کد خبر : 15181
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴
11 views بازدید

۱۰ اختراع برتر جهانی در عرصه نانو

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله ۱۰ اختراع برتر جهانی در عرصه نانو را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود. خبرگزاری ها: تکنولوژی نانو، نانو تکنولوژی یا نانو تکنولوژی؛ رشته‌ای از دانش کاربردی و تکنولوژی است که جستارهای وسیعی را پوشش می‌دهد. مسئله اصلی آن نیز مهار ماده یا ابزار‌های در […]

اگر دوست دارید به مقالات علمی مقاله ۱۰ اختراع برتر جهانی در عرصه نانو را مطالعه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله علمی میتواند مورد استقبال شما واقع شود.

خبرگزاری ها: تکنولوژی نانو، نانو تکنولوژی یا نانو تکنولوژی؛ رشته‌ای از دانش کاربردی و تکنولوژی است که جستارهای وسیعی را پوشش می‌دهد. مسئله اصلی آن نیز مهار ماده یا ابزار‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود یک تا ۱۰۰ نانومتر است.

 

در حقیقت نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص تازه ای از مواد و سیستم‌هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی تازه ای – عمدتاً متأثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک – از خود نشان می‌دهند.

تکنولوژی نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته و از تکنولوژی‌های نوینی است که با سرعت هرچه تمام‌تر در حال پیشرفت است. از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی گستره دیزاین و تولید ساختمان‌ها هر روزه بیننده خلاقیت‌های تازه ای در عرصه مصالح کارآمدتر و پربازده‌تر در مقاومت، شکل پذیری، تداوم و توانایی بیشتر درمقایسه با مصالح سنتی است.

نانوفناوری یک دانش شدیدا میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و دیزاین دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی نیز مرتبط می‌شود.

 

 
بررسی‌گران بر این باورند که تکنولوژی نانو، زیست تکنولوژی و تکنولوژی معلومات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند. نانو تکنولوژی  می‌تواند با اسم ادامه دانش حال حاضر به ابعاد نانو یا برنامه‌ریزی دانش حال حاضر بر پایه‌هایی تازه تر و حال حاضر‌تر باشد.

نانو ریشه یونانی “نانس” به معنی کوتوله است. تکنولوژی نانو موج چهارم انقلاب صنعتی، پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته است تا جایی که در یک دهه آتی بهتری فرایندها، وابسته به این تحول خواهد بود.

برای شما هم جالب است؟ :  کشتی «کورونادو»؛ سلطان امواج ساحلی

ماهیت تکنولوژی نانو توانایی کارکردن در تراز اتمی، مولکولی و فراتر از آن در ابعاد بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر، با نیت تولید و دخل و تصرف در چگونگی آرایش اتم‌ها یا مولکول‌ها با بهره برداری از مواد، وسایل و سیستم‌هایی با خصوصیات تازه و با تغییر این ساختارها و رسیدن به بازدهی بیشتر مواد است.

تکنولوژی نانو روش دستکاری مواد در مقیاس اتمی و تولید مواد و ابزار، به وسیله کنترل آنها در سطح اتم‌ها و مولکول‌هاست. در حقیقت اگر همه مواد و سیستم‌ها ساختار زیربنایی خود را در مقیاس نانو ترتیب دهند؛ آنگاه تمام واکنش‌ها سریع‌تر و بهینه‌تر اجرا میشود و پیشرفت پایدار پیش گرفته می‌شود.

از نمونه دستاوردهای فراوان این تکنولوژی کاربری آن در تولید، انتقال، مصرف و ذخیره‌سازی انرژی با کارایی بالاست که تحول شگرف را در این عرصه ایجاد می‌کند. بدین خاطر دست‌اندرکاران  و دانش پژوهان علوم نانو در تلاش هستند تا با بهره برداری از این تکنولوژی به آسایش و رفاه بیشتر در درون و برون ساختمان با یافتن طبقه تازه ای از مصالح ساختمانی با عملکرد بالا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها بخصوص در مصرف منابع انرژی و بالاخره به پیشرفت پایدار دست یابند.

در کل این تکنولوژی شامل سه مرحله است:

دیزاین مهندسی ساختارها در سطح اتم.

ترکیب این ساختارها و مبدل آنها به مواد تازه با ساختار نانو با خصوصیات ویژه.

ترکیب اینگونه مواد و مبدل آنها به ابزارهای سودمند.

در دنیا هر روز اختراعات فراوانی در عرصه نانو انجام می‌شود که پیشتر به بررسی ۱۰ نمونه برتر در عرصه جهانی می‌پردازیم:

۱- لنزهای چشمی و حقیقت مجازی

کمپانی “آی اپتیک”(iOptik) اکتیو در عرصه تکنولوژی‌های نانو در آمریکا موفق به پیشرفت لنزهای تماسی شد که قادر اند به جای هدست‌های بزرگ حقیقت مجازی استفاده شوند، بدون آنکه هیچ مدلی اثری در دید فرد داشته باشند.

 

10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو 
۲- حسگرهای نانو برای تشخیص حمله قلبی

دانش پژوهان “دانشگاه صنعتی کالیفرنیا”(Caltech) موفق به دیزاین نانوحسگرهایی شده‌اند که می‌تواند حمله قلبی را قبل از وقوع آن تشخیص دهد. این تکنولوژی هم می‌تواند باعث نجات جان بیماران شده و به علاوه از طرف دیگر  در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. ابعاد تازه ترین ورژن این پردازشگر تنها ۹۰ میکرون است.

برای شما هم جالب است؟ :  پهپاد انتحاری هیرو 30؛ کوچک و سبک، با اینحال کشنده!

۳- نانوماده‌ای برای جلوگیری از باکتری‌ها

دانش پژوهان استرالیایی و اسپانیایی موفق شدند با الهام از نوعی سنجاقک و با بهره برداری از “سیلیسیم سیاه”(Black Silicon) نانوماده‌ای دیزاین کنند که سطح آن شبیه به بال‌های سنجاقک استرالیایی موسوم به ” wandering percher” است. این نانوماده با استناد به داشتن سطح عاج‌مانند می‌تواند از افزایش باکتری‌ها جلوگیری کند.

 

10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو 
۴- باتری‌های چاپ سه‌بعدی نانویی

دانش پژوهان دانشگاه هاروارد و دانشگاه ایلی‌نوی با بهره برداری از چاپگرهای سه‌بعدی موفق به دیزاین باتری‌هایی با طول یک میلی‌متر شدند.

کاربری این باتری‌های نانویی در مواردی از قبیل مهندسی پزشکی و پیشرفت حسگرهای زیستی و ابزارهای ردیاب درمان است که قادر اند روی پوست بدن تعبیه شوند.

 

 10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو
۵- ربات نانویی جراحی چشم

دانش پژوهان در “موسسه تکنولوژی زوریخ” (ETH Zürich) موفق شدند یک نانوربات را پیشرفت دهند که می‌تواند برای انجام یک رفتار جراحی دقیق در چشم تعبیه شده و با دقتی مثال‌زدنی دوزهای دارویی ضروری را به بافت چشم تزریق کند. قطر این ربات جراح تنها ۲۸۵میکرون است.

۶- پردازشگر فوق منعطف نانویی

دانش پژوهان در “موسسه تکنولوژی زوریخ” (ETH Zürich) موفق به پیشرفت یک پردازشگر الکترونیکی نانویی شدند که می‌تواند با انعطاف مثال‌زدنی به دور یک تارمو بپیچد.

این نانوتراشه می‌تواند در تکنولوژی‌های پوشیدنی و ابزارهای کاربردی در عرصه پزشکی استفاده شود.

هم اینک بیشترین کاربری این نانوتراشه‌ها در تولید چشم مصنوعی و به علاوه از طرف دیگر نظارت بر بیماری آب سیاه چشم است.

۷- نانوالکترودهای زیست تخریب‌پذیر

دانش پژوهان دانشگاه “کارنگی ملون” (Carnegie Mellon) آمریکا با بهره برداری از جوهر ماهی “سپیداج”(Cuttlefish) موفق شدند نوعی ماده شیمیایی و یک نانوساختار برای نیرودهی به وسایل الکترونیکی بلعیدنی دیزاین کنند.

برای شما هم جالب است؟ :  بمب افکن راکول B-1 لنسر؛ نیزه ای در آسمان

 

10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو 
۸- بهره برداری از نانوذرات برای مبارزه با سلول‌های سرطانی

دانش پژوهان “موسسه تکنولوژی ماساچوست”(MIT) نانوذراتی را دیزاین کردند که غیر از حمل داروهای ضد سرطان مانند دوکسورابیسین، رشته‌های کوتاه RNA را نیز حمل می‌کند که ژن‌هایی را که سلول‌های سرطانی از آنها برای فرار از دارو استفاده می‌کنند، غیر اکتیو می‌کند.

از این نانوذرات می‌توان در درمان نوع تهاجمی سرطان پستان استفاده کرد.

۹- نانوذرات نقره‌ برای کشتن میکروب‌ها

دانش پژوهان موسسه بررسی “ویلسون” در واشنگتن موفق با تولید نانوذرات نقره‌ای شدند که از آنها می‌توان در همه چیز از خمیردندان گرفته تا پوشاک استفاده کرد. این ذرات قادر اند با باکتری‌ها مقابله کنند.

۱۰- پیشرفت ابزار‌های تست تنفس با بهره برداری از تکنولوژی نانو

دانش پژوهان دانشگاه “نیوانگلند”(New England) در آمریکا موفق به دیزاین یک ابزار تست تنفس برای بیماران دیابتی شدند که از حسگرهای نانو برای تشخیص سطوح استون موجود در تنفس بیماران سود می‌گیرد.

 

 10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو
با استناد به این ۱۰ مورد بطور کلی واضح است که این تکنولوژی نو، پای خود را به تمام عرصه‌ها باز کرده است و با بهره برداری از آن می‌توان به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافت.

با استناد به محاسبه در سال ۲۰۱۴ حدود بیش از ۱۰ درصد مقالات علمی جهان به عرصه نانوفناوری مرتبط بوده و کشورهای فراوانی در این عرصه اکتیو هستند.

از لحاظ تعداد مقالات ثبت شده در سال قبلی، ایران حاوی مقام اول است و در رده‌بندی کلی مقام ششم را مختص خود کرده است. پیشتر، رده‌بندی جهانی در عرصه نانوفناوری را می بینید.

10 اختراع برتر جهانی در عرصه نانو

سایت “ایران پی پر” امیدوار است مقالات علمی آن از نمونه مقاله ۱۰ اختراع برتر جهانی در عرصه نانو مورد بهره برداری شما دوستان عزیز واقع شود. در بیشتر مواقع میتوانید دوستان خود را با ابزارهای سایت در باب این مقاله و مباحث دیگر سایت مطلع کنید.

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات