کد خبر : 24962
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۳
19 views بازدید

«گرد و غبار»، جهانی شد

در اخرین اخبار اجتماعی خبری پخش شده مبنی بر اینکه «گرد و غبار»، جهانی شد. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اخباراجتماعی روز پخش میکنیم. خبرگزاری ایرنا: مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از دستاوردهای اجلاس بین‌المللی جلوگیری از گرد و غبار، جهانی شدن مسئله ملی گرد و غبار است. «معصومه ابتکار» عصر چهارشنبه در مراسم اختتامیه اجلاس بین‌المللی جلوگیری از گرد […]

در اخرین اخبار اجتماعی خبری پخش شده مبنی بر اینکه «گرد و غبار»، جهانی شد. پیشتر این خبر را برای شما علاقه مندان اخباراجتماعی روز پخش میکنیم.

خبرگزاری ایرنا: مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از دستاوردهای اجلاس بین‌المللی جلوگیری از گرد و غبار، جهانی شدن مسئله ملی گرد و غبار است.

«معصومه ابتکار» عصر چهارشنبه در مراسم اختتامیه اجلاس بین‌المللی جلوگیری از گرد و غبار، مساله‌ها و راه حل ها گفت: این اجلاس با تلاش های زیاد در سطح ملی و بین المللی از سال قبلی شکل گرفت و به مدت سه روز (۱۲ تا ۱۴ تیرماه) در تهران برگزار شد.

معاون مدیرعامل جمهور با اشاره به حضور دکتر روحانی در مراسم افتتاحیه و روشن کردن خط مشی این اجلاس، اضافه کرد: سخنان رئیس جمهوری حاوی ابعاد بسیار مهم ملی و بین المللی در عرصه محیط زیست و در راستای جلوگیری از گرد و غبار بود که در بعد منطقه ای و بین المللی انعکاس بسیار خوبی داشت.

مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: حضور پر رنگ کشورهای جهان مسئله مهم دیگری بود که در این اجلاس مورد استقبال قرار گرفت و سازمان ملل نیز به آن اشاره داشت.
وی اضافه کرد: گرد و غبار یک مسئله نسبتا ویژه و تخصصی است و در نتیجه برای تمام کشورهای دنیا مسئله مهمی نیست با اینحال در چنین موقعیتی تعداد فراوانی از کشورها هم در مراسم افتتاحیه و هم سه روز اجرا اجلاس حضور داشتند.

ابتکار با اشاره به اینکه دو نشست وزرا و تخصصی و فنی در سه روز اجلاس، برگزار شد، گفت: نتیجه این دو نشست، صدور ۲ اعلامیه سیاسی وزار و فنی و تکنیکی بود که در نوع خود بی مانند است و مواضع و انتظارات کشورها هم در هم کاری های دو جانبه و هم منطقه ای را واضح کرد و به علاوه از طرف دیگر بر هم پیمانی هایی که سازمان ملل و آژانس های مختلف باید برای کمک انجام دهند را مورد تاکید قرار داد.

معاون مدیرعامل جمهور ادامه داد: سازمان ملل برای خدمات رسانی کامل از قطعنامه های وزرا و تخصصی و فنی مطرح آمادگی و از تلاش ایران برای میزبانی این کنفذرانس تشکر و قدردانی کرد.

مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست به بازدید اریک سولهایم معاون دبیرکل و مدیرعامل برنامه محیط زیست سازمان ملل در روز دوم اجلاس از خوزستان اشاره نمود و گفت: ایشان در این بازدید با اعمال انجام گرفته برای احیاء تالاب هورالعظیم و مراحل کاشت نهال در قسمت جنوب شرقی اهواز آشنا شد و از اعمال ایران در این عرصه تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به سخنان سولهایم بعد از بازدید از خوزستان مبنی بر اینکه تا وقتی منطقه را از نزدیک ندیده بودم، ابعاد مسئله برای من روشن نبود با این وجود شرایط حال حاضر، نمایش دهنده تلاش های ایران برای جلوگیری از کانون های گرد و غبار است، گفت: تقدیر مدیرعامل برنامه محیط زیست سازمان ملل از تلاش های ایران نمایش دهنده مسیر خوبی است که برای جلوگیری از گرد و غبار انتخاب کرده ایم.

برای شما هم جالب است؟ :  تمهیدات اورژانس در مراسم تحلیف ریاست جمهوری

**پیش نهاد‌های فنی اجلاس می تواند راهگشا باشد

این مقام مسئول اضافه کرد: نمونه دیگری از نکات بسیار مهم این اجلاس، پیش نهاد های فنی و تکنیکی بود که روز آخر نهایی شد و این بدان معنا است که اجلاس غیر از قبل نهاد های سیاسی، پیش نهاد های فنی هم دارد که می تواند در عرصه کنترل و جلوگیری از گرد و غبار برای کشورها راهگشا باشد.

ابتکار ادامه داد: کشورها برای اینکه قادر باشند مشکلات خود را با بهره برداری از راه حل‌‌ های فنی و انتقال تجارب بر طرف کنند، می توانند از قبل نهاد های مطرح شده در اعلامیه فنی سود گیرند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اختلاف نظر کشورهای حاضر در اجلاس، اظهار کرد: گرچه کشورها در نشست ها نظرها خود را مطرح کردند با اینحال به رغم وجود اختلاف نظرها به یک اجماع رسیدیم و این از ارزش فراوانی دارا است چونکه به توجه به تمام اختلاف دیدگاه ها و اختلاف نظرها به جمع بندی قابل قبولی دست یافتیم.

مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مواضع ترکیه در این اجلاس، گفت: نماینده ترکیه توصیه داد که قید شود این سند تعهدآور نیست که در جواب گفتیم این سند تعهدآور نیست و از اول هم مقرر شده بود یک سند پیش نهاد‌ای و فنی باشد.

وی به علاوه از طرف دیگر از ارسال متن ۲ اعلامیه و گزارش جامعی از اجلاس بین المللی جلوگیری از گرد و غبار به وسیله دولت ایران با اسم میزبان این اجلاس به مجمع عمومی سازمان ملل و مجمع وزیران محیط زیست جهان برای قرار گرفتن در مسیر پیش روی این مجمع ها اطلاع داد.

برای شما هم جالب است؟ :  واکنش فرمانده ناجا به شهادت محسن حججی

این مقام مسئول ادامه داد: به ویژه با استناد به تاکیداتی که در اعلامیه وزیران بر ضرورت عزم جهانی برای جلوگیری از گرد و غبار صورت گرفته، این رفتار می تواند به تهیه ساز و کارها و چارچوب هایی از جانب سازمان ملل و آژانس های مختلف آن برای حل و فصل مسئله در ابعاد بین المللی و منطقه ای، به علاوه از طرف دیگر گسترش هم کاری ها میان کشورها منجر شود.

ابتکار در خصوص تشکیل دفتر منطقه ای گرد و غبار در منطقه خاورمیانه، گفت: به رغم اشاره به این مسئله در یکی از بندهای اعلامیه، باید نحوه شکل گیری این دفاتر مورد بررسی قرار گیرد با اینحال اکنون برای صحبت پیرامون این مثال خیلی زود است با وجود این پیگیری هایی در این عرصه خواهیم داشت.

معاون رئیس جمهوری در خصوص الزام آور بودن اعلامیه‌ها، تاکید کرد: کشورها حتی برای اجرای مفاد کنوانسیون‌ها و مقررات بین المللی هم باید به قانون های ملی خود پایبند باشند و الزامی در این عرصه ندارند.

مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: تحت هیچ شرایطی نمی توان کشورها را ملزم به انجام کاری کرد با اینحال قادر ایم عرصه را برای هم کاری، همفکری، مذاکرات و همراهی با جامعه جهانی ایجاد کنیم. کاری که ایران در اجلاس بین المللی جلوگیری از گرد و غبار انجام داد و مسئله ملی خود را به موضوعی جهانی مبدل کرد.

وی ادامه داد: در حقیقت مطالبه مردم ایران به مطالبه جهانی مبدل شد و اعمال ایران منجر شد تا تمامی کشورها برای رفع معضل گرد و غبار پای کار بیایند و دیگر هیچ کشوری نمی تواند در این عرصه مطرح بی تفاوتی کند.

ابتکار تاکید کرد: محیط بوجود آمده بسیار با اهمیت تر از الزام آور بودن اعلامیه ها است چونکه با جبر و زور نمی شود هیچ کشوری را ملزم به انجام کاری کرد با اینحال با بهره برداری از محیط مثبت، هم کاری، تبادل نظر و آزمایشات می توان به این هدف دست یافت.

این مقام مسئول مطالبه و محیط بوجود آمده در جامعه جهانی برای جلوگیری از گرد و غبار را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: موضوعی که آنچنان مورد استقبال نبود را در سطح بین المللی مطرح کردیم و بعد از این سازمان های مردم نهاد و جراید باید برای جریان سازی در این عرصه اقدام کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  شرمتان باد ای مدعیان دروغین ارزش ها

معاون رئیس جمهوری در خصوص میزان برآورده شدن انتظارات ایران از اجلاس بین المللی گرد و غبار، گفت: با هم کاری کشورها، انتظارات بطور کلی برآورده شد و حتی از لحاظ بسیاری از ناظران بین المللی، دستاوردهای این اجلاس بیش از انتظار بود. ممکن است فکر نمی کردیم استقبال کشورها و حضور آن ها تا این حد قوی و پر رنگ باشد.

مدیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص هزینه این اجلاس بین المللی، اظهار کرد: هزینه‌ها از جانب سازمان ملل پرداخت شده است و با این وجود حتی اگر دولت ایران هم هزینه های اجلاس را تقبل می کرد با استناد به خروجی این اجلاس و ارزش مسئله، این هزینه کرد، ارزشمند بود.

**نفس کودک ایرانی ارزشمندتر از هزینه اجرا اجلاس است

وی خاطرنشان کرد: هر نفس کودک خوزستانی، هر نفس کودک سیستان و بلوچستانی و هر نفس کودک ایرانی بسیار ارزشمند‌تر از هزینه‌هایی این چنینی است که منجر به رهیافتی برای حل دغدغه های و مساله‌های موثر بر سلامت مردم می‌شود.

ابتکار با اشاره به حضور پر رنگ کشورهای همسایه ایران در اجلاس بین‌المللی جلوگیری از گرد و غبار از قبیل عراق، قطر، افغانستان، ترکیه و عمان، گفت: این حضور نشان می دهد به رغم تمام اختلاف نظرهای سیاسی، محیط خوبی برای هم کاری در عرصه محیط زیست و جلوگیری از طوفان‌های گرد و غبار بوجود آمده است و این مهم خواسته ما بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: ممکن است نتوانیم در کوتاه مدت برای جلوگیری از طوفان‌های گرد و غبار اقدام منتج به نتیجه ملموس داشته باشیم، با اینحال از روش گسترش هم کاری‌های منطقه‌ای و بین‌‌المللی قادر ایم افق بلند مدت روشنی برای کنترل و جلوگیری از این پدیده ترسیم کنیم.

اجلاس بین‌المللی جلوگیری از گرد و غبار؛ مساله‌ها و راهکارها ۱۲ تیرماه با حضور ۴۳ کشور شروع با تصویب ۲ اعلامیه امروز ۱۴ تیرماه به کار خود انتهای داد.

لینک خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات