبخش روزهای خوب گردشگری دریایی در استان بوشهر باشد.

درآمدزایی و ایجاد اشتغال در قسمت گردشگری بیشتر از اینکه نیاز به پول داشته باشد نیاز به خلاقیت و ذوق دارد

وی با اشاره به شناسایی روشهای پیشرفت گردشگری در سطح استان، گفت: درآمدزایی و ایجاد اشتغال در قسمت گردشگری بیشتر از اینکه نیاز به پول داشته باشد نیاز به خلاقیت و ذوق دارد.

امیرزاده اضافه کرد: باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که روند خوبی درزمینهٔ خدمات رسانی از بخش گردشگری در حال انجام است که این میزان خدمات رسانی در نوع خود بی‌سابقه بوده و هیچ دوره‌ای چنین تسهیلاتی در دست سرمایه‌گذاران عرصه گردشگری قرار نگرفته است.

وی به اکتیو‌سازی گشت‌های دریایی در سواحل استان بوشهر اشاره نمود و ادامه داد: ایجاد لنج هتل نیز نمونه دیگری از برنامه‌ها است که با بهره برداری از تغییراتی در لنج‌ها می‌توان هتل‌های دریایی ایجاد کرد.

 

ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور؛ فرصتی که از دست می‌رود 
ایجاد هتل‌ها و رستوران‌های شناور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر به ایجاد لنج رستوران اشاره نمود و اضافه کرد: لنج‌ها این توانایی را دارند که مبدل به رستوران‌های روی آب شده و با یک نورپردازی شیک و خوب مبدل به یک رستوران دریایی ممتاز شوند.

وی از راه‌اندازی هتل‌ها و رستوران‌های شناور اطلاع داد و گفت: این هتل‌ها روی آب شناور هستند و استقبال بسیار خوبی از جانب گردشگران از این نوع هتل‌ها و رستوران‌ها صورت خواهد گرفت و بخش خصوصی نیز استقبال خوبی دارد.

احداث دهکده‌های گردشگری دریایی

استاندار بوشهر نیز به خبرنگار مهر گفت: دریا به نوعی یکی از جدی ترین مؤلفه‌های پیشرفت استان بوشهر شمرده می‌شود و در این راستا گردشگری دریایی یک فرصت بی‌مانند در پیشرفت اشتغال و ایجاد سود در استان بوشهر شمرده می‌شود.

مصطفی سالاری از پیشرفت دهکده‌های گردشگری ساحلی در استان بوشهر اطلاع داد و اضافه کرد: ایجاد زیرساخت‌های گردشگری یکی از محورهای مهم پیشرفت استان بوشهر است که در این راستا ۹ دهکده گردشگری در این استان دیزاین‌شده است.

وی به ظرفیت‌های کم‌مانند دهکده گردشگری دریایی بوشهر اشاره نمود و ادامه داد: سرمایه‌گذاری وسیعی در این دهکده صورت گرفته و برنامه‌های مختلف ورزشی، تفریحی و رفاهی با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریالی در این دهکده اجرا خواهد شد.

 

ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور؛ فرصتی که از دست می‌رود 
احداث بزرگترین سری ورزش‌های آبی کشور

بزرگ‌ترین سری ورزش‌های آبی کشور در دهکده گردشگری بوشهر ساخته خواهد شد

استاندار بوشهر اضافه کرد: با انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان و استانداری بوشهر، بزرگ‌ترین سری ورزش‌های آبی کشور در دهکده گردشگری بوشهر ساخته خواهد شد.

برای شما هم جالب است؟ :  22 گوهر ایرانی در فهرست یونسکو (2)

وی از سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی برای تولید بزرگ‌ترین سری ورزش‌های آبی کشور در دهکده گردشگری بوشهر اطلاع داد و اضافه کرد: این سری ورزشی و تفریحی عرصه حضور ورزشکاران و گردشگران را در این منطقه ممکن تولید میکند.

سالاری ادامه داد: با پیشرفت قابلیت ها و ابزارهای تفریحی، گردشگری، رفاهی و ورزشی، دهکده گردشگری بوشهر به نوعی قطب تفریحی جنوب کشور شناخته خواهد شد.

نقش دریا در پیشرفت شهر بندرعباس

غیر از بوشهر، استان هرمزگان نیز از ظرفیت‌های فراوانی در این بخش دارا است. عضو شورای شهر بندرعباس پیرامون این مسئله به مهر گفت: بندرعباس شهری ساحلی در جنوب ایران است که پیوسته به دلیل قرار گرفتن همراه با آب‌های نیلگون خلیج‌فارس موردتوجه دولت‌های مختلف بوده تا جایی که امروز می‌توان عنوان قطب و یا حتی پایتخت اقتصادی کشور را به این شهر لقب داد.

جمشید رئیسی تختی گفت: با استناد به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور در بندرعباس ایجاد شد و امروز نزدیک به ۷۰ درصد صادرات و واردات کالا در کشور را بندر شهید رجایی در بندرعباس بر عهده دارد که نقش آن در تأمین کالاهای موردنیاز در کشور حیاتی است و این بندر سالانه درآمدهای بسیاری را برای خزانه کشور تأمین می‌کند.

وی اضافه کرد: همراه با این مجتمع بندری عظیم، منطقه ویژه اقتصادی همراه با ساحل خلیج‌فارس در بندرعباس نیز موردتوجه قرار گرفت تا جایی که امروز بزرگ‌ترین صنایع کشور از فولاد و آلومینیوم در این منطقه ایجادشده و برای هزاران نفر اشتغال‌زایی داشته است.

رئیسی تختی اعتقاد دارد که این ظرفیت‌های عمده به دلیل مزیت ساحلی بودن بندرعباس برای این شهر شکل‌گرفته و باعث شده است تا بندرعباس امروز به شهری بزرگ و پیشرفت‌یافته مبدل شود.

 

ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور؛ فرصتی که از دست می‌رود 
با اینحال همراه با این ظرفیت‌های اقتصادی که از آن در بندرعباس سود گرفته شد، دریا برای شهر بندرعباس می‌تواند مزایای دیگری نیز بهمراه داشته باشد.

قابلیت ها گردشگری ایجادشده در ساحل شهر بندرعباس با توجه ظرفیت عظیم ساحلی و دریایی این شهر، اندک است

عضو شورای شهر بندرعباس پیرامون این مسئله گفت: در اولین گام می‌توان به جلوه زیبایی که دریا به شهر بندرعباس بخشیده اشاره نمود به شکلی که سالانه گردشگران بسیاری از جاهای مختلف ایران برای دیدن این آب‌های نیلگون و گردش و تفریح همراه با آن به شهر بندرعباس سفر می‌کنند با اینحال بااین‌وجود قابلیت ها گردشگری ایجادشده در ساحل شهر بندرعباس با توجه ظرفیت عظیم ساحلی و دریایی این شهر، اندک است.

وی گفت: تفریحات و ورزش‌های دریایی ازجمله ظرفیت‌هایی است که اگر قابلیت ها خوب برای آن ایجاد شود، بی‌شک درآمدهای بسیاری را نصیب مدیریت شهری بندرعباس خواهد نمود تا از آن بتوان برای آبادانی بیشتر این شهر سود برد.

رئیسی تختی اضافه کرد: ایجاد جاهای خوب در ساحل برای شنا، ورزش‌های آبی، گردشگری دریایی، اماکنی از قبیل رستوران‌ها و شهربازی‌ها و پارک‌های ساحلی ازجمله موارد مهمی است که ممکن است تا حدی در بندرعباس موردتوجه قرارگرفته با اینحال با استناد به استعداد این شهر، کافی و جوابگوی شهروندان و گردشگران نبوده است.

وی عنوان کرد: شهر بندرعباس می‌تواند از روش توجه به پتانسیل‌های دریا، بیننده ایجاد اشتغال مناسبی در این عرصه باشد تا ساکنان جاهای ساحلی این شهر از آن سود ببرند.

لزوم توجه به گردشگری دریایی در سیستان و بلوچستان

غیر از بوشهر و هرمزگان، استان سیستان و بلوچستان نیز از توانایی‌های مناسبی در این عرصه برخوردار است. معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان هم پیرامون این مسئله گفت: سیستان و بلوچستان با در دست داشتن تنها بندر اقیانوسی ایران امکان رابطه با آب‌های آزاد را دارد.

برای شما هم جالب است؟ :  جنگل دالخانی رامسر، دالان پیچ درپیچ بهشت

مجتبی میرحسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه سفر دریایی چابهار به مسقط هم اینک در جنوب استان در حال انجام است، اضافه کرد: تسهیل در تولید شناورهای دریایی و پیشرفت صنایع دریایی در سطح کشور در حال برنامه‌ریزی و اجرا است.

وی اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان با در دست داشتن تنها بندر اقیانوسی ایران امکان رابطه با آب‌های آزاد را دارد و با استناد به ظرفیت کشورهای حاشیه اقیانوس هند از اولویت مخصوصی برای پیشرفت گردشگری دریایی دارا است.

 

ظرفیت مغفول گردشگری دریایی در جنوب کشور؛ فرصتی که از دست می‌رود 
وی گفت: این آمادگی به وسیله صندوق پیشرفت صنایع دریایی می باشد تا به مردم متقاضی در عرصه شناورهای سبک و سنگین دریایی تسهیلات ارزان‌هزینه و کم‌سود اعطا کند.

بنادر چابهار و کنارک یک فرصت خوب برای سرمایه‌گذاران در عرصه گردشگری دریایی است
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: بنادر چابهار و کنارک یک فرصت خوب برای سرمایه‌گذاران در عرصه گردشگری دریایی است که با سود‌گیری از تسهیلات کم‌سود صندوق پیشرفت صنایع دریایی می‌توان از ظرفیت تاکسی شناور و دیگر شناورهای تفریحی استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه اولین فروند تاکسی شناور در آینده ای زود ساخته می‌شود، اضافه کرد: این امر فرصت مناسبی برای گردشگری دریایی در سیستان و بلوچستان و استان‌های ساحلی است که با خدمات رسانی‌های دولت و ورود جدی بخش خصوصی به نتیجه مطلوب برسد.

وی گفت: موج‌سواری ازجمله ورزش‌های آبی است که در کشور تنها در سواحل مکران امکان انجام این ورزش مفرح می باشد که این مسئله سالانه گردشگران فراوانی را به چابهار می‌کشاند.

میرحسینی ادامه داد: استفاده صحیح و کارشناسی از این ظرفیت‌ها دلیل گسترش تولید و ایجاد اشتغال در قسمت گردشگری می‌شود که ایجاد اشتغال ازجمله اهداف مهم پیشرفت گردشگری است و گردشگری دریایی ظرفیت‌های قابل‌توجهی برای ممکن آوردن اشتغال پایدار در منطقه را دارد.

وی با مطرح تفاهم ابتدایی برای ورود کشتی‌های «کروز» به مقصد ایران در اجلاس اندونزی و تصویب قطعی آن در اجلاس سال آتی وزرای گردشگری کشورهای عضو، ابراز امیدواری کرد: سیستان و بلوچستان در زمانی نه چندان دور دروازه ورودی گردشگران خارجی به ایران خواهد بود از اینرو انجام آگهی هدفمند، آموزش و ایجاد زیرساخت‌ها لازمه پیشرفت پایدار استان بر محور گردشگری است.

سال ۹۶ و رونق گردشگری دریایی

امروزه، مردم زیادی کشورمان حاضر هستند با صرف هزینه بسیار، به کشورهایی سفر کنند که امکان گردشگری دریایی، اسکان و اقامت بر روی دریا وجود داشته باشد، در شرایطی که در کشور خودمان این موقعیت با بهره برداری از زیرساخت‌ها و قابلیت ها خوب، به‌خوبی ممکن خواهد بود و به‌جای اعزام گردشگر، می‌توانیم جذب گردشگر داشته و درآمدزایی نیز در این عرصه داشته باشیم.

غیر قابل انکار است که توجه به این مسئله، غیر از درآمدزایی و پیشرفت، درزمینهٔ اشتغال‌زایی نیز نقش مؤثری خواهد داشت.

از اینرو، ظرفیت خلیج فارس و دریای عمان، این نعمت خدادادی باید موردتوجه جدی مدیران قرارگرفته و با برنامه‌ریزی دقیق و جذب سرمایه‌گذار به پیشرفت و رونق این ظرفیت پرداخته شود.

مدیرعامل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مطرح کرده که سال ۹۶ یکی از برنامه‌های مهم و بنیادی این سازمان، پیشرفت گردشگری دریایی است، امیداست این تأکید از مرحله حرف و شعار خارج‌شده و با برنامه‌های اجرایی، گام‌به‌گام جلو رفته و اعمال عملی را در این عرصه بیننده باشیم.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات