کد خبر : 40207
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
13 views بازدید

۱۰ فیلم ایرانی که شانس حضور در «اسکار» را دارند

با استناد به تازه ترین گزارش های خبرگزاریها ۱۰ فیلم ایرانی که شانس حضور در «اسکار» را دارند. اگر علاقه مند باشید میتوانید این خبر را پیشتر مطالعه کنید. خبرگزاری ها: محمد اطبایی با پخش یادداشتی با عنوان «باز هم تب اسکار» از فیلم‌هایی سخن گفت که شانس بیشتری برای معرفی به اسکار دارند. در نوشتار این پخش‌کننده جهانی و کارشناس بین‌الملل آمده است: «در […]

با استناد به تازه ترین گزارش های خبرگزاریها ۱۰ فیلم ایرانی که شانس حضور در «اسکار» را دارند. اگر علاقه مند باشید میتوانید این خبر را پیشتر مطالعه کنید.

خبرگزاری ها: محمد اطبایی با پخش یادداشتی با عنوان «باز هم تب اسکار» از فیلم‌هایی سخن گفت که شانس بیشتری برای معرفی به اسکار دارند.

در نوشتار این پخش‌کننده جهانی و کارشناس بین‌الملل آمده است: «در شهریور ماه هر سال بیننده معرفی فیلم‌های منتخب کشورهای مختلف به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی و یا همان اسکار هستیم و تب اسکار نشریات ایران را نیز درگیر خود می‌کند.

نودامین جایزه سالانه اسکار امسال در روز یکشنبه چهارم مارس برابر با ۱۳ اسفند ماه در سینما دالبی لس آنجلس برگزار خواهد شد و اسامی فیلم‌های نامزد جایزه نیز در روز ۲۳ ژانویه برابر با سوم بهمن ماه مطرح می‌شوند.

جایزه اسکار غیر انگلیسی زبان و یا همان اسکار فیلم خارجی حاوی مقررات و شیوه انتخاب ویژه خود است و امسال نیز هر کشوری از روش کمیته ملی خود باید تمامی فیلم‌های بلندی را در مقطع زمانی ۱۰ مهر ۱۳۹۵ تا هشتم مهر ۱۳۹۶، حداقل یک هفته متمادی در یک سینمای تجاری، با فروش بلیت و چاپ آگهی، به نمایش عمومی درآمده باشند، به وسیله کمیته مورد بررسی قرار داده و تنها یک فیلم منتخب خود را بهمراه مدارک و اقلام ضروری تا روز دوشنبه ۱۰ مهر به دفتر آکادمی در لس آنجلس ارسال نمایند. با این وجود با استناد به مقررات اسکار، اسامی عضو های کمیته ملی اسکار باید تا ۱۶ اوت برابر با ۲۵ مرداد به دفتر آکادمی معرفی شده باشند.

فیلم‌های معرفی شده به وسیله کشورهای مختلف بعد از تایید آکادمی در دست کمیته جایزه اسکار فیلم خارجی قرار گرفته و ایشان بعد از بازبینی و بررسی فیلم‌ها با رای مخفی، شش فیلم را به آکادمی اسکار مطرح می‌دارند. کمیته اجرایی جایزه اسکار خارجی آکادمی نیز خود سه فیلم خارجی را انتخاب و به فهرست شش فیلم اضافه و بالاخره ۹ فیلم خارجی منتخب در دست کلیه عضو های زنده و اکتیو آکادمی قرار گرفته تا پنج نامزد و بالاخره فیلم برنده اسکار خارجی انتخاب شوند.

برای شما هم جالب است؟ :  روایت یک دوستی ناپایدار در «ماه عسل»

با نگاهی به فیلم‌های به نمایش عمومی درآمده از تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۹۵ تا اینجای کار، می توان ۱۰ فیلم را حاوی شانس بیشتری درمقایسه با دیگر فیلم‌های ایرانی دانست که پیرامون هر یک نیز می‌توان جداگانه بحث داشت.

فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار از روز ۱۹ آبان ۱۳۹۵ به نمایش عمومی سود و این فیلم موفقیت‌های بین‌المللی زیادی نیز داشت که می‌توان به حضور بین‌المللی اول آن در جشنواره مشهور شب‌های سیاه تالین و دریافت جایزه بهترین کارگردانی اشاره داشت. نامزدی فیلم برای جایزه بهترین فیلم کودک در جایزه سالانه آسیا و پاسیفیک و دریافت جایزه بهترین کارگردانی در جشنواره زنان ونکوور نیز از دیگر موفقیتهای فیلم است.

 فیلم «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی نیز از روز یکم دی به روی پرده رفت که حضور این فیلم در جشنواره کن و دریافت جایزه بهترین فیلم در جشنواره مدفیلم رم و دو جایزه در جشنواره جیپور و نیز اکران عمومی آن در چند کشور مانند فرانسه و سوییس و سوئد از دیگر امتیازهای این فیلم است.

دو فیلم «ماجرای نیمروز» ساخته محمد حسین مهدویان و «یک روز بخصوص» ساخته همایون اسعدیان از روز ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ به نمایش عمومی درآمدند که علی رغم کیفیت خوب هر دو فیلم، هیچ یک در عرصه‌های بین‌المللی تا اینجای کار موفقیتی به دست نیاورده اند.

فیلم «والدراما» ساخته عباس امینی نیز که از روز ۱۷ فروردین به روی پرده رفته بود، اولین نمایش جهانی خود را در قسمت کودک جشنواره فیلم برلین داشت و بعد از آن نیز در چندین جشنواره به نمایش سود.

فیلم «برادرم خسرو» ساخته احسان بیگلری از ۲۰ اردیبهشت به نمایش عمومی سود و علی رغم کیفیت پذیرفتنی فیلم، در نمایش‌های بین المللی خود به موفقیتی دست پیدا نکرد.

فیلم «مادر قلب اتمی» ساخته علی احمدزاده نیز از ۱۰ خرداد اکران شد و این فیلم در اولین نمایش جهانی خود در جشنواره فیلم برلین به روی پرده رفته بود و به نظر ورژن نمایش داده شده در ایران با سانسور زیادی همراه بوده است.

برای شما هم جالب است؟ :  انتقاد دفتر رضایی به سانسور «ایستاده در غبار»

فیلم «پایین سقف دودی» ساخته پوران درخشنده از روز ۱۷ خرداد به نمایش سود و در اولین نمایش بین المللی در قسمت غیر نبردی سینمای جهان در جشنواره مونترال به روی پرده میرود.

فیلم «رگ خواب» ساخته حمید نعمت الله از روز ۲۷ خرداد و فیلم «سارا و آیدا» ساخته مازیار میری از روز ۱۸ مرداد به نمایش درآمده‌اند با اینحال هیچ کدام از دو فیلم تا اینجای کار در هیچ رویدادی در خارج از ایران حضور نداشته‌اند.

در نظر داشته باشیم که فیلم‌هایی مانند «بادیگارد»، «ابد و یک روز»، «اژدها وارد می‌شود»، «دختر» و «لانتوری» در سال قبلی و در مقطعی به نمایش درآمدند که امکان بررسی این فیلم‌ها برای امسال نیست و فیلم‌هایی مانند «مالاریا» ساخته پرویز شهبازی و «رفتن» ساخته نوید محمودی نیز که موفقیت‌های بین المللی داشتهاند، تا اینجای کار به نمایش عمومی در نیامدهاند.

بد نیست جشنواره‌های مشهور جهانی در سال ۲۰۱۷ را نیز مروری بکنیم. سینمای ایران در جشنواره سان دنس هیچ فیلمی نداشت و در جشنواره فیلم رتردام فیلم «گلدان و درخت بلوط» ساخته کیارش انوری به نمایش سود که بعد از آن دیگر نشانی از این فیلم در اتفاقات دیگر دیده نشد. در جشنواره فیلم برلین، فیلم «تمارض» ساخته عبد آبست سینمای ایران را نمایندگی کرد و این فیلم بعد از آن در چند جشنواره مشهور مانند ترانسیلوانیا، شانگهای و در روزهای آتی در جشنواره تورنتو به نمایش در می‌آید با اینحال این فیلم هنوز در ایران به نمایش عمومی در نیامده است.

در جشنواره فیلم ترایبکا تنها فیلم کوتاه «رتوش» ساخته کاوه مظاهری را داشتیم که جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره را هم دریافت کرد و در جشنواره فیلم کن، جدا از دو فیلم کوتاه، فیلم «لرد» ساخته محمد رسول‌اف در قسمت نوعی نگاه به نمایش سود و جایزه بهترین فیلم این بخش را هم گرفت با اینحال این فیلم هم سخت پروانه نمایش داشته و امکان نمایش عمومی در ایران را هم اینک ندارد.

برای شما هم جالب است؟ :  وقتی «تتلو» جایزه می‌گیرد و «ناظری» نمی‌تواند کنسرت دهد

در خرداد ماه می‌توان به جشنواره فیلم شانگهای اشاره داشت که فیلم «زرد» ساخته مصطفی تقی زاده جایزه ویژه هیات داوران و جایزه بهترین بازیگر زن را برای ساره بیات دریافت داشت که این فیلم هم هنوز به نمایش عمومی در ایران در نیامده است. در جشنواره‌های فیلم مسکو و کارلو وی واری، فیلم‌های تازه ای در قسمت مسابقه نداشتیم و جشنواره لوکارنو نیز تنها یک فیلم کوتاه را از سینمای ایران انتخاب کرده بود.

در شهریور ماه هم جشنواره ونیز فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند را بهمراه فیلم «ناپدید شدن» ساخته علی عسگری انتخاب کرده که اولی هنوز به نمایش عمومی در نیامده و ساخته علی عسگری هم به نظر از تولیدات زیرزمینی میآید و شانسی برای اکران ندارد.

جشنواره فیلم تورنتو هم فیلمهای «تمارض»، «آوا» ساخته صدف فروغی و «ناپدید شدن» را انتخاب کرده و سخت نمایش عمومی نداشتن در ایران برای هر سه فیلم می باشد. جشنواره مونترال هم فیلمهای «آپاندیس» ساخته حسین نمازی، «پایین سقف دودی» ساخته پوران درخشنده و «یه وا» ساخته آناهید آباد را انتخاب کرده که جدا از ساخته پوران درخشنده، دو فیلم دیگر هم در ایران به نمایش عمومی در نیامدهاند. جشنواره فیلم سن سباستین هم هیچ فیلمی از ایران انتخاب نکرده و جشنواره‌های مهر ماه به بعد هم برای توجه به فیلمی برای اسکار، بسیار دیر به حساب میآیند.

هنوز از فیلم‌های محتمل برای نشان دادن عمومی تا تاریخ ۸ مهر ۱۳۹۶، اطلاع دقیقی نیست و لذا امکان اضافه شده فیلم یا فیلم‌هایی به فهرست فیلم‌های حاوی شانس بیشتر هنوز هست. با این وجود با مروری کوتاه به فیلمهای واجد شرایط به نظر آثاری مانند «نفس»، «وارونگی»، «ماجرای نیمروز» و «رگ خواب» باید شانس بیشتری داشته باشند.»

منبع خبر

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات