کد خبر : 28522
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ - ۴:۴۲
15 views بازدید

۲۲ گوهر ایرانی در فهرست یونسکو (۱)

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم ۲۲ گوهر ایرانی در فهرست یونسکو (۱) که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد. خبرگزاری ها: “شهر تاریخی یزد” در حالی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید که قبل از این ۲۱ اثر فرهنگی و طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند.   فهرست میراث جهانی […]

برای علاقه مندان به سفر و ایرانگردی قاله ای تکمیل کرده ایم با اسم ۲۲ گوهر ایرانی در فهرست یونسکو (۱) که امیدواریم مورد بهره برداری قرار گیرد.

خبرگزاری ها: “شهر تاریخی یزد” در حالی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید که قبل از این ۲۱ اثر فرهنگی و طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده بودند.

 
 فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۲۱ مکان است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. درخشان‌ترین سال برای ثبت کارهای ارزشمند ایرانی در یونسکو به سال ۱۹۷۹ بازمی‌گردد که سه اثر چغازنبیل، میدان امام اصفهان و تخت جمشید ازسوی یونسکو مورد استقبال ویژه قرار دریافت کردند.

در ذیل نگاهی به ۲۱ اثر ارزشمند ایران که پیشتر در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌اند می‌اندازیم:

۱- چغازنبیل

 

 

استان خوزستان

تاریخ ثبت: ۱۹۷۹ – شماره ثبت: ۱۱۳

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی‌ است که در لحظه عیلامی‌ها و تقریبا ۱۲۵۰ قبل از میلاد ساخته شده‌است. چغازنبیل بخش به‌ جامانده از شهر “دوراونتش” است.

 

 

۲- تخت جمشید

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان فارس

تاریخ ثبت: ۱۹۷۹ – شماره ثبت: ۱۱۴

تخت جمشید یا پارسه که در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس قرار دارد، اسم یکی از شهرهای باستانی ایران است. در این شهر باستانی، سری کاخ‌هایی به اسم تخت جمشید می باشد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشاه و اردشیر اول بنا شده‌اند.

 


۳- میدان نقش جهان

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان اصفهان

تاریخ ثبت: ۱۹۷۹ – شماره ثبت: ۱۱۵

میدان نقش جهان میدان بزرگ مستطیل شکل در شهر اصفهان است که بوسیله بناهایی از دوره صفوی محصور شده‌ است. میدان نقش جهان به شکل امروزین در دوره سلطنت شاه عباس صفوی پایه‌گذاری شد. بناهای تاریخی موجود در میدان نقش جهان شامل محشر‌قاپو، مسجد امام(ره)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است.

برای شما هم جالب است؟ :  راهنمای جمع‌وجور برای ایرانگردی در تابستان

 


۴- تخت سلیمان

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان آذربایجان غربی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۳ – شماره ثبت: ۱۰۷۷

تخت سلیمان اسم محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی است. سری بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه‌ای طبیعی ساخته شده‌ است. کارهای بناهای دوره‌های اشکانیان و ساسانی و ایلخانان در این محل یافت شده‌ است. جدی ترین کارهای بجا مانده آن آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است.

 


۵- بم و محیط فرهنگی آن

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان کرمان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۴ – شماره ثبت: ۱۲۰۸

ارگ بم در گوشه شمال شرقی و چسبیده به شهر بم در استان کرمان و در مجاورت جاده ابریشم قرار دارد و بر طبق روایات متعدد، مرتبط به دوران اشکانی و یا هخامنشی است. تا انتهای دوره قاجار، ارگ بم بازهم مسکونی بوده‌ است. این بنای مشهور تاریخی در زمین‌لرزه بم شدیدا ۶.۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم را لرزاند، ویران شد.

 


۶- پاسارگاد

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان فارس

تاریخ ثبت: ۲۰۰۴ – شماره ثبت: ۱۱۰۶

سری میراث جهانی پاسارگاد سری‌ای از کارهای باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس بنا شده‌ است. این سری دربرگیرنده سازه‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، باغ سلطنتی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ ویژه، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

 


۷- گنبد سلطانیه

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو


استان زنجان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۵ – شماره ثبت: ۱۱۸۸

گنبد سلطانیه مقبره محمد خدابنده الجایتو است که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد و از کارهای مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود. این بنا از لحاظ معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است. رنگ گنبد آبی است. بر روی این اضلاع گنبد بلندی قرار گرفته که ارتفاع آن را ۱۲۰ گز نوشته‌اند.

برای شما هم جالب است؟ :  روایت خواندنی توریستِ کانادایی از سفر به ایران

 


۸- سنگ‌ نوشته بیستون

 

گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو 


استان کرمانشاه

تاریخ ثبت: ۲۰۰۶ – شماره ثبت: ۱۲۲۲

سنگ‌نوشته بیستون بزرگترین سنگ‌ نوشته جهان، اولین متن مشهور ایرانی و از کارهای دودمان هخامنشیان (۵۲۰ قبل از میلاد) واقع در شهرستان هرسین در ۳۰ کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. سنگ‌نبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و جدی ترین متن تاریخی در لحظه هخامنشیان است که شرح پیروزی داریوش بزرگ را بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان را نشان می‌دهد.

 


۹- سری کلیساهای آذربایجان‌

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی

تاریخ ثبت: ۲۰۰۸ – شماره ثبت: ۱۲۶۲

کلیساهای آذربایجان عبارتند از قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس، کلیسای مریم‌مقدس دره‌شام، کلیسای چوپان و کلیسای زور زور

 


۱۰- سازه‌های آبی شوشتر

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان خوزستان

تاریخ ثبت: ۲۰۰۹ – شماره ثبت: ۱۳۱۵

سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت سود‌گیری از نیروی آب به نوعی محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده‌است. در این سری بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه با اسم بزرگ‌ترین سری صنعتی قبل از انقلاب صنعتی گفته شده‌ است.

 

 

۱۱- سری تاریخی مارکت تبریز

 

 گوهرهای ایرانی در فهرست یونسکو

استان آذربایجان شرقی

تاریخ ثبت: ۲۰۱۰ – شماره ثبت: ۱۳۴۶

مارکت تبریز بزرگ‌ترین و از جدی ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به‌شمار می‌رود. این مارکت با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین مارکت سرپوشیده جهان است. این مارکت از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته‌است.

برای شما هم جالب است؟ :  تهرانگردی؛ بهترین آش‌ و حلیم های تهران

 

لینک

به این پست امتیاز دهید.
علاقه۰عدم علاقه۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود

تبليغات تبليغات تبليغات تبليغات