کد خبر : 42209
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۱۴
24 views بازدید

گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. ماهنامه همشهری سرزمین من – رضا یوسفی: برای فرار از گرمای تابستان و گذراندن آخر هفته در منطقه ای خنک، دامنه های جنوبی البرز انتخابی نزدیک و خوب است. این کوه ها در عین نزدیکی […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

ماهنامه همشهری سرزمین من – رضا یوسفی: برای فرار از گرمای تابستان و گذراندن آخر هفته در منطقه ای خنک، دامنه های جنوبی البرز انتخابی نزدیک و خوب است. این کوه ها در عین نزدیکی به تهران، حاوی آبشارها، چشمه ها و رودخانه های پرآب و خنکی هستند که هم می توان از هوای معتدل و تمیزشان لذت برد، هم این که پایی در آب خنک زد و گرمای تابستان را به رودخانه خروشان سپرد؛ گرچه عده ای نقاط این منطقه بسیار مشهور هستند، با اینحال هستند مناطقی که آخر هفته خلوتی دارند.

آبشار «آیینه رود» در تنگه «روح افزا» که در نزدیکی شهر دماوند است، از آبشارهای زیبای منطقه به حساب می آید که گردشگران خسته از هوای تابستان را به ویژه در آخر هفته ها به سوی خود می کشاند. این آبشار که هم فاصله اش از تهران کم است و هم پیاده روی کوتاه و راحتی دارد، می تواند مقصد یکی از سفرهای یک روزه ساکنان تهران و شهرهای اطراف باشد.

راحتی دسترسی با وسایل نقلیه عمومی هم، از دیگر مزیت های این منطقه است. قدم زدن در تنگه روح افزا و تماشای فرود آب و لمس خنکای رودخانه در مرداد واقعا روح افزاست.

 

در کناب آب و آیینه

آبشار آیینه رود که به زلالی آبش شهره است، در ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ جایی خوش آب و هوا که سفر به آن ناحیه در تابستان، بسیار لذت بخش خواهدبود. این آبشار دلچسب با ۳۰ متر ارتفاع، آبی بسیار خنک دارد و قادر اید با رعایت جوانب احتیاط خود را تا پایین آن هم برسانید.

برای شما هم جالب است؟ :  گردشگری نجومی در کویر یزد

حفظ نمائید

چشمه اعلا: اگر از شهر دماوند وارد جاده «مُشا» شوید که به طرف جاده هراز می رود، همین که از دماوند خارج می شوید منطقه توریستی «چشمه اعلا» در سمت چپ تان است و قادر اید لحظاتی را هم در آنجا بگذرانید؛ آب این چشمه که از دل صخره ای می جوشد، حاصل انباشت برف های زمستانی منطقه دماوند است.

چگونه برسیم؟

گذر از شهر دماوند: آبشار آیینه رود در دو کیلومتری شمال شرق شهر دماوند است. از تهران که خارج شوید کمتر از ۶۰ کیلومتر با آن فاصله خواهیدداشت.

از تهران: وارد آزادراه تهران- پردیس شوید و کمربندی بومهن را هم رد کنید تا به «گیلاوند» و سپس شهر دماوند برسید. در آن جا باید وارد بلوار شهید بهشتی در سمت چپ تان شوید.

از سمنان و گرمسار: ساکنان استان سمنان هم می توانند از جاده سمنان- فیروزکوه یا جاده ایوانکی- آبسرد- دماوند، خود را به شهر دماوند رسانده، در همان ابتدا، وارد بلوار شهید بهشتی در سمت راست شان شوند.

وسایل نقلیه عمومی: اگر سوار خط دو مترو شوید و در ایستگاه انتهایی اش (ایستگاه فرهنگسرا) پیاده شوید، قادر اید سوار تاکسی های شهر دماوند شده، آن جا هم تاکسی دربست به مقصد آبشار بگیرید و برای ساعت برگشت تان هم با راننده هماهنگ کنید.

 

گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود

چگونه برگردیم؟

مسیر روح افزا: برای رسیدن به آبشار آیینه رود باید به محله روح افزا در شهر دماوند بروید و سپس خود را به تنگه روح افزا برسانید.

مسیر رسیدن به آبشار آیینه رود هم طبیعتی بسیار دیدنی دارد.

رسیدن به پای آبشار: وارد بلوار بهشتی که شدید، چهار میدان را که سر راه تان است، مستقیم رد کنید تا بالاخره وارد بلوار شهرداری شوید. در انتهای این بلوار باید خیابان روح افزار ار در سمت راست تان انتخاب کنید و وقتی هم به خانه های مسکونی محله روح افزا، در دامنه کوه رسیدید باید وارد خیابان سمت راست تان شوید که از شهر خارج می شود و به طرف آبشار می رود. این مسیر خاکی، دو کیلومتر است، از اواسطش به بعد، رودخانه را در سمت راست جاده خواهیددید. در انتهای این مسیر باید خودرو را پارک کرده و یک پیاده روی یک کیلومتری در سمت چپ تان و به طرف شمال داشته باشید تا در تنگه روح افزا و از کنار مسیر آب، به آبشار آیینه رود برسید. موقعیت آبشار E52.0920 و N35.7357 است.

برای شما هم جالب است؟ :  برگ جهان؛ روستایی دلچسب و دیدنی بیخ گوش تهران!

مسیر پیاده روی: در محلی که از خودرو پیاده می شوید، مسیر رو به رویتان که به طرف شرق می رود، تنگه «گروبار» اسم گذاری شده که رودخانه ای در کف آن جاری است و یکی از مسیرهای کوهپیمایی به طرف دریاچه های «تار» و «هَویر» است، با اینحال تنگه ای که در سمت چپ تان به طرف شمال می رود، درختان بید و گردو و اُرس را خواهید دید که عده ای از آن ها بسیار بزرگ و کهنسال هستند. این تنگه در مجاورت دشت «مزار» است و آب جاری در آن، از کوه «میان رود» سرازیر است که پلکان های بوجود آمده در مسیر، این آبشار دلچسب را ایجاد کرده اند.

 

گردشگری در اطراف تهران؛ سفر به آبشار آیینه رود

آبشار: آبشار آیینه رود حدودا ۳۰ متر ارتفاع دارد و در منطقه ای مرتفع، که حدود دو هزار و ۱۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، بنا شده است. آب آبشار بسیار خنک است و با استناد به زلالی آّش، اسم آیینه رود برازنده اش است. هوای خنک منطقه هم به شما کمک می کند که کوهپیمایی راحتی داشته باشید.

 

در انتخاب کفش برای این سفر یک روزه، حواس تان باشد که برخی جاها ممکن است ضروری باشید درون آب راه بروید. غیر از این، یک کوله پشتی کوچک و سبک هم با خود ببرید که قادر باشید غذا و لباس اضافه و… با خود حمل کنید.

سوغاتی دماوند: غیر از سیب دماوند که مشهور است، در این فصل قادر اید گیلاس، زردآلو، آلبالو و گردوی محلی هم از باغداران منطقه تهیه کنید. به علاوه از طرف دیگر عسل دماوند هم مرغوب است و بسیاری از کندوداران، عسل های خود را در حاشیه جاده به مسافران و گردشگران می فروشند.

برای شما هم جالب است؟ :  راهنمای گشت و گذار در چند غذاخوری سنتی ایران

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات